[MK3] Jak zrobić instalacje do podgrzewanych lusterek

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
mariachi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 452
Rejestracja: pn mar 05, 2007 16:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

[MK3] Jak zrobić instalacje do podgrzewanych lusterek

Post autor: mariachi » pt wrz 21, 2007 07:17

Jak zrobić instalacje do podgrzewanych lusterek?
Nie wiem jak u Was ale u mnie to był banał. Sam się zdziwiłem , zabierając sie za to spodziewałem się mnóstwa pracy . Sprawdźcie, może u też w waszych autkach jest to takie proste.

Zasada jest taka. W oryginalnych grzanych lusterkach w mk3 załączają sie one w momencie włączenia ogrzewania tylnej szyby. U mnie było tak (model 1996 , nie wiem jak będzie w innych rocznikach) , że ta fabryczna instalacja kończy się na słupku drzwi (dalej to była opcja wyposażenia), i trzeba ją tylko przedłużyć w drzwiach. Podejrzewam, że tak będzie w większości autach.

A więc aby to sprawdzić.
1. Ściągamy gumę pomiędzy drzwiami a nadwoziem i odkręcamy wiązkę ze słupka.

Obrazek


2. Bierzemy do ręki miernik 12v i mierzymy, czy we wskazanym na foto miejscu w gnieździe pojawia się napięcie w momencie włączenia ogrzewania tylnej szyby, oczywiście na włączonym zapłonie (jedna końcówka miernika gdzieś do masy, drugą szukamy napięcia, u mnie pojawia się we wskazanym miejscu)

Obrazek

3. Jeśli mamy prąd , jak to się mówi "jesteśmy w domu" . Trzeba dorobić brakujący we wtyczce pin, kupujemy w sklepie , konektorek męski mini, dolutowujemy do niego kabel i montujemy w wtyczce, Ja musiałem wkleić go na poxipolu, bo słabo się trzymał.

Obrazek

4. Dalej ciągniemy kable do lusterka. Masę wpinamy w najgrubszy brązowy kabel. (łatwo go znaleźć , na wtyczce wszystkie piny są małe (typ mini), a pin w którym idzie masa jest dwa razy szerszy Widać to zdjęciu powyżej , ten u dołu po prawej.

Wszystko ładnie dokładamy do istniejącej instalacji i obwiązujemy taśmą , Ja miałem taką szmacianą fabryczną, kiedyś dostałem, Więc wszytko wygląda jak oryginał.

Obrazek

5. Żeby przeciągnąć kabel przez lusterko najlepiej je zdemontować i sciągnąć zaślepkę i u dołu.

Obrazek

Obrazek

6. Jak już mamy instalacje montujemy w lusterko matę grzewczą , można kupić na allegro już na jakieś 20zł.

Też mnie to czeka , bo mam rozbite lusterko i będę wkładał matę do nowego. Jak to zrobić, była tu kiedyś porada i link do strony klubu passata. Nie mam czasu teraz szukać.

Powodzenia.
Ostatnio zmieniony sob wrz 29, 2007 20:22 przez mariachi, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
mariachi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 452
Rejestracja: pn mar 05, 2007 16:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: mariachi » sob wrz 29, 2007 20:20

Ok. Mamy instalacje , ale wypadałoby ją podłączyć do maty grzewczej w lusterku.

Żeby to zrobić trzeba delikatnie podważając ściągnąć szkło z obudowy lusterka. Ale nie będę Wam pisał jak to dokładnie to zrobić bo nie jestem ekspertem, na 3 ściągane przeze mnie lusterka ocalały dwa ;)

Jak już uda się to zrobić problem polega na tym, że szkło lustra jest porządnie przyklejone do plastikowej oprawy w której siedzi. Korzystając z wielu porad próbowałem oddzielić jedno od drugiego, grzałem suszarką delikatnie podważając, trzymałem w gotującej się wodzie. bezskutecznie. Więc wymyśliłem inną metodę ...

Jak ściągnąć szkło żeby zamontować matę grzewczą?
Proponuję do wyboru trzy opcje.

1. wersja hardcore tzw rzeźnia

wycinamy lutownicą tył lusterka , delikatnie żeby nie przygrzać szkła, ściągamy podważając śrubokrętem, grzejąc suszarką i podcinając nożykiem. Najlepiej w trzech częściach, mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia. Przyklejamy matę i wklejamy tył , ja użyłem sylikonu i poxipolu, dla podwójnego efektu, Potem miejsce cięcia zaklejamy poxipolem.

Po zmontowaniu wygląda to mniej więcej tak ...

Obrazek

Dla wyjątkowy estetów taka opcja może być nie do zaakceptowania więc proponuje ...

2. wersja light

potrzebujemy dwa lusterka np jedno całe , drugie rozbite.
Z całego lusterka wycinamy sposobem z pkt 1 kawałek po kawałku plastik niszcząc go, tym odzyskujemy oryginalne szkło
Obrazek

Obrazek

Potem w drugim rozbitym lusterku wybijamy do końca szkło, No i mamy dwa całe elementy, Naklejamy matę , sklejamy szkło z plastikiem i mamy całe lusterko "prawie jak oryginał"

3. wersja extra light (hadrcore dla portfela)

kupujemy całe podgrzewane szkło lusterka kpl z oprawką , w serwisie chyba coś ok 100 do 150zł

--------------------------

lewe lusterko wykonałem w wersji nr 1 , prawe w wersji nr 2.
Jestem ciekaw czy komuś udało się wykorzystać moją poradę. Moje lusterka już grzeją ;)
Ostatnio zmieniony sob wrz 29, 2007 20:30 przez mariachi, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
daniel2505
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 291
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 18:39
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: daniel2505 » wt lis 13, 2007 11:07

No to ja dorzucę wersję montażu maty od siebie. Bez niszczenia któregokolwiek z elementów. Wystarczy nóz do tapet i cierpliwość. Zaczynamy od któregokolwiek rogu i wkładamy nóż miedzy plastik a lusterko i cierpliwie dookoła objeżdżamy nożem. Gwarantują że odejdzie. Klej jest mocny jak cholera ale 30min roboty i w końcu się podda. Najtrudniej jest zacząć a im dalej tym klej łatwiej idzie. Lusterko wystarczy oczyścić przykleić matę (jest samoprzylepna) a później na najlepiej elastyczny klej przykleić plastik do lusterka. Na prawdę nie trzeba rozcinac i kleic tego plastiku. A co do wyjęcia wkładu lusterka to u mnie wystarczyło opyścić lusterko maksymalnie w dół. Na górze robi się wtedy duża szczelina. I najlepiej nie ciagnąc na siłe tylko tylko delikatnie ciągnąc a przez szczelinę wkrętakiem odginac ząbki trzymajace plastik. NIe mam zdjęć ale jak juz opuścicie lusterko na maksa do dołu to bedziecie widzieć co należy podważyć żeby lusterko wyszło bez najmniejszego oporu
Ostatnio zmieniony wt lis 13, 2007 11:12 przez daniel2505, łącznie zmieniany 1 raz.


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=123919/]Mój zielony VARIANT[/url]

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Post autor: Paweł Marek » wt lis 13, 2007 18:27

Robilem to dawa dni temu mając w rękach scyzoryk, zero problemu. Tylko należy odciągać plastyk od lusterka a nie lusterko od plastyku bo się złamie i powoli podcinać klej.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
mariachi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 452
Rejestracja: pn mar 05, 2007 16:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: mariachi » wt lis 13, 2007 21:45

Paweł Marek pisze:Robilem to dawa dni temu mając w rękach scyzoryk, zero problemu. Tylko należy odciągać plastyk od lusterka a nie lusterko od plastyku bo się złamie i powoli podcinać klej.
nie miałem odwagi wciskać tam noża , bałem się że pęknie.

Ale jak piszecie (daniel2505, i Paweł Marek, ) że się da bez problemu to pewnie tak jest.
Tak więc polecam wklejenie maty Waszym sposobem, który na pewno jest dużo bardziej estetyczny od mojego. ( i podłączenie jej do instalacji wykonanej na podstawie mojej porady)

pozdrawiam /marcin



Awatar użytkownika
daniel2505
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 291
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 18:39
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: daniel2505 » śr lis 14, 2007 10:28

Paweł Marek pisze:Robilem to dawa dni temu mając w rękach scyzoryk, zero problemu. Tylko należy odciągać plastyk od lusterka a nie lusterko od plastyku bo się złamie i powoli podcinać klej.
Dokładnie tak. Wszystkie lusterka zrobione sa własnie tak że plasik zachodzi na lusterko dlatego trudno jest zacząć. Jak juz się zacznie to na prawdę spokojnie to pójdzie. Gratulacje dla autora fotoporady na prawde polecam wszystkim zamontowanie grzanych luster. Miałem seryjnie w swoim aucie ale prawa się spaliła dlatego się bawiłem z wymianą. Montaz bezproblemowy zwłaszcza jeśli macie instalację w słupku. Jedna uwaga maty z allegro grzeją dwa razy wolniej od tych oryginalnych ale i tak lepsze to niz skrobanie.


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=123919/]Mój zielony VARIANT[/url]

Awatar użytkownika
Marcinus29
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 90
Rejestracja: sob lip 26, 2008 11:07
Lokalizacja: Rumia

[MK3] Jak zrobić instalacje do podgrzewanych lusterek

Post autor: Marcinus29 » sob lis 24, 2012 22:16

Witam jedna prośba do autora poradnika który pin w lusterku w macie to plus a który to minus ?

Obrazek


[url=http://img69.imageshack.us/i/r32ocsignpanelligna.jpg/][img]http://img69.imageshack.us/img69/2773/r32ocsignpanelligna.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
mariachi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 452
Rejestracja: pn mar 05, 2007 16:56
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: [MK3] Jak zrobić instalacje do podgrzewanych lusterek

Post autor: mariachi » sob lis 24, 2012 23:23

Marcinus29 pisze:Witam jedna prośba do autora poradnika który pin w lusterku w macie to plus a który to minus ?

Obrazek
Nie ma to znaczenia. Można podłączyć tak i tak.
Ale stary temat odgrzebałeś.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości