Jaki olej? - do silnika benzynowego !!

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

bary19956
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 13, 2015 17:34

Jaki olej?

Post autor: bary19956 » czw maja 14, 2015 16:37

Lubie to auto, zalewam minerał bo taki już lał poprzedni właściciel (i być może poprzedni też) Także jest ryzyko przejścia na półsyntetyk, jest wiele opinii o olejach. Czytałem że do 16 v nie można mineralnego ale do 8v można normalnie, wiadomo że półsyntetyk lepszy ale tak bywa.

Jaką mam gwarancję że po zmianie na półsyntetyk nic się nie stanie? To wszystko to moim zdaniem są mity, ludzie piszą że mineralne oleje to zło, to po co je produkują ? Ludzie piszą że po zmianie na półsyntetyk nic się nie stanie, a wiele razy słyszałem że to zaszkodziło, szczególnie jak ktoś długo jeździł na mineralnym więc po co ryzykować? Jak bym miał 1000000% pewności że nic się nie stanie to bym zmienił od razu bo wiadomo w zimie lżej dla auta.

Znam wiele ludzi właśnie właścicieli Lanosów i jeżdżą na mineralnych i to po 6-7 lat i dość sporo km. i z autami wszystko jest ok. Ja jeżdżę już około 2,5 roku na mineralnym, poprzedni właściciele też pewnie od dawna więc moim zdaniem jest DUŻE ryzyko zmiany oleju. Nic się nie dzieje niepokojącego z autem więc zostawię tak jak jest, nie stać mnie na ryzyko.

PS: A z mineralnych to jaki byłby najlepszy? Ten Castrol co teraz leje dobry będzie?

EDIT: Przeglądałem jedno z tych forum które podałeś wyżej, w wyszukiwarce wpisałem olej i się okazało że dużo Lanosów 8v pomyka na minerałach i nic im nie jest. Czyli można spokojnie lać minerał. Za to piszą tak jak mówiłem że do 16 v nie wolno lać minerała.



Awatar użytkownika
pironet
Forum Master
Forum Master
Posty: 1182
Rejestracja: pt wrz 16, 2011 06:54

Re: Jaki olej?

Post autor: pironet » czw maja 14, 2015 20:18

jameess pisze:bary19956

Lejesz olej nieodpowiedni do swojego auta, widocznie go nie lubisz.

Poniżej masz forum lanosa i daewoo tam pytaj, no chyba że jesteś w stanie przeczytać instrukcję obsługi swojego auta.

http://daewoo.auto.com.pl/forum/viewforum.php?f=499" onclick="window.open(this.href);return false;

http://daewooforum.pl/forum75.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I krótka podpowiedź (kolegi ozzy1979 ): ( Ciebie dotyczy punkt 5)

1. do butowania (ostrego) i na lpg i na codzień do każdego stylu jazdy (dla kochającyh swoje mk1/mk2/mk3): Agip 5W50 Eurosports - 100% syntetyk na bazie IV (PAO + estry), o kosmicznych paramatrach - VI=210 !!!! Ale pamiętamy, że bazę IV wymieniamy częściej.
bardzo dobry i sprawdzony jest też Mobil 1 5W50 Peak Life (dawniej Rally + supersyn) - parametry jednak gorsze od Agipa i cena wyższa znacznie
2. Jazda na codzień i bez ostrego buta:
Agip 5W40/Mobil X3000 5W40/Texaco 5W40
3. Jazda na krótkich dystansach, lub często w zimie (bez pałowania of cors!!!) - Mobil 1 New Life 0W40 lub, co niektórych zdziwi, Mobil 0W30 Fel Economy (bardzo niska lepkość na zimno - zaledwie 55 cSt)
4. Dla tych, co wierzą w bzdety olejowe typu "najbezpieczniejszy olej to 10W40"
Agip 10W40/Mobil X2000 10W40/Texaco 10W40
5. Dla dziadów/dusigroszów/głupoli/naiwniaków czytających bzdety na onetmoto/lepiarzy/papraków:
DOWOLNY 15W40 byle firmowy (Mobil/Agip/Shell/Texaco)

6. Dla mega dziadyg/total papraków traktujących swoje mk1/mk2/mk3 jak kibel:
Najtańszy 20W50 z Lotosa (Lotos City chyba - 8,5 zł/litr!!!)


PS.
Kazda oliwa która podałeś ma kartę charakterystyki w której są podane właściwości oleju, wystarczy ją przeczytać i porównać, a co oznaczają konkretne wartości tez można znaleźć u wojka google. Są to proste rzeczy wymagające minimalnej inteligencji i znajomości czytanego słowa.
PRZESTAŃ KOLEGO POWIELAĆ TE BZDURY


Golf Mk4 1.8t ARY 187km
Golf Mk1 1.5D
Golf Mk1 1.3
Golf Mk2 1.6 TD
Golf Mk4 1.6sr

bary19956
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 13, 2015 17:34

Re: Jaki olej?

Post autor: bary19956 » czw maja 14, 2015 20:35

Popatrzyłem w internecie specyfikacje olejów mineralnych różnych marek i ten Castrol GTX High Mileage 15w40 jest jednym z najlepszych jakościowo olejem mineralnym.



bary19956
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 13, 2015 17:34

Re: Jaki olej?

Post autor: bary19956 » czw maja 14, 2015 20:36

pironet pisze:
jameess pisze:bary19956

Lejesz olej nieodpowiedni do swojego auta, widocznie go nie lubisz.

Poniżej masz forum lanosa i daewoo tam pytaj, no chyba że jesteś w stanie przeczytać instrukcję obsługi swojego auta.

http://daewoo.auto.com.pl/forum/viewforum.php?f=499" onclick="window.open(this.href);return false;

http://daewooforum.pl/forum75.html" onclick="window.open(this.href);return false;

I krótka podpowiedź (kolegi ozzy1979 ): ( Ciebie dotyczy punkt 5)

1. do butowania (ostrego) i na lpg i na codzień do każdego stylu jazdy (dla kochającyh swoje mk1/mk2/mk3): Agip 5W50 Eurosports - 100% syntetyk na bazie IV (PAO + estry), o kosmicznych paramatrach - VI=210 !!!! Ale pamiętamy, że bazę IV wymieniamy częściej.
bardzo dobry i sprawdzony jest też Mobil 1 5W50 Peak Life (dawniej Rally + supersyn) - parametry jednak gorsze od Agipa i cena wyższa znacznie
2. Jazda na codzień i bez ostrego buta:
Agip 5W40/Mobil X3000 5W40/Texaco 5W40
3. Jazda na krótkich dystansach, lub często w zimie (bez pałowania of cors!!!) - Mobil 1 New Life 0W40 lub, co niektórych zdziwi, Mobil 0W30 Fel Economy (bardzo niska lepkość na zimno - zaledwie 55 cSt)
4. Dla tych, co wierzą w bzdety olejowe typu "najbezpieczniejszy olej to 10W40"
Agip 10W40/Mobil X2000 10W40/Texaco 10W40
5. Dla dziadów/dusigroszów/głupoli/naiwniaków czytających bzdety na onetmoto/lepiarzy/papraków:
DOWOLNY 15W40 byle firmowy (Mobil/Agip/Shell/Texaco)

6. Dla mega dziadyg/total papraków traktujących swoje mk1/mk2/mk3 jak kibel:
Najtańszy 20W50 z Lotosa (Lotos City chyba - 8,5 zł/litr!!!)


PS.
Kazda oliwa która podałeś ma kartę charakterystyki w której są podane właściwości oleju, wystarczy ją przeczytać i porównać, a co oznaczają konkretne wartości tez można znaleźć u wojka google. Są to proste rzeczy wymagające minimalnej inteligencji i znajomości czytanego słowa.
PRZESTAŃ KOLEGO POWIELAĆ TE BZDURY

Czemu uważasz że to są akurat bzdury?



jameess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: pt mar 24, 2006 16:52
Lokalizacja: zg

Re: Jaki olej?

Post autor: jameess » czw maja 14, 2015 21:52

bary19956 pisze:Ludzie piszą że po zmianie na półsyntetyk nic się nie stanie, a wiele razy słyszałem że to zaszkodziło, szczególnie jak ktoś długo jeździł na mineralnym więc po co ryzykować? Jak bym miał 1000000% pewności że nic się nie stanie to bym zmienił od razu bo wiadomo w zimie lżej dla auta.
.
Ludzie piszą mity i bzdury, a mnie interesują fakty.

W poprzednim aucie tez 8 zaworowym po kupnie (przebieg ok120 tys km)zmieniłem olej na półsyntetyk, następnie na syntetyk i zrobiłem jeszcze 310 tys (też na LPG ) auto ma już najechane ok 500 tys i kula się dalej. Przy zmianie klasy oleju robiłem płukanki.
bary19956 pisze:Popatrzyłem w internecie specyfikacje olejów mineralnych różnych marek i ten Castrol GTX High Mileage 15w40 jest jednym z najlepszych jakościowo olejem mineralnym.
Dlaczego? Chłopie wysil się podaj parametry tych olejów i wyjaśnij dlaczego Castrol jest najlepszy? Czy oczekujesz żeby ktoś z forum to za ciebie zrobił?

Bo chyba tego oczekujesz, samemu się nie chce to może ktoś to zrobi co?


Pironet

o mistrzu wszystko wiedzący o olejach co wg. ciebie jest bzdurą? To ze cytuję ozzy1979? Czy to źle? Zacytowałbym ciebie tyle że nic odpowiedniego nie znalazłem.

Może lepiej wywalać takie pytania jak zadaje bary19956 do kosza? Myślę że to dobry pomysł, zresztą admin powinien wywalić większości postów w tym temacie bo nic nie wnoszą istotnego.




Awatar użytkownika
pironet
Forum Master
Forum Master
Posty: 1182
Rejestracja: pt wrz 16, 2011 06:54

Jaki olej?

Post autor: pironet » czw maja 14, 2015 22:44

jameess pisze:Pironet

o mistrzu wszystko wiedzący o olejach co wg. ciebie jest bzdurą? To ze cytuję ozzy1979? Czy to źle? Zacytowałbym ciebie tyle że nic odpowiedniego nie znalazłem.

Może lepiej wywalać takie pytania jak zadaje bary19956 do kosza? Myślę że to dobry pomysł, zresztą admin powinien wywalić większości postów w tym temacie bo nic nie wnoszą istotnego.
To słabo szukasz kolego,nie po raz pierwszy nasze zdania są różne ale nie będę rozwijał kolejnego tematu typu jaki olej bo ostatnia moja polemika właśnie z ozzy zakończyła się obopulną nagana i jego "przymusowymi wakacjami"
Po krótce powiem lej sobie 5/50 i tyle.
Owy cytat podajesz nie pierwszy raz do różnych silników nie patrząc nawet na zalecenia producenta.
I NAPISZĘ RAZ JESZCZE ...
JAKI OLEJ?........TAKI JAKI ZALECA PRODUCENT ALE NAJWAŻNIEJSZA JEST HISTORIA SILNIKA I JEGO KONDYCJA A nie regułka jak ktoś dziadyga,bezpieczny to 10/40 itp itd nie ma zastosowania w praktyce bo takie bzdety może tylko napisać osoba ze znajomością teorii ale z zerową praktyką.
To jakaś paranoja co ostatnio wyczytuję i myślę że takie pytania i tematy powinny lądować w koszu.Pytanie jaki olej najlepiej mam nalać i zaraz milion teori"bo ja latam na takim a tamten na takim''.Ludzie czy wy nie umiecie czytać instrukcji?Jeśli nie chcesz lać tego co producent zaleca to twój wybór ale nie spodziewaj się że ktoś odkrył amerykę po raz drugi i nagle jak ci doradzi to silnik dostanie kopa,wyciszy się i spalanie spadnie o 50% ?


Golf Mk4 1.8t ARY 187km
Golf Mk1 1.5D
Golf Mk1 1.3
Golf Mk2 1.6 TD
Golf Mk4 1.6sr

bary19956
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 13, 2015 17:34

Jaki olej?

Post autor: bary19956 » czw maja 14, 2015 23:08

jameess Wyluzuj troszkę, po co zaraz ta napinka ? Parametry olejów sprawdziłem na szybko i np. Castrol ten co podałem ma A3/B4 i lepkość w 100 stopniach ponad 14 (inne mają mniej) Jeśli się mylę to po to jest forum aby mnie poprawić, pomóc, doradzić. Nie znam się za bardzo na tym więc oczekuje zrozumienia i pomocy.

Znajdzie się ktoś kto poleci jakiś LEPSZY olej niż Castrol GTX High Mileage 15w40? Może wlać jakiś Valvoline, widziałem też minerałki z tej firmy, Mobil podobno to jest to samo co Lotos więc raczej odpada.



AudiAWX
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn mar 30, 2015 01:44

Re: Jaki olej?

Post autor: AudiAWX » czw maja 14, 2015 23:34

Wiecie co, nie takie to proste jak się wydaje.
Ktoś tu mówi lej to co podaje instrukcja pojazdu, a to też błąd.
Audi dla przykładu pierwsze a4 w automacie zalewalo Atf i skrzynie padały jak muchy, dwa lata później zmieniono olej ale ci co już mają dalej myślą że trzeba Atf bo tak pisze w instrukcji i usmiercaja je nadal.
Volkswagen twierdzi że po prostu przez pierwsze lata produkcji nie było innego oleju a oni musieli mieć czas na testy i zamówienie specjalnego.
Podobnie zresztą jest u nich z płynem wspomagania, już nie można dawno minerału bo magle rdzewieja od niego i się rozpada ale w książce jest i masakra z ludźmi, a nawet w zbiornikach widać że brązowy od rdzy mimo że był zielony.
I tak mogę na wielu markach ale po co?
Natomiast na nasz klimat średnio kumatemu ludziowi polecam przynajmniej 10w40 a najlepiej 5w40.
Co do 50 to jak upalasz benzyniaka lub jakiś wypad do Afryki to też polecam.
Ale radzę uważać bo np zalanie 50 czy 60 do Forda Fokusa lub Mondeo to 100% śmierć silnika.
Ale nie 15wxx bo nowoczesnym silnikom odbierają zdrowie szczególnie zimą.

Co do kart charakterystyki też są o kant pupy bo o ile Castrole z Niemiec się do czegoś nadają to inaczej pachną i mają inny kolor, no cóż Polak potrafi i nie zawsze u nas jest w pudełku to co powinno.
Polecam oleje które w kodzie kreskowym nie mają 590 na początku, to oznacza że były rozlewane poza Polską i jest nadzieja na dobrą jakość a nie Castrole made in rafineria Gdańska czy Płocka i inne dodatki na export a inne dla naszych.
Zresztą ludzie trochę już pracujecie i wiecie że dobre to robimy tylko na export ale na własny rynek....
Szerokości.



Awatar użytkownika
pironet
Forum Master
Forum Master
Posty: 1182
Rejestracja: pt wrz 16, 2011 06:54

Re: Jaki olej?

Post autor: pironet » pt maja 15, 2015 06:39

AudiAWX pisze:Wiecie co, nie takie to proste jak się wydaje.
Ktoś tu mówi lej to co podaje instrukcja pojazdu, a to też błąd.
Audi dla przykładu pierwsze a4 w automacie zalewalo Atf i skrzynie padały jak muchy, dwa lata później zmieniono olej ale ci co już mają dalej myślą że trzeba Atf bo tak pisze w instrukcji i usmiercaja je nadal.
Volkswagen twierdzi że po prostu przez pierwsze lata produkcji nie było innego oleju a oni musieli mieć czas na testy i zamówienie specjalnego.
Podobnie zresztą jest u nich z płynem wspomagania, już nie można dawno minerału bo magle rdzewieja od niego i się rozpada ale w książce jest i masakra z ludźmi, a nawet w zbiornikach widać że brązowy od rdzy mimo że był zielony.
I tak mogę na wielu markach ale po co?
Natomiast na nasz klimat średnio kumatemu ludziowi polecam przynajmniej 10w40 a najlepiej 5w40.
Co do 50 to jak upalasz benzyniaka lub jakiś wypad do Afryki to też polecam.
Ale radzę uważać bo np zalanie 50 czy 60 do Forda Fokusa lub Mondeo to 100% śmierć silnika.
Ale nie 15wxx bo nowoczesnym silnikom odbierają zdrowie szczególnie zimą.

Co do kart charakterystyki też są o kant pupy bo o ile Castrole z Niemiec się do czegoś nadają to inaczej pachną i mają inny kolor, no cóż Polak potrafi i nie zawsze u nas jest w pudełku to co powinno.
Polecam oleje które w kodzie kreskowym nie mają 590 na początku, to oznacza że były rozlewane poza Polską i jest nadzieja na dobrą jakość a nie Castrole made in rafineria Gdańska czy Płocka i inne dodatki na export a inne dla naszych.
Zresztą ludzie trochę już pracujecie i wiecie że dobre to robimy tylko na export ale na własny rynek....
Szerokości.
chociaż napisałem inaczej to analizując co napisałeś zgadzam się.W końcu przeczytałem coś na rzeczy.Co do błędów producentów to przeważnie pomyłki dotyczyły skrzyni.Silników mniej ale muszę przyznać racje.


Golf Mk4 1.8t ARY 187km
Golf Mk1 1.5D
Golf Mk1 1.3
Golf Mk2 1.6 TD
Golf Mk4 1.6sr

jameess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 453
Rejestracja: pt mar 24, 2006 16:52
Lokalizacja: zg

Jaki olej?

Post autor: jameess » pt maja 15, 2015 08:31

Panowie pironet i AudiAX ja się z wami zgadzam w większej części niż w mniejszej instrukcja ozzy1079 po prostu mi przypadła do gustu i jest właśnie dobra dla takich jak bary19956.


Pironet ja nigdzie nie polecałem olejów 5w50, ilej jak każdy w jednym silniku dobry w innym nie.

I teraz zacytuję ciebie:
pironet pisze:Pironet

Pytanie jaki olej najlepiej mam nalać i zaraz milion teori"bo ja latam na takim a tamten na takim''.Ludzie czy wy nie umiecie czytać instrukcji?Jeśli nie chcesz lać tego co producent zaleca to twój wybór ale nie spodziewaj się że ktoś odkrył amerykę po raz drugi i nagle jak ci doradzi to silnik dostanie kopa,wyciszy się i spalanie spadnie o 50% ?
bary19956 czy ty chłopie nie rozumiesz? Lejesz dziadostwo i spośród tego dziadostwa chcesz wybrać troszkę lepsze dziadostwo, to wybór jak między dżumą a cholerą.

I najlepiej przenieś się na forum DAEWOO być może tam znajdziesz zrozumienie wśród takich samych pytających jak ty.



Awatar użytkownika
JonnyQuest
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 146
Rejestracja: pt mar 08, 2013 00:08

Re: Jaki olej?

Post autor: JonnyQuest » pt maja 15, 2015 15:12

AudiAWX pisze:Ktoś tu mówi lej to co podaje instrukcja pojazdu, a to też błąd.
Audi dla przykładu pierwsze a4 w automacie zalewalo Atf i skrzynie padały jak muchy, dwa lata później zmieniono olej ale ci co już mają dalej myślą że trzeba Atf bo tak pisze w instrukcji i usmiercaja je nadal.
Bajki i Cuda na kiju :rotfl:

Ciekawe te powieści z atf i audi A4 :rozpacz: no i mucha nie siada ...


A nawet jeśli jest wada fabryczna bądź pomyłka, to jest akcja serwisowa i gwarancja.


Wysłano z klapka KUBOTA z użyciem Tapczantalk

bary19956
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 13, 2015 17:34

Jaki olej?

Post autor: bary19956 » pt maja 15, 2015 20:13

Jak widać są różne opinie, każdy ma własną. Ja znam osobiście wielu ludzi którzy zalewają silniki minerałami i kręcą duże przebiegi. Znam Nexie (to samo co Lanos) Jeździła na taksówce, ostatniego czasu poszła na wieś z przebiegiem ponad 500 tys. !!! I to wszystko na oleju mineralnym, także to też obala mit o ,,złowrogich olejach mineralnych,,

Skoro minerał to zło to niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego taka firma jak np. ValVoline ma w swojej ofercie minerały ? To nie PRL że lali najgorszy syf, niektóre minerały mają takie same właściwości myjące co syntetyki. Jedyny minus oleju mineralnego to to że tak poniżej -25 jest gęsty, ale półsyntetyk przy takim mrozie nie jest wcale o wiele płynniejszy.

Tak jak napisał wcześniej jeden z forumowiczów : olej dobiera się zważając na stan silnika, na jakim oleju jeździł, itd. Mój niestety jeździł dość długo na mineralnych, więc jest duże ryzyko przejścia o klasę wyżej.



AudiAWX
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn mar 30, 2015 01:44

Re: Jaki olej?

Post autor: AudiAWX » pt maja 15, 2015 23:15

Może źle to napisałem, chodziło mi ze był jeden rodzaj Atf i wszyscy go stosowali bo innego nie było.Potem czasy się zmieniły ale instrukcje w sprzedanych już autach nie.

Jaka gwarancja? Nigdy się oficjalnie VW do niczego nie przyznaje, tylko zmienia coś po cichu i wio.Ale na szkoleniach szefów Aso muszą prawdę mówić.

Przykład 2.0 tdi, pompa oleju, głowica itp i co dali ludziom kasę lub nowe auta? Nie, utrzymali je tylko na chodzie do końca gwarancji.A w nowszych modelach dali poprawione elementy i to nie do końca bo os pompy i tak pada.
Ostatnio zmieniony sob maja 16, 2015 00:16 przez AudiAWX, łącznie zmieniany 1 raz.



AudiAWX
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn mar 30, 2015 01:44

Re: Jaki olej?

Post autor: AudiAWX » pt maja 15, 2015 23:16

Bo to trzeba serwisowac i jakiś makaron ludziom nawijac.
I np pierwszy lepszy temat skrzyni

http://www.forumsamochodowe.pl/atf-320- ... t58905.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

I dla mnie najciekawsza nowina szkoleniowa, gość z ZF czyli jednej z największych firm produkujących skrzynie biegów każe zmieniać olej co 60 do 100k a VW który je stosuje twierdzi że nie podlega wymianie nigdy.Podobnie zresztą jest w GM których skrzynie często siedzą w Bmw i jedni każą wymieniać olej a drudzy nie.:P

A na koniec pamiętajcie że serwis aso to ma utrzymać auto przy życiu tylko do końca gwarancji.

I że cześć z aso ma wytrzymać 100000km a zamiennik rok a to spora różnica.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości