EVC czyli Electronic VNT Control

Forum o modyfikacjach wszystkich silników TD.Turbiny, pompy, wydechy i wszystko na te tematy

Moderatorzy: Michał_1977, bugalon, kkkacper, toffic, VIP

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

EVC czyli Electronic VNT Control

Post autor: ventil » ndz sty 27, 2008 00:25

Witam.
Ponieważ wielu z Was podnosi moc swoich aut i chetnie zastosowało by nową turbosprężarke typu VNT, opiszę sterownik który zastosowałem w swoim aucie.
Sprężarke VNT można sterować (pomijająć projekty oparte na linkach i dźwigienkach które w/g mnie są skomplikowane) zaworem nadciśnieniowym (takim
jak w starych turbinach) ale sterowanie takie nie wykorzystuje pełnych mozliwosci turbiny VNT. Ponieważ cisnienie narasta wraz ze wzrostem prędkości
spalin to juz przy małym cisnieniu doładowania gruszka zacznie otwierac nam kierownice co powoduje że na niskich obrotach doładowanie bedzie niższe
od tego jakie moglibyśmy uzyskać sterując gruszke podcisnieniem które mamy cały czas po właczeniu silnika. Sterownik który opisze jest prosty, niedrogi
i sprawdził sie u mnie w aucie. Jedyna wadą która właściwie nie przeszkadza jest około półsekundowe przeładowanie o wartość 0,2 bara większą niz zadana
- tj. jeśli ustawimy cisnienie na 1,5 bar to podczas rozpedzania sprężarki na 0,5sec osiagnie ono około 1,7bar co nie ma wpływu na pracę.
Sterownik jest układem przetwornika napiecie / współczynnik wypełnienia impulsu i sygnał
na wejście pobiera z czujnika MAP mpx4250ap.
Sterownik mozna nabyć w sklepie AVT - jest to zestaw do samodzielnego montażu KIT K8004 firmy velleman. Ponieważ tek zestaw działał by odwrotnie do
niz byśmy chcieli tzn. wzmacniał by doładowanie wraz ze wzrostem doładowania dodałem cztery rezystory które podłaczone sa do wyjścia układu a sam N75
jest zwierany i rozwierany poprzez tranzystor stopnia wyjściowego - w ten sposób powstał układ tzw. odwracajacy fazę tj. gdy na wejściu wzrasta napiecie
(wzrasta doładowanie) to na wyjściu odwrotnie do wejścia spada napiecie (N75 zmniejsza doładowanie). Układem K8004 steruje układ scalony SG3525 -
jest jego odpowiednik SG3527 który właśnie ma odwrócona fazę na wyjściu a schemat podłączeń elementów na płytce identyczny jak SG3525 ale próbowałem
go zastąpic i niestety układ nie działał - jesli ktos rozwiąże ta kwestię prosze o PW lub pisac w tym temacie (pamietam ze Dziechu jest chyba "oblatany"
w temetach elektonicznych). Póki co opcja z rezystorami sprawdza sie znakomicie. Potencjometr na płytce K8004 o ozn. RV3 słuzy do ustawienia
czestotliwości pracy N75 - u mnie ustawiony jest na około połowę. Potencjometr RV2 sluży do regulacji górnej granicy ciśn. doładowania - im bardziej
w prawo tym mniejsze doładowanie. Pot. RV1 mam ustawiony na minimum (całkiem w lewo). Do zasilania układu nalezy zastosowac stabilizator napiecia 12V
i pradzie min. 6A (jeśli ktos rozwiąże problem z SG3527 to wystarczy wtedy 2A bo nie trzeba stosowac wtedy rezystorów). Ponizej zdjęcia i adresy stron
gdzie mozna nabyc elementy oraz tzw. datasheet czyli podstawowe dane o czujniku i układzie K8004. Życze miłego dłubania.
Sklep AVT - sterownik K8004
Sklep MEDITRONIK - czujnik MAP
Dane MAP mpx4250ap
Pozwoliłem sobie wkleic jeszcze link dziomal'a z ceną mpx4250 Sklep MS Elektronik - czujnik MAP
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony pn sty 28, 2008 08:55 przez ventil, łącznie zmieniany 1 raz.



szymo1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 94
Rejestracja: wt sty 03, 2006 16:37
Lokalizacja: Świerkol

Post autor: szymo1 » ndz sty 27, 2008 01:37

Cena czujnika jest kusząca :-(



Awatar użytkownika
1 6 D
_
_
Posty: 1950
Rejestracja: śr sie 18, 2004 09:57
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: 1 6 D » ndz sty 27, 2008 02:00

Pytałem sie kolegi o to i podał mi taki link: http://huqixin.blog.dianyuan.com/u/57/1188960373.pdf



To_mas
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 8027
Rejestracja: pt gru 02, 2005 00:13
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Post autor: To_mas » ndz sty 27, 2008 02:00

ciekawa sprawa :)) moze sie kiedyś przydać :) dzieki za opis :pub:



Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » ndz sty 27, 2008 08:40

Na pierwszym zdjeciu (schemat) punkt 6 nie jest kompletny - powinno byc napisane że równolegle do kondensatora C3 nalezy dołaczyc kondensator o pojemności 0,1uF (100nF).



dziomal
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 144
Rejestracja: pn gru 13, 2004 22:53
Lokalizacja: Brzozów/Kraków
Kontakt:

Post autor: dziomal » ndz sty 27, 2008 22:21

Jeśli wkładasz SG3527 zamiast SG3525 to zmieniasz podłączenie N75 do układu? Podłączasz go pod nóżki load+ i load- ?
Obrazek
szymo1 pisze:Cena czujnika jest kusząca :-(
Są tańsze, około 60zł: http://mse.beep.pl/dodane.php?selected_item_no=MPX4250A
Ostatnio zmieniony ndz sty 27, 2008 22:43 przez dziomal, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Zoltecek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: sob lis 19, 2005 14:21
Lokalizacja: Olsztynek/Mrągowo

Post autor: Zoltecek » ndz sty 27, 2008 23:35

ja to nic nie rozumiem ale na mojeto do TD chyba sie nie nada? jak myle to poprawcie :kac:
ventil moze przetestuj, opatentuj, a pozniej zacznij sprzedawać bede pierwszym twoim klientem :pub:
czemu ja na takie pomysły nie wpadam :/
super gadget :pub:
Ostatnio zmieniony ndz sty 27, 2008 23:37 przez Zoltecek, łącznie zmieniany 1 raz.


Garett T3 ready to aplication :D

Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

Post autor: souler » pn sty 28, 2008 00:07

Zoltecek, nie tylko do twojego sie nie przyda wiec nie łam sie :blush:

ventil to jest mozg nad mozgi i tyle w temacie.


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » pn sty 28, 2008 08:50

dziomal pisze:Jeśli wkładasz SG3527 zamiast SG3525 to zmieniasz podłączenie N75 do układu? Podłączasz go pod nóżki load+ i load- ?
Tak jak napisałem powyżej - teoretycznie powinno w ten sposób działać ale po zamianie układu na wyjściu po podłączeniu oscyloskopu i miernika a zwiększaniu napiecia na wejściu nic sie nie zmieniało. brak przebiegu jakiegokolwiek. Sprawdzałem dwa układy scalone więc wykluczam uszkodzenie układu. Ten sposób z sg3527 jest lepszy ale nie mam pojecia dlaczego układ nie działa skoro to ta sama aplikacja co sg3525.
souler pisze:Zoltecek
ventil to jest mozg nad mozgi i tyle w temacie.
Eee, souler, nie przesadzaj... :blush:
Zoltecek pisze:ja to nic nie rozumiem ale na mojeto do TD chyba sie nie nada? jak myle to poprawcie :kac:
ventil moze przetestuj, opatentuj, a pozniej zacznij sprzedawać bede pierwszym twoim klientem :pub:
czemu ja na takie pomysły nie wpadam :/
super gadget :pub:
Nada się dla każdego kto chce sobie załozyc turbo ze zmienną geometria (VNT) i sterowac podciśnieniem. Opisałem to na forum bo sprzedawać nie będę - każdy moze to zrobic sam - wydaje mi sie że jest to dość proste urządzonko. U mnie działa (na SG3525) i jest sprawdzone. Turbinka pompuje aż miło... :grin: Szkoda tylko że nowe sprzęgło 228mm ślizga sie juz na 3-cim biegu. Pozostaje mi sprzęgło "made in p.Radzikowski"... :crazy:



Awatar użytkownika
souler
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2515
Rejestracja: pn gru 12, 2005 15:04
Lokalizacja: Zabrze/Ruda Śląska
Kontakt:

Post autor: souler » pn sty 28, 2008 09:33

to ile ty masz tam mocy, ze 228 sie slizga?


Był Dzik Power Diesel, jest Astra Turbo

Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » pn sty 28, 2008 09:45

souler pisze:to ile ty masz tam mocy, ze 228 sie slizga?
Mocy cos tam jest, na razie pomiary z zegarkiem w ręku to w/g prędkościomierza i z tym slizgajacym sie sprzęglem to tak około 5,5 - 6 sekund do 100... :grin:



Awatar użytkownika
euglen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 424
Rejestracja: ndz gru 04, 2005 13:49
Lokalizacja: NML
Kontakt:

Post autor: euglen » pn sty 28, 2008 10:17

ventil, Super patent, wszelkie sterowania mechaniczne odpadają :ass:
ale w razie czegoś to pomocy przy łączeniu tego wszystkiego chyba udzielisz? :chytry: :pub:



Awatar użytkownika
ventil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 333
Rejestracja: śr kwie 12, 2006 22:01
Lokalizacja: Świdnica
Kontakt:

Post autor: ventil » pn sty 28, 2008 10:20

euglen, jak będziesz gotowy do podłączenia to pisz, nie ma problemu... :chytry: układ jest naprawdę prosty, działa ok. Nagram film to wkleję jak to wyglada na zegarach.



Awatar użytkownika
Cinek
_
_
Posty: 1738
Rejestracja: ndz lis 28, 2004 14:52
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Cinek » pn sty 28, 2008 10:23

a możesz zrobić jakiś filmik bo ciężko mi sobie tą 5 wyobrazić :grin:


viewtopic.php?f=86&t=432970 końca nie ma nigdy...

ODPOWIEDZ

Wróć do „TD”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości