Mrugająca kontrolka oleju (brzęczyk)

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
TheBiSHoP
Forum Master
Forum Master
Posty: 1024
Rejestracja: czw gru 16, 2004 21:35
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Mrugająca kontrolka oleju (brzęczyk)

Post autor: TheBiSHoP » wt lis 27, 2007 19:08

W związku z pojawiającymi się kilka razy w tygodniu pytaniami odnośnie kontrolek oleju postanowiłem zebrać kilka informacji na ten temat.

Żeby zrozumieć jak ważna jest kontrolka oleju należy zdać sobie sprawe że elementy silnika pracują z dużą prędkością, w bardzo bliskim pasowaniu przez co brak odpowiedniego smarowania powoduje nieodwracalne uszkodzenie jego elementów (panewki, pierścienie) w bardzo krótkim czasie (nawet 5 - 10 km może zaważyć nad życiem silnika).

Układ kontroli oleju w Golfach oparty jest na jednym bądź dwóch czujnikach.
Pierwszy podstawowy jest umieszczony w głowicu silnika i kontroluje ciśnienie na końcu układu smarowania. Daje więc najważniejszy sygnał kontrolny. Jeśli czujnik wychwyci nieprawidłowość zapala się kontrolka ciśnienia oleju na desce rozdzielczej.

Drugi dodatkowy czujnik znajduje się na wsporniku filtra oleju i mierzy ciśnienie
na początku układu smarowania. Czujnik ten podaje sygnał do dynamicznego układu kontroli ciśnienia oleju znajdującego się w w zestawie zegraów. Układ sprawdza czy odpowiednie ciśnienie jest utrzymane przy obrotach powyżej około 2000 RPM. Po wykryciu nieprawidłowości zapala się kontrolka i włącza brzęczyk.

Oba czujniki są to czujniki "cyfrowe" czyli dają sygnał 0 lub 1. Są one fabrycznie ustawione na odpowiednie ciśnienia. Po uzyskaniu przez silnik odpowiedniego ciśnienia zwierają lub rozwierają styk.

Oba czujniki podają w odpowiednim stanie sygnał masy.
Czyjnik w głowicy w stanie braku ciśnienia podaje sygnał masy natomiast ten we wsporniku filtra w tym samym stanie jest pozwarty czyli nie podaje nic.

GDY ZAPALI SIĘ KONTROLKA

Gdy nastanie ta smutna chwila i zapali się kontrolka należy natychmiast zaprzestać kontynuowania jazdy. Wyłączyć silnik. Można sprawdzić przewody od obu czujników.
Powinniśmy udać się do najbliższego warsztatu na pomiar ciśnienia. Usługa ta jest tania (góra kilkanaśnie zł) i trwa dosłownie 5 minut. Jeśli okaże się że ciśnienie jest można udać się do domu i próbować we własnym zakresie wymieniać czujniki sprawdzać przewody itp.
Jeśli się okaże że ciśnienie nie jest takie jak powinno najbardziej prawdopodobnymi przyczynami są:

- awaria pompy oleju
- zużycie łożysk ślizgowych (panewek)

Można dorażnie zmienić olej na gęstrzy, próbować zmieniać filtr oleju lecz i tak oznacza to że prędzej czy później trzeba będzie zrobić mały remoncik gdyż takie prametry jak typ oleu czy opór na filtrze oleju przy zdrowym silniku nie powodują znaczących spadków ciśnienia.

To narazie wszystko. jeśli mi się coś przypomni to dopiszę.

Zachęcam także do dopisywania własych doświadczeń. Może uda nam się stworzyć kompletny FAQ na ten temat.

Adminów poproszę o podwieszenie tematu.


Obrazek Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości