[MK2] Oświetlenie w Mk 2, Golf 2 >> by Szczepulek

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

[MK2] Oświetlenie w Mk 2, Golf 2 >> by Szczepulek

Post autor: szczepulek » pt kwie 28, 2006 13:44

witam wszystkich miłośników motoryzacji :grin:

osobiście jestem miłośnikiem niemieckich samochodów, a przede wszystkim Golfa!! :kac:

ze wszystkich samochodów którymi jeździłem, to właśnie golf królował :grin: ,miałem mk2 1.3, potem mk1 1.6 D (milutkie wspomnienia) a teraz jeżdzę Golfem II 1.3 na wtrysku '91r.

Narazie ze względu na braki finansowe i czasowe zamieszczam tylko 2 projekty, 1. modyfikacja podświetlenia włącznika świateł (inne podobnie można wykonać), oraz podświetlenie regulacji nawiewu. :)

PODŚWIETLENIE WYŁĄCZNIKA ŚWIATEŁ

najpierw rozkładamy klawisz na czynniki pierwsze :rotfl:

następnie wyciągamy podważając zielony plastik, dzieki któremu do tej pory wyłącznik świecił na zielono.

img1
Obrazek

img2
Obrazek

następnie wyciągamy zarówkę a w jej miejsce będziemy lutować diodę LED (u mnie 5mm czerwona), rezystor jaki zastosowałem to ok 600 Ohm. został schowany pod diodę.

img3
Obrazek


UWAGA!!! należy uważać na biegunowość diody, ja sobie zapomniałem sprawdzić gdzie jest "+" i musiałem przelutować diodę. :cool:

na fotce czwartej ..img4.. widoczny efekt końcowy.. :bajer:



jutro ciąg dalszy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czw maja 13, 2010 18:59 przez szczepulek, łącznie zmieniany 13 razy.



Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

OŚWIETLENIE REGULACJI NAWIEWU :)

Post autor: szczepulek » ndz kwie 30, 2006 14:59

witam ponownie,

dziś zajmę się opisem zniany żarówki nawiewu na LED'a.

na początku wyciągamy element z deski rozdzielczej delikatnie podważając na bokach.. następnie razkładamy na części całość, należy tutaj uważać żeby nie złamać czegoś (całość jest zgrzana) :)

Obrazek

następnie wyciągamy żarówkę z oprawką i tutaj zaczyna się zabawa :food:

a! warto oczywiście wszystkie części przetrzeć.. w moim przypadku była mocno zakurzane :).

ja wykorzystałem tą samą oprawkę która była, co daje możliwość powrotu do stantardowego typu oświetlenia :rotfl:

niestety musiałem zarówkę rozbić i wyciągnąć jej resztki ze środka.. następnie wyciągłem blaszki z tyłu oprawki.. i nieco rozwierciłem małym wiertłem (1,2mm) obydwa otwory co pozwoli na wyprowadzenie nóżek diody :)

Obrazek

przygotowałem sobie diodę (w moim przypadku niebieska, z kolorem bardziej zbliżonym do granatowego, 5mm) typu Clear z przezroczystą obudową.. i nieco ją zmatowiłem pilnikiem żeby światło było bardziej rozproszone,potrzebny będzie jeszcze rezystor ok 600-660 Ohm

Obrazek

kolejnym krokiem jest obcięcie jednej nózki diody tak aby zostało jej ok 1,5mm i możemy już przylutować do niej rezystor

Obrazek

i wkładamy tak przygotowaną diodę do oprawki

Obrazek

z tyłu obcinam zbyt wystające nóżki i wkładamy kombinerkami wcześniej wyciągnięte blaszki-styki.

Obrazek

calość możemy zamontować na swoje miejsce.. jak na zdjęciu poniżej.. UWAGA! o ile dobrze pamiętam plus "+" ma być od strony prawej.

Obrazek

teraz możemy wszystkie części poskładać i niewielką ilością kropelki posklejać ze sobą elementy w miejscach zgrzewania :grin:

po zamontowaniu efekt powinien wyglądać mniej więcej tak (w rzeczywistości wygląda lepiej ;) )
załącznik..


ciąg dalszy nastąpi.. ;)
już wkrótce opis zmiany oświetlenia w podsufitce.. a w planach zmiana oświetlania licznika na mniej więcej takie (mój Virtual Tuning :okej: )
Obrazek
deska rozdzielcza podświetlana z lewej na czerwono.. na niebiesko z prawej.
.. a następnie montaż oświetlenia w bagażniku :grin: :hmm:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
J3L3N
give it the gun
give it the gun
Posty: 989
Rejestracja: czw kwie 06, 2006 09:36
Lokalizacja: Lbk

Post autor: J3L3N » pn maja 01, 2006 13:31

Siemka a z kad masz zegary białe masz moze szablonki???:)


[size=117]
Samochód jest bogiem, Prędkość nałogiem,
Nitro zabawą, A tuning podstawą!
[/size]

Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

ZEGARY

Post autor: szczepulek » pn maja 01, 2006 18:14

jak już napisałem to VirtualTuning ;) obecnie mam licznik z predkosciomierzem i zegarem.. ale zastanawiam sie nad kupnem licznika z obrotomierzem. W załączniku jakieś szablony sciągniete jakiś czas temu z str www.vwgolf.pl lub tero forum.. nie pamiętam :helm:

Zestaw1

Zestaw2

Zestaw3

Zestaw4

[ Dodano: Czw Maj 04, 2006 17:55 ]
witam ponownie :hmm:

kolejną modyfikacją w moim vw jest zmiana standardowego oświetlenia w podsufitce, na (oczywiście :grin: ) diody LED.

Na allegro możemy kupić gotowe żarówki rurkowe z diodami zamiast żarnika jak widać na zdjęciu poniżej

Obrazek
zdjęcie ze strony http://autolumination.com/festoon.htm

ja mam sporo LED'ów więc popstanowiłem sam zrobić taką żarówkę.
wykożystałem do niej 3 diody.. ale ostatecznie dodałem czwartą czego już nie widać na fotkach, ale w załączniku posałem "schemat" jak ma wygłądać połączenie z 3 i 4 diodami.
Będzie nam potrzebna żarówka rurkowa (może być spalona) z której weźmiemy metalowe końcówki, kawałek płytki uniwersalnej, cyna i lutownica, chwilka wolnego czasu ;)

Obrazek

na początku musiałem rozbić starą zarówkę i wyczyścić od środka metalowe części usuwając resztki szkła itp.
Nasępnie wycinamy płytkę uniwersalną w ten sposów aby po nałożeniu stykających części (hmm.. bo jak to nazwać :goof: ) całość miała taką samą długość jak żarówka rurkowa znajdująca się w podsufitce. aby jakoś całaść usztywnić i połączyś z płytką drukowaną użyłem kawałka twardszego drutu z jednej strony przylutowanego do płytki.. a z drugiej strony przylutowanego do stykającej końcówki.. musiałem wcześniej nawiercić otwór ok 1mm w miejscu zaznaczonym strzałka, przez który przeprowadziłem drut.

następnie przylutowałem diody łącząc je szeregowo, całość wyglądała mniej więcej tak:

Obrazek
Obrazek

Zapomniałem dodać że PLUSEM wykonania samodzielnie takiej żarówki jest możliwość zastosowania dowolnego koloru zastosowanych LED, ja użyłem 1 czerwonej 2 białych (na środku) i 1 niebieskiej.. efekt widoczny na foto poniżej. Wyboru kolorów dokonałem kierując się planami podświetlenia zegarów z koloru czerwonego przechodząceko w niebieski.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

jeśli ktoś ma ochotę to życzę miłego majsterkowania ;) :kac:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

ZEGARY by Szczepulek ;)

Post autor: szczepulek » czw maja 11, 2006 21:36

witam, dziś zrobiłem nieco z moimi zegarami, nowy desing :chytry:

postaram się jutro wstawić opis.. jeszcze nie mam zrobionego podświetlenia.. brak czasu :(

narka.. w załączniku efekt mojej pracy :hmm:

troszę męcyłem się z tymi zegarami.. ale myślę że warto było :grin:

co o nich myślicie ?????

pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

Zegary - opis

Post autor: szczepulek » pt maja 12, 2006 19:23

więc postaram się nieco opisać (a kogo to interesuje.. :rotfl: ) to co namajstrowałem (istnieje wogóle takie słowo :grin: )

więc, moje stare zigory wygłądały tak:
Obrazek


a teraz jak w 2 postach wyżej ;)


i się mi podobają, zegary wydrukowałem na papierze foto, błyszczącym.
I efekt rewelka.

Jak wymontować licznik nie piszę, każdy wie/umie/znajdzie sobie :chytry:

Obrazek

licznik rozebrany na części
Obrazek

wskaźnik paliwa, temp.. i diody
Obrazek

wskaźnik temp przed zmianą....
Obrazek

i po zmianie....
Obrazek

może na zdjęciu nie są widoczne zmiany.. ale e rzeczywistości widać ,że dioda została zmienona na typu 'Clear' tzn z przezroczystą obudową/oprawką (sam nie wiem jak ten plastik nazwać :crazy: )

ale od razu prostuję sprawę.. nie wymieniłłem diody!!!! zbyt skąplikowane.. sami popatrzcie

Obrazek
Obrazek
na powyższym zdj są widoczne nity, które musiałem rozwiercić żeby dostać się do diodki...

którą następnie spiłowałem ,około 1/3.. i przykleilem samą zaokrągloną końcówkę innej diody typu Clear.. (odciołem kawałek brzeszczotem, co zresztą przydatne jest.. ale o tym puźniej)

Potem wykonałem projekt zegarów.. i zabralem się za drukowanie.. coś wspaniałego :satan:

:okej: projekt zegarów ok. 1MB (.rar, bmp i psp) :okej:
Zegary 'szczepulek'


Obrazek

..po wycięciu
Obrazek

..po przyklejeniu.. (idealnie nadaje się kropelka, lub coś w tym rodzaju)
Obrazek

.. zegar i obrotomierz..
Obrazek

..po zmontowaniu całości..
Obrazek

..i rozmazane przybliżenie.. :kufel:
Obrazek

:dol: I NOWY ROZDZIAŁ, OŚWIETLENIE :dol:

tzn, jego projekt.. jeszcze. Dziś zakupiłem potrzebne diody (2 czerwone, bo niebieskich mam wpi***)

więc powracam do tej uciętej diody brzeszczotem
Obrazek

daje idealne światło..
Obrazek

do podświetlenia zegarów..
Obrazek
Obrazek

dlaczego??
bo światło NIE jest tak bardzo skupione, porównanie ponżej
Obrazek

------------------------------------------------------------------------------------------------

mam też małą katodę na 13cm ze starego skanera ręcznego, i próbowałem jak będzie wyglądać świeciła, i wygląda interesująco, becz niestety świeci na biało. Montaż byłby łatwy (ma tylko 5mm grubości) a kable wychodziły bu w miejscu montażu żarówek, a poza tym nie mam zbędnej przetwornicy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

:helm: :grin: :helm: :grin: :helm: :grin: :helm: :grin: :helm: :grin: :helm:
no to narazie tyle, jak znajdę czas to będę bawił się z podświetleniem zegarów..

pozdrawiam



Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

Post autor: szczepulek » sob maja 13, 2006 11:40

zapomniałem dodać że trzeba nieco poprawić te zegary, bo znajdują się jeszcze jakieś białe ryski na czarnym tle

narazie zrobiłem prowizoryczne podświetlenie z 2 czerwonych i 2 niebieskich diod połączonych szeregowo.

niechcący spaliłem diodę króra miała kolor granatowo-niebieski, pięknie wyglądalo wszystko.. i musziałem niestety dać beznamiętne niebieskie diody. oto efekt :crazy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

jak znajde nieco czasu to zrobie jeszcze wersje zegarów z obrotomierzem.

narka


a, jeszcze jedno, fotki zrobione wczoraj w nocy, troszkę aparat zbyt je naświetlił, na ole mniej więcej tak to wygląda w samochodzie. <załącznik>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony pn maja 15, 2006 19:41 przez szczepulek, łącznie zmieniany 1 raz.



osbe
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 143
Rejestracja: czw sty 19, 2006 10:21
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: osbe » ndz maja 28, 2006 15:39

Witam! Podziwiając twoje zegary chciałbym się zwrócić do Ciebie z prośbą o wykonanie prędkościomierza do 220km/h..... cała reszta pasuje tylko te 220 by się przydało... jeśli jest taka możliwość będę wdzięczny! Mój mail: osbe@op.pl, gg: 3633715 Pozdro



Awatar użytkownika
szczepulek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: sob gru 03, 2005 22:07
Lokalizacja: śląskie

Post autor: szczepulek » ndz cze 18, 2006 22:29

witam wszystkich, dawno mnie tu nie było, miałek kłopociki z zalogowaniem. Chciałem zwrócić uwagę, że mogą wystąpić problemy z diodami podłączonymi szeregowo (u mnie spaliły się, prawdopodobnie za duży prąd), muszę podłączyć je równolegle przez rezystory. Co do zegarów, jak zakończą mi się egzaminy postaram się coś wykąbinować, a tak przy okazji.. u mnie trzymią się doskonale.. jestem miło zaskoczony. Pozdrawiam.



saint
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 33
Rejestracja: śr cze 29, 2005 10:18
Lokalizacja: Imielin

Post autor: saint » śr cze 28, 2006 15:22

a ja mma pytanie co do podswietlania ale w taki sposob:
http://vw2.info/vwforum/uv.html
http://vw2.info/vwforum/zegary/index.html

Co sadzicie o pierwszym? W jaki sposob to robiliscie?
A co do 2giego, skad on wzial takie wskazowki? Z czego one sa?


bylo mk2 a jest a3 :)

Awatar użytkownika
tomi1106
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 149
Rejestracja: pt maja 19, 2006 13:54
Lokalizacja: Bytom - Miechowice
Kontakt:

Post autor: tomi1106 » śr cze 28, 2006 22:32

saint pisze:a ja mma pytanie co do podswietlania ale w taki sposob:
http://vw2.info/vwforum/uv.html
http://vw2.info/vwforum/zegary/index.html

Co sadzicie o pierwszym? W jaki sposob to robiliscie?
A co do 2giego, skad on wzial takie wskazowki? Z czego one sa?
Tu masz link: http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=22594
Przeczytaj wszystkie 21 stron i będziesz geniuszem w tej dziedzinie :helm:


[b][color=red][size=142]Kupię springi -40 mm pod silnik 1.3![/size][/color][/b]


[b]Forumowicze z Bytomia[/b] - pokażcie się !!! :pub:
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/effc0691d59bac9a.html][img]http://images2.fotosik.pl/268/effc0691d59bac9am.png[/img][/url]

Awatar użytkownika
treborrrrrr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: pn kwie 17, 2006 20:40
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Post autor: treborrrrrr » pt maja 09, 2008 14:38

Witam wszystkich.
Po pierwsze bardzo ładne zegarki.
Po drugie zastosowanie diod powoduje mniejszy pobór prądu.
Niby dobrze ale ten rezystor przy włączniku świateł przestaje reagować bo jest za słabo obciążony i efekt jest taki że przy jeździe w nocy jesteśmy oślepiani!!
Przerobiłem już ten temat i uważam że do podświetlania zegarów najlepiej jest użyć 4 diod UV.
Tylko nie wiem czy przy tak dużej ilości bieli da się zobaczyć co jest za szybą samochodu jeśli w środku samochodu bedzie jasno od podświetlania zegarów.
Właśnie zakończyłem montaż UV w swoim samochodzie, a następną rzeczą będzie przeróbka tej nieszczęsnej regulacji, która w takim przypadku jest baardzo potrzebna.
A oto efekty mej pracy:
Obrazek Obrazek



Awatar użytkownika
Cieluś
Forum Master
Forum Master
Posty: 1087
Rejestracja: sob maja 12, 2007 13:05
Lokalizacja: DW
Kontakt:

Post autor: Cieluś » pt maja 09, 2008 15:22

treborrrrrr, no i Si... Pod wskazówki też wkładałeś diody żeby świeciły I w panelu ogrzewania ze strony ciepłej, że świeci na czerwono też dodatkowa dioda jest ?
I faktycznie za jasno w aucie w nocy to nie najlepszy pomysł. bynajmniej mnie to męczy...
Ostatnio zmieniony pt maja 09, 2008 15:23 przez Cieluś, łącznie zmieniany 1 raz.


[b]GTI KR[/b] http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=115190

Awatar użytkownika
treborrrrrr
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: pn kwie 17, 2006 20:40
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Post autor: treborrrrrr » pt maja 09, 2008 15:28

normalnie to takie jasne nie jest widać tylko biel czerwień i żółty kolor. Wskazówki są pomalowane żółtym flamastrem fluorecośtam i się sobie świecą przy tym świetle podobnie jak czerwone pola na obrotomierzu i prędkościomierzu. Na żywo to wygląda wiele lepiej. A w panelu nawiewów są 2 diody na miejscu żarówki i jedna czerwona na końcu skali. Te dwie to tulejkowe 5mm a czerwona jest płaska. Teraz robię włączniki ogrzewania i przeciwmgielnych. Następnie na biało podświetlane wnętrza kratek nawiewów :grin:



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości