włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
wtulich1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 03, 2007 20:40
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: wtulich1 » ndz kwie 22, 2012 22:50

Witam wszystkich zainteresowanych i nie tylko. Potrzebuję pomocy! Mam obecnie włącznik świateł awaryjnych w kolumnie kierownicy co jest mało wygodne, posiadam też włącznik który montuje się w deskę (jest on chyba od starszej wersji). Znalazłem wtyczkę od świateł awaryjnych z kolumny i jest tam doprowadzone 7 kabli, na kostce jest oznaczenie od 7 do 1 każdego kabla ale niestety na włączniku z deski niema takich oznaczeń... Nie mam do niego kostki a chciałbym podłączyć kable bezpośrednio do niego. Czy potrafi ktoś doradzić jakie kabelki trzeba podłączyć żeby działały przynajmniej awaryjne tylne? :) wiem że to trochę kretyńskie ale chodzi o podziękowanie jak ktoś ci zjedzie i da się wyprzedzić. Wtedy włączenie awaryjnych w kolumnie jest niewygodne i niebezpieczne. Jeśli ktoś ma zamiar krytykować albo się nabijać to niech lepiej nic nie pisze.
z góry dzięki za pomoc



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: Zico63b » ndz kwie 22, 2012 23:32

Musi Kolega mieć doprowadzone z kolumny do włącznika dodatkowo do:
"30" - czerwony;
"15" - czarno-niebieski;
"49" - biało-żółty;
"49a" czarno-biało-zielony;
"L" - czarno-biały;
"R" - czarno-zielony.
Powinno zadziałać, przycisk na kierownicy zostanie zdublowany (powtórzony).
Czyli dla jasności - te przewody należy odnaleźć w wiązce kolumny i z nich poprowadzić do "nowego" włącznika.



Awatar użytkownika
wtulich1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 03, 2007 20:40
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: wtulich1 » pn kwie 23, 2012 00:24

Rewelacja!! Błyskawiczna i konkretna odpowiedź! :shock: Wielkie dzięki kolego, jutro z rana to sprawdzę :D
A może jeszcze kolega się orientuje pod jaki kabelek się podpiąć przy włączniku świateł żeby działało mi też oświetlenie dodatkowego zegara (manometr). Wiem że masa oddzielnie i można by próbówką sprawdzić ale tam tyle kabli odchodzi a nie chciałbym ich ciąć niepotrzebnie
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :pub:



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: Zico63b » pn kwie 23, 2012 01:20

"58b" - szaro-niebieski; są one także w każdym innym włączniku (np. ogrzewanej szyby) czy suwaku nawiewu, bo to gałąź podświetleń



Awatar użytkownika
wtulich1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 03, 2007 20:40
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: wtulich1 » pn kwie 23, 2012 07:21

jest mały problem bo kolory mi się nie zgadzają :-) tzn mam zupełnie inne...
Wymienię zgodnie z oznaczeniem na wtyczce i obok napiszę co się z danym przewodem dzieje po włączeniu awaryjnych, może to będzie wskazówka:

7 - zielono czarny - mruga
6 - szaro czerwony - nic się nie dzieje
5 - szary - świeci ciągle
4 - szaro czarny - nic się nie dzieje
3 - biało czarny - mruga
2 - biało czarno zielony - mruga
1 - brązowo niebieski - nic się nie dzieje

tak to wygląda...
Obrazek

tyle tego jest że nie ogarniam... znam jedynie podstawy elektryki dlatego to dla mnie czarna magia i nie wiem co do czego a schematów gotowych niestety nie znalazłem :-)



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: Zico63b » pn kwie 23, 2012 08:03

Te kolory, które wypisałem NIE są w jednej wtyczce manetki, są po kilka w każdej. Należy je rozpoznać i się do nich dołączyć oraz podpiąć do odpowiednio oznakowanych nóżek włącznika; przykładowo od wtyczki, której nie ma na foto a ma czerwony - do "30" włącznika (tu już nie musi być naturalnie czerwony, może być taki, jaki Kolega ma, byle kolor zapisać). I tak postąpić z każdym z kolejnych przewodów.
Zwracać uwagę na kolor: Najpierw w opisie jest kolor podstawowy, za kreską kolor paska!!!!! Ta wtyczka zawiera te z podanych/potrzebnych:
7 = "L" ALE CZARNO-ZIELONY!!!;
3 = powinien być "R" ALE CZARNO-BIAŁY!!!;
2 = "49a".
Resztę szukamy dalej.



Awatar użytkownika
wtulich1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 03, 2007 20:40
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: wtulich1 » pn kwie 23, 2012 22:50

Podłączyłem wszystko zgodnie ze wskazówkami i działa :okej:
Jest tylko jeden mały problemik... Nie żeby mi to jakoś mocno przeszkadzało ale coś chyba jest nie tak bo gdy kluczyk jest wyjęty i włączę awaryjne to jednocześnie zapalają się światła do jazdy dziennej(bo mam takie założone)... Przy przekręconym kluczyku światła dzienne już się świecą więc po włączeniu awaryjnych nic "dodatkowego" się na szczęście nie dzieje...
Nie wiem o co chodzi, pewnie coś źle podłączyłem...?



Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: Zico63b » pn kwie 23, 2012 23:28

Przy prawidłowym podłączeniu i włączeniu BEZ zapłonu awaryjnych DODATKOWYM włącznikiem - to zjawisko wystąpi. Jest to jasne po obejrzeniu schematu połączeń. W czerwonej ramce jest narysowany fragment dodatkowego włącznika. Jak widać, po włączeniu nim z plusa napięcia, prąd płynie nadal zwartymi stykami 49 - 15 włącznika fabrycznego. Układ nie jest przewidziany do pracy na postoju a właśnie "dziękowania", mignięcia w czasie jazdy.
By to zjawisko wyeliminować, można zastosować dodatkowo diodę prostowniczą 5A na przewodzie niebiesko-czarnym, o polaryzacji jak na rysunku.
Obrazek



Awatar użytkownika
wtulich1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt lip 03, 2007 20:40
Lokalizacja: Mława
Kontakt:

włącznik awaryjnych z kolumny kierowniczej w deskę

Post autor: wtulich1 » śr kwie 25, 2012 23:33

wielkie dzięki Kolego Zico63b! bez twojej pomocy nie miałbym szans na wykonanie tej modyfikacji a ty mi wszystko prosto i wyraźnie wytłumaczyłeś, zrobiłem i działa :bigok:
:pub: :pub: :pub:



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 36 gości