W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Technika jazdy

Moderator: Tomek

Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Shmatan » śr lut 26, 2014 04:09

Czyli były źle dobrane obroty i prędkość. Zrozumiałem, ale na tempo pali mniej.

A najmniej spali jeżeli na prostej wrzucimy tempo na 1500obr, pod górkę podciągniemy do 2k obr albo zredukujemy żeby mieć 2k obrotów, a przed każdym ew. hamowaniem wyłączymy tempo i będziemy hamować silnikiem.

Ja tempomatu nie używam nawet dla oszczędzania bo stać mnie na pół litra czy litr więcej "na setkę", ale jazda z nim jest po prostu wygodniejsza bo można sobie spokojnie nogi ułożyć w dowolnej pozycji.



Awatar użytkownika
rolmik
naczelny rolnik
naczelny rolnik
Posty: 2635
Rejestracja: ndz lut 07, 2010 11:35
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: rolmik » ndz kwie 06, 2014 22:15

Shmatan, i można szybciej zasnąć ja jechałem do de na tempo spalanie 31,4/100 i nużyło mnie jak ..... wracałem na nodze spalanie 28,4 więc różnica 3l na 100 to dużo ale to w tirze w osobówce już się wypowiedziałem dla mnie tempomat to wersja utrzymania prędkości dla leniwych


były :D http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=303319" onclick="window.open(this.href);return false;
obecny http://www.forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=471027" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
sliwa404
Forum Master
Forum Master
Posty: 1885
Rejestracja: śr kwie 09, 2014 21:39
Lokalizacja: Nowa Sól

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: sliwa404 » czw kwie 10, 2014 22:36

Witam, jako że to mój pierwszy post - pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Ponad tydzień temu zakupiłem auto moich odwiecznych marzeń - Golf'a mk4. Silnik 1,9 TDI ARL 150KM. Kupowałem go od pani, ciut starszej odemnie, jak zobaczyłem na komputerku 6,9L na 100km to byłem zadowolony. Do czasu. Zresetowałem komputer i po przejechaniu autem ponad 800 km moje średnie spalanie to jakieś 9L/100km. Pytanko do Was, doświadczonych kierowców, jak i doświadczonych posiadaczy Golfa. Przy jakich obrotach zmieniać mu bieg, co by zachować mu te nieziemskie osiągi, a przy okazji zachować przynajmniej odrobinę grubość portfela? Mam głupi nawyk wrzucania biegu jałowego w momencie w którym wiem, że zaraz będę się zatrzymywać. Próbuje to zwalczyć, bo zauważyłem że na "luzie" ciągnie ON, a jak hamuje mu na biegu to do pewnego momentu na obrotomierzu nic nie bierze, potem staram się hamować silnikiem ile się da.(Może i głupie pytanie, ale ciągłe hamowanie nie zrobi krzywdy skrzyni bądź sprzegle?)

Pozdrawiam Was, wielki fan motoryzacji i VAG.

PS. Jeszcze was zasypie nie raz pytaniami, raczkuje dopiero w tych tematach a plany są ogromne! :D



Awatar użytkownika
Max93
Diesel Power
Diesel Power
Posty: 1710
Rejestracja: wt cze 07, 2011 20:15
Lokalizacja: Kraków/Gdów

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Max93 » pt kwie 11, 2014 01:07

sliwa404, hamowanie silnikiem dużo nie zrobi, a spalanie będzie zerowe w momencie kiedy auto będzie poruszać się siłą pędu.

Ja mogę dodać tylko zdjęcie komputera z Mitsubishi SpaceStar, którym jeżdżę (drugie auto w domu) silnik 1.3 benzyna 83kM
Przy dość delikatnej jeździe, nie przekraczałem 2 500 RPM i prędkość przelotowa była 60-80km/h (gdzie się dało to się jechało szybciej), do tego hamowanie silnikiem i wykorzystywanie maksymalne zjazdów, aby rozbujać auto na podjazd.
Dodam tylko, że na podjeździe potrafiłem zejść ze spalaniem o jedną setkę.
Takie udało mi się uzyskać najniższe, a średnie, w średnim tempie to między 6-7L/100km wliczając w to ruch miejski i pozamiejski (50%-50%)
Obrazek


Było:
VW Golf mk2 1.6D
Fiat Punto mk1 1.2 8v
VW Golf mk2 1.6RF automat
VW Golf mk3 GTI XX Jahre 2.0 8v

Miał być VAG, a jest PSA
Peugeot 407SW 2.0HDI

adamooo125
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob cze 21, 2014 11:29

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: adamooo125 » sob cze 21, 2014 22:43

silnik 2.3 V5 spalanie srednie droga praca co chwile rondo swiatla spalanie nie nizej niz 8,6 litra , tak pokazuje fis :D jazda bez mocy auta , przy mocniejszych depnieciach na pierwszych 3 biegach wychodzi okolo 10l :D , co by i tak nie bylo to radocha z jazdy zawsze :D



adamooo125
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob cze 21, 2014 11:29

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: adamooo125 » sob cze 21, 2014 22:46

oraz pytanie do posiadaczy 2.3 v5 170KM czy macie tez cykniecie powietrza w zbiorniczku plynu chlodniczego po odkreceniu korka gdy auto jest cieple ??



Awatar użytkownika
sliwa404
Forum Master
Forum Master
Posty: 1885
Rejestracja: śr kwie 09, 2014 21:39
Lokalizacja: Nowa Sól

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: sliwa404 » sob cze 21, 2014 22:54

To chyba naturalne że ciśnienie wywala powietrze.

Pozdrawiam,
Patryk.



Awatar użytkownika
inż. Mk2_marcin
Golfista
Golfista
Posty: 2034
Rejestracja: sob lis 07, 2009 18:05
Lokalizacja: Kraków

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: inż. Mk2_marcin » ndz cze 22, 2014 07:15

zauważyłem że eko jazda przekłada się na jakość paliwa między paliwem Tesco i BP ON, cenowo różnica jest około 35 groszy na litrze.
więcej pojeżdżę na paliwie BP ON niż na Tesco ON. wie kto jest dostawcą paliwa dla Tesco?
nie mam obrotomierza w swoim aucie i nie wiek ktoś czy w mk2 TD 1V przy skrzyni 4s na 5 biegu w jakich okolicach km/h będę miał mniej więcej 2000 rpm?


Obrazek
Obrazek

ForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: ForeCast » ndz cze 22, 2014 11:39

Z tego co tak na szybko policzyłem wychodzi około 75 km/h


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

Awatar użytkownika
inż. Mk2_marcin
Golfista
Golfista
Posty: 2034
Rejestracja: sob lis 07, 2009 18:05
Lokalizacja: Kraków

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: inż. Mk2_marcin » ndz cze 22, 2014 12:17

ForeCast, masz na to jakieś obliczenia?, szukałem na forum listę ile wynosi rpm przy tym silniku na różnych biegach ale temat który znalazłem już nie istnieje


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Max93
Diesel Power
Diesel Power
Posty: 1710
Rejestracja: wt cze 07, 2011 20:15
Lokalizacja: Kraków/Gdów

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Max93 » ndz cze 22, 2014 14:28

Marcin, na portalu w danych technicznych jest zakladka prędkości obrotowe i tam obliczysz ;)


Było:
VW Golf mk2 1.6D
Fiat Punto mk1 1.2 8v
VW Golf mk2 1.6RF automat
VW Golf mk3 GTI XX Jahre 2.0 8v

Miał być VAG, a jest PSA
Peugeot 407SW 2.0HDI

ForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: ForeCast » ndz cze 22, 2014 18:58

inż. Mk2_marcin, policzyłem to na podstawie wzoru z obliczeń trakcyjnych, które miałem na jednym z przedmiotów o enigmatycznej nazwie "Pojazdy"

V= (rd*ns)/2.65*ib*ig

rd-promień dynamiczny(czyli promień calego koła)
ns - prędkość obrotowa w obrotach na minutę
ib-przełożenie konkretnego biegu
ig-przełożenie przekładni głównej


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

VinnieIV
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: pt maja 16, 2014 12:20

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: VinnieIV » wt wrz 16, 2014 08:46

Jest taki artykuł o eco jeździe http://szroty.pl/artykuly/zasady-ekonom ... jazdy-cz-1 i druga część tego tematu też jest w tym serwisie i się zastanawiam czy ktokolwiek stosuje się do tych wszystkich zasad? Sprawdza się?



ForeCast
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 852
Rejestracja: pt sie 21, 2009 22:18
Lokalizacja: Mrągowo/Warszawa

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: ForeCast » wt wrz 16, 2014 09:31

Oczywiście, że się sprawdza - i w sumie nie wiem czy jest to eco driving z prawdziwego zdarzenia - ja bym to nazwał po prostu rozsądną jazdą. Mam tylko kilka zastrzeżeń - frazes o jak najniższej prędkości na jak najwyższym biegu jest bez sensu i to wie każdy, kto "słucha" swojego auta i je czuje. Co do czekania aż auto się nagrzeje - chyba już tylko ludzie starej daty odpalają auta i czekają z wyruszeniem w trasę aż silnik nie uzyska 90 stopni. Niemniej warto poczekać chwilę po odpaleniu (zwłaszcza zimą), żeby uzyskać nominalne ciśnienie oleju, a to trwa kilka sekund, w zależności oczywiście od układu smarującego, no i samego oleju. Reszta to tak naprawdę elementarz rozsądnego kierowcy


Mój Golf:viewtopic.php?f=88&t=485892
Kupię zderzak przedni do Golfa mk3 w kolorze LP3G

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika jazdy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości