[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » czw sie 16, 2012 17:36

Siemanko wszyskim mam golfika MK3 1,9tdi z klimą. Została nabita lecz niestety do sprężarki nie dochodzi napięcie, przekaźnik obok akumlatora do którego jest podpięta działa jest sprawny (sprawdzony) na bezpieczniku nr. 19 odp za klime i wentylatory też jest napięcie więc problem musi być gdzieś pomiędzy skrzynką bezpieczników a owym przekaźnikiem nie potrafię odnaleźć schematu w ludzkim języku jest jedynie po rusku -.-



Sprawdziłem na czujniku ciśnienia klimatyzacji a raczej na wtyczce i po zwarciu 1 i 2 nic po zwarciu 3 i 4 nic sprawdziłem także obwody pomiędzy wtyczką przy czujniku ciśnienia wtyczką przy przekaźniku nad akumlatorem 2 maja obwód zamknięty 1 ma zaknięty ale kolor jest zmieniony a 4 niema obwodu? Zmostkowałem także czujnik temperatury ten nad komputerem i dalej nic już nie mam pojęcia co to może być ;/

Z czego się dowiedziałem to aby klima ruszyła muszą działać wentylatory po załączaniu klimy czy powyżej wspominanym mostkowaniu nie ruszyły więc co powinienem sprawdzić dalej?? Może co powinienem coś zmostkować na przekaźniku tak aby po prostu wiedzieć że wina gdzieś w kablach i w którym miejscu ;/

Na tej 2 wtyczce na przekaźniku nad akumlatorem pin 2 i 3 niema prądu wogóle nawet jak załącze klimę na pin 4 jest stale napięcie.




matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

Re: [golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » czw sie 16, 2012 20:06

manualna

Kończąc dzień w garażu zmostkowałem czujnik temp. w chłodnicy wentylatory się nie odezwały (ale było słychać przekaźnik jak cyka) zpiołem go także na sztywno no i też nic ;/ Co prawda nigdy go nie słyszałem ale diesle żadko się mocno grzeją czy może być to przyczyna braku napięcia na sprężarce klimy?



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: agrala » czw sie 16, 2012 20:20

Sterownik steruje wentylatorami i sprezarka osobno - sa to osobne obwody.
Zprawdz czy wentylatory dzialaja na krotko.
Mostkowales czujnik na chlodnicy?



matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » czw sie 16, 2012 20:25

Tak jak pisałem powyżej Nie działają na krótko ani jak zewrze czujnik na chłodnicy

Może są to 2 osobne obwody ale gdzieś czytałem czy coś niewiem że jeśli wentylatory nie są sprawne to klima nie działa?



Awatar użytkownika
Misiek_B
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 956
Rejestracja: sob sie 27, 2005 14:47
Lokalizacja: Nisko
Kontakt:

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: Misiek_B » czw sie 16, 2012 21:12

W mk3 najczesciej pada sterownik ten pod zbiorniczkiem wyrównawczym. Sa w nim 3 przekaźniki główny od sprężarki i 2 do wentylatorów pierwszy i drugi bieg. Ale jak mówisz że sprawny to pytanie czy wentylatory wogóle ci działaja w aucie zmostkuj wtyczke do czujnika temperatury i powinny zadziałac.
A za działanie kompresora odpowiadaja 2 czujniki jeden 4 pinowy przy osuszczu i drugi 2 pinowy nad komputerem w nadszybiu (czujnik temperatury zewnetrznej) Zmostkuj oba (w 4 pinowy pin 1 i 2) i powinien sie kompresor załączyc.


[b][size=150][url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=106888]Mój czerwony Golfik[/url][/size][/b]

Zapraszam vw maniaków z podkarpacia równiez na forum - http://www.vag-podkarpacie.pl

matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » czw sie 16, 2012 21:47

lMisiek_B, Przekaźnik został sprawdzony w golfie od kuzyna i wszystko zadziałało. Mostkowałem czujnik temp. i 1 i 2 pin przy osuszaczu nadal nic. Wentylator podpinałem na sztywno jaki przy czujniku temp na chłodnicy i też nic jak narazie naprawię wentylator a potem bedziem szukali dalej bo jeśli nie działa to jak miałem stwierdzić że mostkowanie pomogło :P

Jutro jadę po jakiś silniczek do wentylatora na szrot może jutro uda mi sie poskładać no i będę testował mostkowanie :D



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: agrala » pt sie 17, 2012 16:14

Klima wlaczy sie bez wentylatora ale po chwili sie wylaczy bo bedzie zbyt duze cisnienie w ukladzie, jednak powinienes poczuc chlodne powietrze z nawiewu.



matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » pt sie 17, 2012 20:37

Zobaczę jak będą wentylatory jak nadal nie bedzie działać to sprawdze znów mostkowanie a jak to nie to to ja juz nie wiem :D Bo generalnie wniosek że nie działa klima na mostkowaniu czujnika temp. czy ciśnienia był oparty na tym że wentylatory stoją a jak mają działać jak nie działają :D



matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » pn sie 20, 2012 12:27

Ok założyłem nowy wentylator działa... Ale... Klima nie ;( po zmostkowaniu na wtyczce przy osuszaczu 1 i 2 nic nierusza po zmostkowaniu 3 i 4 ruszają wentylatory na 2 biegu? sprawdzając obwody nr 1 idzie przez czujnik temp do przekaznika (OK) ale 2 do przekaźnika niedochodzi nie mam pojęcia gdzie idzie bo niemam instrukcji elektryki golfa (mam ale po rusku) no i tyle wiem co mogę jeszcze sprawdzić jak sprawdzić no i najlepiej niech ktos podesle instrukcje albo po Polsku Albo Angielsku -.-

Dodam iż znalazłem schemat ale z roku 1994 i chyba jest inny bo kolory kabelków sa inne....

Przewód nr 2 (zielono-fioletowy) wg mojego schematu idzie do przekaznika nad akumlatorem ale nie dochodzi (sprawdzałem test ciągłości i niema obwodu z żadnym na wtyczce) niestety mam schemat z 1994r i są inne kolory i numerki na wtyczce ;/ jeśli ktoś posiada ma lub znalazł nowszy to prosze podesłać . To chyba jest przyczyna moich problemów? czyż nie?



agrala
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4119
Rejestracja: czw lip 19, 2007 18:55
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: agrala » pn sie 20, 2012 13:51

Prosze bardzo schematy - od golf 4 ale cos podpasuje
http://www.dubi.net/auto/Instalacja_GOLF_IV.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Masz uszkodzony presostat (czujnik o ktorym piszesz) lub brak czynnika.
Po zmostkowaniu 3 i 4 wentylatory same sie wlaczaja czy jak wlaczysz klime?



matis1313
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: wt sty 17, 2012 15:30

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: matis1313 » pn sie 20, 2012 17:41

Jest tak: Po zpięciu na wtyczce przy czujniku ciśnienia 1 i 4 włącza się 1 bieg i jest napięcie na sprężarce (niezależnie czy klima na włączniku jest załączona czy nie) ale nadal niema zimnego powietrza. Sprawdziłem i podpiołem sprężareczkę na sztywno i bu niecyka (z czego się dowiedziałem powinno cyknąć to znak że cewka wskoczyła) teraz juz oddaję samochód znajomego co robi z klimami bo musi i tak spuścić czynnik.

Ale martwi mnie to że jak wtyczkę podepnę do czujnika ciśnienia to niedziała a czujnik jest nowy powiedzcie czy na tej zasadzie działa jak na górze zpina 1 i 4 oraz 3 i 4 ? Bo może czujnik jest nowy ale nie ten co powinien być (choć na Allegro pisał facet że do golfa 3/vento/sharan itp.) lub odwrotnie na instalacjii jest coś pokićkane?



Awatar użytkownika
macbu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 444
Rejestracja: pt lis 03, 2006 22:43
Lokalizacja: Oleśnica/Wrocław
Kontakt:

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: macbu » pn paź 15, 2012 13:56

po pierwsze sprawdz czy jak włączysz klime to na pinie 2 masz napiece?
jak nie to sprawdz jeszcze czujnik temop zew. ktory puszcza napiecie powyzje 5 stopni... jest zamontowny nad sterownikiem ecu.


Macbu

Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

[golf mk3] Niedziałająca klima i wentylatory

Post autor: Paweł Marek » pn paź 15, 2012 14:57

matis1313, odnajdź jeszcze połaczenie od włącznika wentylatorów nawieu w kabinie i od niego sprawdź czy kabel ma przejście. Co z bezpiecznikami i przekaźnikami w skrzynce?


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości