Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Nestea85
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt cze 10, 2011 10:14

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Nestea85 » pt cze 10, 2011 10:25

Witam wszystkich użytkowników ! Martyna z tej strony i chciałam się serdecznie przywitać.Od lat wożę się Golfami, wcześniej miała Golfa II w dieslu a obecnie jeżdżę 3jką z 1994 roku w wersji Pink Floyd.Mam dwa podstawowe problemy i mam nadzieję że pomożecie mi je rozwiązać.

Pierwszy problem polega na chyba zasilaniu.Otóż kiedy nie mam w stacyjce kluczyka to nie mogę odpalić radia, dopiero po włożeniu klucza mogę włączyć radio i słuchać podczas jazdy ale to jeszcze nie koniec.Kiedy podjadę gdzieś i wyciągam kluczyk z stacyjki to w momencie radio się wyłącza.Problem nie byłby na tyle nurtujący gdyby nie to że jak jadę z kimś to każdy narzeka że w przerwie na tankowanie muszą być bez muzyki bo w momencie kiedy wyciągam kluczyk radio się wyłącza.Z czym to jest związane ? da się to jakoś ustawić żeby radio zwyczajnie można było włączać bez konieczności wkładania kluczyka i żeby nie wyłączało się po jego wyjęciu ?

Drugi problem to taki że czasem samochód podczas odpalania gaśnie, tzn odpali się, wskakuje na obroty powyżej 10tyś i od razu gaśnie.Czasem mogę zrobić nawet 5,7 strzałów zanim zapali.Ostatnio miałam taką nieprzyjemną sytuację na stacji benzynowej że wsiadłam do samochodu i nie mogłam go zapalić a facet za mną już o mało co się nie postarzał.Oddać auto do mechanika ?



Awatar użytkownika
Tical
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 449
Rejestracja: czw sty 13, 2005 23:50
Lokalizacja: GMB
Kontakt:

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Tical » pt cze 10, 2011 10:34

Nestea85 pisze:Pierwszy problem polega na chyba zasilaniu.Otóż kiedy nie mam w stacyjce kluczyka to nie mogę odpalić radia, dopiero po włożeniu klucza mogę włączyć radio i słuchać podczas jazdy ale to jeszcze nie koniec.Kiedy podjadę gdzieś i wyciągam kluczyk z stacyjki to w momencie radio się wyłącza.Problem nie byłby na tyle nurtujący gdyby nie to że jak jadę z kimś to każdy narzeka że w przerwie na tankowanie muszą być bez muzyki bo w momencie kiedy wyciągam kluczyk radio się wyłącza.Z czym to jest związane ? da się to jakoś ustawić żeby radio zwyczajnie można było włączać bez konieczności wkładania kluczyka i żeby nie wyłączało się po jego wyjęciu ?
Oczywiscie jest to do obejscia, wystarczy inaczej podlaczyc radio.
Zasilanie radia teraz prawdopodbnie jest podlaczone pod zasilanie po stacyjce i kiedy wylaczasz zaplon, znika napiecie i radio gasnie.
Trzeba podlaczyc radio pod stale zasilanie.
Jest to proste, ale lepiej daj komus do zrobienia, bo nie wiem z wiedza elektryczna u Ciebie.

Co do drugiej czesci tematu, to tak, oddaj auto do mechanika.



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Paweł Marek » pt cze 10, 2011 14:17

Nestea85, dopiszę ytlko że taki sposób podpięcia radio jest naczęściej spotykany i w sumie daje to jakąs wygode użytkowania, osobie z którą jedziesz nie musisz zawsze zabierać kluczyka ze stacyjki a jesli jedziesz sama to automatyczne wyłączenie jest wygodne. Jest jeszcze kwestia jakie masz radio. Oryginalne fabryczne radio zgasnie po wyjęciu kluczyka, ale mozna je włączyć ponownie (już bez kluczyka) przyciskiem na radio. Niefabryczne radia takiej możliwosci nie dają ale przeróbka jest bardzo prosta


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
syncroo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: czw cze 02, 2011 08:26
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: syncroo » śr sie 10, 2011 19:52

to ja odgrzeje troche bo właśnie mam przerobione a chciałbym wrócić do tego wylaczania przy kluczyku :) jakie kable połączyć żeby było fabrycznie?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Zico63b » śr sie 10, 2011 22:10

Czerwono-biały to stały plus a cienki brązowo-czerwony to sterowanie (plus z kluczyka). W jakie piny który z nich wpiąć, czy w 4 czy w 7 - to zależy od radia - tematów sporo a najwięcej na stronie "studio24".



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Paweł Marek » czw sie 11, 2011 07:41

Przy czym najcześciej te dwa kable wystarczy zamienic pozycjami. Można to robić od strony radio, wiele odbiorników ma nawet do tego celu szybkozłączki na kablach z plusem po kluczyku i stałym np w Pioneer zółty i czerwony, więc musisz sprawdzić tylko czy u Ciebie zmaina plusów została dokonana przed wtyczką , jeśli nie podpinasz oryginalne radio i ma działac


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
syncroo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: czw cze 02, 2011 08:26
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: syncroo » czw sie 11, 2011 18:21

możecie powiedzieć jak one są opisane? Bo kolory to ja mam inne z tego co pamiętam ;] (cała instalacja ele jest inna i dziwna :D) bo mam inną kostkę i mam napisane do czego jaki kabel jest. Powiedzcie jak ma seryjne i sobie to zrobie jakos :D chyba że dam foto kostki

EDIT:
więc tak. Od zasilania (POWER) mam żółty kabel. Od pamięci (MEMORY BACKUP) mam czerwony (troche odwrotnie powinno być ale detal :D) uziemienie wiadomo czarny :) i antena niebieski. a od radia odchodzą mi na głośniki wiadomo.+ jakiś bladoniebieski który jest odcięty i niepodpięty, do tego żółtego mam jakiś niebiesko-biały podłączony razem. reszta już pojedynczo jest. CZerwony jest podłączony sam chociaż na wtyczce (ale sam). głośniki itp pojedyńcze.

Ciekawi mnie zatem co to za odcięty kabel. ;]

Dodam że odpinanie tego kabla co z zołtym jest nic nie daje. Radio SONY CDX-L480X XPLOD



Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Qto » pt sie 12, 2011 20:28

syncroo pisze:mam inną kostkę i mam napisane do czego jaki kabel jest
napisane może być co innego a co innego może być faktycznie na kablu... :bajer:
Sprawdź miernikiem (próbówką, żarówką) na któym kablu jest +12V a na którym jest +12V po zapłonie (na załączonej stacyjce)...to będzie można coś myśleć dalej

napisz czy radio da radę włączyć bez kluczyka, czy wyłącza się podczas pracy rozrusznika...

Ogólnie najlepiej byłoby dokopać się do oryginalnych kabli...i od oryginalnej kostki zacząć kombinacje, a jak kostki nie ma to o samej wiązki



Awatar użytkownika
syncroo
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 100
Rejestracja: czw cze 02, 2011 08:26
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: syncroo » pt sie 12, 2011 21:39

Paweł Marek pisze:Przy czym najcześciej te dwa kable wystarczy zamienic pozycjami. Można to robić od strony radio, wiele odbiorników ma nawet do tego celu szybkozłączki na kablach z plusem po kluczyku i stałym np w Pioneer zółty i czerwony, więc musisz sprawdzić tylko czy u Ciebie zmaina plusów została dokonana przed wtyczką , jeśli nie podpinasz oryginalne radio i ma działac

znalazłem rozkład pinów w necie :) próbowałem przepinać tak jak mówiła instrukcja i coś mam na*** w kablach tak jak myślałem bo żadna wersja wg. manuala SONY nie działa :) pojade sobie z tym do speca jakiegoś :)

a co do pytań Qto. Radio odpala się w momencie wsadzenia panelu czyli zasilanie ma cały czas. Jak odpalam auto radio przygasa ale sie odpala znowu i gra normalnie.

I dlatego właśnie pojadę do kogoś kto się zna ;D może kabla jakiegoś nie mam wyprowadzonego a ze mnie elektryk żaden :) bo walczyć nie mam z tym zamiaru. Właśnie mi docisk od sprzęgła wyjechał... więc mam inne zmartwienie na głowie :grrr:



Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: KamilP » czw wrz 22, 2011 08:45

Mały odkop zrobię. Podłączyłem ostatnio swoje radio tak żeby wyłączało się po wyjęciu kluczyka, próbnik w rękę i szukamy plusa stacyjkowego, znalazłem jakąś starą oryginalną kostkę (mam trochę bałagan w instalacji) i tam był nieodcięty plus stacyjkowy. Podłączyłem go pod kostkę ISO tą nową w te samo miejsce co w oryginale, wcześniej miałem 2 zmostkowane, podłączyłem próba, radio włącza się jak włożę kluczyk, a po wyjęciu wyłącza się i kasuje ustawienia.. TO podłączyłem te plusy odwrotnie i jest prawie super, ustawień nie kasuje ale... NIe można go włączyć bez kluczyka, godzinę pokaże, płytę wysunie, ale nie włączy się. Da się to jakoś obejść? Oczywiście tak żeby wyłączało się po wyjęciu kluczyka ale żeby i bez kluczyka można było włączyć :) Radio to JVS KD-S711R



Awatar użytkownika
Waqa
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 923
Rejestracja: wt cze 30, 2009 16:58
Lokalizacja: Gorzów Wlkp FG
Kontakt:

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Waqa » czw wrz 22, 2011 09:38

po wyjęciu kluczyka odcina plus po stacyjce. to jak je chcesz potem włączyć?? bynajmniej ja nie znam takiego sposobu.



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Zico63b » czw wrz 22, 2011 09:44

Nie każde radio może tak chodzić - jak już kiedyś pisałem, jest tylko kilka modeli na rynku, które to potrafią. Fabryczne i wszystkie Blaupunkty - na 100%.
Obejść można tak, ze trzeba wówczas dać dodatkowy pstryczek-elektryczek na desce i przełączać go na pracę na postoju albo z zapłonem



Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Re: Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: KamilP » czw wrz 22, 2011 16:43

Waqa pisze:po wyjęciu kluczyka odcina plus po stacyjce. to jak je chcesz potem włączyć?? bynajmniej ja nie znam takiego sposobu.
Tak ale jest też plus "stały" który dostarcza prąd niezależnie od tego czy kluczyk w stacyjce jest czy nie. I jak kluczyk wyjęty jest to radio ma zasilanie, podtrzymuje pamięć, pokazuje zegarek i wysuwa płytę. I jak radio wyłączę to się następnym razem automatycznie nie włącza, a jak wyłączę kluczykiem to potem jak kluczyk włożę to się włącza. Tylko szkoda że bez kluczyka włączyć nie mogę, czasami by to się przydało jak mi sie po kluczyki nie chce iść a np muzykę chcę włączyć. No ale cóż.. :)



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wyłączanie radia w momencie wyciągnięcia kluczyka

Post autor: Zico63b » czw wrz 22, 2011 17:47

No więc taką właśnie funkcje mają fabryczne lub Blaupunkty. Pracują też bez kluczyków jedną godzinę - w celu ochrony akumulatora przy zapomnieniu się. Troszkę inny układ elektryki :bigok:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 28 gości