W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Technika jazdy

Moderator: Tomek

Awatar użytkownika
xxxGlaDxxx
...
...
Posty: 1200
Rejestracja: śr wrz 23, 2009 23:50
Lokalizacja: Wrocław

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: xxxGlaDxxx » wt kwie 17, 2012 12:08

Pamiętajcie o podstawowej rzeczy ujętej w 3:47. Najlepiej się sprawdza w silnikach doładowanych :)

[youtube][/youtube]



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: guti » wt kwie 17, 2012 12:24

o czym on tam mówi ? bo nie mam dzwięku w pracy :P


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: KamilP » wt kwie 17, 2012 14:54

guti pisze:a co ty wiesz.. wiesz ze gdzies dzwoni , ale nie wiesz w którym kosciele.. przypuszczenia , domysły , moze mi ktos powiedział albo przeczytałem, albo obejrzalem na discovery lub prędzej disney channel
Czepiasz się znowu :bajer: Niestety nie mam takiej super ekstra pamięci.. A chciałbym.
guti pisze:powiedz mi jaki jest sens trzymania auta odpalonego wolnossaka ? zeby podnosił sobie sam temperature na postoju i grzał komore ?? dla mnie bez sensu ...
Przez kilka sekund mocno się nagrzeje? Nie trzymam go 2 minuty na wolnych obrotach ale chwilę, parę sekund. czasami 2-3 sek i gaszę.



Awatar użytkownika
guti
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 7379
Rejestracja: wt wrz 14, 2004 10:35
Lokalizacja: T-Mobile
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: guti » wt kwie 17, 2012 15:29

KamilP pisze:rzez kilka sekund mocno się nagrzeje? Nie trzymam go 2 minuty na wolnych obrotach ale chwilę, parę sekund. czasami 2-3 sek i gaszę.

zaraz powiesz , ze gasisz po sekundzie.. za chwile ze po pół.. a zaraz powiesz ze gasisz zanim dojedziesz na miejsce...
mowa była o 30 sekundopwym postoju przed zgaszeniem..
troche powagi..kto przy normalnych zmysłach mówi, ze czeka ze zgaszeniem auta jak to czekanie trwa 2 sekundy ? przeciez to jest nic.. wiec reasumując NIE CZEKASZ praktycznie nic.

próbuje Ci uzmysłowic jakie babole robisz.. , raz mówisz to , raz zupełnie odwrotnie.. jakby Ci ktos powiedział, ze zielone jest czarne to pewnie bys przytaknał jakby dwóch juz ludzi o tym powiedziało..
zaraz powiesz ze sie czepiam, ale skoro nie masz pamięci to poszukaj sobei postów gdzie powiedzialem dlaczego sie czepiam, a robie to tylko dlatego, ze nie lubie takiej gadki i praktycznie bez sensu paplania, byle tylko cos powiedziec.
dziekuje za uwage, to jest moja ostatnia wypowiedz w tym temacie.
pozdrawiam myslacych.


Zycie jest za krótkie , zeby jezdzic DIESLEM!!
Obrazek

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: KamilP » wt kwie 17, 2012 16:54

guti pisze:mowa była o 30 sekundopwym postoju przed zgaszeniem..
Przy długich trasach albo po jeździe 'dynamiczne' tak. Ale normalnie kilka sekund. Napisałem że "czasami" 2-3 sek i gaszę. A co do dokładnych pomiarów to sorry ale ze stoperem nie będę mierzył żeby dokładnie Ci napisać.

Specjalnie straciłem trochę czasu na szukanie info z instrukcji do Golfa III:
Po długotrwałym i mocnym obciążeniu silnika, nie należy go zatrzymywać od razu. W celu uniknięcia naprężeń cieplnych odczekać około 2 minuty przy pracy na biegu jałowym
Rozdział OBSŁUGA strona 42
Tyle że ja 2 min nie czekam.
I tutaj NIC nie pisze na temat turbiny, więc tyczy sie KAŻDEGO silnika, przynajmniej w Golfie MK3, bo do niego instrukcja jest napisana. I to właśnie tutaj przeczytałem, a Ci co pisali tą instrukcję chyba jakieś pojęcie mają, i nie napisali tego na pusto. A nawet jeśli to ja dużo na tym nie tracę.
guti pisze:dziekuje za uwage, to jest moja ostatnia wypowiedz w tym temacie.
A szkoda, bo ciekawy jestem jakbyś skomentował info z instrukcji..



ForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: ForeCast » wt kwie 17, 2012 18:40

guti pisze:powiedz mi jaki jest sens trzymania auta odpalonego wolnossaka ? zeby podnosił sobie sam temperature na postoju i grzał komore ?? dla mnie bez sensu ...
Chodzi o to, żeby wyrównać temparaturę oleju w całym obiegu - na "górze" silnika olej jest cieplejszy od kontaktu z komorą spalania, na dole zimniejszy i tylko o to tu chodzi - wystarczy 10 sekund i można wyłączać.
zuo7 pisze:do wybuchu potrzebne jest paliwo i powietrze
A gdzie przy hamowaniu silnikiem jest wybuch? Wał jest napędzany kołami, w gaźnikowcach była podawana dawka paliwa cały czas, tak samo w silnikach z wtryskiem elektronicznym poniżej ok. 1300 obrotów podawana jest dawka podtrzymująca pracę silnika

Swoją drogą, to już dawno nie został poruszony jakiś dłuższy wątek ekonomicznej jazdy - czy aby na pewno dalsza egzystencja tego tematu ma sens? Kolejne pogaduszki się zrobiły z tego


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

Awatar użytkownika
Tomek
_
_
Posty: 1382
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 22:46
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Tomek » wt kwie 17, 2012 21:38

Więc muszkieterowie wracają do tematu bez offa


[...]Mam dwie kreski, - no to masz słaby zasięg

Awatar użytkownika
zuo7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 00:38
Lokalizacja: Oława

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: zuo7 » wt kwie 17, 2012 23:27

guti pisze: zuo7, zgas silnik podczas jazdy...
normalnie przekręc kluczyk na off..
i zobacz czy potrzebne są wybuchy zeby podrzymac hamowanie silnika.

silnik odcina paliwo do pewnego momentu, w mk II w RPku odcinało mi do okolo 1,5 tys RPM, pozniej juz paliwo musiałobyc dostarczone, zeby silnik nie zgasł, a przez chwile chodzi bez paliwa napędzany skrzynią, która bierze to z kół toczącego sie auta..
panie , to jest fizycznie NIEMOZLIWE , zeby silnik PRACOWAL bez paliwa :goof: dalej - nie rozumiem zupelnie tego wpisu o wylaczeniu silnika podczas jazdy , nie ma to zwiazku z moim pytaniem. i ostatnia rzecz - czy ty napewno rozumiesz roznice miedzy 'hamowaniem silnikiem' a wyrzuceniem 'luzu' ?
ForeCast pisze:
A gdzie przy hamowaniu silnikiem jest wybuch? Wał jest napędzany kołami, w gaźnikowcach była podawana dawka paliwa cały czas, tak samo w silnikach z wtryskiem elektronicznym poniżej ok. 1300 obrotów podawana jest dawka podtrzymująca pracę silnika
haha to nie ma wybuchu ? ten pracujacy silnik to niby co???? to Ty powinienes przeprowadzic test kluczyka - przekrec go i posluchaj walu 'napedzanego kolami' i napisz kolego jakie zauwazyles roznice :los2:

CO DO TEMATU -mojego pytania o eco-jazde chyba nie rozwiazemy , bo jestesmy na etapie zasady dzialania silnika spalinowego



Awatar użytkownika
S7TDI
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 576
Rejestracja: czw maja 21, 2009 02:52
Lokalizacja: SWD
Kontakt:

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: S7TDI » śr kwie 18, 2012 01:21

zuo7 pisze:
S7TDI pisze: W instrukcji do A2 jest napisane, że powinno się chwilę odczekać przed zgaszeniem silnika (nieważne czy doładowany czy nie) po forsownej jeździe.

Cytuję: "Po długotrwałym, dużym obciążeniu silnika, po wyłączeniu go, w przedziale silnikowym pozostaje duża ilość ciepła - niebezpieczeństwo uszkodzenia! Przed wyłączeniem pozostawić silnik pracujący na biegu jałowym jeszcze przez około 2 minuty.".

Wiadomo, że instrukcja jest pisana językiem dla laików. No ale coś w tym pewnie jest.
.
Ten czas odczekania wymagany jest przy silnikach 'posiadajacych turbo'. Nalezy pamietac ze turbina obraca sie o wiele szybciej od silnika i te obroty wolniej traci. Turbina by prawidlowo pracowac jest smarowana tym samym olejem co silnik , podawanym przez silnik - wiec jezeli wylaczysz auto za szybko twoje turbo bedzie wytracac obroty na sucho. Czyli skracasz jej zywotnosc
Nie ucz ojca :chytry: Przez prawie 3 lata jeździłem TDIkiem, więc wiem jak się eksploatuje pojazdy z turbo :)

W instrukcji do A2 nie było rozróżnione czy chodzi o TDI czy o benzynę, więc należy przyjąć, że dotyczy obu. Bo dział "uruchamianie silnika" jest różny dla TDI i benzynki, a dział "zatrzymywanie silnika" jest taki sam :)


MK3 GT TDI >>> A2 1.4 16V >>> A3 8L S-Line TDI

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: KamilP » śr kwie 18, 2012 12:08

zuo7 pisze:panie , to jest fizycznie NIEMOZLIWE , zeby silnik PRACOWAL bez paliwa
No jak nie jak tak.. Ostatnia sytuacja w zimie, w Mercedesie 2.2 diesel zamarzła ropka w filtrze, jak wracałem to samochód zgasł, miałem wrzucony 5 bieg, 2.5 tyś obrotów i czuję że mi zwalnia, przy 1000 obrotów wcisnąłem sprzęgło i oczywiście zgasł. Więc nie miał ropy, bo parafina zatkała filtr paliwa. A wrażenia identyczne do tego jakbym puścił gaz. I co Ty na to ? Silnik wtedy ewidentnie "kręcił się" bez paliwa, był napędzany przez koła.
zuo7 pisze:alej - nie rozumiem zupelnie tego wpisu o wylaczeniu silnika podczas jazdy , nie ma to zwiazku z moim pytaniem.
Ma, bo przy wyłączeniu silnika podczas jazdy (przynajmniej u mnie, nie licząc tych nowszych TDIków gdzie dochodzi klapa gasząca, oczywiście chodzi o diesla) ODCINAM dopływ paliwa, zaworkiem n109 bodajże.



ForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: ForeCast » śr kwie 18, 2012 20:25

zuo7 pisze:haha to nie ma wybuchu ? ten pracujacy silnik to niby co?
Nie ma, silnik nie pracuje, a jedynie jest napędzany kołami - posłuchaj pracy silnika przy 3000 obrotów na wciśniętym gazie i przy hamowaniu silnikiem - przy hamowaniu słychać tylko szum opon. Dalej nie chce mi się rozpisywać, bo widzę, co by kto nie napisał o hamowaniu silnikiem to ty i tak wiesz lepiej - Tobie silnik spala paliwo przy hamowaniu silnikiem i tyle.
zuo7 pisze:to Ty powinienes przeprowadzic test kluczyka
Z chęcią bym przeprowadził, ale nie czaję o co chodzi


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

Awatar użytkownika
zuo7
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 129
Rejestracja: ndz sty 02, 2011 00:38
Lokalizacja: Oława

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: zuo7 » śr kwie 18, 2012 22:17

S7TDI pisze:
Nie ucz ojca :chytry: Przez prawie 3 lata jeździłem TDIkiem, więc wiem jak się eksploatuje pojazdy z turbo :)

W instrukcji do A2 nie było rozróżnione czy chodzi o TDI czy o benzynę, więc należy przyjąć, że dotyczy obu. Bo dział "uruchamianie silnika" jest różny dla TDI i benzynki, a dział "zatrzymywanie silnika" jest taki sam :)
to co udajesz niewiedzacego , a ja sie mecze :crazy:
ForeCast pisze:
zuo7 pisze:haha to nie ma wybuchu ? ten pracujacy silnik to niby co?
Nie ma, silnik nie pracuje, a jedynie jest napędzany kołami - posłuchaj pracy silnika przy 3000 obrotów na wciśniętym gazie i przy hamowaniu silnikiem - przy hamowaniu słychać tylko szum opon. Dalej nie chce mi się rozpisywać, bo widzę, co by kto nie napisał o hamowaniu silnikiem to ty i tak wiesz lepiej - Tobie silnik spala paliwo przy hamowaniu silnikiem i tyle.
zuo7 pisze:to Ty powinienes przeprowadzic test kluczyka
Z chęcią bym przeprowadził, ale nie czaję o co chodzi
wpieracie bzdure - ze przy hamowaniu silnikiem , silnik nie pracuje wogole , lub napedzany jest kolami. wpierasz mi ze przy zdjeciu nogi z gazu silnik gasnie , a przy ponownym depnieciu zapala sie - rozumiesz co mi wpierasz?? prawda jest , ze przy tym nieszczesnym hamowaniu silnikiem komputer MUSI podac odpowiednia dawke by utrzymac silnik przy pracy - co za tym idzie ? , ze na wyzszych obrotach podaje jej wiecej , bo silnik obraca sie szybciej. I MOIM PYTANIEM BYLO CZY WYZSZE SPALANIE POWODUJE TA DAWKA CZY HAMOWANIE POJAZDU NA BIEGU JALOWYM A te kola?? kola daja opor , caly uklad przeniesienia napedu daje opor , ktory powoduje zwalnianie pojazdu.

Co do tego 'kluczyka' to napisal o tym ktorys z kolegow wyzej , ja nic takiego nie robilem , ale jak dla mnie jest to zwykle haslo by sie przekonac jaki opor daje caly uklad przeniesienia napedu , wraz oporem toczenia od kol. Prosty sposob by sie o tym przekonac - wez 3 kumpli , nie przekrecaj kluczyka na zaplon i probujcie odpalic auto na popych



Awatar użytkownika
Tomek
_
_
Posty: 1382
Rejestracja: ndz wrz 23, 2007 22:46
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Tomek » śr kwie 18, 2012 22:42

zuo7 pisze:
wpieracie bzdure - ze przy hamowaniu silnikiem , silnik nie pracuje wogole , lub napedzany jest kolami. wpierasz mi ze przy zdjeciu nogi z gazu silnik gasnie , a przy ponownym depnieciu zapala sie - rozumiesz co mi wpierasz?? prawda jest , ze przy tym nieszczesnym hamowaniu silnikiem komputer MUSI podac odpowiednia dawke by utrzymac silnik przy pracy - co za tym idzie ? , ze na wyzszych obrotach podaje jej wiecej , bo silnik obraca sie szybciej. I MOIM PYTANIEM BYLO CZY WYZSZE SPALANIE POWODUJE TA DAWKA CZY HAMOWANIE POJAZDU NA BIEGU JALOWYM A te kola?? kola daja opor , caly uklad przeniesienia napedu daje opor , ktory powoduje zwalnianie pojazdu.
Silnik pracuje a nie zapala się w tarkcie jazdy to raz, nie każde auto ma "komputer" i ma taki sam układ i sposób zasilania w mieszankę paliwowo powietrzną.
Krzyczeć nie musisz a wyższe spalanie powoduje własnie ta jak to nazywasz "Dawka" potrzebna do utrzymania silnika na biegu jałowym
zuo7 pisze: Co do tego 'kluczyka' to napisal o tym ktorys z kolegow wyzej , ja nic takiego nie robilem , ale jak dla mnie jest to zwykle haslo by sie przekonac jaki opor daje caly uklad przeniesienia napedu , wraz oporem toczenia od kol. Prosty sposob by sie o tym przekonac - wez 3 kumpli , nie przekrecaj kluczyka na zaplon i probujcie odpalic auto na popych
Podobne siły działają na auto podczas hamowania silnikiem, czy nie?

Wg mnie uprościć można jeszcze bardziej, każde hamowanie jest nieoszczędne ponieważ wymusza kolejne przyspieszenia a co za tym idzie podanie paliwa.
Najoszczędniej więc jest jechać płynnie bez zbędnego hamowania


[...]Mam dwie kreski, - no to masz słaby zasięg

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: KamilP » śr kwie 18, 2012 22:55

Tomek pisze:każde hamowanie jest nieoszczędne ponieważ wymusza kolejne przyspieszenia a co za tym idzie podanie paliwa.
Ale niekiedy hamować trzeba :bajer:
zuo7 pisze:wpieracie bzdure - ze przy hamowaniu silnikiem , silnik nie pracuje wogole , lub napedzany jest kolami.
My się nie rozumiemy..
zuo7 pisze:wpierasz mi ze przy zdjeciu nogi z gazu silnik gasnie , a przy ponownym depnieciu zapala sie - rozumiesz co mi wpierasz??
Nie gaśnie, pracuje, ale komputer nie podaje mu paliwa bo obroty bierze z kół, i oczywiście samochód wtedy zwalnia.
zuo7 pisze:prawda jest , ze przy tym nieszczesnym hamowaniu silnikiem komputer MUSI podac odpowiednia dawke by utrzymac silnik przy pracy
Nie musi bo jak wcześniej napisałem silnik 'kręci się' siłą pędu samochodu, czyli napęd bierze z kół, i wtedy paliwo mu nie potrzebne do pracy. A jak kierowca wciśnie sprzęgło to komputer poda silnikowi paliwo żeby on nie zgasł, bo wtedy wiadomo musi pracować sam. Tak samo przy hamowaniu jak obroty dochodzą do ~ 1500 wtedy też dawka jest podawana, aby silnik nie zgasł.
zuo7 pisze:le jak dla mnie jest to zwykle haslo by sie przekonac jaki opor daje caly uklad przeniesienia napedu , wraz oporem toczenia od kol. Prosty sposob by sie o tym przekonac - wez 3 kumpli , nie przekrecaj kluczyka na zaplon i probujcie odpalic auto na popych
Jak odpalić bez zapłonu człowieku co Ty gadasz w ogóle. To że silnik kręci się przy hamowaniu silnikiem to nie znaczy że moc z siebie daje (czyli pracuje) tylko tą moc tak jakby odbiera z pędu samochodu. I do tego odbierania mocy paliwo mu nie potrzebne. Ale widzę że Ci tego nie przetłumaczymy bo Ty i tak wiesz swoje..

Czemu nie odniosłeś się do mojego posta z mercedesem? Tam też silnik paliwa nie dostawał i jakoś pracował(kręcił się), dopóki nie wytracił prędkości. Więc jednak przy hamowaniu silnikiem paliwo nie jest potrzebne :bajer: A oczywiście czy silnik to paliwo dostaje to już różnie bywa, szczególnie w tych starszych autach na gaźnikach i pompach wtryskowych sterowanych mechanicznie. Ale to już inna bajka bo raczej tutaj mówimy o nowszych konstrukcjach sterowanych komputerowo.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika jazdy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości