[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Tutaj piszemy o problemach dotyczących silników benzynowych

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » sob wrz 18, 2010 14:16

Witam mam problem z moim golfem tak jak w temacie. Faluje na wolnych obrotach, potrafi zgasnac. Szarpie przy ok 2 tys obrotow tak jakby paliwa nie dostawal badz gubil iskre. Dzieje sie tak tylko po lekkim rozgrzaniu silnika, na zimnym pracuje bardzo ladnie.
Wiem ze takich tematow jest sporo na forum jednak nie znalazlem rozwiazania mojego problemu.
Zeby mozna bylo w jakims stopniu zdiagnozowac moj problem zamieszczam wyniki pomiarow jakie zrobilem:

1.Sprawdzenie wtryskiwacza:
Odpieta wtyczka od wtryskiwacza, rezystancja 4,7 Ohm

2.Sprawdzenie silnika krokowego:
-Odpieta wtyczka od silniczka, rezystancja 5,2-6,2 Ohm (zmienne)
-Sprawdzenie masy - jest OK.

3.Przeplywomierz
-Napiecie we wtyczce, pin 1 i 4 - 4,98 V
- rezystancja na pinach przeplywki:
- 2do3, klapa zamknieta - 557 Ohm
- 2do3, klapa otwarta - 292-307 Ohm
- 2do4, klapa zamknieta - 51,7 Ohm
- 2do4, klapa otwarta - 780 Ohm
-sprawdzenie masy - jest OK
-sprawdzenie napiecia zasilania - 5V
-sprawdzenie wartosci sygnalu na pinach 2 i 4 :
- wolne obroty - 1,2 V
- 2000obr/min - 1,73 V
- 4000obr/min - 2,57 V
4. Sprawdzenie zapłonu - spieszylem sie i nie moglem sciagnac tej zaslepki na obudowie skrzyni wiec sprawdzilem wg. rozrzadu - ustawilem rozrzad w pozycji OT (znak walka posredniego pasowal) i w tym ustawieniu palec rozdzielacza byl zwrocony w strone bloku silnika, w sumie to nie wiem jak ma byc.

5.Czujnik temp.
- przy 90 stopniach - 284Ohm
- przy 20 stopnach - 2800 Ohm

6.Sonda lambda, silnik nagrzany do temp pracy, odpieta wtyczka od lambdy:
- pin 3 do 4 - 0,6V i spadalo caly czas az do 0,05V
- pin 1 do 2 - rezystancja 4,3Ohm
-zasilanie we wtyczce pin 1 do 2 - 13,62 V


Jesli ktos potrafi cos ocenic lub podpowiedziec co jeszcze pomierzyc to bede wdzieczny.
Dodam jeszcze ze caly dolot szczelny, przepustnica wyczyszczona i ustawiona. Ulamal mi sie przewod z kolektora do serwa ale go tymczasowo zastapilem. Nie mam jeszcze zbiorniczka podcisnienia od klimy ale przewod zaslepilem. Swiece, kable, kopolka, palec - OK.

Za wszelkie sugestie z gory dzieki.


Pozdroofki
TheDoctor

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: Paweł Marek » sob wrz 18, 2010 22:46

Są opisane sposoby sprawdzania na tym forum.
Na przepływce mierz napięcie nie opór, na podpiętej wtyczce po odciągnięciu osłony gumowej masz dostęp do kabli, na kablu sygnałowym (2 lub trzy zawsze zapominam) rośnie od 0,24 do ok 4,5 v w miarę odchylania palcem klapki, a między 1 i 4 mierzysz opór na odpiętej wtyczce - to jest czujnik temperatury powietrza - normy jak dla cieczy,

wtryskiwacze są 4 nie jeden, opór jest wspólny dla wszystkich i masz ok.

Silniczek krokowy ma brzęczeć po zapłonie, jeśli brzęczy to elektrycznie jest ok, ale często się zasyfia w środku, czyszczenie może pomóc rozpuszczalnikiem, albo najlepiej po rozebraniu.

Sondy nie sprawdziłeś, sprawdza się oscylację napięcia w trakcie pracy silnika, testerem albo oscyloskopem, na pierwszym kablu tym z boku oddalonym od reszty, to co zrobiłeś nic nie mówi, można tylko omomierzem grzałkę sprawdzić 3-4 pin.

Z zapłonem jedź do mechanika co ma lampę stroboskopową,

sam sprawdź szczelność dolotu, ustawienie rozrządu, stan świec kabli kopułki


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » sob wrz 18, 2010 23:20

Ok. Dzieki kolego za odpowiedz. Wszsystkie pomiary robilem wg. procedur do silnika 2e zaczerpnietym z forum passata. No ale nic bede musial sobie skombinowac tester do sondy. A co do zaplonu to jak to wkoncu ma byc ustawione? Wyprzedzenie na 6 stopni? Ale na wolnych obrotach czy tak jak podaja niektore zrodla przy 2250 obr/min a i jeszcze z odpietym czujnikiem temp? P.s jak odpielem ten czujnik to auto odrazu zgaslo.


Pozdroofki
TheDoctor

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 19, 2010 09:50

TheDoctor pisze:A co do zaplonu
Nie nie tak, te źródła powtarzają sposób pomiary do wtrysku Digi z mk2, ustaw zwyczajnie z podpiętym czujnikiem, na wolnych obrotach, na 6 stopni. Warto tylko przed ustawieniem przegazówę zrobić na parę sekund ponad 3000 obrotów, znak potem mniej skacze. Gaśnięcie po wypięciu czujnika przynajmniej na ciepłym silniku nie jest naturalne - nie wiem czemu się tak dzieje u Ciebie. Szukaj nieszczelności dolotu, niesprawności regulatora wolnych( w sensie zabrudzenia i zacinania się).


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: edzio » ndz wrz 19, 2010 12:55

Sprawdź sobie szczelnośc wszystkich przewodów podciśnieniowych i odmy.Najczęstrza przyczyna nieszczelnośc..



Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » ndz wrz 19, 2010 16:19

Witam Panowie. Pomierzylem przeplywke: Kablem sygnalowym jest 2 (tak dla przypomnienia) i mam tak klapa zamknieta 0,26 V, calkowicie otwarta to 4,49V. Od 0,26 do 4,49 bylo plynne przejscie. Nie zauwazylem zadnych skokow.Dla pewnosci podaje numer przeplywki: 037906301 C.
Czujnik temperatury piny 1do4 niestety tylko na zimnym silniku bo juz krokowy sciagnalem, temp. powietrza 14 stopni i przy tej temp. rezystancja 3050 Ohm.

Co do dolotu to wydaje sie byc szczelny, sciagnalem wszystko i jeszcze raz zlozylem do kupy.
Mam tylko pytanie co do rurek ktore dochodza do filtra powietrza, ktora ma byc u gory a ktora na dole? Jedna wychodzi z dolnej czesci obudowy filtra a druga od silnika idzie. Teraz mam tak ze na dole mam ta co idzie od filtra a na gorze ta od silnika.

Zauwazylem jeszcze ze mam inna ta puszke co jest na pokrywie zaworow, wszyscy w 2e maja taka jakby kwadratowa i z niej wychodza dwa przewody jeden do dolotu a drugi odma. U mnie wyglada to jak taki grzybek - taki jaki mialem w 1,8 ABS. Ma to jakies znaczenie?

Aha jak dobrac sie do srodka silnika krokowego zeby go wyczyscic i na co mam uwazac?

Co do sondy to myslalem ze ten tester to bedzie prostsze urzadzenie ale widze ze tam trzeba jakiegos ukladu scalonego wiec z tym musze jeszcze poczekac bo narazie nie mam takich czesci elektronicznych.


Pozdroofki
TheDoctor

Awatar użytkownika
edzio
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3937
Rejestracja: pt cze 27, 2008 01:00

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: edzio » ndz wrz 19, 2010 18:40

TheDoctor pisze:Mam tylko pytanie co do rurek ktore dochodza do filtra powietrza, ktora ma byc u gory a ktora na dole? Jedna wychodzi z dolnej czesci obudowy filtra a druga od silnika idzie. Teraz mam tak ze na dole mam ta co idzie od filtra a na gorze ta od silnika.

Zauwazylem jeszcze ze mam inna ta puszke co jest na pokrywie zaworow, wszyscy w 2e maja taka jakby kwadratowa i z niej wychodza dwa przewody jeden do dolotu a drugi odma. U mnie wyglada to jak taki grzybek - taki jaki mialem w 1,8 ABS. Ma to jakies znaczenie?
Cały czas próbuje ci uswiadomic ,że to ma znaczenie,połączenie odmy .....itp.



Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » ndz wrz 19, 2010 18:46

wiem ze odma ma znaczenie ale ja pytam czy te puszki to moga byc rozne czy musze miec orginalna... uklad podlaczenia jest taki sam.


Pozdroofki
TheDoctor

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 19, 2010 19:36

TheDoctor, przepływka elektrycznie jest ok, jeśli jej klapka nie ociera o ścianki to cała jest ok.

Kolejność wężyków przy termostaciku w obudowie filtra niema znaczenia, jeden ma iść do siłownika klapki pod filtrem, drugi do trójniczka - z niego jeden do regulatora ciśnienia benzyny , drugi do króćca nad przepustnicą, ma to być szczelne, a w wężyku od regulatora ma nie być benzyny - i wsio w temacie.

Okrągły grzybek jest po prostu w oryginale przykryty kwadratową przykrywką, brakuje ci jej i niema to znaczenia (byleby było szczelne :) )

Na razie błędów nie znalazłeś. Został ci TPS, sonda, ciśnienie paliwa, może tylko filtr brudny listwa wtryskowa - trudna do oceny. TPS na tej zasadzie co przepływkę sprawdź, kabel środkowy, wzrost napięcia od ok. 0,7 do ok 4.5.

Co do układu zapłonowego - często dają w kość blaszane osłony na fajkach świec i plastykowa osłona na kopułce - na próbę pościągaj te elementy, często powodują ucieczkę iskry.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » ndz wrz 19, 2010 20:05

-Klapka przeplywki chodzi plynni i nie ma zadnych luzow.

-Wszystkie wezyki gumowe od podcisnienia zmienilem i sa szczelne, paliwa w wezyku od regulatora tez nie zauwazylem.

-Tak myslalem ze to tylko dekiel :)

-TPS na kablu srodkowym- 0,6 - 4,5 V rowniez plynnie przechodzi.

-Teraz zapalilem bo mam ciemne miejsce i nigdzie iskra nie ucieka.
-Filtry wszystkie nowe (silnik swierzo po swapie)

-co do cisnienia paliwa to pompe kupowalem nowa bo z mojego 1,8 ABS byla za slaba, dalej nie wiem jak mam sprawdzic cisnienie na listwie bez jakis skomplikowanych narzedzi.


Pozdroofki
TheDoctor

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 19, 2010 20:17

nie dasz rady, potrzebny manometr, na końcu listwy masz po stronie kierowcy masz taki wystający króciec zaślepiony, można do niego manometr podłączyć, albo do wężyka wtryskiwacza rozruchowego. Lepiej to sprawdź kolejną niepewność wykluczysz a już dużo zrobiłeś, nie zapłacisz wiele u mechanika za to. Z tym że tak w ślepo to wymieniłbym filtr benzyny. I czy pompa na pewno 3-barowa?


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » ndz wrz 19, 2010 20:41

Filtr paliwa zmienialem w sumie jeszcze jak mialem 1.8 w budzie moze gdzies z rok temu. Dla pewnosci tez go wymienie. Co do pompy to kupilem nowa sztuke i miala byc 3 bar wiec mysle ze jest.
Co do cisnienia to rzeczywiscie podjade do mechanika tylko ze nieraz znalezc dobrego to masakra. Czasem wydaje mi sie ze ja wiem wiecej od co niektorych.
Tester do sondy sobie sam zmontuje bo z tego co widze po schematach to zadna filozofia tylko musze podzespoly kupic. I w sumie jak juz to sprawdze to co mi jeszcze zostanie do wybadania?
Jeden z kolegow radzil mi zebym przekaznik numer 30 przelozyl z innego auta do mojego bo to moze byc tez od niego. Co o tym myslisz?


Pozdroofki
TheDoctor

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: Paweł Marek » ndz wrz 19, 2010 22:13

można spróbować, lub zrobić na próbę zworkę i włożyć ją zamiast niego do skrzynki, ale właściwie to wątpię. Zrób jeszcze porządek z tym zapłonem, tzn wyreguluj, a rozrząd, nawet jeśli 10 mechaników ci mówi że jest ok - to sprawdź sam. A jeszcze zanim sprawdzisz czy rozrząd na znakach się zgadza, to porównaj czy jeśli w otworze w skrzyni do ustawiania zapłonu widzisz szeroki znak OT, to znak na kole pasowym wału nakłada się ze strzałką na obudowie paska. A to po to żeby wykluczyć zerwanie klina na wale - rzadka sprawa, ale mnie się zdarzyło.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
TheDoctor
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 109
Rejestracja: pn sty 31, 2005 22:12
Lokalizacja: Mieroszów/Rybnik
Kontakt:

[2e]Falowanie na wolnych obrotach,szarpanie przy 2,3 tys obr

Post autor: TheDoctor » pt wrz 24, 2010 18:54

Witam ponownie, nie mialem czasu zeby po mechanikach teraz jezdzic ale podpielem sie pod vaga (choc niektorzy mowia ze niedarady) i do sedna: Czy ktos z Was posiada wartosci blokow mierzonych dla 2e? A moze Pawel bys podlaczyl swoje auto pod kompa i podal mi twoje wartosci?
Co do znaku OT na skrzyni to nie moglem sciagnac tej zaslepki ze skrzyni i nie sprawdzilem narazie.
Teraz lambda: Lambda factor w Vagu to 0,87 (grupa 006) i teraz nie wiem czy dobrze sprawdzalem napiecie na lambdzie vagiem? Wydaje mi sie ze to grupa 001 poz 3 i tam mialem wskazanie na wolnych obrotach 0,65V i czasami spadalo do zera i tak trzymalo a za chwile znowu ok 0,65.
Troche ten factor za niski a i napiecie powinno sie chyba inaczej zachowywac?

Logi jakie udalo mi sie zrobic:
stat:
Grupy: 001 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23466.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 002 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23467.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 006 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23468.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 004 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23469.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 000 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23470.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 005 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23471.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 003 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23472.html" onclick="window.open(this.href);return false;

dyn:
Grupy: 001 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23466.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 002 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23467.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 006 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23468.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 004 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23469.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 000 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23470.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 005 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23471.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Grupy: 003 - http://vaglog.rtnet.pl/Szadowski_23472.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Moze uda sie komus cos ocenic?


Pozdroofki
TheDoctor

ODPOWIEDZ

Wróć do „Benzyna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości