Brak postojówek na jednej stronie

Tutaj piszemy o problemach związanych tylko z elektryką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 16:29

VW Passat 1.8 KAT z 1991 roku. Brak postojówek na prawej lub lewej stronie w przypadku, gdy zostawie samochód na kierunkowskazie. Normalnie 4 postojówki są, ale 2 już nie świecą. Kierunkowskazy działają poprawnie po włączeniu zapłonu. Co może być tego przyczyną? Jaki związek mają kierunkowskazy z postojówkami i jak to jest zapalane? Czy za to jest odpowiedzialny jakiś dodatkowy przekaźnik, przełącznik do świateł, wajcha od kierunkowskazów? Podejrzenie - włącznik świateł (o ile ma on jakiś związek z tym)



ssarna1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1117
Rejestracja: sob sty 16, 2010 00:08
Lokalizacja: jest istotna.

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: ssarna1 » ndz wrz 02, 2012 19:05

Postojówki zawsze świecą się z jednej strony, z tej na którą migacz jest włączony.


MK3 ADZ->AGU

grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 19:19

No to mi nie świecą. Myślałem, że te 4 żarówki to też się nazywają postojówki, jak zostawie auto na włączonych światłach.



ssarna1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1117
Rejestracja: sob sty 16, 2010 00:08
Lokalizacja: jest istotna.

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: ssarna1 » ndz wrz 02, 2012 19:37

To są światła pozycyjne. Proponuję przeanalizować schemat w okolicy manetki kierunkowskazów, może też być coś nie tak z kostką stacyjki.


MK3 ADZ->AGU

grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 19:44

A masz może schemat elektryczny?

Sprawdziłem na wikipedi definicje postojówek
Światła postojowe są to światła, które są włączane w warunkach niedostatecznej widoczności, w czasie postoju oraz w czasie zatrzymania pojazdu. Dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni w pojeździe nie złączonym przyczepą oraz w pojazdach nie przekraczających 6 m...
Skoro się dopuszcza włączenie od środka jezdni, to i pewnie mogę być włączone cztery na raz, więc coś mi nie gra z tą definicją świateł postojowych. Mam wrażenie, że u mnie w Passacie jak raz pstrykne włącznik świateł, to zapalają się postojówki, a drugi raz światła pozycyjne. Jak wg. Ciebie nazywają się te światła, które pierwsze się zapalają? To nie są postojówki? Właśnie te światła można było wcześniej zapalić po jednej stronie manetką kierunkowskazu.



Awatar użytkownika
akryl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:13
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: akryl » ndz wrz 02, 2012 20:02

Kolego Grześku,
wszystko w Twoim Pasku jest OK. W VW tak jest, na wyłączonym zapłonie zapalają się światła pozycyjne (inaczej postojowe) z tej strony, na którą włączysz manetkę od kierunkowskazów. Jeżeli chodzi o pozycję włącznika i światła, to na pierwszym "pstryknięciu" masz pozycyjne, a na drugim mijania. Kodeks drogowy dopuszcza używanie świateł od strony środka jezdni, co nie znaczy, że nie można używać ich włączonych normalnie, czyli z dwóch stron na raz. Wydaje mi się, że funkcja zapalania świateł pozycyjnych na jedną stronę wynika z oszczędności prądu, aby wolniej rozładowywać akumulator.
Pozdrawiam :grin:



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 20:07

Nie ważne jak zwał te światła. Problem jest tego typu, że nie świecą mi te światła z jednej strony auta przy wyciągniętym kluczyku ze stacyjki i wyłączonych światłach przyciskiem po lewej. Czy one tylko i wyłącznie mają związek z manetką kierunkowskazów?



Awatar użytkownika
akryl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:13
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: akryl » ndz wrz 02, 2012 20:11

nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie - przy wyłączonym zapłonie zmieniasz pozycję manetki kierunkowskazów na prawo/lewo i nie ma żadnej reakcji, tak?



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 20:12

Tak, wyciągam kluczyk ze stacyjki, mam wyłączone światła, manetkę daje np. w lewo i nie ma świateł po lewej stronie auta. Gdybym w tej chwili włożył kluczyk i przekręcił zapłon, to włączają mi się lewe kierunkowskazy.

Nie mam jak teraz sprawdzić, bo mi nie działają te światła tak, jak piszę, ale założyłbym się o flaszkę, że to są te same małe żaróweczki, które świecą po pierwszym pstryknięciu włącznika świateł, przy wyciągniętym kluczyku. Gdyby tak było, to mogłoby to być jakoś powiązane z tą manetką.

Jak ktoś wie, to proszę o odpowiedź- czy te światła z jednej strony samochodu są włączane bezpośrednio manetką? Bezpośrednio to mam na myśli czy manetka zamyka obwód od tych świateł i dlatego one świecą.



Awatar użytkownika
akryl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:13
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: akryl » ndz wrz 02, 2012 20:24

ja bym w takim przypadku zaczął od sprawdzenia styków na manetce od kierunkowskazów, albo spróbował przełożyć ją z innego Paska i zobaczył co się stanie. a te światła, które powinny się włączyć na włączonym kierunku i wyłączonym zapłonie, to są te "małe żaróweczki" - te same, które działają na pierwszej pozycji włącznika świateł
Ostatnio zmieniony ndz wrz 02, 2012 20:27 przez akryl, łącznie zmieniany 1 raz.



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 20:26

No dobra, sprawdzę, bo nic innego mi nie pozostaje. Mam inną manetkę w zapasie. Rozumie, że kierownicę muszę ściągnąć, żeby zmienić manetkę.



Awatar użytkownika
akryl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:13
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: akryl » ndz wrz 02, 2012 20:30

jak zdejmiesz kierownicę, to powinieneś mieć już dostęp do manetek, ewentualnie może jeszcze być konieczne zdjęcie plastiku z kolumny kierowniczej, nie wiem jak dokładnie to jest rozwiązane w Passacie, wiem, że w Golfie wystarczy zdjęcie kierownicy. i uważaj na wiązkę od poduchy, jeżeli ją masz :)



grzesiek2009
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 123
Rejestracja: śr gru 24, 2008 17:54
Lokalizacja: W-wa

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: grzesiek2009 » ndz wrz 02, 2012 20:55

A czy przewodów od manetki nie można odłączyć bez jej ściągania? Bo bym podłączył na zewnątrz. Nie mam poduszki.



Awatar użytkownika
akryl
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pn sty 30, 2012 10:13
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Brak postojówek na jednej stronie

Post autor: akryl » ndz wrz 02, 2012 21:17

tak jak mówiłem, nie wiem jak dokładnie to wygląda w Pasku, ale wątpię, żeby dało rade tak zrobić, bo musisz porozpinać kostki, do których dostęp inaczej nie będzie łatwy, ale zdjęcie kierownicy i podmiana manetki, to chwila roboty :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości