Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Tutaj piszemy o problemach związanych z mechaniką

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Djwasyl1992 » czw kwie 11, 2013 15:35

Witam:)
Zakładam nowy temat poniewaz takiego nie znalazlem. Byl co prawda podobny ale temat byl tylko lekko lizniety:D A wiec chcial bym aby koledzy z forum wypowiedzieli sie na temat sprawdzania stanu technicznego silnika. Jakie operacje mozna wykonac wlasnorecznie a jakie u mechanika albo specjalnym zakladze:) Samemu chcial bym zrobic taki przeglad dla wlasnego spokoju. Z zawodu jestem mechanikiem lecz niestety nie mam typowej specjalizacji od pojazdow samochodowych;/ Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedzi:) Moze komus tez ten temat przyda sie.



ozzy1979

Re: Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: ozzy1979 » czw kwie 11, 2013 16:46

Temat rzeka...
Ale mozna mu wsadzić palca w doopę i zobaczyć, co sie na nim wyciagnie, powąchać, oblukać itd... Mozna wykręcić świece i także dobrze obejrzeć. Można zmierzyć cisnienie sprężania, mozna zrobić analizę spalin, można popatrzeć na kolor spalin...



Awatar użytkownika
JaskoDZA
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 680
Rejestracja: pt gru 07, 2012 17:27
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie/Ciepłowody

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: JaskoDZA » czw kwie 11, 2013 16:54

Można mu dać w porządnie gazu i sprawdzić czy ma moc :okej: :pub:



Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Djwasyl1992 » czw kwie 11, 2013 18:29

Niestety u mnie juz nie ma mocy:P



Awatar użytkownika
JaskoDZA
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 680
Rejestracja: pt gru 07, 2012 17:27
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie/Ciepłowody

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: JaskoDZA » czw kwie 11, 2013 20:10

brak mocy może być spowodowane wieloma czynnikami, np. złym ustawieniem zapłonu:)



Awatar użytkownika
Golfisco
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt mar 01, 2013 10:22
Lokalizacja: Warszawa

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Golfisco » czw kwie 11, 2013 20:15

olej bierze? ile? obejrzec świece, sprawdzić ciśnienia na cylindrach, zobaczyć wycieki, sprawdzić osprzęt silnika - rury od chodzenia, podciśnienie, linki, opaski zaciskowe, przewody elektryczne, jak masz lampe od zapłonu to możesz poluzować i posmarować aparat zapłonowy bo mi się zapiekł i kiedy trzeba było go ruszyć to był momemnt zawachania - ale to w przypadku kiedy bedziesz mógł ustawić zapłon spowrotem.

Ja w swoim okręciłem całego. Zdjąłem wszystko co się dało, okolice filtra powietrza, chłodnice, alternator, węże wspomagania, wszystkie węże od chłodzenia, wtyczki elektryczne.
Zajeło mi to dwa dni, ale się opłacało.
Bo niektóre wtyczki były zaśniedziałe, niektóre musiałem lutować bo kabel już był na włosku, przy czujniku chłodnicy tez lutowałem bo kiedyś "ktos" zachaczył izolacje nożem i zaśniedzial.

Warto, nawet dla samego siebie, wiesz czym latasz i na co zwrócić uwagę. A jesli coś w przyszłości bedzie do wymiany i to wychwycisz (np. jakaś rurka nadtarta od chłodzenia) to bedziesz miał czas na znalezienie oryginału w ekstra stanie.

Moja rada, okręć silnik do okoła jak masz możliwości i dwa dni wolnego. Jesli potzreba wymienisz płyny, moze wypłuczesz chłodnice przed latem etc...



Awatar użytkownika
Paweł Marek
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 26259
Rejestracja: czw lis 18, 2004 22:29
Lokalizacja: Biertowice, Małopolska

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Paweł Marek » czw kwie 11, 2013 20:27

Djwasyl1992, na początek: ciśnienie oleju i ciśnienie sprężania( na ciepłym). Jeśli te dwie wartości będą dobre plus do tego nie słychać nic złego, tłuczenia się itp to można założyć że silnik żyje i przyczyn "słabości" szukać w osprzęcie.


Kto o coś spytał i uzyskał poradę niech czuje się zobowiązany napisać o rezultatach -pomogło, nie pomogło, jakie było właściwe rozwiązanie problemu.

Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Djwasyl1992 » czw kwie 11, 2013 20:55

Ok ale jak bym mial zle ustawiony zaplon to chyba by wiecej mi palil. A w trasie pali 8,5l gazu, w miescie 9,5l. Silnik 1.8 mono. Ok jak sprawdzic cisnienie oleju i cisnienie sprezania i czym? Swiece, przewody i aparat zaplonowy byly wymieniane niedawno. Ogolnie to chcial bym caly silnik dokladnie obejrzec od srodka, glownie stan cylindrow, panewek itp I mam pytanie czy przy kazdej wymianie rozrzadu nalezy wymienic pompe wody?



ozzy1979

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: ozzy1979 » pt kwie 12, 2013 06:01

Djwasyl1992 pisze:czy przy kazdej wymianie rozrzadu nalezy wymienic pompe wody?
Nie, po jaką cholerę? Pompa wody jest na osobnym pasku. Chyba, że masz dziadowską pompę wody obecnie i zamierzasz też założyć dziadowską.



Awatar użytkownika
JaskoDZA
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 680
Rejestracja: pt gru 07, 2012 17:27
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie/Ciepłowody

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: JaskoDZA » pt kwie 12, 2013 07:34

no ja jednak słyszałem że pompe lepiej zmienić przy wymianie rozrządu, co z tego że jest ona na innym pasku jak zacznie się z niej lać to i tak musisz cały rozrząd demontować żeby ją wyciągnąć więc lepiej jest zmienić.
Djwasyl1992 pisze:Ok jak sprawdzic cisnienie oleju i cisnienie sprezania i czym?
Najlepiej mechanik niech ci to sprawdzi bo ona będzie znał wszystkie wartości jakie powinny być a ty za pewne takich nie znasz.
Djwasyl1992 pisze:Ogolnie to chcial bym caly silnik dokladnie obejrzec od srodka
środek jak środek, nic tak nie wiadomo jak fajnego nie ma :bigok:



Awatar użytkownika
sgrodnicki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 334
Rejestracja: czw maja 05, 2011 19:46
Lokalizacja: Susz

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: sgrodnicki » pt kwie 12, 2013 09:15

Muszę coś sprostować, w silniku 1.8, żeby zwalić pompę wystarczy zdjąć pas klinowy, nic więcej, W golfie 2 1.3 oraz golfie 3 1.4 i 1.6 jest tak że żeby wyjąć pompę trzeba zwalić rozrząd bo jest ona na rozrządzie. W 1.8 niema takiej potrzeby, bo pompa nie koliduje z rozrządem.
Dziękuję:)



Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Djwasyl1992 » pt kwie 12, 2013 14:48

ozzy1979 majac na mysli dziadowaska pompe co miales na mysli? Firme pompy czy co? Chcial bym to raczej samemu zrobic:) Wartosci napewno znajde w googlach:P



Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Djwasyl1992 » wt maja 21, 2013 21:10

oswieze co nie co:) Czy tym manometrem http://allegro.pl/manometr-cisnienia-ol ... 22568.html" onclick="window.open(this.href);return false; zmierze oprocz cisnienia oleju, cicnienie na tłkoach? Nie ma nic na temat rodzaju gwintu na adapterach ale moze ktos z was ma taki zestaw.



Awatar użytkownika
Djwasyl1992
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 212
Rejestracja: wt sie 07, 2012 17:26
Lokalizacja: Łask

Jak sprawdzić stan techniczny silnika benzynowego

Post autor: Djwasyl1992 » śr maja 22, 2013 15:50

Pomoże ktoś? Nie wiem już sam. Tutaj mam inny manometr http://allegro.pl/tester-cisnienia-mier ... 23739.html" onclick="window.open(this.href);return false; i ten jest typowy do mierzenia cisnienia na tlkokach. Do jednego jak i drugiego potrzebuje osobnych manometrow?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości