automat czy manual? Co jest PEWNIEJSZE??

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

kizior
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 12, 2006 18:30
Lokalizacja: poznań

automat czy manual? Co jest PEWNIEJSZE??

Post autor: kizior » wt wrz 12, 2006 19:01

Chce kupic kilkuletniego golfa 4 koniecznie diesla(110 lub 130 konny),chcialbym sie dowiedziec jak w tych golfach spisuja sie automatyczne skrzynie,jak znosza duze przebiegi,ich wytrzymalość?czy mozna podac automat delikatnemu chip-tuninowi?Mysle ze kupujac auto kilkuletnie z automatem(oczywiscie regularnie serwisowanym),łatwiej jest ominać pozniej problemy związane ze sprzęgłem czy skrzynią biegów z modelem z manualna skrzynią biegow...? jak uważacie??



Awatar użytkownika
Chmielu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2331
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Chmielu » wt wrz 12, 2006 19:02

Jak jest z awaryjnością automatów w MK4 to niestety nie wiem.
Mogę Ci natomiast powiedzieć, że manualna skrzynia napewno będzie wytrzymalsza ;)


Człowiek może bez końca patrzeć na dwie rzeczy. Na lewego cycka.... i na prawego.

Passat 1.8T - projekt K04

kizior
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 12, 2006 18:30
Lokalizacja: poznań

Post autor: kizior » wt wrz 12, 2006 19:47

dzieki za odp!
sam jestem zwolnnikiem manualnych skrzyni(wieksza zabawa,przeciąganie,hamowanie biegami etc.,troche sportu :)



Awatar użytkownika
Chmielu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2331
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Chmielu » wt wrz 12, 2006 20:12

kizior pisze:sam jestem zwolnnikiem manualnych skrzyni(wieksza zabawa,przeciąganie,hamowanie biegami etc.,troche sportu
Wiesz - te nowe skrzynie DSG + tiptronic to już inna bajka, inny rodzaj automatu - ale w MK4 jeszce tego nie było ;)
Ja też wolę manualną skrzynię, ale jak już bym miał mieć automat to tylko z tiptronic żebym właśnie jak sam zwróciłeś uwagę mógł sam decydować kiedy ma zmieniać biegi ;)
Nie wiadomo jeszcze co do trwałości DSG bo to dość nowy wynalazek, ale przy porównaniu starszych automatów i manuali, napewno ręczne skrzynie biegów są trwalsze ;)


Człowiek może bez końca patrzeć na dwie rzeczy. Na lewego cycka.... i na prawego.

Passat 1.8T - projekt K04

kizior
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt wrz 12, 2006 18:30
Lokalizacja: poznań

Post autor: kizior » wt wrz 12, 2006 23:55

Dsg(vw),smg(bmw) racja to jest marzenie,chyba nie wymyslili jeszcze szybszego sposobu na zmiane biegu,trakcja koł non-stop,niestety to jeszcze droga zabawa.



Awatar użytkownika
InspBober
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 155
Rejestracja: pn lip 24, 2006 22:41
Lokalizacja: Warszawa - Mokotów
Kontakt:

Post autor: InspBober » śr wrz 13, 2006 00:11

przy automacie mniej zurzywaja sie inne podzespoły tak jak sam to wcześniej zauwazyłeś ale z manualem lepsza zabawa. Jesli kupujesz kilku letnie auto czyli jak dla mnie nowe to chyba nie ma co sie przejmować i warto brac manuala. Skrzynia i sprzegło nie beda jeszce pewnie zajezdzone a samemu wystarczy potem dbać


[url]http://rapidshare.com/files/3054669/Swap_gaznika.zip.html[/url]

Awatar użytkownika
qra
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 518
Rejestracja: wt lut 01, 2005 17:21
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: qra » śr wrz 13, 2006 11:30

nawet jesli manual jest bardziej wytrzymalszy itd, to majac min. te 130 kucy w tdi bralbym juz automata, wygoda z jazdy jest nieporownywalna, nie martwisz sie zmienami biegow a i auto fajnie jedzie. mialem okazje jezdzic sharanem 110 (AFN) duza buda, 17 s do setki i spalanie 12 litrow przy moim butowaniu :D ale to taki off topic :P


[b]"..."[/b]
[img]http://quattroteam.nazwa.pl/pawel/mod.jpg[/img]
[img]http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF[/img] [url=http://tnij.org/pisownia_pcf][color=red]Piszę poprawnie po polsku[/url][/color].
[img]http://img516.imageshack.us/img516/4493/88x31rt7.gif[/img]

K@mil
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 09:18
Lokalizacja: Aleksandrów Kujawski
Kontakt:

Post autor: K@mil » ndz paź 01, 2006 22:16

Automat czy tiptronic to jedno badziewie.Mówię to z własnego doświadczenia.Automat/tiptronic:więcej,duuużo więcej pali,ma mniejszą moc,droga eksploatacja-wymiany filtra,oleju, w razie awarii,które nie są żadkością, naprawa nie schodzi poniżej 2000zł.Lewa noga się nudzi.Taka skrzynka ma sens tylko w silnikach o mocy powyżej 200KM, 3,5-7litrów pojemności.Inaczej to nie jedzie, tylko się toczy.A ja nawet z takimi silnikami wolałbym manual.Miałem automat,teraz mam manual i jak nie stracę nogi to będę już zawsze jeździł manualami.Poza tym Polacy są w większości uprzedzeni do automatów i słusznie.Trudniej takie autko później odsprzedać.


Racja jest jak doopa.Każdy ma swoją.

Awatar użytkownika
Chmielu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2331
Rejestracja: śr lip 06, 2005 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Chmielu » ndz paź 01, 2006 22:26

qra pisze:majac min. te 130 kucy w tdi bralbym juz automata, wygoda z jazdy jest nieporownywalna, nie martwisz sie zmienami biegow
No tak - tylko wygoda i nic więcej....
qra pisze:auto fajnie jedzie
Zdecydowanie NIE :!:
W porównaniu z manualem w tym samym silniku to masakryczny wół....

Też miałem przyjemność jeździć automatem i manualką w tym samym silniku i jeżeli chodzi o dynamikę to automat jest padaczką...


K@mil zgadzam się :pub:
Straszliwe drogie naprawy, większe spalanie.
Dla mnie automat to tylko dla kogoś kto jeździ bardzo spokojnie, nie depcze samochodu - wtedy automat jest fajny.
Jak lubisz ostro pojeździć to zdecydowanie manual bo automat szybko się rozsypie, a nie dostarczy połowy tyle frajdy z jazdy co manual.
No i wszystkie automaty starsze niż DSG sa znacznie wolniejsze od manuali ;)


Człowiek może bez końca patrzeć na dwie rzeczy. Na lewego cycka.... i na prawego.

Passat 1.8T - projekt K04

steryd

pomocy??

Post autor: steryd » śr lut 06, 2008 15:33

czy ktoś sie orientuje jak pracuje automat (z tiptronikiem) MKV GTI ?? co lepiej wybrac do tej wersji automat czy manual? z góry dziękuje!!
Ostatnio zmieniony śr lut 06, 2008 15:35 przez steryd, łącznie zmieniany 1 raz.



paliwodaa5
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: wt maja 19, 2009 12:13
Lokalizacja: Łódź

Post autor: paliwodaa5 » śr lis 11, 2009 13:59

A ja jestem zdania ze automat to super sprawa, jezdze juz w automacie 3lata i zadnych problemow a z tym ze jest mul sie napewno nie zgodze, nikt kogo przewiozlem sie z tym nie zgodzi... moim nastepnym autem tez bedzie automat bo to niebo a ziemia w porownaniu z manualem...



Awatar użytkownika
strikez
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 87
Rejestracja: pt paź 10, 2008 01:44
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

automat czy manual? Co jest PEWNIEJSZE??

Post autor: strikez » wt paź 18, 2011 00:57

Nawet zwyklym automatem w mk4 da sie przeciagac biegi :) tak samo da sie hamowac biegami. Dynamika ? Nigdy ani ja ani pasazerowie nie nazekali. v-max przy 110ps i 5d 210km/h. Wygoda nie do porownania ( w szczegolnosci do 6b skrzyni ktora mam w drugim mk4 ). Spalanie nie za mocno wieksze. Btw jak szukac to tipctronica ktory wytrzymuje wieksze moce ( stad sie zastanawiam nad swapem skrzyni ).


seat inca 1.9sdi - aktual
seat cordoba 1.6 - aktual
vw golf mk4 1.9tdi 110km automat AHF - aktual
vw golf variant mk3 1.9tdi 1z - aktual

szczyku

automat czy manual? Co jest PEWNIEJSZE??

Post autor: szczyku » sob lis 12, 2011 22:50

Ja zawsze byłem za manualami i zagorzałym przeciwnikiem automatów, ale okazyjnie kupiłem MKIV ASZ (130KM) z automatem i na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony, i dla mnie bez różnicy czy jeżdżę automatem czy manualem :grin:
Skrzynia 5 tiptronic, fakt.... jechałem golfem z tym samym silnikiem w manualu i przyspieszenie nieporównywalnie lepsze :bajer:
Spalanie troszkę wyższe, wg mnie około 0,5 - 1 litra na 100 km, ale to zależy jak kto jeździ :bigok:
Dodam od siebie że czytałem informację że VW nie wymienia oleju w automatach przy serwisach, i tak było w moim przypadku :grrr: autko miało nastukane 138 tys. km. serwisowane od początku do końca, ale olej w skrzyni wymieniłem dopiero ja. Filtr znajduje się w skrzyni, tak więc jest wymieniany np. przy naprawianiu skrzyni.
Skrzynia sprawuje się bardzo dobrze, nie mam z nią najmniejszych problemów i mam nadzieje że tak pozostanie.
Wygoda... niesamowita... w życiu bym nie pomyślał że jazda automatem będzie mnie tak cieszyć. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony na taką zmianę i w przyszłości zmieniając auto nie będę płakał że to automat, wręcz przeciwnie :cool:
Co do awaryjności :otepienie: różnie to bywa... znajomy ma golfa III jocker 1,9 tdi (90KM) z automatem 4B i do dzisiaj nie ma z nią problemów. To on mnie przekonał do tego abym nie martwił się że kupuje automat.
Co mogę jeszcze napisać :?
aha... pozostaje sprawa przyzwyczajenia, przesiadając się do autka z manualem zapomina się o sprzęgle :chytry: i głupio tak jak zaczyna szarpać i gaśnie :jezor: przynajmniej ja tak mam;P



Awatar użytkownika
zimnylech
Forum Master
Forum Master
Posty: 1069
Rejestracja: sob sie 21, 2010 14:40
Lokalizacja: EL/D.

automat czy manual? Co jest PEWNIEJSZE??

Post autor: zimnylech » śr sty 04, 2012 13:37

wiec powiem Ci ze ja tak nie mam. przesiadam sie z aut czasem 3-4 razy dziennie i noga sama wyczuwa czy jest pedal sprzegla czy go nie ma :grin:
wymienilem olej w ASB i jeden gosc mi powiedzial ze uszczelke i filtr wymienia sie przy remoncie wiec zrobilem papa.
bo filtr sie normalnie wymienia a pewnie mamy ta sama skrzynie.
mam 202 000 i tez bylem pierwszym ktory go wymienil, narazie skrzynia spisuje sie b dobrze ale jak sie posypie to koszt naprawy okolo 4 klockow wiec wymienie na manual.


ROBIĘ TO CO LUBIĘ, LUBIĘ TO CO ROBIĘ
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Napędowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości