W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Technika jazdy

Moderator: Tomek

Appleboy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 09, 2015 08:39

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Appleboy » pt paź 09, 2015 08:58

Ja robiłem dużo testów poprzednim samochodem - Megane 1.6 i wyszło, że najmniej pali przy około 2 tyś. obrotów. Naturalnie, jeżeli chcemy przyśpieszyć to lepiej robić to mając więcej bo inaczej wciskamy gaz dużo mocniej i spalanie wzrasta.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: italiano_83 » sob paź 10, 2015 19:51

SP-FRA pisze:Na trasie rozpędzam się do prędkości jaką chcę jechać i jak prędkość ta przekracza 90-100km/h to wrzucam 5ty bieg i nim poruszam się z zakresie od 90 w górę chyba że trasa pusta nocką czasem zejdę do prędkości omawianych powyżej. Diesel jest elastyczny dzięki temu jak są ograniczenia do 70 na trasie śmiało można jechać na tym 5 biegu odrobinę ponad te 70
I nie ma co się bać korzystać z momentu który generuje, od 70km/h to spokojnie sobie na 5 pojedzie bez bólu żadnego, wiadomo tylko, żeby robić to z wyczuciem, a nie sandał w podłogę i nic się nie stanie.


Ja swojego TDI też nigdy nie grzałem przed jazdą, uruchomienie silnika, pasy, światła ustawienie ogrzewania na max- a, nawiej w na zero "0" i uruchomienie grzanych siedzeń jak to zima czy późna jesień. Po 4-6km wskazówka wstawała na 90C i dopiero wtedy uruchamiałem nawiew.
Niestety w TDI w standardzie przydała by się elektryczna nagrzewnica wspomagająca, bo zimie ogrzewanie na pierwszych kilku kilometrach jest bardzo słabe, ale to norma w TDI - oszczędność w spalaniu z "powietrza" się nie bierze.

Jeśli chodzi o ustalenie optymalnej prędkości do danego biegu to tu będzie już kwestia indywidualna, zależy od skrzyni biegów jej przełożenia, warunków drogowych oraz obciążenia auta.
Trzeba wyczuć auta i znaleźć kompromis, dziś sterownik podpowiada o zmianie biegu na wyższy niższy, mam tak w Alfie teraz, skrzynia 6b i jadąc spokojnie od 50-55km/h jest zalecenie zapięcia 5 biegu i faktycznie auto jedzie nie grymasi, a spalanie w stosunku do 4 biegu wyraźnie spada.
Od 70km/h można zapiąć 6bieg, a mówimy o silniku 1.4 T, zresztą podobnie robi to DSG w VW - jedziesz spokojnie i zapina wysoki bieg .
W cytrynie c2 mam silnik 1.1- i tam zapinam 5 bieg od 60km/h bez żadnego grymaszenia autko jedzie i mam spalanie na poziomie 5-5.5l/100km .


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Appleboy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: pt paź 09, 2015 08:39

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Appleboy » pn paź 12, 2015 11:57

Do większości nowych samochodów są stworzone specjalne Apki na smartfona - podłącze się kablem pod samochód i na Srajfonie czy Szajsungu wyświetlają sie wszystkie osiągi, info o spalaniu, optymalnach momentach na zmianę biegu etc.



Matifcb
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 508
Rejestracja: czw sty 12, 2012 15:42
Lokalizacja: Bydgoszcz

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Matifcb » wt paź 13, 2015 18:31

no proszę, może być fajny program wiesz może jak się nazywa jakiś konkretny na androida ?


Bayern ist Meister

Awatar użytkownika
KamilP
DieseL PoweR
DieseL PoweR
Posty: 2270
Rejestracja: ndz lis 28, 2010 22:24
Lokalizacja: Okolice Radzynia Podlaskiego/Lublin

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: KamilP » wt paź 13, 2015 23:48

Akurat podobno rzadko kiedy wskazówki zmiany biegu są "zdrowe" dla silnika tylko dla pseudo ekonomii. Bo co z tego jak oszczędzisz 0.09 l paliwa jak po pewnym czasie silnik i osprzęt powie dość.



Poldzer
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 72
Rejestracja: wt lis 03, 2015 17:03
Auto: jetta mk2
Silnik: 1V?

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Poldzer » wt gru 08, 2015 23:03

A jak eco jazda się ma dla golfa II 1.3 Kat? Mam skrzynie 4 biegową i jazda ponad 100km/h to trochę dużo moim zdaniem. Mam instalację lpg i wydaję mi się, że prędkość z 80 do 90 km/h będzie jak najbardziej eco. A jak wy to widzicie?


Golf 2 jest moim pierwszym samochodem i w dodatku na gaz, więc proszę nie bijcie.

SP-FRA

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: SP-FRA » śr gru 09, 2015 01:32

Ja swojego TDI też nigdy nie grzałem przed jazdą, uruchomienie silnika, pasy, światła ustawienie ogrzewania na max- a, nawiej w na zero "0" i uruchomienie grzanych siedzeń jak to zima czy późna jesień. Po 4-6km wskazówka wstawała na 90C i dopiero wtedy uruchamiałem nawiew.
Niestety w TDI w standardzie przydała by się elektryczna nagrzewnica wspomagająca, bo zimie ogrzewanie na pierwszych kilku kilometrach jest bardzo słabe, ale to norma w TDI - oszczędność w spalaniu z "powietrza" się nie bierze.

no niestety u mnie też zimą wskazówka rusza się po ok 3-4 km a podnosi do piony po 5-6 km po mieście i na treasie jest bardzo podobnie. Inna sprawa w sharanie i alhambrze wskazówka temp idzie na 3/5-3/4 u mnie tylko na 1/2 czyli pion. latem spalanie niskie zimą na trasie też da rade zamknąć się poniżej 5l/100km ale ALH chyba tak ma ...



Awatar użytkownika
konopijczyk333
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:02

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: konopijczyk333 » pn maja 09, 2016 20:29

Mi najlepsze spalanie wychodzi kiedy wskazówką prędkościomierza jest na środku tarczy prędkości czyli jakieś 100 km/h


Nigdy nie jest tak dobrze...żeby nie mogło być lepiej

farrow
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt maja 02, 2017 22:48
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: farrow » wt maja 02, 2017 22:49

Generalnie najlepiej zmieniać biegi między 2-2.5 tys. obrotów. Powyżej silnik chyba już dość zbyt duże osiągi daje...



Awatar użytkownika
wiowiolek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob cze 03, 2017 21:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: wiowiolek » sob cze 03, 2017 21:49

W moim Nissan Golfie 1.4 z gazem idealnie jest na 5 obroty trochę ponad 2 tyś. Praktycznie wtedy nic nie pali. Jak obroty przekraczają 3 tyś to zaczyna spalać dużo więcej.



grosiek
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pn cze 12, 2017 17:36
Kontakt:

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: grosiek » pn cze 12, 2017 18:08

Vito W639, 150KM, 2,2litra - przy 2000 obr, prostej drodze, chwilowe zużycie może wynosić nawet 6--6,5 litra.



Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Garrison » pn cze 12, 2017 19:05

Z jazdą na niskich obrotach nie jest w nowszych autach tak, że już nie jest to szkodliwe dla osprzętu? Gdzieś taką opinię spotkałem przy okazji pojawienia się w rodzinie Superba 1.8TSI, który chce trzymać obroty poniżej 1500.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: italiano_83 » pn cze 12, 2017 22:09

Garrison pisze:Z jazdą na niskich obrotach nie jest w nowszych autach tak, że już nie jest to szkodliwe dla osprzętu? Gdzieś taką opinię spotkałem przy okazji pojawienia się w rodzinie Superba 1.8TSI, który chce trzymać obroty poniżej 1500.
W jaki sposób ma być szkodliwe dla osprzętu ? Obecnie trend schodzenia z obrotami w dół nie jest niczym szczególnym i wymuszają to normy emisji spali i co2 po to właśnie robi się automaty 6-7-8-9 biegowe, żeby ubijać obroty. Max moment przy 1400obr/.min nikogo już dzisiaj nie dziwi ...


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

Awatar użytkownika
Garrison
Forum Master
Forum Master
Posty: 1450
Rejestracja: pt lut 26, 2016 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Leon 5F Xperience
Silnik: CZCA

Re: W jakim zakresie obrotów najbardziej eko jazda ?

Post autor: Garrison » pn cze 12, 2017 22:19

italiano_83 pisze:
Garrison pisze:Z jazdą na niskich obrotach nie jest w nowszych autach tak, że już nie jest to szkodliwe dla osprzętu? Gdzieś taką opinię spotkałem przy okazji pojawienia się w rodzinie Superba 1.8TSI, który chce trzymać obroty poniżej 1500.
W jaki sposób ma być szkodliwe dla osprzętu ? Obecnie trend schodzenia z obrotami w dół nie jest niczym szczególnym i wymuszają to normy emisji spali i co2 po to właśnie robi się automaty 6-7-8-9 biegowe, żeby ubijać obroty. Max moment przy 1400obr/.min nikogo już dzisiaj nie dziwi ...
Jeszcze dziesięć lat temu mawiało się, że chociażby jazda dieslem na obrotach mniejszych niż 1500, to szybka śmierć dla dwumasy.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika jazdy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości