mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Gotowe opisy różnych podzespołów aut, także nasze porady.

Moderatorzy: Moderatorzy, VIP

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: KamilP » pn sie 18, 2014 16:59

Witam. Takiej porady tutaj nie widziałem, a pewnie wiele Golfów III ma z tym problem, szczególnie doskwierający w zimie, gdy z kratek leci ledwo ciepłe powietrze. Może to być nagrzewnica, a może właśnie od starości gąbka z klapki przełączającej powietrze ciepłe/zimne odpadła, zostawiająć dziury, i możliwość łapania lewego powietrza. Do rzeczy, u mnie owa klapka wyglądała tak:
Obrazek
Żeby się do niej dostać nie trzeba jak to niektórzy twierdzą zdejmować deski rozdzielczej !! :)
Zaczynamy. Porada z wersją bez poduszki pasażera. Zdejmujemy schowek nad nogami pasażera (dwie śrubki z dołu po lewej i prawej stronie, i trzy nad schowkiem). Później trzeba się zająć zamykanym schowkiem (dwie śrubki w środku na górze, i trzy u dołu na zewnątrz, kluczyk 8mm). Zastajemy mniej więcej taki widok:
Obrazek
Zdejmujemy linkę z cięgna, odpinamy zapinki (z dwoma z tyłu jest trochę kombinowania, ja rozpinałem je łebkiem od gwoździa :) ), odłączamy kabelki od dmuchawy (jeden kabelek idzie do punktu masy, normalnie na wsuwkę). Następnie odkręcamy śrubkę w grodzi silnika kluczem najlepiej płaskim 10'tką:
Obrazek
Ja też zdjąłem obudowe filtra kabinowego, nie wiem czy potrzebnie ale chociaż sobie tam odkurzyłem :)
Następnie żeby sobie ułatwić odkręciłem śrubkę trzymającą wzmocnienie deski rozdzielczej, koło drzwi, będziecie wiedzieli o co chodzi :) To jest jakiś większy torx. I następnie gimnastyka żeby to wszystko ładnie wyszło :) Dmuchawę odkładamy żeby nie przeszkadzała, zdzieramy starą gąbkę, przyklejamy na to miejsce.. Hmm ja użyłem podkładu pod panele :) Przycinamy, przyklejamy, sprawdzamy czy nic nie szoruje, następnie składamy wszystko w odwrotnej kolejności, testujemy i cieszymy się gorącym powietrzem lecącym z kratek :D Tak jak Mercedes nie grzeje ale jest dużo lepiej :) Ja przy okazji zrobiłem to samo z klapką zamykającą dopływ powietrza (tą zaraz za dmuchawą). Zdjęcia efektu końcowego nie zrobiłem bo nie planowałem robić porady, ale.. Może Moderatorom się spodoba i mam nadzieję że komuś pomoże :) czas.. Myślę że w 2-3 godziny można sobie spokojnie poradzić.
Chyba za bardzo rozlegle piszę.. :hmm:

Powodzenia przy pracy :)

Pozdrawiam

EDIT
Dzisiaj zrobiłem wszystko jeszcze raz, i użyłem tej przekładki od talerzy, miękka, nie przepuszcza powietrza i elastyczna, więc raczej zda egzamin :) Przy okazji zobaczyłem że dalej jest klapka przełączająca powietrze na nogi, kratki itp. Oczywiście gąbki tam nie było. Wyjąłem fotel, trochę gimnastyki i tam też przykleiłem tą piankę, wzmocniłem jeszcze przy krańcach taśmą bezbarwną. Dostęp mocno utrudniony ale da się :) Przykleiłem klejem.. Super Glue :D trzymało tak że ledwo podkład pod panele zerwałem :) Efekt końcowy:
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt sie 22, 2014 18:24 przez KamilP, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14107
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: Michał_1977 » wt sie 19, 2014 06:30

I bardzo fajnie,pewnie nie jednemu się przyda.
Przenoszę do FAQ i autorowi + przyznaję :-)


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: KamilP » wt sie 19, 2014 18:47

Dzięki wielkie :pub:
Ale jednak zmiana planów, przy montażu dmuchawy chyba zruszyłem ten podkład i mi teraz delikatnie szoruje, więc rozbieram jeszcze raz, i zamiast podkładu pod panele (ten który kupiłem jest kruchy i dość gruby) założę takie.. przekładki od talerzy :D Miękkie (wyciszą), nie przepuszczają powietrza. O takie coś :)
Obrazek
Podkład pod panele jest też dobry, ale ten co kupiłem nie jest najlepszy :) Zobaczymy jak to będzie się sprawowało, jak to naprawię to zrobię fotki i edytuje pierwszy post :)



Awatar użytkownika
Michał_1977
_
_
Posty: 14107
Rejestracja: śr sty 28, 2009 23:59
Lokalizacja: Leżajsk
Auto: Golf mk2 (ARL)
Golf mk5 (BKD)
Audi A3 8L (ASZ)
Audi A3 8P (BMM)
Silnik: Zły!
Kontakt:

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: Michał_1977 » sob sie 23, 2014 07:10

Ja robiłem z podkładu pod panele,ale pamiętam ,że grymasiłem w sklepie,a jak już je kleiłem to z 2 stron każdą kurtynę,żeby przez te otwory pianki zetknęły się ze sobą klejem. Chciałem mieć pewność,że się nie odklei :bajer:


:arrow: Zielony GTD-ARL 315HP/615Nm :satan: + Climatronic :zimny: + grzane skóry i inne wodotryski \:D/
Obrazek

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: KamilP » sob sie 23, 2014 15:20

Ja też starałem sie dobrze przykleić, z klapką przełączającą obieg powietrza na nogi, kratki itp przykleiłem jak mogłem, czyli średnio. Ale wzmocniłem taśmą bezbarwną po brzegach, mam nadzieję że nie odpadnie. Duużo gimnastyki do tej drugiej klapki jest (szczególnie przy moim wzroście), ale da się :) Przy tej od ciepło/zimno też na górze i na dole lekko złapałem taśmą bezbarwną, która dobrze trzyma się tej pianki :) Ważne żeby ten materiał był dość elastyczny, miękki (chyba chodzi o wyciszenie, dlatego tam jest fabrycznie gąbka) i oczywiście żeby nie przepuszczał powietrza :) I żeby dobrze się kleju i blaszki trzymał. Jak będzie trzymało.. Się okaże :) Dzisiaj w kratce znalazłem kawałek tej pianki którą odciąłem jak już była na klapce :helm: Dalej można zobaczyć stan klapki przepuszczającej powietrze na szyby, tamta u mnie jakimś cudem cała ;)



Gacek1981
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw paź 20, 2016 21:00

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: Gacek1981 » czw paź 20, 2016 21:15

Dzięki za wskazówki dziś ogarnąłem swojego golfa 3 , 2 godz. i po temacie. Było to samo. Mechanicy już chcieli nagrzewnice wymieniać , niepotrzebne koszty... Zrobiłem z gąbki od paneli , leci teraz gorące powietrze :D Powodzonka



naxxos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: śr paź 12, 2016 11:03

mk3 Naprawa klapki nagrzewnicy bez zdejmowania kokpitu

Post autor: naxxos » wt gru 13, 2016 21:47

Edit:
Temat ogarniety, w wersji z klimatyzacją też da się to naprawić, przyda się lusterko dentystyczne, telefon z autofocusem i latarką, bo z wiadomych powodów nie da się (łatwo) ściągnąć dmuchawy (chłodniczka klimy i jej przewody)
Co ciekawe, gąbka była w dobrym stanie, trzymała się na słowo honoru, ale paproki wydostające się z nadmuchu strasznie mnie irytowały.
Brawo dla autora.



ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości