Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

golonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 09, 2012 06:52

Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: golonek » pn sie 20, 2012 20:25

Witam, przeszperałem forum i nie znalazłem mojego problemu.
Problem dotyczył (jak w temacie drgań, bicia i efektu jajowatych kół.)

auto VW Bora 1,9 TDI AJM, felgi alu 16''
objawy:
drgania kierownicy przy wszystkich prędkościach, (im szybciej tym bardziej, przy 110km/h strach było jechać)
bicie wyraźne kół i do tego przy pokonywaniu łuków jazda jakby na jajowatych kołach

pojechałem z problemem do mechanika, wymienione zostały zużyte elementy zawieszenia ( łączniki stabilizatora wraz z gumami, końcówki drążków, łożyska i jedna piasta)

problem pozostał.

okazało się iż felgi nie mają odpowiednich dystansów i koła są przykręcone mimośrodowo.
jest to bardzo niebezpieczne, gdyż koła pracują wtedy na szpilkach, a nie na piaście.

W zakładzie ślusarskim zamówiłem dystanse lub jak kto woli wkładki do felg z aluminium (nie amelinium)
zdjąłem koło i spec zmierzył wszystkie wymiary i dorobił dystanse. koszt 50zł.

zdjęcia przedstawiają jak to wygląda

1. tylna lewa piasta z tarczą po zdjęciu koła bez dystansu (widać rdzę w miejscu w którym powinien być dystans)
Obrazek
2. tylna lewa piasta z tarczą - nałożony dystans, który był w feldze (plastikowy)
Obrazek
3. ta sama piasta z nałożonym dystansem aluminiowym o odpowiedniej średnicy
Obrazek
4. felga z dystansem
Obrazek
5. piasta z dystansem
Obrazek
6. zdjęcie bez kapselka po założeniu koła
Obrazek

po tych zabiegach wszystkie problemy ustąpiły. W razie pytań proszę pisać chętnie odpowiem na pytania.

mam nadzieję że się przyda pozdrawiam :okej:



Awatar użytkownika
zielu
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 5218
Rejestracja: ndz sie 29, 2004 21:24
Lokalizacja: Wieluń
Kontakt:

Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: zielu » wt sie 21, 2012 09:44

golonek pisze:W zakładzie ślusarskim zamówiłem dystanse lub jak kto woli wkładki do felg z aluminium (nie amelinium)
zdjąłem koło i spec zmierzył wszystkie wymiary i dorobił dystanse. koszt 50zł.
tak zwane pierścienie centrujące, dostępne w całej gamie rozmiarów grubości, które zakupić można bez najmniejszych problemów u wulkanizatorów czy w sklepach sprzedających akcesoria do felg


Obrazek

Awatar użytkownika
Waqa
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 923
Rejestracja: wt cze 30, 2009 16:58
Lokalizacja: Gorzów Wlkp FG
Kontakt:

Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: Waqa » wt sie 21, 2012 14:58

a kolo bilo bo miałeś źle dobrane pierścienie centrujące. widać to nawet na fotce.



Awatar użytkownika
MikeWRC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 362
Rejestracja: pt wrz 02, 2011 12:35

Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: MikeWRC » wt sie 21, 2012 16:49

zielu pisze:tak zwane pierścienie centrujące, dostępne w całej gamie rozmiarów grubości, które zakupić można bez najmniejszych problemów u wulkanizatorów czy w sklepach sprzedających akcesoria do felg
Tudzież na Allegro gdzie jest tego pełno :)


Skoda Octavia 1,9TDi AXR, OBECNIE: 143KM / 325Nm
MikeWRC, OCP http://www.octaviaclub.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Opis mojej fury: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f= ... 4#p5596854" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek

golonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 09, 2012 06:52

Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: golonek » pt sie 24, 2012 18:53

jak widać człowiek uczy się całe życie.
problem tkwił w tym iż potrzebowałem auta "od razu" dlatego zamówiłem te pierścienie
na alledrogo czeka się chwilę lub dwie zanim towar ktoś z łaski wyśle po wpłacie, natomiast w moim "pięknym inaczej" mieście, wszystko trzeba zamówić na pojutrze.

Niektórzy mogą potrzebować takiego poradnika, tak jak ja go potrzebowałem
pozdrawiam



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: Shmatan » pt sie 24, 2012 21:14

golonek pisze:jest to bardzo niebezpieczne, gdyż koła pracują wtedy na szpilkach, a nie na piaście
Koła utrzymywane są przez siły tarcia między piastą a felgą (poprzez kawałek tarczy hamulcowej tak właściwie) - centrowanie NIE przenosi obciążeń.

Piszę o tym -nasty raz, a dalej na forum pojawiają się takie opinie. Jako dowód proponuje dorobienie walca cienkościennego centrującego który po montażu felgi można wyciągnąć, pojeżdżenie (dowolnie długo) i sprawdzenie współosiowości felgi z piastą - nie zmieni się



Johy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 18, 2015 18:20

Re: Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: Johy » śr mar 18, 2015 18:50

Witam. Mam problem z pierwszego postu. Pojawił się on po ściągnięciu koł na sezon zimowy i zamontowaniu koł na sezon letni (alu 18'). Kola były oczywiście wyważone. Są drgania(wszystko pasuje do tego co czytam w tym wątku, nawet auto), "spec" twierdzi że prostowanie felg pomoże gdyż najwyraźniej są krzywe. Mam jednak wątpliwości ponieważ gdyby tak było to chyba odczuwałbym te drgania przed ściągnięciem ich i założeniem kół zimowych prawda? Pytam ponieważ rozwiązanie stąd wydaje mi się sensowne i jest mniej kosztowne nie mówiąc o tym, że ciężko mi uwierzyć, że koła czekając na wiosnę same doprowadziłby się do tego stanu. Na kołach zimowych 15' było wszystko cacy. Proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony w tych tematach. Pozdrawiam.



golonek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn lip 09, 2012 06:52

Re: Drganie kierownicy,bicie kół,efekt jajowatego koła

Post autor: golonek » pn mar 23, 2015 22:30

zielu pisze:
golonek pisze:W zakładzie ślusarskim zamówiłem dystanse lub jak kto woli wkładki do felg z aluminium (nie amelinium)
zdjąłem koło i spec zmierzył wszystkie wymiary i dorobił dystanse. koszt 50zł.
tak zwane pierścienie centrujące, dostępne w całej gamie rozmiarów grubości, które zakupić można bez najmniejszych problemów u wulkanizatorów czy w sklepach sprzedających akcesoria do felg

tak fajnie fajnie tylke NIE w kazdym zakladzie i nie w kazdym miescie sa sklepy z akcesrioriami do felg :hmm: :hmm: :kac: :kac: :kac: :rotfl: :rotfl:



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości