Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » wt sty 07, 2014 23:10

Witam

Mój samochód to Golf MK3 2.0 AGG 1996 rok z LPG.

Mam problem z odcięciem zapłonu tj. po przejechaniu jakichś 50 km z większą prędkością (130-150km/h) zaczyna przerywać, dławić się, aż w końcu odcina zapłon na dobre, czasem zgaśnie przy wysprzęglaniu a czasem nie. Wydaje mi się, że coś przerzuca silnik w tryb awaryjny, bo jak to się zadzieje, zatrzymam się i na luzie dodam gaz to odcina przy 5 tysiącach obojętnie czy na gazie czy benzynie, wystarczy zgasić i odpalić jeszcze raz i wszystko na jakieś 10 km wraca do normy. Dodam, że dzieje się to głównie przy jednostajnej jeździe z dużą prędkością. Na autostradzie dławił mi się nawet przy 110-120 na godzinę, tylko trochę później niż przy 140-150, dopiero jak jechałem 90-100 i wszyscy mnie wyprzedzali to było ok :?

Wiem, że temat był już przerabiany, ale nie widziałem konkretnie takiego przypadku jak mój, większość osób miało to odcięcie na stałe, a nie tylko czasowo.
Dodam, że jeśli chodzi o zapłon, kostkę stacyjki to raczej odpada, bo przy okazji problemów z kostką stacyjki zeszłej zimy wymieniłem też zapłon (świece, palec, kopułka, cewka, przewody) i oczywiście samą kostkę.

Pytanie, na czym się skupić? Co sprawdzać? Co może być odpowiedzialne za odcinanie zapłonu?

Pozdrawiam


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: rysiektr » śr sty 08, 2014 23:41

Hall, przeplywomierz, przekaznik nr 30 w skrzynce bezpiecznikow, pompa i filtr paliwa, coś się jeszcze dzieje oprócz tego że przerywa ?


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » pt sty 10, 2014 00:18

Pompa i filtr paliwa raczej odpada. Filtry wymieniam na bieżąco i zawsze mam przynajmniej 1/4 benzyny w zbiorniku, poza tym to samo działo się na gazie jak i na benzynie.

W sumie jak teraz napisałeś o tym przekaźniku to kojarzę właśnie charakterystyczne stukanie przekaźnika podczas odcięcia.


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: rysiektr » pt sty 10, 2014 00:52

Najprosciej jest go wyjac ze skrzynki bezpiecznikow rozebrac i przelutowac.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » pn sty 13, 2014 22:52

Witam

No to przekaźnik wymieniony. Zrobiłem od tej pory jakieś 200 km (z czego większość w trasie z prędkością ok. 100) i nic się nie działo.
Podłączałem samochód pod komputer na zapłonie wyszło:

00625 - Vehicle Speed Signal 16-00 - Signal Outside Specifications
00515 - Camshaft Position (Hall) Sensor (G40) 16-10 - Signal Outside Specifications - Intermittent
00537 - Lambda (Oxygen Sensor) Regulation 19-10 - Lower Limit - Intermittent
00525 - Oxygen (Lambda) Sensor (G39) 27-10 - Implausible Signal - Intermittent
00537 - Lambda (Oxygen Sensor) Regulation 18-00 - Upper Limit

Najdziwniejsze jest to, że po skasowaniu pojawił się tylko 537 a autem zaczęło telepać na wolnych obrotach i skakały od 700 do 900. Po przejechaniu jakichś 10-20 km auto wróciło do normy, równej pracy na wolnych obrotach, ale pojawił się błąd 525. I zawsze tak jest, że gdy skasuje błędy to auto zaczyna nierówno pracować na wolnych przez niedługi okres. Podobno te błędy sondy to norma przy gazie i z tego co pamiętam to rzeczywiście miałem je zawsze, kiedy podpinałem pod kompa.

Sprawdzałem czujnik temperatury cieczy, daje do komputera dobre wskazania.

Patrzyłem też na wskazania halla i sondy w blokach pomiarowych. Oto one: Z lewej na zimnym zaraz po odpaleniu, z prawej na rozgrzanym.

Obrazek

Dodam, że sonda była wymieniana 2 lata temu na NTK uniwersalną. Objawy były takie, że samochód palił dużo więcej, nie miał w ogóle mocy, a wyregulowanie go na gazie graniczyło z cudem.
Po wymianie wszystko ustąpiło, spalanie jest normalne (9-11 LPG) (może to trochę paradoksalne, ale w okresie zimowym, przy niższych temperaturach pali mniej...).

Gdzieś wyczytałem na forum, że ludzie walczyli z też z lekkim szarpaniem przy wolnej jeździe na wysokim biegu np. przy 1800-2200 na 5 biegu tak lekko telepie i u mnie też coś takiego jest już od dłuższego czasu (1,5 roku - 2 lata).

To tyle o moim problemie, może ktoś miał podobny i mógłby podzielić się rozwiązaniem? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

bioly05011
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2828
Rejestracja: ndz lut 13, 2011 21:36
Lokalizacja: Rzepin

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: bioly05011 » czw sty 16, 2014 16:59

Witam a do jakich obrotów na max się wkręca na zimnym?


Sprzedam części do pomp wtryskowych,całe pompy 110afn,90 1z, 90 Z górnym przelewem,pompa renault 1.9dti tłok 11

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » czw sty 16, 2014 20:55

Witam

Na gazie ile dusza zapragnie, bo żadnego odcięcia nie ma.

Ciężko stwierdzić do ilu się kręci na benzynie tym bardziej na zimnym :). Myślę, że do 6 tysięcy, bo czasem zdarzy mi się do tylu przeciągnąć.

Pozdrawiam


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: rysiektr » sob kwie 05, 2014 09:07

chabas, Kolego, po blokach grupy 7 jedyne co mogę wywnioskować to to, że masz albo źle ustawiony zapłon albo hall w aparacie się skończył (ew. z wiązką coś nie teges).
Odpal samochód podłącz VAGa na ciepłym silniku i pokręć delikatnie aparatem. W grupie 007, wartości w 1 okienku powinny być od 57 do 60 a w 2 okienku od 5 do 8. Kręcąc aparatem spróbuj ustawić takie wartości. Jeśli się nie da to jeszcze możesz za pomocą diody LED i bateryjki sprawdzić czujnik czujnik halla - opisy na forum, jak LED nie będzie migał to do wymiany jest hall.


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » ndz kwie 06, 2014 15:17

Dzięki za radę, teraz wiem na czym mam się skupić, a nie szukać igły w stogu siana. ;)


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: rysiektr » ndz kwie 06, 2014 17:00

Daj znac co z tego wyszlo


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » pt kwie 11, 2014 18:47

Witam

Kilka dni temu odebrałem samochód od mechanika, a wczoraj miałem okazję go przetestować na autostradzie. Jazda powyżej 150 nie sprawia już żadnego problemu, a Vmax 190 na gazie i skrzyni od 1.6 AFT to chyba nieźle ;)

Powodem był źle ustawiony rozrząd. Podobno każdy znak w inną stronę a pasek naciągnięty jak cholera. Dziwne, że wyszło to dopiero po 2 latach od wymiany, ale z drugiej strony mechanik, który to robił dziwił się, że ten samochód w ogóle jeździł. Przy okazji czyścił i adaptował przepustnicę.

Dla pewności sprawdzę jeszcze w weekend wartości wyprzedzenia zapłony pod komputerem, bo teraz nie mam dostępu do kabla.

Tak czy inaczej, wszystko wydaje się być już w porządku, samochód pracuje stabilniej, nie trzęsie nim na wolnych obrotach jak kiedyś i ma więcej mocy, a właściwie chyba momentu obrotowego zwłaszcza przy większym obciążeniu silnika na wyższym biegu (wcześniej powyżej 120 km/h się nieźle pocił).

EDIT:

Sprawdziłem pod komputerem, wszystko już jest w porządku. Oto log:

Obrazek

Dzięki wszystkim za pomoc

Pozdrawiam


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » ndz maja 18, 2014 23:03

Witam

Niestety powracamy do tematu bo problem powrócił (dokładnie przed majówką) i to jeszcze w zwiększonej skali. Po pojawieniu się był problem z jazdą nawet 70 km/h na 5 biegu. Dodam, że wcześniej występowało to tylko przy prędkościach autostradowych (130-140) lub przy obrotach ~5 tysięcy od 3 biegu.
Sprawdzałem rozrząd, nie przestawił się. Problem pojawia się tylko i wyłącznie kiedy auto zostanie odpalone na rozgrzanym silniku! Jeśli odpali się auto po nocy na zimnym silniku można go rozgrzać i katować ile wlezie - nic. Dopiero gdy się rozgrzeję zgasi i odpali znowu silnik dzieją się te jaja. Bronie się rękami i nogami od wymiany czujnika halla, poza tym wydaje mi się, że powinien wywalić błąd komputera, a nic nie ma (sprawdzałem nawet podczas jazdy kiedy problem wystąpił z podłączonym kompem), wskazania są bez zmian. Co udało mi się zauważyć jeszcze to to, że komputer nie dostaje prędkości pojazdu, a obroty czasem oszukują. Miałem ok. 4500 tyś na blacie a komputer dostawał 2700. Słyszałem, że obie prędkości pobierane są z modułu na cewce, więc wymieniłem ją. Owszem dało to coś, ale nie rozwiązało problemu. Wykasowałem jeszcze błąd braku wskazania prędkości do komputera (nie pamiętam jak się dokładnie nazywał i jaki miał nr) i wolne obroty spadły z prawie 1000 do równych 900. Po wymianie cewki można już też spokojnie jeździć powyżej 70 na godzinę, jest tak jak było na początku czyli zapłon znika przy przyspieszaniu od 3 biegu na 4.5 - 5 tys. obrotów.

Nie wiem już co mam robić, ręce opadają. Czytam o różnych objawach zapłonu na forach, ale każdy ma co innego. Albo odcina na 5 tysiącach, albo problemy z wolnymi obrotami albo nie chce odpalać. U mnie to nie jest zwykła odcinka na 5 tysięcy bo pojawia się dopiero od 3 biegu i u mnie znika w ogóle zapłon obrotomierz skacze od danej wartości do 0 i tak w kółko aż spadną do 2-3 tys. i można jechać dalej. Przy spadaniu obrotomierza do 0 słychać przekaźnik. Jeden już wymieniałem (bodajże 167) jest jeszcze jakiś inny od sterowania pracą silnika czy zapłonu??

Pojutrze będzie wymieniany rozrząd i uszczelkę pod klawiaturą jako że podczas korekcji mechanik odkrył, że pasek niedługo będzie się nadawał do wymiany, a tak w ogóle to leci na niego olej z uszczelki klawiatury także na 100% będę mógł już sprawdzić czy to rozrząd.

Wiem, że ciężko jest to zdiagnozować na odległość, ale liczę, że przeczyta to ktoś, kto borykał się z podobnym problemem i podpowie. Będę wdzięczny za wszelką pomoc. Jeśli uda mi się to naprawić to na pewno napiszę co było przyczyną, bo znalazłem podobne objawy u kogoś na elektrodzie, ale forumowicz napisał tylko "dzięki rozwiązałem problem temat do zamknięcia" ale nie napisał jak...

Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: rysiektr » pn maja 19, 2014 00:53

A co Ci pokazuje hall czujnik położenia wału i czujnik temp na vagu ?


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
chabas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 41
Rejestracja: śr sie 01, 2007 22:31
Lokalizacja: Kutno
Kontakt:

Re: Odcina zapłon (nie zawsze) podczas szybkiej jazdy

Post autor: chabas » pn maja 19, 2014 21:27

W tej chwili nie mam dostępu do Vaga, bo pożyczyłem kabel. Będę miał w weekend. Oddałem samochód do mechanika na wymianę rozrządu itp. Prosiłem też żeby posprawdzał wiązkę, bo w 2 miejscach wygląda licho. Po wymianie rozrządu postaram się sprawdzić czy dalej jest to samo.

Co konkretnie mam sprawdzać vagiem? Które bloki?

Pozdrawiam


www.vwteamkutno.pun.pl <-- zapraszam na forum kutnowskiej grupy VAG

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości