Kącik posiadaczy MK4

Wymiana doświadczeń użytkowników poszczególnych modeli VW.

Moderator: VIP

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » wt kwie 19, 2022 00:07

Nie wiem dlaczego dopytukesz o nr sterownika...przecież z :ass: tych pinów nie wziąłem. Nie pamiętam jakie mam numery sterowników w autach (mam 4 mk4 obecnie...jedne mniej inne bardzie podłubane, najstarsze jest z 2000r a cała elektryka, sterowniki itd z 2005, tylko xenon jest 2003 bo szukanie nowszego to tylko variant a i tak graty były takie same w 03 i 05), na podstawie rocznika podałem Ci piny które powinny pasować do Twojego auta*.

*Wspomniałem też że numery sterowników są takie same w mk4 EU, USA i Passku B5...jednak w mk4 EU czujniki zapinki pasów nigdy nie występowały więc nie wiem czy eeprom w tych sterownikach będzie taki sam. O wyłączniku airbag nie pisałem wcześniej chociaż mam w dwóch z moich aut...ale tutaj też nie pamiętam z czego są graty i na podstawie schematów do jakich aut je podłączałem...ale wsio działa tylko brak info na desce



Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » wt kwie 19, 2022 01:17

Nie macie GG czy fb? Mam grupę tam. Parę modów już tam wrzuciłem.


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » czw kwie 21, 2022 09:53

Qto pisze:
pn kwie 11, 2022 22:19
pin 61 prawy fotel, pin 62 lewy fotel - tak było w B5 FL
Z tego co się dowiedziałem to w liczniku t32/31 niebieskiej co u mnie już ten kabel jest to powinien łączyć się z czujnikiem zajęcia fotela pasażera, którego nie mam więc pewnie faktycznie gdzieś się kończy. Czujniki zapięcia podlancza się do airbagu t75/61 i 62. Potem z airbagu 1 kabel podlanczamy do modułu komfort t23/17, z modułu sygnał niezapiecia pasów jest po can do licznika.


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » czw kwie 21, 2022 10:51

Masz schemat do mk4 USA polifta (takiego na komforcie 1C) albo innego auta z takim sterownikiem? Taki zeby ma schemacie byl pokazany czujnik zajecia fotela.
W przdlifcie t32/31 na 100% było wykorzystane do czujnika zapięcia pasa...I jak już pisałem w liczniku immo3 nic się zmieniło przy takim połączeniu jeśli chodzi o działanie kontroli.
T23/17 lepiej nie podłączaj bo jeszcze szkód narobisz, takie połączenie nie występowało odkąd sterownik poduch i licznik zostały połączone CANem.



Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » czw kwie 21, 2022 11:40

Ale w g4 czy passacie nie ma pełnego canu. W g5 jest już. Tam airbag ma 50pin wtyczka tylko i tam jest can. A u nas aż 75 pinów. U nas diagnostyka modułu SRS odbywa się po lini K jeszcze. W g5 już po can to jest. Jedyna główna sieć can bus pod deską to licznik- moduł komfort- silniczki szyb- i to by było na tyle. Jakiś tu can widzę na wtyczce do airbagu. A czy by dał sygnał to niewiem. Na schemacie zapinek jest przewód połączeniowy do komfortu t23/17. Na opisach pinout modułów komfort ten pin jest wolny. Ale on od czegoś jest napewno. Jak kozystalem że schematów USA do zrobienia otwieranej klapy z pilota i przycisków to też wykozystalem piny tzw "wolne" w module komfort. I wszystko działa.


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » czw kwie 21, 2022 12:54

Pokaz mi schemat gdzie jest takie połączenie.

Nie jest istotne czy auto ma pełny CAN czy nie, wymiana informacji pomiędzy poduchami a komfortem idziebpo CAN. Nie było tego przed liftem dlatego był kabelek do t23/17. Sygnał jaki idzie po tym kabelku to informacja o dzwonie



Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » czw kwie 21, 2022 18:24

Vwolf86 pisze:
czw kwie 21, 2022 11:40
Ale w g4 czy passacie nie ma pełnego canu. W g5 jest już. Tam airbag ma 50pin wtyczka tylko i tam jest can. A u nas aż 75 pinów. U nas diagnostyka modułu SRS odbywa się po lini K jeszcze. W g5 już po can to jest. Jedyna główna sieć can bus pod deską to licznik- moduł komfort- silniczki szyb- i to by było na tyle. Jakiś tu can widzę na wtyczce do airbagu. A czy by dał sygnał to niewiem. Na schemacie zapinek jest przewód połączeniowy do komfortu t23/17. Na opisach pinout modułów komfort ten pin jest wolny. Ale on od czegoś jest napewno. Jak kozystalem że schematów USA do zrobienia otwieranej klapy z pilota i przycisków to też wykozystalem piny tzw "wolne" w module komfort. I wszystko działa.
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale w pewnych rocznikach MK4 nie skasujesz już błędu poduch po linii K bo nie jest ona fizycznie podciągnięta do sterownika 1C0 (tak było u mnie w aucie -> 2002 rok, modelowo 2003). Najśmieszniejsze jest to, że linia ta działa normalnie i żeby było zabawniej, jest obsługiwana (nie wiem czy we wszystkich rocznikach). Wystarczy podciągnąć kable dla linii K i działa wszystko, od sprawdzania błędów, po ich kasowanie na 100% :bajer:


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » czw kwie 21, 2022 19:32

sebekgolf pisze:
czw kwie 21, 2022 18:24
Vwolf86 pisze:
czw kwie 21, 2022 11:40
Ale w g4 czy passacie nie ma pełnego canu. W g5 jest już. Tam airbag ma 50pin wtyczka tylko i tam jest can. A u nas aż 75 pinów. U nas diagnostyka modułu SRS odbywa się po lini K jeszcze. W g5 już po can to jest. Jedyna główna sieć can bus pod deską to licznik- moduł komfort- silniczki szyb- i to by było na tyle. Jakiś tu can widzę na wtyczce do airbagu. A czy by dał sygnał to niewiem. Na schemacie zapinek jest przewód połączeniowy do komfortu t23/17. Na opisach pinout modułów komfort ten pin jest wolny. Ale on od czegoś jest napewno. Jak kozystalem że schematów USA do zrobienia otwieranej klapy z pilota i przycisków to też wykozystalem piny tzw "wolne" w module komfort. I wszystko działa.
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, ale w pewnych rocznikach MK4 nie skasujesz już błędu poduch po linii K bo nie jest ona fizycznie podciągnięta do sterownika 1C0 (tak było u mnie w aucie -> 2002 rok, modelowo 2003). Najśmieszniejsze jest to, że linia ta działa normalnie i żeby było zabawniej, jest obsługiwana (nie wiem czy we wszystkich rocznikach). Wystarczy podciągnąć kable dla linii K i działa wszystko, od sprawdzania błędów, po ich kasowanie na 100% :bajer:
Czyli takie zapinki też mogły by zagrać?


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » czw kwie 21, 2022 20:26

Można by to na stole podłączyć. Liczniki i komforty wraz z silniczkami szyb już podlanczalem. Airbag mam z wtyczką. Ale nie mam tyłku zapinek i tego czujnika siedziska. Ma kto numery tego?


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
Qto
_
_
Posty: 19378
Rejestracja: pt wrz 01, 2006 19:14
Lokalizacja: Guadalajara
Auto: MK 4
Silnik: ASZ
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Qto » pt kwie 22, 2022 00:04

takie pierdoły, to tylko masę podajesz...podłączając na stole nie ma różnicy czy masz zapinkę z czujnikiem czy zewrzesz dwa kabelki i podasz masę na sterownik - sterownik tego nie wie a Ty wiesz czy działa czy nie

Sebek potwierdzam, że nie ma linii K. Sprawdzałeś czy nie skomunikuje się interfejsem bez CAN? Ja nie sprawdzałem bo już od dawna do podstawowych tematów używam tylko VCDS...ale podejrzewam, że komunikacja idzie przez licznik - jak odłączysz licznik, to z poduchami nawet VCDS się nie połączysz. Podobnie jak z silnikiem, jak licznik odłączony to z ECU się nie połączysz.
Mam całą wiązkę z 2005r...niestety w tamtym tygodniu poszła w karton bo szykuję się do przeprowadzki...może jeszcze ją wygrzebię i sprawdzę ale coś mi się kojarzy, że CAN od złącza diagnostycznego idzie tylko i wyłącznie do licznika. Do samego licznika przychodzą trzy linie CAN...jedna właśnie ze złącza diagnostycznego, druga silnik, poduchy, ABS, 4M i trzecia to komfort, radio, multifunkcja



Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » pt kwie 22, 2022 08:36

Znalazłem schemat z Passata b5. Z czerwca 2001r. Zapinki pasa są zaznaczone piny 61 i 62. Wyłącznik airbagu pasażera, i tutaj jest can zaznaczony. Wygląda na to że pinologia jest ta sama w airbagu t75.


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » pt kwie 22, 2022 09:13

Vwolf86 pisze:
czw kwie 21, 2022 20:26
Można by to na stole podłączyć. Liczniki i komforty wraz z silniczkami szyb już podlanczalem. Airbag mam z wtyczką. Ale nie mam tyłku zapinek i tego czujnika siedziska. Ma kto numery tego?
Tak jak pisze Qto, symuluj tylko sygnały i zobaczysz czy wyskakuje info na liczniku czy nie. Dla sterowników nie ma znaczenia czy fizycznie podepniesz zapinkę pasów czy nie (z resztą tyczy się to wszystkich elementów elektronicznych w aucie), sterownik interesują tylko konkretne sygnały. W przypadku zapinek to podanie na odpowiedni pin sterownika odpowiedniego potencjału -> 0 logiczne dla sterownika to masa. Jeśli chodzi 1 logiczną to już zależy od konkretnego obwodu jaki chcesz zasymulować/oszukać. Elektronika w zdecydowanej większości przypadków potrzebuje nie całych 5V żeby traktować sygnał jako "1" (chyba że mamy obwody latające na niższym napięciu 3,3V to wtedy ten próg jest nie na 5V tylko w okolicach 3V). Są też obwody które sterujesz 12V ale wtedy przeważnie przed mikrokontrolerem jest jakiś albo dzielnik napięcia albo konwerter poziomu napięć bądź inne rozwiązanie. Generalnie nie zagłębiajmy się w to jeśli nie znasz podstaw elektroniki bo tylko ci namieszam w głowie :pub:
Rzuć okiem w schematy. Jeśli zapięcie pasa zwiera przez zapinkę obwód do masy, to podasz na sterownik masę i będziesz miał zasymulowaną zapinkę (zapięty pas) bez potrzeby jej kupowania.

Qto pisze:
pt kwie 22, 2022 00:04
takie pierdoły, to tylko masę podajesz...podłączając na stole nie ma różnicy czy masz zapinkę z czujnikiem czy zewrzesz dwa kabelki i podasz masę na sterownik - sterownik tego nie wie a Ty wiesz czy działa czy nie

Sebek potwierdzam, że nie ma linii K. Sprawdzałeś czy nie skomunikuje się interfejsem bez CAN? Ja nie sprawdzałem bo już od dawna do podstawowych tematów używam tylko VCDS...ale podejrzewam, że komunikacja idzie przez licznik - jak odłączysz licznik, to z poduchami nawet VCDS się nie połączysz. Podobnie jak z silnikiem, jak licznik odłączony to z ECU się nie połączysz.
Mam całą wiązkę z 2005r...niestety w tamtym tygodniu poszła w karton bo szykuję się do przeprowadzki...może jeszcze ją wygrzebię i sprawdzę ale coś mi się kojarzy, że CAN od złącza diagnostycznego idzie tylko i wyłącznie do licznika. Do samego licznika przychodzą trzy linie CAN...jedna właśnie ze złącza diagnostycznego, druga silnik, poduchy, ABS, 4M i trzecia to komfort, radio, multifunkcja
Miałem kiedyś tylko KKL i po podciągnięciu linii K dało się w 1C0 odczytywać i kasować błędy. Czy coś więcej da się zrobić po samej linii K tego nie wiem bo nie próbowałem. Odkąd przesiadłem się do latania w trasy na A8 musiałem przejść na hexcan.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

Awatar użytkownika
Vwolf86
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 228
Rejestracja: sob maja 30, 2020 15:38
Lokalizacja: Olkusz
Auto: Golf IV 1.9 TDI alh 3D 2001r.
Silnik: 1.9
Kontakt:

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: Vwolf86 » pt kwie 22, 2022 09:55

Znalazłem schemat z Passata b5. Z czerwca 2001r. Zapinki pasa są zaznaczone piny 61 i 62. Wyłącznik airbagu pasażera, i tutaj jest can zaznaczony. Wygląda na to że pinologia jest ta sama w airbagu t75. Mało tego, nie ma tu zaznaczonego ani pinu t32/31 ani czujnika zajęcia siedzenia. Myślicie że działa to po sygnale otwarcia/zamknięcia drzwi pasażera?


Golf 4 1.9tdi ALH 2002r
Samochód stale doposażany przeze mnie w różne OEM graty.
-------> Poszukuje informacji związane z niemieckim systemem TELEMATIK. :D

Awatar użytkownika
sebekgolf
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2220
Rejestracja: sob wrz 25, 2010 09:48
Lokalizacja: Goteborg/Oberschlesien
Auto: Volvo S60 T6 R-Design, MK4 GT TDI i inne takie

Re: Kącik posiadaczy MK4

Post autor: sebekgolf » pt kwie 22, 2022 11:27

Vwolf86 pisze:
pt kwie 22, 2022 09:55
Znalazłem schemat z Passata b5. Z czerwca 2001r. Zapinki pasa są zaznaczone piny 61 i 62. Wyłącznik airbagu pasażera, i tutaj jest can zaznaczony. Wygląda na to że pinologia jest ta sama w airbagu t75. Mało tego, nie ma tu zaznaczonego ani pinu t32/31 ani czujnika zajęcia siedzenia. Myślicie że działa to po sygnale otwarcia/zamknięcia drzwi pasażera?
no dobra, jedna zapinka jest pod 61 a druga pod 62. gdzie idzie dalej połączenie elektryczne od zapinki? Przeglądnij cały tor dla jednej zapinki a uzyskasz odpowiedź, jak to wysterować.

Wyłącznik airbagu może nie być kompletnie związany z tematem zapinki i zajętości siedzenia. Pamiętaj, że to samochód sprzed ponad 15 lat. Zupełnie inne przepisy odnośnie safety wtedy panowały. Wiele samochodów miało ostrzeżenie odnośnie potrzeby wyłączenia poduszki z przodu jak dzieciaka w foteliku wieziesz, ale w żaden sposób nie było to sprawdzane i tak może być też w tym przypadku.

Bardziej skupiłbym się tutaj na temacie zajętość fotela<-> zapinka pasa bo to powiązane być musi. Samo sprawdzanie otwarcia drzwi byłoby tutaj bez sensu bo jak stwierdzisz, czy przy odpalonym silniku ktoś nie otwarł drzwi i nie wrzucił tylko siatki z zakupami?

Nie wiem jak to w tamtych latach było rozwiązane bo się tym nigdy nie interesowałem, ale nasuwa mi się pytanie (taki mój pomysł na ten problem), czy temat kontroli zapinki pasów nie jest powiązany z tematem elektrycznych siedzeń z przodu ? Być może kontrola zajętości fotela występowała tylko przy pełnej elektryce obu foteli przednich? Jeśli istniało by takie powiązanie, to wtedy zajęcie fotela mogłoby być realizowane przez sam sterownik fotela i tylko info po CAN wysyłane do komfortu/licznika czy gdziekolwiek.


Tarpan 1,5 OHV -> Swap 1,4 dohc R.I.P -> Swap 1,6 DOHC R.I.P -> Swap 1,4 DOHC R.I.P ->Swap 1,8 DOHC R.I.P -> Swap 1,8+ DOHC -> Swap 1,8T +++ DOHC in progresssss

Pomagamy Domom Dziecka -> ZŁOMBOL '11/'12 /'14/'15/'16

https://pl-pl.facebook.com/tarpaniatka/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kąciki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości