Termometr w desce rozdzielczej MK III

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Termometr w desce rozdzielczej MK III

Post autor: Rydzu » czw cze 16, 2005 10:19

Montaż termometra w deskę rozdzielczą GOLF MK III.

Największym problemem i kosztem zarazem jest znalezienie takiego właśnie termometra jaki udało mi się znaleźć.
Termometr którego szukamy powiniem mieć:
- wymiary zaślepki
- czarny kolor
- zasilanie 12V DC
- dwa czujniki (temp. Wewnętrznej i zewnętrznej)
Są to w sumie wszystkie warunki jakie termometr musi spełnić żeby zainstalować go do naszego Golfa.
Instalację rozpoczynamy od odcięcia czujnika temperatury zewnętrznej który znajduje się na kablu. Wiadomo że trzeba będzie zainstalować go na zewnątrz auta i to w miejscu schowanym przed bezpośrednim słońcem i wiatrem.
Ja wybrałem wewnętrzną stronę wzmocnienia zderzaka, tuż za zaślepką między halogenem i kierunkiem.
Czujnik temperatury wewnętrznej jest zamontowany wewnątrz termometra więc z nim nie musimy nic robić.
Do przeciągnięcia przewodu od czujnika wykorzystałem oryginalny otwór w grodzi silnika i kabiny samochodu, przewód poprowadziłem po błotniku i w dół koło światła.

Zasilanie termometr dostał z bardzo łatwo dostępnego miejsca, mianowicie z kostki radia.

Żeby zamontować termometr w deskę rozdzielczą i uniknąć niepotrzebnych trzasków i dźwięków których nikt z nas nie lubi wykorzystałem zwykłą chusteczkę higieniczną (jako izolator) i okleiłem termometr dookoła czarną taśmą izolacyjną. Może sposób śmieszny, ale działa. W ten sposób termometr otrzymał miękkie obramowanie i idealnie wpasował się w deskę rozdzielczą.

Mam nadzieję żę mój poradnik pozwoli wam zainstalować nowe urządzenie w swoim aucie i cieszyć się komfortową jazdą w zimie a także latem.
Jeśli twój licznik nie posiada MFA to jest to najtańsze rozwiązanie a zarazem najlepsze żeby znać temperatury panujące w aucie i po za nim.

Na rynku można także spotkać tak rozwinięte urządzenia jak produkt firmy In.Pro Chech Temp II ale jego cena jest ok. ośmiokrotnie wyższa niż koszt wykonania mojego projektu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
pkirylcz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 677
Rejestracja: pn sty 03, 2005 21:25
Lokalizacja: Wolfsburg
Kontakt:

Post autor: pkirylcz » pt cze 17, 2005 21:45

Super.
Moglbys podac gdzie kupiles taki termometr. Szukam czegos podobnego.

http://www.conrad.pl/index.php?art=854714&pic=4

To co oferuje Conrad jest po troche smiesznie wysokiej cenie.
Widze ze troche wystaje, moznaby leciutko przyciac obrzeza i zamontowac podswietlenie z tylu, po uprzednim rozebraniu czujnika. A zasilanie podswietlenia wziac z podswietlenia zapalniczki.


Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
pkirylcz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 677
Rejestracja: pn sty 03, 2005 21:25
Lokalizacja: Wolfsburg
Kontakt:

Post autor: pkirylcz » pt cze 17, 2005 22:45

Sluchaj, a mozna jakos zrobic, zeby wskazywalo temp. w miejscu gdzie sa kilometry. Ja mam tylko dystans i calkowity odcinek. Niektore modele wskazuja jeszcze spalanie i temperature. Mozna to jakos upgrade'owac.


Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Sebos
سثلاخخ
سثلاخخ
Posty: 253
Rejestracja: wt paź 26, 2004 21:08
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Sebos » pt cze 17, 2005 23:31

pkirylcz pisze:Sluchaj, a mozna jakos zrobic, zeby wskazywalo temp. w miejscu gdzie sa kilometry. Ja mam tylko dystans i calkowity odcinek. Niektore modele wskazuja jeszcze spalanie i temperature. Mozna to jakos upgrade'owac.
musisz miec zegary z MFA + wajche z przlacznikiem + czujnik ...


------------------------------
pozdr
Sebos - سثلاخس
[b]I-sze OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE VWGOLF.PL !!![/b] działo sie, działo :D http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=21501

--- VWGOLF SQUAD MAZOWSZE ---
www.vwgolf.waw.pl

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » pn cze 20, 2005 08:38

Co do temp w liczniku to tak jak mówi Sebos, musisz mieć MFA i komlet wszystkich czujników. Moim zdaniem dużo zabawy i nie podjąłbym się sam takiego wyzwania. Co do termometrów które pokazałeś, ten z Allegro troszeczkę wioską trąci, kolor nie pasuje a co do wymiarów to zdecydowanie za duży.Ten z Conrada to wersja która spokojnie podejdzie do Golfa ale ta cena...:-( Mam golfa do sprzedania w którym jest wcześniejsza wersja tego termometra i wygląda dużo lepiej. W podpisie masz link do strony z Golfem.



Awatar użytkownika
pkirylcz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 677
Rejestracja: pn sty 03, 2005 21:25
Lokalizacja: Wolfsburg
Kontakt:

Post autor: pkirylcz » śr cze 22, 2005 09:15

Nie ma co sie bawic. Tak dla zorientowania sie w terenie wystarczy.
Powiedzcie mi tylko, ze skoro nie mam tych bajerow, czy moj licznik jes VDO?? Kupuje interfejs i jest taka wzmianka ze obsluguje liczniki VDO, czyli MFA nie obsluguje. Tak zrozumialem.

Wybieram miedzy Tachopro a zwyklym VAGiem.


Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » śr cze 22, 2005 09:42

VDO to producent liczników, tak samo jak Motometer. MFA natomiast to nazwa angielska wyświetlacza z dodatkowymi funkcjali. Są liczniki VDO z MFA, Motometre z MFA i jeszcze trzeci producent którego w tej chwili nie pamiętam. Na forum jest opisane w jaki spsób zamontować zegary z MFA i podłączyć wszystko żeby działało.

[ Dodano: Czw Lip 21, 2005 7:47 am ]
Ponieważ często dostaję prośbę o jeszcze kilka zdjęć postanowiłem jeszcze kilka dołączyć
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
kudlaty27
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 18, 2006 17:49
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: kudlaty27 » czw sty 19, 2006 13:40

:bigok: ΔMam pytanko potrzebuje czujnik temperatury zewnętrznej który umieszczony jest z prawej strony pod zderzakiem i wskazuje temperature w lcd kompa na zegarach . szukam kogoś kto ma cośtakiego do sprzedazy albo wiem gdzie to kupić :niewiem:



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » czw sty 19, 2006 14:02

Mozliwości masz kilka ASO (dla porównania ceny)
Allegro
okoliczne shroty i giełdy



mira_s1987
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: sob lis 14, 2009 20:00
Lokalizacja: Tomaszów Lub.
Kontakt:

Post autor: mira_s1987 » pn kwie 12, 2010 22:48

Rydzu,
Można wiedzieć gdzie można dostać taki termometr albo jaki to producent czy coś
co pomogło by mi dostać coś takiego aby pasowało w zaślepki??
Pozdro Miras



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Post autor: Rydzu » wt kwie 13, 2010 21:38

mira_s1987, gratulacje z powodu wykopania tematu z 2006 roku. Co do pochodzenia termometru ....ALLEGRO, np:
Najlepiej coś z tych:
http://www.allegro.pl/listing/search.ph ... +tablicowy
ale warto zapytać czy nie mają zasilanych na 12V.
Np. tego:
http://www.allegro.pl/item992187937_sup ... r_f_v.html



Awatar użytkownika
gregorek35
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 16:13
Lokalizacja: Będzin

Re: Termometr w desce rozdzielczej MK III

Post autor: gregorek35 » ndz wrz 12, 2010 20:19

Hejka, Ja zakupiłem na allegro termometr z niebieskim podświetleniem (inwerter) ok. 20 zł. Różne są o nim opinie najczęściej, że źle wskazuje temperaturę. Ale pogrzebałem w nim trochę skalibrowałem dodatkowymi potencjometrami i jest dobrze. Żeby go zabudować musiałem trochę rzeźbić (jego obudowa została prawie całkowicie zeszliwowana) ale efekt bardzo mi się podoba.



Awatar użytkownika
Rydzu
_
_
Posty: 6046
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 16:30
Lokalizacja: DDZ Dzierżoniów
Kontakt:

Termometr w desce rozdzielczej MK III

Post autor: Rydzu » ndz wrz 12, 2010 21:11

gregorek35, pokaż jeszcze zdjęcia, bo w tym wypadku chyba to jest najważniejsze.



Awatar użytkownika
gregorek35
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: ndz paź 18, 2009 16:13
Lokalizacja: Będzin

Re: Termometr w desce rozdzielczej MK III

Post autor: gregorek35 » ndz wrz 12, 2010 21:24

nie mogłem dodać fotki, może się teraz uda
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości