Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kot_ka_boom
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn lip 03, 2017 21:20

Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: kot_ka_boom » śr gru 27, 2017 14:26

Witam,

W moim golfie mk4 1.6 sr AKL 100 KM ostatnio zauważyłem, że jak włącze ogrzewanie tylnej szyby to spadają obroty na biegu jałowym (takie lekkie zafalowanie w dół).
Jednego dnia przetestowałem jeszcze tak, że jednocześnie włączyłem ogrzewanie tylnej szyby i jednocześnie szybko włączyłem wentylator na najwyższy stopień dmuchania i obroty spadły o około 200/300 obrotów, po czym wróciły do normy.

Co odpowiada za stabilizację obrotów na biegu jałowym? Przepustnica? Czy regulator napięcia na alternatorze może być problemem?
Akumulator mam nowy, sprawdzałem ładowanie i było ok.
Ostatnio miałem problem z odpalaniem auta jak silnik był ciepły, aż w końcu się tak zesrało, że nie dało się jeździć. Problemem był czujnik położenia wału korbowego.
Ale po jego wymianie, jak auto jest zimne to lepiej chodzi, ale jak jest ciepłe to już nie bardzo widać poprawę. I wskazówka obrotów drży jakby miała padaczkę.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
amatorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 21:44
Lokalizacja: D.G.

Re: Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: amatorek » śr gru 27, 2017 17:25

Nie szukaj problemu,jest ok .Silnik zostaje bardziej obciążony przez alternator ze względu na zwiększony pobór prądu.
Ładowanie sprawdzałeś pod obciążeniem,tzn.włączone światła drogowe,mijania,radio ? powinno być ok. 14,4



kot_ka_boom
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn lip 03, 2017 21:20

Re: Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: kot_ka_boom » czw gru 28, 2017 16:11

Zrobiłem dzisiaj testy.

*************************************************
Akumulator:

Napięcie akumulatora: 12,56V
Przy włączonym siniku: 14,1V
- przy włączonch światłach mijania, drogowych, radiu, ogrzewaniu tylnej szyby: 13,89V
- przy włączonch światłach mijania, drogowych, radiu, ogrzewaniu tylnej szyby oraz wentylator na "4 biegu": 12,80V

Alternator:

Napięcie na alternatorze: 14,04V
Przy włączonch światłach mijania, drogowych, radiu, ogrzewaniu tylnej szyby: 14 V
Przy włączonch światłach mijania, drogowych, radiu, ogrzewaniu tylnej szyby oraz wentylator na "4 biegu": 13,3V

Wszystko mierzone na wolnych obrotach.

*************************************************

To normalne, że wentylator tak obciąża akumulator?

Dodatkowo, czy ktoś wie skąd sczytywana jest ta druga wartość temperatury (15 stopni)?? Czego to jest temperatura?

Obrazek



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: marcin7x5 » czw gru 28, 2017 18:38

Temp zasysanego powietrza zapewne. Zrób te same pomiary ale przy ok 1200-1500 Obr i zobaczysz że wszystko będzie ok. Silniki benzynowe które mają niskie obroty na biegu jałowym a tym samym alternator nie ma pełnej mocy.



Hubi14
Forum Master
Forum Master
Posty: 1932
Rejestracja: pt lis 22, 2013 23:00
Lokalizacja: Pabianice

Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: Hubi14 » czw gru 28, 2017 21:47

mogę potwierdzić, w Octavce BSE obroty biegu jałowego są strasznie niskie i też na wolnych jak włącze wszystko co się da, to widać jak światła przygasają, ale wystarczy odpalić AC by obroty wskoczyły na wartość tam około 1000 i wszystko wraca do normy..



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: psilos1 » pt gru 29, 2017 10:36

Z uwagi ze mam podgrzewane siedzenia ten problem zimą był jeszcze większy-zmieniłem alternator z 90 na 120 A z tdi i spadek obrotów nawet z pełnym obciążeniem jest praktycznie niewyczuwalny



kot_ka_boom
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn lip 03, 2017 21:20

Re: Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: kot_ka_boom » pt gru 29, 2017 12:07

Dzięki za info.
A mam jeszcze jedno takie pytanko, żeby nie spamować nowymi tematami.
Silnik mi gaśnie jak skręce do oporu kierownicę. Parę miesięcy temu wymieniałem czujnik od pompy wspomagania. Może sama pompa jest już niesprawna i dlatego tak się to objawia?
Trochę to frustrujące jak na ciasnym parkingu trzeba gazować do 2000 obr, zeby nie zgasł podczas manewrów.



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: psilos1 » pt gru 29, 2017 12:22

Wypnij czujnik i sprawdź czy jest jakaś różnica...jak nie ma czujnik/wiązka do sprawdzenia



kot_ka_boom
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn lip 03, 2017 21:20

Re: Spadek napięcia - jaki wpływ na obroty?

Post autor: kot_ka_boom » sob gru 30, 2017 23:16

Odłączyłem czujnik i po skręceniu kierownicą na maxa spadły tylko obroty o około 200 ( nie zgasł ), ale po wpięciu wtyczki i ponownym skręceniu do oporu też nie zgasł - tak samo tylko obroty spadły o około 200 i autem zaczęło trząść jak cholera ;) hmmmm, dziwne że wcześniej łatwo zgasł



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości