FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
marek2907
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2610
Rejestracja: czw maja 11, 2006 19:21
Lokalizacja: Ostrołęka
Kontakt:

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: marek2907 » ndz kwie 29, 2007 01:22

jeśli porada się nada to Admini będą wiedzieli gdzie ją umieścic :grin:

ZALETY: po wszystkim nie musimy nic ustawiać ani zbieżności ani kątów pochylenia kół
nie musimy mieć kanału
nie musimy odkręcać przegubu zewnętrznego ( ja nawet nie mogłem ponieważ podczas wymiany łożysk przednich uszkodził się gwint na przegubie)

WADY: niewygodna leżąca pozycja
mało miejsca nad głową ( ja nosem zawadzałem o miskę olejową :hehe: )

Wymiana prawej osłony gumowej
na początku standardzik auto na lewarek i zdejmujemy koło ( oczywiście podkładamy coś pod próg np: pieniek drewniany w razie awarii lewarka auto nie spadnie na nas leżacych pod autem )
jeśli mamy ABS odpinamy kabelek od czujnika żeby się nie plątał :wink:
Obrazek
potem demontujemy zacisk hamulcowy i drążek reakcyjny (stabilizator) strzałki
Obrazek
następnie odkręcamy końcówke drążka kierowniczego (należy uważać żeby jej nie przekręcić)
i ją zdejmujemy ( baaaardzo przyda się ściągacz)
Obrazek
potem odkręcamy śrubę łączącą sworzeń wachacza z piastą (dzięki temu nie musimy potem ustawiać kątów pochylenia koła)i łapą oddzielamy wachacz od piasty (dlatego właśnie odkręcaliśmy stabilizator- w tym momencie nie puszczałby wachacza do dołu)
Obrazek
i teraz już mozemy przystąpić do odkręcania przegubu (sześć śrub na TORXa)
Obrazek
gdy uporamy się ze śrubami wypychamy półośkę na zewnątrz następnie zdejmujemy pierścień Zegera (strzałka) i juz mozemy zdjąć przegub wewnętrzny :grin:
Obrazek
tak to wyglada bez przegubu i gumy
Obrazek
dokładnie myjemy w benzynce ekstrakcyjnej przegub (potem mozna też śrubki )
tak to wygląda po wymyciu
Obrazek
i zabieramy się za składanie
najpierw na półoś nakładamy osłonę gumową i nakładamy w nią smar (ciężko strasznie idzie trzeba gumę od srodka posmarować troszkę smarem)a następnie zakładamy pierścień blokujący A patrz zdjęcie powyżej
Obrazek
potem wkładamy przegub (uprzednio wypełniony smarem) i blokujemy pierścieniem Zegera B
Obrazek
i przykręcamy z powrotem...
resztę będziecie wiedzieli jak złożyć z powrotem do kupy :smoke:
Wymiana ( na luzaka , bez pośpiechu i .... kanału) trwała 2 godzinki


[url=http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=53320][img]http://i128.photobucket.com/albums/p180/marek2907/forum2.jpg[/img][/url]
:gora: KLIKNIJ :gora:
[size=200][b]wszystko na 1 stronie[/b][/size]

Awatar użytkownika
sas_gti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5063
Rejestracja: sob lip 16, 2005 01:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sas_gti » wt maja 01, 2007 16:41

mała uwaga, nie trzeba odkrecać stabilizatora od wahacza,
miedzy wahacz a podłuznce/ramę pomocnicza wsadzamy deske albo młotek (cos co nie pozwoli sie wahaczowi podnosić) w wahaczu jest nawet chyba wlasnie po to otwór , dosc spory ok 5 cm sr, mozna sobie dobrac cos o odpowiednihc wymairach, idalnei nad tym otworem jest drugi dobry punkt podparcia dla tego młotka czy deski .
Potem zeby wycisnac sworzęń trzeba podneisc cała kolumne do góry, wahacz sie zblokuje a sworzn wycisnie...kolumne najlatwije podniesc lewarkeim podstawiając go pod tarcze hamulcową (uwaga bo tarcza moze sie krecic)

[ Dodano: Wto Maj 01, 2007 16:45 ]
dodam tez ze odkrecanie sworznia jest zwykle potrzebne tylko jesli chodzi o krótszą półoś
dluzsza polos przewaznie daje sie wyciagnac bez tego, mozna sobie zrobic troche mijesca odkrecajac obudowe kata (3 śruby)

[ Dodano: Wto Maj 01, 2007 16:48 ]
i taka jescze jedna ogólna zasada BHP , zawsze jak zdejmujemy koło a samochód zostawiamy na lewarkui to nalezy to zdjęte koło położyc pod próg (jesli nie mamy np pieńka drewnainego :))....jak auta spadnie to nie nam na łeb tylko na felge, ale nadal bedize w górze tak ze mozna jescze w tym mijescu podlozyc lewarek...jak auto spadnie na glebe to juz pod niego nie podlozymy lewarka, mzona uszkodzic tarcze ale to małe piwo jesli bylibysmy wtedy pod autem



Deamos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz gru 05, 2010 21:40

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: Deamos » ndz sie 26, 2012 23:54

A ja mam jeszcze jedna poradę by odchylić piastę, wystarczy odkręcić wahacz (dwie śruby) i obędzie się nawet bez odkręcania końcówki drążka, który ciężko schodzi lub śruby piasty. Ostatnio wymieniałem drążek kierowniczy i odkręcenie wahacza co było świetnym pomysłem, teraz mnie czeka wymiana wewnętrznego przegubu.



Awatar użytkownika
rybaka669
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 406
Rejestracja: pn wrz 24, 2007 12:43
Lokalizacja: LJA
Kontakt:

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: rybaka669 » sob paź 06, 2012 21:22

koledzy jak wcisnąć segera oznaczony jak B na miejsce??



Dabox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt lis 23, 2012 01:40

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: Dabox » śr paź 02, 2013 21:22

Ale nie pisze jakiego modelu tyczy się naprawa! proszę o dopiskę czy to MK2/3/4...



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: jhosef » czw paź 03, 2013 10:51

Dabox pisze:Ale nie pisze jakiego modelu tyczy się naprawa! proszę o dopiskę czy to MK2/3/4...
Wymiana dotyczy większości modeli. Nie ma po co dopisywać. Mało tego osłona przegubu w mk5 np jest taka sama jak w mk2 (zakładając odpowiednią wielkość przegubu)
rybaka669 pisze:koledzy jak wcisnąć segera oznaczony jak B na miejsce??
Odpowiednie szczypce, zależnie od rodzaju zabezpieczenia.



piter2204
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn gru 24, 2012 15:18
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: piter2204 » wt sty 27, 2015 15:14

Cześć. Słuchajcie jak odkręcić zepsutą śrubę przy przegubie wewnętrznym (jedną z sześciu)? Zauważyłem przy wymianie przegubu zewnętrznego (nie wyciągałem całej półosi tylko przymierzałem nasadkę M10), że jedną ze śrub ktoś chciał potraktować nasadką T(torx) i zniszczył śrubę. Teraz M10 nie ma szans odkręcić, więc mała przestroga, żeby nie używać żadnych torxów (w wielu tematach o półosi i przegubach jest to powtarzane!). Jakieś pomysły?
Póki co nie potrzebuje odkręcać półosi, ale jak zrobi się cieplej to chciałbym doprowadzić to do porządku.



srubox
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 197
Rejestracja: śr lis 25, 2009 15:33
Lokalizacja: Tczew

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: srubox » śr sty 28, 2015 10:14

piter2204, jedynie młotek i przecinak albo przyspawać nakrętke do tej śruby i odkręcić ale osłona przegubu może tego nie przeżyć.



piter2204
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn gru 24, 2012 15:18
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: piter2204 » śr sty 28, 2015 20:58

Kij z osłoną. Ważne żeby to zwalić i założyć ori śrubę, bo to co zrobił jakiś koleś to masakra. Przyjdzie wiosna to popróbuje z pilnikiem, oszlifuje do jakiegoś wymiaru kluczyka i może drgnie-w końcu te śruby nie są na maxa dopiep...ne. :grin:



OktuST
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: ndz kwie 20, 2014 19:22

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: OktuST » czw maja 07, 2015 20:23

Witam, mam pytanie czy w MK4 na przegubie wewnętrznym a raczej na jego gumowej osłonie można założyć metalowe obejmy czy musi to być osłona zespolona z tym metalowym kołnierzem który razem z pół osią przykręca się do skrzyni biegów ?



piter2204
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn gru 24, 2012 15:18
Lokalizacja: wlkp
Kontakt:

FOTOPORADA Wymiana osłony gumowej przegubu wewnętrznego

Post autor: piter2204 » wt maja 12, 2015 08:29

Wszystko ma być tak jak w oryginale-osłona przegubu gumowa z częścią "metalową" + stalowe obejmy 2 szt. którymi przykręcamy przegub.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 41 gości