Czy to wina sprężarki klimatyzacji?

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
kajot858
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pn lip 13, 2009 19:47
Lokalizacja: tarnów

Czy to wina sprężarki klimatyzacji?

Post autor: kajot858 » wt cze 07, 2011 11:28

witam
kupiłem samochód 2 lata temu i wtedy dało się usłyszeć delikatne dzwonienie w okolicy sprężarki klimy/alternatora jednak mechanik mówił że to nic groźnego i nie ma co szukać problemu. Dodam że klimatyzacja działała bez zarzutu do tej pory, jednak po zimie klima nie chce dmuchać zimnym (w zimie jeździłem z wyłączoną klimatyzacją a wczoraj wyczytałem że nie powinno się tak robić), dodatkowo przedwczoraj zauważyłem że na wolnych obrotach jest takie chamskie dzwonienie, które dobiega od sprężarki a jak dodam gazu to przestaje, nie jest ważne czy włączam opcje AUTO czy ECON, w obu trybach tak samo, jedynie jak wyłączę całość tzn na wyświetlaczu klimatronika pojawi się OFF to wtedy hałas ustaje. Co więcej dawniej po włączeniu trybu AUTO dało się odczuć że sprężarka zaczyna pracować bo obroty silnika minimalnie spadały, teraz nie zauważam takiego efektu. Co może być przyczyną? czy to sprzęgło sprężarki, czy może z powodu braku czynnika w układzie sprężarka się nie załącza i dlatego hałasuje?
będę wdzięczny za wskazówki gdzie szukać przyczyny.



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Czy to wina sprężarki klimatyzacji?

Post autor: zikr6 » wt cze 07, 2011 16:08

Zrób test klimatronika przyciski obieg wew + ECON jednocześnie i przekręcić zapłon aby kontrolki się zapaliły.Przytrzymaj z 3 sek i puść przyciski.Odczytaj błędy.Z programowania wychodzi się ECON.Błędy przewija się przyciskiem od zmiany temperatury.Błędy wpisz w przeglądarkę i będziesz wszystko wiedział.



Awatar użytkownika
kajot858
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pn lip 13, 2009 19:47
Lokalizacja: tarnów

Czy to wina sprężarki klimatyzacji?

Post autor: kajot858 » śr cze 08, 2011 11:01

dzięki zikr6 dzisiaj zrobię test jak mówiłeś.



Awatar użytkownika
kajot858
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: pn lip 13, 2009 19:47
Lokalizacja: tarnów

Re: Czy to wina sprężarki klimatyzacji?

Post autor: kajot858 » wt cze 14, 2011 21:42

witam
zrobiłem test klimatronica jak radził zikr6 i wyświetliło się z lewej strony wyświetlacza 4FA a z prawej 02 po przejściu temp+ wyświetla się już tylko z lewej 000 a z prawej 02.
co to oznacza?
na internecie znalazłem inf że 4FA-siłownik klapy obiegu wewnętrznego (V71) natomiast 02 to liczba wszystkich błędów. Nie wiem do końca czy to prawda bo w sumie pojawia się tylko 1 błąd 4FA a 000 to podobno oznacza koniec listy błędów.
jak to zrozumieć? i czy wogóle ma to coś wspólnego ze sprężarką z której dochodzą dziwne dźwięki?



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Czy to wina sprężarki klimatyzacji?

Post autor: zikr6 » śr cze 15, 2011 11:05

Szukałbym raczej uszkodzenia mechanicznego w okolicy sprzęgła klimy.Chociaż dzwonienie może być też spowodowane luzem na łożyskach wewnątrz sprężarki.Obejrzyj dokładnie sprzęgiełko sprężarki czy obraca się tarcza wewnątrz koła pasowego.Może masz luźną tarcze sprzęgłową sprężarki.Zobacz czy śruba koła pasowego sprężarki się nie poluzowała.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości