Wymiana kierownicy - porada

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
OLGRAN
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: śr paź 28, 2009 17:11
Lokalizacja: Oleśnica

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: OLGRAN » sob lut 05, 2011 20:46

Witam serdecznie miłośników marki. Kupiłem 9 miesięcy temu golfa AXR 2003 rok w wersji SPECIAL ale brakowało mu pakietu skórzanego. Od pewnego czasu nosiłem sie z zamiarem zmiany kierownicy z czteroramiennej plastikowej na trzyramienną skórzaną. Wiec zacząłem zbierać info jak takiej wymiany dokonać, ale to pół sukcesu, potrzebowałem nowej kierownicy razem z poduszką pasującą do trzyramiennej i w końcu po 3 miesiącach poszukiwania znaleziona:) Teraz do sedna, może ktoś tak jak ja przymierza się do wymiany ale obawia się ze sobie nie poradzi więc może komuś w jakimś stopniu ułatwę tą decyzje. Moja kiera po przebiegu 220 kkm
Obrazek
A więc jeśli mamy kierownice, sprawną poduszkę zabieramy się do pracy:
Najpierw odłączamy przewód minusowy od akumulatora( wtedy komp nie wywali błędu jak odłączymy poduszkę, podobno wystarczy nie włączać kluczykiem zapłonu ale ja wolałem dmuchać na zimne i mieć ręce całe :)

Obrazek
Następnie wyciągamy kierownice na max do siebie( regulacja) i przekręcamy tak...
Obrazek
, Wkładamy cienki wkrętak w otwór z tyłu kiery (wkrętak grubości max.3-4 mm, długość 10cm) wkładamy go jak najbliżej osłony kierownicy następnie podnosimy wkrętak do góry powinniśmy odczuć, że haczy o pręcik trzymający poduchę. Podczas tej operacji trochę ruszamy poduchą. Jak puści zaczep odwracamy o 180 i robimy to samo. Po tej zabawie ( mi to zajęło 10 min) prostujemy kierownice do jazdy na wprost. Odpinamy poduszkę i odkładamy ją w bezp. miejsce
Obrazek
. Dalej odpinamy pozostałe dwa przewody od klaksonu i odkręcamy śrubę mocującą kierownice wielowpust rozm klucza 12. Na tym etapie zostałem miło zaskoczony, dlatego ze stara kierownica, wieloklin oraz nowa kierownica mają cechy( znaki), które muszą się pokrywać, mamy pewność ze kierownica będzie prosto założona.
Obrazek
Obrazek
Gdy przykręcimy nową kierownice musimy troszkę porzeźbić, dlatego ze jedną wtyczkę od klaksonu musimy umieścić w tym otworze...

Obrazek
dlatego ja ścisnąłem ją trochę kombinerkami i ciasno umocowałem. Druga wtyczka mniejsza pasuje w swoje miejsce oraz wtyczka od taśmy też. Teraz zostaje nam już tylko wcisnąć poduszkę tak, aby wskoczyła w swoje miejsce i cieszyć się swoją nową kierownicą

Obrazek


Golf IV Variant 1.9 TDI PD 2003 r Special
BYŁ- GOLF PLUS 1.9 TDI COMFORTLINE 2006 r

Awatar użytkownika
zygit
Special Edition
Special Edition
Posty: 62
Rejestracja: sob paź 10, 2009 17:44
Lokalizacja: 3city

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: zygit » czw kwie 07, 2011 00:28

wszystko ladnie pieknie, ale mam 2 pytania ;p

1) czy poduszka z kiery plastikowej 4 ramiennej, pasowac bedzie do kiery 3 ramiennej skorzanej, tak zeby ja sobie przelozyc podczas zamiany kier?

2) czy odkrecajac kiere i kombinujac przy kolumie kierownicy jest szansa na jakiekolwiek rozregulowanie czujnika skretu (auta z ESP) ?


VW - poprostu DAS AUTO

Awatar użytkownika
OLGRAN
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: śr paź 28, 2009 17:11
Lokalizacja: Oleśnica

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: OLGRAN » sob kwie 09, 2011 11:04

zygit,
1)Jeśli pytasz o całość to nie pasuje, jeśli pytasz o samą poduchę(czyt. metalowa puszkę) bez zaślepki to czytałem kiedyś temat jak gość przekładał i pasowała, tylko zaślepkę dokupił pod trzy ramiona.
2) Jeśli odkręcisz kiere, wysuniesz ją z wieloklinu(oczywiście koła ustawione do jazdy na wprost) i nie będziesz majstrował :bajer: przy taśmie to nie ma możliwości rozregulowania czegokolwiek.


Golf IV Variant 1.9 TDI PD 2003 r Special
BYŁ- GOLF PLUS 1.9 TDI COMFORTLINE 2006 r

Awatar użytkownika
Sammo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: wt cze 16, 2009 22:31
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: Sammo » sob kwie 09, 2011 20:54

Ja mam pytanie o wtyczkę - widoczną na załączonym zdjęciu.
Ściągając u siebie kierownice (trójramienną) wypięła mi się ona i nie zauważyłem jak oryginalnie była wpięta.
Wygląda na to, że można ją zamontować kabelkami do góry (tak jak u Ciebie) i kabelkami w dół.
Po ułożeniu kabli, odkształceniu ich wywnioskowałem, że wtyczka powinna właśnie być podłączona kabelkami w dół (na odwrót jak na zdjęciu).
Nie wiesz może jak powinna być ona faktycznie zamontowana w kierownicy trójramiennej? Jak wpiełeś ją u siebie? Obrazek



Awatar użytkownika
OLGRAN
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: śr paź 28, 2009 17:11
Lokalizacja: Oleśnica

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: OLGRAN » ndz kwie 10, 2011 10:55

Wydaje mi się że jest to obojętne, ja wpiołem wtyczkę kabelkami do góry tak jak w czteroramiennej kierownicy.


Golf IV Variant 1.9 TDI PD 2003 r Special
BYŁ- GOLF PLUS 1.9 TDI COMFORTLINE 2006 r

dimitr87
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 105
Rejestracja: ndz wrz 05, 2010 23:35
Lokalizacja: Lubliniec

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: dimitr87 » pn kwie 11, 2011 22:53

ja w pierwszym golfie mialem w dół (kiera 4ramienna) i drugim golfie takze w dol (3ramienna) i wydaje mi sie ze to obojetne bo poducha dostaje sygnal i buum i na zasadzie gniazdka to dziala w jednym prad a w drugim brak :P



Awatar użytkownika
thomas1919
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 207
Rejestracja: sob cze 16, 2007 15:57
Lokalizacja: Zawiercie woj. śląskie
Kontakt:

Re: Wymiana kierownicy - porada

Post autor: thomas1919 » śr kwie 13, 2011 14:17

Jest to obojętne jak zostanie wpięta wtyczka.
Ważne żeby podczas odpinania i zapiania wtyczki dotknąć czegoś metalowego w celu ewentualnego wyładowania. Czasem tak jest, że dotykając inne osoby przeskoczy iskra i taki właśnie ładunek może niestety odpalić poduchę.



pinio-78
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr cze 02, 2010 12:01
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Wymiana kierownicy - porada

Post autor: pinio-78 » pt lis 01, 2013 19:57

Koledzy pozwólcie że odkopię temat.
Czy napewno ta wtyczka wchodząca do poduszki może być obojętnie w którą stronę???
Pytam bo nie wiem jak była przed demontażem, nie zapamiętałem. Ale patrząc na wtyczkę to jeden to chyba jakaś masa a drugi impuls. To chyba ma znaczenie, niby nie widać różnicy w kostce ale czy napewno????
Interesuje mnie jeszcze jedno, czy był tylko jeden rodzaj kierownic 4 ramiennych??, pytam bo widziałem 2 rodzaje i różniły się sposobem zaczepu poduszki i sprężynami, coś mi tu nie pasuje.



Awatar użytkownika
DriverFR
Forum Master
Forum Master
Posty: 1035
Rejestracja: ndz lut 03, 2013 21:37

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: DriverFR » pn lis 04, 2013 21:29

pinio-78, U mnie wpiąłem ją kablami w dół i działa, nie pokazuje żadnych błędów, także jest dobrze. Są 4 ramienne skórzane, zwykłe, z multifunkcją lub bez. Reszta to inne modele VW.


Obrazek
4motion

Raf tdi
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 198
Rejestracja: sob wrz 20, 2008 19:33
Lokalizacja: Lublin

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: Raf tdi » śr gru 04, 2013 10:42

Mam pytanie jak to jest z tą poduszką czy podejdzie z czteroraminnej kiery ? Co potrzebuję oprócz samej kierownicy trójraminnej ?



Awatar użytkownika
DriverFR
Forum Master
Forum Master
Posty: 1035
Rejestracja: ndz lut 03, 2013 21:37

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: DriverFR » śr gru 04, 2013 16:27

Raf tdi, Potrzebujesz poduszki do 3 ramiennej kierownicy.


Obrazek
4motion

Awatar użytkownika
adamekMK4
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 86
Rejestracja: pn mar 03, 2014 18:53
Lokalizacja: Gryfino

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: adamekMK4 » wt maja 13, 2014 20:55

Odkopię temat, ale mam pytania:
1. czy jeśli odłączę całkowicie akumulator przy wymianie kierownicy, jest szansa że w jakiś sposób wystrzeli mi poduszka ?
2. czy przy demontażu starej kierownicy 4 ramiennej, przy odpinaniu poduszki, (trzeba skręcać kierownicą o 180 stopni w jedną stne i później w drugą) może zablokować się kierownica a żeby ją zwolnic trzeba klucz włożyć do stacyjki czy też nie ma się czego obawiać ?


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=544608" onclick="window.open(this.href);return false; <-- Czeka na gwint :D

tomek_1710
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz wrz 14, 2014 16:40

Re: Wymiana kierownicy - porada

Post autor: tomek_1710 » wt wrz 16, 2014 22:49

Mam pytanie . W moim golfie (94r) posiadam kierownice z jednym pałąkiem bez poduszki bez niczego , zwykla , jednoramienna . Czy bedzie jakiś problem z wlozeniem kierwonicy z Golfa rocz 96 czyli juz z poduszka ? Oczywiscie wiem , ze poduszka nie bedzie dzialac . Jesli bez problemow mozna je zamienic to czy duzo jest rozkrecania ?



karacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 480
Rejestracja: pt sie 22, 2014 09:44

Wymiana kierownicy - porada

Post autor: karacz » pn sty 19, 2015 20:18

Jak to jest w końcu z tymi poduchami do 3ramiennej? każda pasuje do każdej kierownicy?



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości