[mk4] Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Wszelakie problemy związane z nadwoziem i wnętrzem pojazdu

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

locarno
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: sob gru 07, 2019 13:45

[mk4] Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: locarno » czw sty 28, 2021 16:24

Witam. Od pewnego czasu od czasu do czasu przez nawiewy wylatuje gąbka. Generalnie wiem że chodzi o gąbkę na klapkach sterujących ale chciałbym się dowiedzieć jakie objawy wystąpią jeśli cała gąbka odpadnie. Czy będzie to brak sterowania ciepłym zimnym powietrzem czy na przykład nie będzie szło wyregulowac nadmuchu na nogi szybe itp.?



Maszan
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 816
Rejestracja: pn wrz 02, 2013 16:30
Lokalizacja: Skawina, malopolska

[mk4] Re: Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: Maszan » czw sty 28, 2021 17:21

Jak to z klapy zimne/ cieple powietrze to będziesz jeździł w czapce .


VW Bora 1.9TDI 01' ASV+sprzedany.
VW Golf 4 1.4 99' LPG -sprzet zony :)
Seat Leon 1.6 16 05' LPG

komikx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz lut 23, 2014 09:48

[mk4] Re: Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: komikx » śr lut 03, 2021 21:14

Witam
W zależności z której klapy odpadnie gąbka, efektem będzie słaba regulacja temperatury (czyli za zimno w zimie i za gorąco latem) albo mało wydajny nadmuch na przednią szybę - kanały nawiewu na szybę mają chyba najmniejsze przekroje a więc dają największe opory dla przepływającego powietrza. Natomiast naprawa klapek to niestety sporo roboty.



Awatar użytkownika
Bednarus
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 833
Rejestracja: pn maja 23, 2005 17:33
Lokalizacja: PZL
Kontakt:

[mk4] Re: Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: Bednarus » czw lut 04, 2021 14:56

W mojej Skodzie Octavia I gen. *#cenzura#* od dłuższego czasu gąbkę z nawiewów. Efektem jest duże ograniczenie regulacji kierunku. Gdy mam nawiew ustawiony na szybę to i tak bardzo silny strumień leci do środka. Żeby odparować szybę muszę zamknąć wszystkie kratki na desce rozdzielczej. Dużo osób, po wystąpieniu tego problemu, uzupełnia te uszczelnienia pianką polietylenową. To taka sama co się kładzie pod panele podłogowe. Niestety wiąże się to z demontażem deski rozdzielczej i tuneli nawiewów.
Ostatnio zmieniony ndz lip 09, 2023 12:39 przez Bednarus, łącznie zmieniany 1 raz.



locarno
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: sob gru 07, 2019 13:45

[mk4] Re: Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: locarno » ndz lut 07, 2021 13:35

Gąbka leci z nawiewu na szybę i czasami jak przestawię to ze środkowego nawiewu. Póki co jeszcze regulacja ciepłe zimne działa ale juz czuje delikatne przedmuchy z innych kratek. no nic trzeba będzie to zrobić jak się zrobi pogoda. Jak przyklejacie tą piankę do klapki tak żeby nie odpadła z powodu temperatur?



Awatar użytkownika
psilos1
Forum Master
Forum Master
Posty: 1152
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 12:25

[mk4] Re: Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: psilos1 » śr lut 10, 2021 14:00

Ja miałem kawałek pianki samoprzylepnej do izolacji kanałów klimatyzacji...ze dwa lata już się trzyma



locarno
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 184
Rejestracja: sob gru 07, 2019 13:45

[mk4] Re: Gąbka z nawiewu - kiedy naparawiać?

Post autor: locarno » sob lip 08, 2023 10:50

Jeszcze jedno pytanie w tej kwestii. Czy te klapki sterujące nawiewami mają być całkowicie szczelne czy jakieś przleoty mają być. Fabryczna gąbka chyba nie uszczelnia tego w 100%?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Wnętrze i Nadwozie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości