Klima nie chce chłodzić.

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

ksmundek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn mar 16, 2009 11:21
Lokalizacja: Olsztyn

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: ksmundek » wt mar 27, 2012 17:50

Witam.
Mam problem z klimatronikiem. Otóż jeszcze w tamtym roku przestał mi chłodzić i po jakimś czasie zaczęła hałasować sprężarka. Z braku finansów jeździłem z tym przez jakiś czas, bo myślałem, że szlak trafił całą sprężarkę i czekają mnie duże wydatki. Co się okazało hałasowało łożysko koła i uszkodzeniu uległa cewka( tak stwierdził fachowiec). Mechanik oznajmił mi, że czynnik jest w układzie i odpowiednie ciśnienie także. Ale niestety zimnego powietrza z nadmuchu nie ma. I właśnie chciałem zapytać co jest tego przyczyną? Dodam też, że wentylator od klimy się nie włącza i jak pamiętam, kiedyś przy włączaniu klimy było czuć spadek obrotów silnika i właśnie załączenie klimy, a teraz tego nie zauważyłem. Za wymianę łożyska i cewki z robocizną zapłaciłem 150zł, ale zimnego powietrza nie mam. Spec powiedział, żebym trochę pojeździł i jeżeli nie będzie chłodził mam się u niego pojawić i będzie trzeba pomyśleć o wymianie sprężarki.



hansik82
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 63
Rejestracja: czw gru 13, 2007 22:23
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Klima nie chce chłodzić.

Post autor: hansik82 » wt mar 27, 2012 20:12

Witam,

Wentylator od klimy powinien Ci się załączać przy włączonej klimatyzacji.
Miałem kiedyś tak samo że raz wentylator działał, raz nie i w tedy jak nie działał to sprężarka od klimy bardzo hałasowała przez wzrastające ciśnienie w układzie.
Zakupiłem i wymieniłem wentylator i problem zniknął.



ksmundek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn mar 16, 2009 11:21
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Klima nie chce chłodzić.

Post autor: ksmundek » wt mar 27, 2012 21:24

Niestety przy włączaniu klimy wentylator cały czas stoi. Teraz zastanawiam się czy żeby klima chłodziła to wentylator musi się załączać czy powinna mrozić bez tego? No i czy wentylator sam w sobie się uszkodził czy może gdzieś się rozłączył czy może jakiś kabel się przetarł? Można to jakoś sprawdzić np. Vagiem?



Awatar użytkownika
Johnatan
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2555
Rejestracja: sob sty 02, 2010 20:55
Lokalizacja: Wielkopolska, Gostyń PGS
Kontakt:

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: Johnatan » wt mar 27, 2012 23:07

Zamiast wentylatora użyj na próbe węża ogrodowego z wodą.. włącz silnik. klimę i polewaj chłodnicę (skraplacz) wodą. Nie musi to być ciśnienie węża strażackiego. Tak żeby woda ciekła po chłodnicy i odbierała wysoką temp. od czynnika. Gdy klima zacznie chodzić to wina wentylatora. Szybka próba na krótko czy działa. jak działa to wadliwa jest instalacja elektreyczna.


http://adven-vksh.ru/14f20" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Szymon Jarosz
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 804
Rejestracja: wt mar 30, 2010 19:59
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: Szymon Jarosz » wt mar 27, 2012 23:35

Tak koleszko,zeby chodzila klima musi pracowac wentylator, inaczej wystrzeli zawor na sprezarce i bedziesz mial zielono pod maska.Sprawdz bezpieczniki na akumlatorze. Do puki nie znajdziesz przyczyny awarii ,to nie wlaczaj na dlugo samej sprezarki.


ObrazekObrazekObrazek

ksmundek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn mar 16, 2009 11:21
Lokalizacja: Olsztyn

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: ksmundek » śr mar 28, 2012 20:05

Ok. Zrobie ten test jutro, bo dopiero niedawno wrociłem z pracy. A czy po podłączeniu Vaga jest możliwość wykrycia usterki? No i chłodnice polewac sporą iloscia wody czy to nie ma znaczenia? No i przyznam sie szczerze, że spręzarka sporo czasu już mi hałasowała i z taką awarią jeździłem, ale żadnych wycieków z niej samej nie zauważyłem. Czyli jest możliwość, że słąbo spręża albo w ogóle.



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: zikr6 » czw mar 29, 2012 11:32

Zobacz czy dochodzi prąd do sprężarki klimy,bezpiecznik na akumulatorze 1 z lewej.No i oczywista sprawa czy po włączeniu obraca się koło pasowe sprężarki w środku.



ksmundek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn mar 16, 2009 11:21
Lokalizacja: Olsztyn

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: ksmundek » pt mar 30, 2012 17:02

Dzisiaj porobiłem wszystko co proponowaliście. Test z wodą nie przyniósł skutku, gdyż klima nie chłodziła. Zabrałem się za wentylator i okazało się, że kostka łącząca przewody nie była wsunięta do końca. Ale wentylator żeby chodził i tak musiałem ręką napędzić żeby chłodził. Pomyślałem, że łożysko się przytarło i potraktowałem wentylator WD40. No i niestety chyba było tego za dużo, bo już nie ruszył. Ale nawet jak wentylator chodził to i tak klima nie chłodziła. A jeszcze jedno pytanie ? Jak startowałem klimę to ruszały w jednej chwili dwa wentylatory, jeden większy i drugi mniejszy, ten który uszkodziłem. Czy obydwa służą do chłodzenia czynnika, czy za to odpowiedzialny jest tylko jeden - ten mniejszy? No i jak wygląda sprawa chłodnicy klimatyzacji, bo jak zauważyłem u mnie jest jedna duża chłodnica, na której umieszczone są właśnie dwa wentylatory. Czy ta jedna jest podzielona na dwie części odpowiedzialne za chłodzenie płynu chłodniczego i czynnika klimatyzacji? No i sprawdziłem też temperaturę przewodów i wydawało mi się, że ten w górnej części był chłodny, ale nie wiem czy to dlatego, że na dworze też było 4-5 stopni.



luki0048
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr gru 21, 2011 11:19

Re: Klima nie chce chłodzić.

Post autor: luki0048 » sob mar 31, 2012 19:09

Wentylatory włączają się dopiero jak w układzie klimatyzacji wzrośnie ciśnienie.Czy sprężarka wogule się załancza?



ksmundek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn mar 16, 2009 11:21
Lokalizacja: Olsztyn

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: ksmundek » pn kwie 02, 2012 09:27

Aktualnie jezdze na włączonym przycisku ECON, czyli klima jest wyłączona. Jak wciskam przycisk ECON, czyli włączam klimę słyszę specyficzny stukot, lekki spadek obrotów czyli sprężarka się załącza. Muszę jeszcze dla pewności sam sprawdzić czy wewnętrzna część koła zaczyna się kręcić przy włączaniu klimatyzacji. No i przy załączeniu klimy startuje tylko jeden wentylator, ten większy.



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Klima nie chce chłodzić.

Post autor: zikr6 » pn kwie 02, 2012 09:39

Po włączeniu klimy mają się kręcić 2 wentylatory i całe koło pasowe sprężarki.Najprawdopodobniej po włączeniu klimy wszystko działa jak należy(oprócz wentylatora)temperatura czynnika przekroczy maximum i czujnik rozłącza klimę.Musisz naprawić wentylator.Chłodnica chłodząca ciecz jest przy wentylatorach a skraplacz klimy jest przykręcony do chłodnicy z przodu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości