[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
Karmel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: wt mar 22, 2011 00:36
Lokalizacja: Lublinitz
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Karmel » śr cze 04, 2014 11:20

Witajcie, dziś przedstawiam fotoporadę wymiany części eksploatacyjnych VW Golfa II 3D jakimi są zawiasy drzwi.
Jako że staram się nią o wjazdówkę na vagnysę będzie trochę lania wody, ale jedziemy :pub:

Co nam będzie potrzebne
Klucz nasadowy 10, klucz nasadowy 15, młotek x2, śruba m8x100, dwie rurki ok 60 i 40cm,
kompan, coś na schłodzenie gardełka.
ObrazekObrazek

Nowy zawias drzwi
OE: VW 321 831 403 - sztuk adekwatnie do zużycia bądź zasobności portfela 1-4szt.
koszt 29,60zł/szt

Sworzeń zawiasu
OE: VW 321 831 421 sztuk 1-4
koszt 5,51zł/szt.

Trzpień zamka
OE: 357837034 321837034B 321837034C
koszt 2,50/szt sztuk 2


punkt 1 Tsssssyt :grin:
Obrazek

no więc tak zaczynamy od rozbierania drzwi, tj,
Dwie śrubki na krzyżak po prawej stronie i dwie symetrycznie po lewej.
Obrazek

dwie śrubki na większy krzyżak pod rączką drzwi.
Odpinamy głośnik, ewentualnie jak mamy to korbę szyb, plastyk w okół klamki przesuwamy i zeskoczy, odkręcamy rygielek drzwi i możemy ściągać tapicerkę, ściągamy unosząc ją do góry i ciągnąc do siebie.


Następnie rozpinamy bądź też tniemy kable, zależnie co mamy na wyposażeniu i co nam będzie łatwiej później pozłączać.
W moim przypadku przewód z głośników po prostu odpiąłem, tak samo wtyczkę silniczka szyb czy wtyczki centralnego zamka, reszta jak np. podgrzewanie lusterek była cięta.
Dla bezpieczeństwa mozna również wyciągnąć szybę, aby wibracje i uderzenia nie zbiły jej.

W tym miejscu wypadało by też sobie przygotować miejsce w którym będziemy odprawiać ten rytuał. Jak na zdjęciu widzimy dałem dwie opony karton, i możemy się pokusić o przykrycie wszystkiego kawałkiem szmaty.
Obrazek

Koniec wstępu, przechodzimy do meritum. :bigok:
Kompan trzyma drzwi a my odkręcamy nasadką śruby trzymające zawias i śrubę ogranicznika
Obrazek

Następnie po zdjęciu przechodzimy na wcześniej przygotowany "stół".
Będziemy wybijać zawiasy, i teraz tu wskazówka, Jako że sworznie drzwi z jednej strony mają frezy, wybijane są tylko w kierunku z której są nacięte. Teoretycznie sworzeń w gornym zawiasie wychodzi w dół zaś sworzeń górnego zawiasu w górę.
z tym że jak sam mogłem się przekonać zdarzają się wyjątki, mianowicie u drzwi kierowcy dolny sworzeń wychodził zgodnie z zasadą, zaś już u pasażera odwrotnie.

Teraz jak rozpoznać w którą stronę wybijać sworzeń? Musimy oczyścić sworznie z farby tak by szło dostrzec frezy, farba doskonale je maskuje, użyjemy do tego celu szczotki drucianej wkręcanej do wkrętarki aku. Jeżeli nie widać ich z żadnej strony albo nie jesteśmy tego pewni należy zacząć wybijanie w dół, gdy zauważymy że sworzeń przesunął się a mimo to nadal nie widzimy frezów to znak że wybijamy w złą stronę.
Obrazek

Aby wybić sworzeń koniecznie musimy podeprzeć czymś cały zawias, aby najzwyczajniej nam nie uleciał. Są różne szkoły, albo zapieramy się o imadło bądź też imadłem próbujemy wycisnąć sworzeń, bądź metodą którą tu zaprezentuję tj. podparcie rurką.

Zatem zacznimy od bardziej zdezelowanej strony którą jest strona dolna, w tym celu odwracamy drzwi do góry nogami, bierzemy rurkę 60cm podstawiamy pod zawias i napieramy młotkiem w sworzeń, po kilku uderzeniach i zaobserwowaniu przesunięcia sworznia upewniamy się że po stronie wybijanej widać frezy, jeżeli nie- odwracamy ponieważ napieramy w złą stronę.
Obrazek

Skoro wychodzi że odwracamy to dajemy drzwi normalnie przykładamy pod zawias krótszą rurkę i znów napieramy na sworzeń.
W chwili gdy sworzeń schował się, wybijanie kontynuujemy poprzez śrubę m8x100 - wchodzi idealnie.
Gdyby przeszkadzał nam ogranicznik możemy go odkręcić - dwie śruby na klucz 10.
ObrazekObrazekObrazekObrazek

I oto objawia nam się powód całego zamieszania:
ObrazekObrazekObrazek

Odwracamy drzwi, zakładając nowy sworzeń postępujemy odwrotnie jak dotychczas pamiętając że kto nie smaruje ten nie jedzie :)
ObrazekObrazekObrazek


Jeżeli martwimy się o swojego cela dobrze jest dać sobie karton między młotek/śrubę a blachę drzwi
z kolejnymi zawiasami postępujemy jak dotychczas, po wymianie zakładamy drzwi, jedna osoba przystawia je do karoserii pojazdu druga przykręca śrubę, łączymy kable, zakładamy tapicerkę. i wszystkie elementy np głośnik.
Obrazek

Po złożeniu wszystkiego i osiągnięciu przez drzwi pełnej swojej wagi pozostaje jeszcze jedna kwestia, mianowicie regulacji.
ObrazekObrazek

Regulacji dokonujemy na trzpieniu drzwi. Można nim osiągnąć imponujące efekty :)
Regulujemy metodą prób i błędów, popuszczając trzpień kluczem 15, przesuwając go lekkim klupnięciem młotka np w dół i tył i dokręcając.
Metoda ta ma to do siebie ze gdy osiągniemy zadowalający nas efekt mówimy sobie:
O! mogło by tak być ale spróbuję jeszczę trochę! -po tych słowach często jest tylko gorzej i znów podejmujemy próby regulacji by chociaż osiągnąć efekt z przed chwili. Suma sumarum jest możliwe idealne doregulowanie, jednak wymaga to wielu prób.


Obrazek

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14128
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Michał_1977 » śr cze 04, 2014 12:43

Dobra porada :pub:
Podlinkuję ją do spisu treści FAQ :bajer:
Napisz mi tylko jeszcze co to nałożyłeś na rygle zamka ,to takie jasne? Jakiś wężyk?


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
Stalu
_
_
Posty: 3904
Rejestracja: pn lut 18, 2008 16:45
Lokalizacja: Pacanów
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Stalu » śr cze 04, 2014 15:13

Michał_1977 pisze: tylko jeszcze co to nałożyłeś na rygle zamka ,to takie jasne? Jakiś wężyk?
Michaś :panna: To jest ori jak jest nowe, z fabryki tez tak wychodziło


„Nie umiera ten, kto trwa w sercach i pamięci naszej”

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14128
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Michał_1977 » śr cze 04, 2014 20:16

Stalu pisze:To jest ori jak jest nowe, z fabryki tez tak wychodziło
Tak? A skąd ja mam to wiedzieć,skoro zawsze miałem gołe pręty :jezor:
Jakiś czas temu nawinąłem trochę taśmy izolacyjnej i drzwi zaczęły się zamykać jak w mk7,dlatego też tak pytam,bo taśma szybko się strzępi :?
To może inaczej- Karmel, gdybyś mógł mi zmierzyć suwmiarką średnicę tych plastikowych nakładek na ryglach,to byłbym dźwięczny :-)


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
Karmel
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 240
Rejestracja: wt mar 22, 2011 00:36
Lokalizacja: Lublinitz
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Karmel » śr cze 04, 2014 22:44

Siemaneczko :jezor: Trzpienie nie rygielki, rygielki mamy przy słupku, bo tak w pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi :bigok:
średnica 10mm ale podałem numer OE tj. 357837034, 321837034B, 321837034C, koszt 2,50/szt kup nowe nie dziaduj :los2:
pozdrawiam.


Obrazek

Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14128
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Michał_1977 » czw cze 05, 2014 06:45

Karmel pisze:Trzpienie nie rygielki, rygielki mamy przy słupku,
Przecież chodzi mi o to przy słupku,a czy to trzpień,czy rygiel....ostatnia fotka.
Karmel pisze:koszt 2,50/szt kup nowe nie dziaduj
Nie miałem pojęcia,że takie duperele są jeszcze w sprzedaży. W ASO kupowałeś,czy w sklepie? :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: jhosef » czw cze 05, 2014 09:03

W ASO te trzpienie są chyba po 20 zł. Na alledrogo są po 2 zł. Moja uwaga do tych z alledrogo jest taka, że blaszka bywa kijowa i zamiast odseparować sie od lakieru to się w niego wbija...



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14128
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Michał_1977 » pt cze 06, 2014 19:02

Kupiłem na mieście po 2,5zł/szt,ale faktycznie masz jhosef rację z tym
jhosef pisze:blaszka bywa kijowa i zamiast odseparować sie od lakieru to się w niego wbija...
Jest franca za miękka i ugina się,ale bez problemu przełożyłem ori podkładki i jest git :bigok:
Karmel pisze: Trzpienie nie rygielki
Wracając jeszcze raz do tej kwestii- ETKA podaje tą część jako trzpień,a u chłopaków w sklepie widnieje jako rygiel zamka :jezor:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

trucker2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 275
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 09:34
Lokalizacja: WPR

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: trucker2 » wt cze 10, 2014 09:08

Hej
A gdzie kolego dostałeś te zawiasy? Przed chwilą dzwonilem do Aso pod wawa i powiedzieli że moga sprowadzić zawiasy po 87zl Trzpieni nie maja tylko w Gdyni w aso są jeszcze dostepne dwie ostatnie sztuki. Bylbym wdzieczny za pomoc.



Awatar użytkownika
jhosef
_
_
Posty: 9172
Rejestracja: czw lis 16, 2006 21:12
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: jhosef » wt cze 10, 2014 09:17

trucker2 pisze:A gdzie kolego dostałeś te zawiasy?
Szukaj na "znanym portalu aukcyjnym". Jest przynajmniej kilku oferentów nowych zawiasów.



Awatar użytkownika
Uciu
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 216
Rejestracja: wt maja 25, 2010 19:29
Lokalizacja: Sosnowiec [SO]
Kontakt:

[Golf ii] Wymiana zawiasów drzwi.

Post autor: Uciu » ndz sty 18, 2015 22:36

Sory za odkop, dziś miałem za sobą wymianę zawiasu. Jako, że byłem sam a wyciąganie drzwi nie wchodziło w grę, postanowiłem wypróbować mój pomysł

Zatem, podkładamy lewarek pod koniec drzwi (oczywiście jakaś szmata, guma etc.) - odkręcamy dolną śrubę zawiasu, górną luzujemy. Dźwigamy lewarkiem drzwi by odchylić dolny zawias. Wkładamy ściągacz do przegubów kulowych i wyciskamy sworzeń, kiedy dojdzie do końca, podkładamy cokolwiek pod ściągacz by sworzeń się bardziej wysunął. Montaż w kolejności odwrotnej :)

Obrazek



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości