podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: matisim » sob kwie 07, 2012 20:37

witam!
zakładam climatronic z mk4 do mk3. w mk3 (nie mam klimy) sprawa wygląda prosto: czujnik w chłodnicy ma stały plus i dwa wyjscia na dwa biegi wentylatora. W mk4 steruje tym przekaźnik i jak sprawa wygląda z sterowaniem wentylatora od wody i klimy?? W wiązce od mk4 widze dwie wtyczki do wentylatora, ale są połączone czyli zawsze oby dwa chodzą razem? wtedy gdy czujnik załączy przekaźnik jak woda jest za ciepła i wtedy gdy włączamy klimę? Nie bardzo moge dojśc do tego jak podłączyć jeden wentylator pod ten sterownik... Jest taka mozłiwość że mam włączoną klimę (wentylator działa) a czujnik od wody załączy drugi plus i wtedy co?drugi plus też załączy wentylator? Dwa biegi są sterowane osobnym plusem więc nie mogą sie połączyć chyba co? trochę zagmatwane ale nie wiem jak tam działają/ kiedy sie włączają wentylatory w mk4...



jeryk10
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2745
Rejestracja: śr maja 27, 2009 22:31
Lokalizacja: pomorskie

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: jeryk10 » ndz kwie 08, 2012 08:26

Przekaźnik w mk4 steruje tylko 1 biegiem 2 bieg jest sterowany bezpośrednio z czujnika w chłodnicy z tego co pamiętam to z pinu 1 czujnika chłodnicy idzie przewód na pin 2 wentylatora chłodnicy i na pin 2 drugiego wentylatora pin 3 czujnika chłodnicy idzie do sterownika wentylatorów na pin 7 i wychodzi z pinu 4 sterownika wentylatorów i wchodzi na pin 1 jednego i drugiego wentylatora


Swap instalacji z grupy VAG .

Posiadam schematy elektryczne 1.8 T AUM,AUQ,AGU,APP,BAM,AWT
1.9 TDI ASV,AHF,ALH,AWX,ATD
Posiadam przerobione instalacje od 1,8T AGU,AUM do MK2,MK3
Posiadam na sprzedaż kompletna instalacje do R32

agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: agrala » ndz kwie 08, 2012 09:09

Pinologia sterownikow wentylatora jest rozna wiec nie ma sensu tu pisac o tym poki nie widzi sie oznaczen na sterowniku.
W mk3 tez powinien byc sterownik wentylatora, chyba ze masz wentylkator 1 biegowy.
Wentylatory sa spiete razem wiec obojetnie pod ktora wtyczke go podlaczysz.
Pierwszy bieg jest puszczony przez rezystor w wentylatorze a drugi idzie z ominieciem rezystora.
Pierwszy bieg sterowany jest bezposrednio z czujnika w chlodnicy, drugi zalaczany jest przez sterownik wentylatorow ktory dostaje sygnal z czujnika w chlodnicy.



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: matisim » ndz kwie 08, 2012 12:09

u siebie w mk3 mam wentylator na dwa biegi,nie mam żadnego sterownika, a wiązka jest ori, chyba że w skrzynce jest przekaźnik?? ale z tego co mi sie wydaje nie mam żadnego przekaźnika, idzie tylko plus przez bezpiecznik masa i to wszystko..

tzn że mogę podłączyć normalnie kolorami bo nawet pasują i w takim układzie klima z czujnikiem w wentylatorze nie będą się gryźć?Bo myślałem że jak czujnik da sygnał i potem włączę klimę to sterownik poda dwa plusy od razu i coś sie spali...




Awatar użytkownika
michalqqr
...
...
Posty: 1052
Rejestracja: sob cze 07, 2008 20:36
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: michalqqr » pn kwie 09, 2012 02:10

matisim, dlaczego nie podłączysz tego jak w oryginale ze sterownikiem wentylatorów? Pamiętaj, że musisz podłączyć też czujnik ciśnienia.



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: agrala » pn kwie 09, 2012 07:32

Ja rozumiem wypowiedz kolegi w ten spsoob ze zaklada wraz z ze sterwonikiem.
Sterownik musi byc bo przy wlaczeniu klimy wentylator ma sie wlaczyc za pomoca sterownika.
Chyba ze bedziesz robil zezbe to wtedy musisz podlaczyc wentylator tak by dziaalal po wlaczeniu klimy i spiac jakos czujnik wysokiego cisnienia z wenylatorem wy wlczyl 2 bieg gdy w ukladzie zostnie przekroczone cisnienie.



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: matisim » pn kwie 09, 2012 11:04

michalqqr pisze:matisim, dlaczego nie podłączysz tego jak w oryginale ze sterownikiem wentylatorów? Pamiętaj, że musisz podłączyć też czujnik ciśnienia.

tak chce podłączyć,z sterownikiem, ale nie miałem sterownika u siebie i nie wiem jak to działa w mk4 więc sie pytam....



Awatar użytkownika
michalqqr
...
...
Posty: 1052
Rejestracja: sob cze 07, 2008 20:36
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: michalqqr » pn kwie 09, 2012 12:07

agrala pisze:Ja rozumiem wypowiedz kolegi w ten spsoob ze zaklada wraz z ze sterwonikiem.
sorki źle zrozumiałem ;)
matisim pisze:tak chce podłączyć,z sterownikiem, ale nie miałem sterownika u siebie i nie wiem jak to działa w mk4 więc sie pytam....
zaraz opiszę jak to wychodzi według mnie ze schematu jak powinno być podpięte, niech ktoś to sprawdzi, bo też jestem na etapie montażu climatronica
na podstawie sterownika do MK3 na 10 pin
WTYCZKA 10 PINÓW – T10a
Numer pinu> Podłączenie> Funkcja
1> Nie podłączać> Pompa płynu chłodzącego (no chyba, że w TDI jest? )
2> Sterownik climatronica T16b/10, Czujnik F129 PIN 3
(dołożyć kabel – brak w wiązce) (kabel ten jest tylko w
climatronicu z 1997-1998 roku później go nie ma przynajmniej
według schematu)> Za wysokie ciśnienie
3> Sterownik climatronica T12a/9, Czujnik F129 PIN 1> Sygnał – sprężarka załączona
4> Nie podłączać> -
5> Nie podłączać> -
6> Masa> Masa
7> PIN 3 czujnika temp w chłodnicy> -
8> Sterownik climatronica T12a/2, Czujnik F129 PIN 2> Sygnał – załącz sprężarkę
9> Bezpiecznik 4 (mostek – kabel czarno-niebieski)> + zapłon
10> -> Załączanie sprzęgła klimatyzacji

może się przyda, troszkę mało czytelne ale co zrobić ;)

ja się jeszcze podepnę do tematu w związku z czujnikiem ciśnienia bezwzgędnego który znajduje się w sterowniku silnika, podłączacie to? Np dla silnika 1.8 ABS w MK3 są to piny 33 i 35 :D



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: matisim » pn kwie 23, 2012 21:29

a kolega montuje climatronic z mk4 czy ori mk3??

w climatronicu mam kilka kabelków innych niż na schematach, mianowicie trzeba podpinać kabel do ecu który daje sygnał o włączeniu klimy i wtedy podnosi obroty??, drugi kabel jaki mam to jakiś sygnal prędkości :chytry: potrzebne to jest?



Awatar użytkownika
michalqqr
...
...
Posty: 1052
Rejestracja: sob cze 07, 2008 20:36
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

podłączenie wentylatora mk3 pod climatronic z mk4

Post autor: michalqqr » wt kwie 24, 2012 12:36

matisim pisze:z mk4
:bigok:
matisim pisze:mianowicie trzeba podpinać kabel do ecu który daje sygnał o włączeniu klimy i wtedy podnosi obroty??,
do ecu w sumie idzie tylko sygnał do czujnika ciśnienia bezwzględnego przynajmniej według schematów
matisim pisze:drugi kabel jaki mam to jakiś sygnal prędkości
podepnij w skrzynce bezpieczników ;)

z którego roku masz climatronic? masz jakiś opis kabli gdzie co chcesz wpiąć? podeślij luknę czy z mam tak samo opisane :P



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości