[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: matisim » śr lut 08, 2012 22:00

myślę że lepiej kupić używkę, rozebrać i jak będzie cała to kupujesz nowe szczotki smarujesz i masz cacy rozrusznik. mi w benzyniaku się tez rozsypał środek i kupiłem inny a ten jest w razie jakiś części...



remiggio
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn lut 06, 2012 20:29

Re: [FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: remiggio » czw lut 09, 2012 17:18

Chyba tak zrobię kupie używkę i odnowie na razie wymieniłem tą część, wyczyściłem, nasmarowałem i kręci :okej: tylko nie wiem jak długo.Szczotki u mnie ok tylko te magnesy mnie stresują pojadę do miasta i nie wrócę. Dzięki za odpowiedz.



Mumin90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: śr lis 04, 2009 20:20
Lokalizacja: WPU,WL Murowannka
Kontakt:

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: Mumin90 » wt lut 14, 2012 19:33

witam właśnie mój bendix sie odezwał kilka razy i już nie ma ochoty przenosić napędu na silnik
mam golfa mk2 TD ze skrzynią biegów od TDI i rozrusznik od AFNa
w którym jest bendix na 10 zębów na allegro patrze że są też na 9 zębów
i teraz się zastanawiam który kupić ???
i czy jest jakaś inna dobra firma którą możecie polecić poza boschem?
fabrycznie w mk2TD jest na 9 ale i koło zamachowe jest mniejsze i nie wiem jakie jest przełożenie.



romex9
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr lut 29, 2012 13:27

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: romex9 » śr lut 29, 2012 14:10

Witam
Mój pierwszy post więc witam wszystkich :pub:
Panowie podpowiedzcie mi co robię źle,pomagam kumplowi z rozrusznikiem (Magneti Marelli) wymieniamy tulejkę w głowicy rozrusznika i problem polega na tym że,przed wprasowaniem tulejka wchodzi na wałek a po wprasowaniu jej w głowice wałek nie chce wejść w tulejkę.Moje pytanie,jak mam zrobić żeby było wszystko ok,nabijać tulejkę razem z wałkiem ?? aby nie zmienił się wymiar wewnętrzny ?? czy na ciepło nagrzewając głowice ??. czy jeszcze inaczej

Proszę o szybką odpowiedz



Mumin90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: śr lis 04, 2009 20:20
Lokalizacja: WPU,WL Murowannka
Kontakt:

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: Mumin90 » śr lut 29, 2012 20:55

wbić tulejkę w głowicę i rozwiertakiem nastawnym przybrać tyle żeby wchodziła.
ewentualnie na tokarce przybrać od wewnątrz minimalnie



romex9
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr lut 29, 2012 13:27

Re: [FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: romex9 » czw mar 01, 2012 12:38

Mumin90 pisze:wbić tulejkę w głowicę i rozwiertakiem nastawnym przybrać tyle żeby wchodziła.
ewentualnie na tokarce przybrać od wewnątrz minimalnie
Witam
Dzieki za szybką odpowiedz,nie mam rozwiertaka jestem w trakcie szukania aby pożyczyc bo cena w sklepie (160 zł) mnie powaliła.



Awatar użytkownika
Orzeł_01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 299
Rejestracja: sob sie 07, 2010 11:12
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: Orzeł_01 » czw mar 01, 2012 14:18

romex9, możesz spróbować zamrozić tulejkę w zamrażarce. Powinna łatwiej wchodzić, bo materiał się skurczy.


Golf mk2 "PANZERWAGEN" Off-Road Swap SYNCRO - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... 3#p6148733" onclick="window.open(this.href);return false;.
Audi 80 B4 1,9 M-TDI 1Z

Awatar użytkownika
Radek90
Old White
Old White
Posty: 379
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 16:54
Lokalizacja: Orneta
Kontakt:

Re: [FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: Radek90 » czw lip 05, 2012 16:28

deskjet pisze:Koledzy możecie powiedzieć jak wyjąć ten seger?
Obrazek

Wbij tą podkładkę w środek i masz wtedy na wierzchu taką zawleczkę wyciągasz zawleczkę i wyciągasz wtedy tą podkładkę. Chyba będziesz wiedział o co mi chodzi :D


__________________________________
:bigok:
__________________________________

Awatar użytkownika
kornata_m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: sob maja 31, 2008 13:15
Lokalizacja: LUBIN

Re:

Post autor: kornata_m » czw sie 02, 2012 20:43

pipek71 pisze:No to ja już mam czyszczenie za sobą , fakt syfu tam było sporo.
Opracowanie czynności + zdjęcia godne uznania i bardzo pomocne !

Chcę jednak uprzedzić posiadaczy silnika AHF o kilku specyficznych niespodziankach :

1. Wymontowanie z silnika ; - owszem klucz 13 przydał się ale tylko do pierwszej nakrętki mocującej plastikowa obudowę na przewody na górnej śrubie ,na dolnej było dokręcone mocowanie czegoś co przypominało stabilizator . po odkręceniu tych 13-tek dostajemy sie dopiero do właściwego mocowania ....i tu niespodzianka ZABEZPIECZCIE SIĘ KONIECZNIE W KLUCZ 18 !! to rozwiąże temat demontażu z silnika.

2. Te trzy śrubki na krzyżyk mocujące bendix były u mnie niestety GWIAZDKAMI (nie pamiętam rozmiaru) . Niestety nie udało mi się dostać do wnętrza bendixa bo kluczyk gwiazdkowy nie poradził sobie z mocno zapieczonymi śrubami uszkadzając je nieznacznie.
Zakładam że obudowa jest tak szczelna że i tak nie byłoby tam brudno .Będzie problem jak kiedyś padnie będix :-)

3. Kolejna niespodzianka spotkała mnie przy odkręcaniu śruby 4 ........u mnie konieczny był kluczyk 7 .

Reszta poszła sprawnie ,nie było żadnych problemów ze spasowaniem przy składaniu .
Po całym zabiegu różnica kolosalna ! Rozrusznik kręci jakby nie miał żadnych oporów . Wcześniej rzęził i piszczał jak wyjechane łożysko teraz zasuwa jakby miał doładowanie turbiną :-) . pzdr wszystkich planujących ten zabieg , na prawdę warto nawet profilaktycznie .
Aha zapomniałem dodać koszt całej operacji wyniósł mnie około 7 zł . Tubka smaru , butla benzyny ekstrakcyjnej i mały pędzelek !
Potwierdzam to co kolega napisał parę postów wyżej na temat silnika AHF. Nie trzeba podpierać. Odkręcamy 2 śruby i wyciągamy od góry bez kanału. Wymieniłem tulejki i szczotkotrzymacz boscha. Rozrusznik śmiga aż miło. Wcześniej na gorącym silniku musiałem kręcić ok 3-4 sekund (zimny palił od strzała), teraz sekunda i pali :bigok:
Wielkie dzięki dla autora porady.



Slawek_S
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 57
Rejestracja: pt mar 18, 2011 00:06

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: Slawek_S » pt paź 19, 2012 20:43

Witam
Wyczysciłem swój rozrusznik i dokonałem wymiany wszystkich tulejek w swoim golfie IV ALH nie obyło sie bez kanału do wyjecia rozróznika. Różnica po czyszczeniu i wymianie tulejek była kolosalna rozrusznik az świszcze silnik odpala o niebo lepiej, najbardziej zużyta była tulejka na bedixie no i luz był spory warto przeprowadzic ten zabieg. Rzrusznik został przesmarowany smarem od -30C 200C.
Wielkie dzieki dla twórcy tego tematu.
Pozdrawiam



marek_st
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 24, 2010 07:24
Lokalizacja: nysa

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: marek_st » sob gru 01, 2012 22:08

Witam wymieniłem szczotkotrzymacz i bendix na nowe i dalej się czasami odzywa bendix,co jeszcze wymienić ? może tulejkę w korpusie po której ślizga się bendix tylko tam nie było dużego luzy, a może być wina elektromagnesu?



Awatar użytkownika
latirro
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 120
Rejestracja: pn paź 24, 2011 18:04
Lokalizacja: Suwałki

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: latirro » ndz gru 09, 2012 12:28

Koledzy, jakim sposobem zakładacie szczotkotrzymacz na komutator? bo nie powiem bez pomocy brata i paru lepszych się u mnie nie obeszło aby te szczotki i ich oprawy utrzymać na swoim miejscu. Cała porada bardzo przydatna, polecam do rozbierania wkrętarkę z udarem, bardzo łatwo pomaga dobrać się do zdezelowanych śrub elektrowłącznika, widok syfu w środku mojego rozrusznika był tragiczny, bendiks do wymiany, z tulejek tylko tę przy komutatorze zmieniłem a na reszcie luzów nie stwierdziłem, poczyściłem, posmarowałem i z oporem ale rozrusznik kręcić się dał dłonią:) a teraz mk2 odpala z półobrotu, piękna rzecz przy porannych suwalskich morozach, pozdrawiam



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: matisim » ndz gru 09, 2012 13:02

jak kupujesz nowy szczotko trzymacz to masz tam taka plastikową tulejkę, a jak chcesz założyć swój to najlepiej zwykła nasadkę na grzechotkę :) każdą po kolei idzie włożyć a potem tylko zsuwasz po tej nasadce na komutator i gotowe :) też sie kiedyś z tym męczyłem ale na wszystko jest sposób :)



Mumin90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 518
Rejestracja: śr lis 04, 2009 20:20
Lokalizacja: WPU,WL Murowannka
Kontakt:

[FAQ] Czyszczenie i smarowanie rozrusznika

Post autor: Mumin90 » ndz gru 09, 2012 13:34

po między szczotki wkładasz nasadkę o średnicy zewnętrznej trochę większej od komutatora i przystawiasz do komutatora i przesuwasz i wchodzi bez problemu żadnego, ja zawsze śruby przy elektromagnesie zmieniam na torx lub ampul i nigdy nie mam problemów z ponownym rozebraniem :bajer:



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości