[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 09:54

Siema wszystkim,

Pisze do was w sprawie problemu, którego nie mogę rozwiązać od bardzo długiego czasu.
A więc posiadam Borę 2003 rok, sedan, silnik AXR, lekko dłubnięty, około 130 KM, reszta seria.
Mam problem z tarczami z przodu, ponieważ aktualnie pokrzywieniu uległ 4 komplet.
Tarcze przód kolejno:
ATE zwykłe plus klocki ATE wytrzymały jakieś 6 tys
TRW zwykłe plus klocki ATE wytrzymały jakieś 8 tys
Textar z powłoką antykorozyjną plus klocki textar wytrzymały jakieś 10 tys, potem były toczone i po wyjeździe wymiękły ponownie.
kolejny raz Textar z powłoką antykorozyjną plus klocki textar wytrzymały jakieś 4 tys, i po ostatnim wyjeździe wymiękły.

dodatkowo
przed 3 kompletem wymieniony płyn hamulcowy
przed 4 kompletem wymienione zostały gumy w zawieszeniu z przodu, Piasty Febi, Łożyska FAG
z tyłu wcześniej Piasty wraz z łożyskami oraz Tarcze tył textar plus klocki textar

No i nie ukrywam, ale jestem w kropce.
Błędy montażu raczej wykluczam.
Ostatnio styk tarcza-piasta posmarowana pastą textar, wcześniej montowane tarcze na sucho. Jarzma oraz prowadnice klocków zawsze wyczyszczone, posmarowane pastą ATE plastutibe.
Tłoczki w zaciskach chowają sie bez oporu. ale same zaciski ni były rozbierane.
Sprawdzałem siłe hamowania p/t na stacji kontroli pojazdów, i jakiś różnic lub braków nie było, ale nie wiem na ile to wiarygodne.
Tarcze i klocki pochodziliby albo z intercarsu, albo pro-choise.

Teraz mam pytanie, czy ktoś sie z czymś takim spotkał? wydałem na to mega duzo kasy, a nadal jest coś nie tak. co sprawdzić w następnej kolejności? czy mogła ulec uszkodzeniu pompa hamulcowa?



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: waski1 » pn lut 20, 2017 10:22

Temat poruszany. Prawdopodobnie ktoś kiedyś uszkodził piaty przy okazji wymiany łożysk przód. Musisz rozebrać piasty żeby to stwierdzić.



pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 10:26

Piasty były wymienione ostatnio ( 4 tys km temu ) wraz z łożyskami, zresztą co moze byc nie tak z piastami? Moje miały duże wrzery i tylko dlatego je wymieniłem :/



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: waski1 » pn lut 20, 2017 13:12

Czyli wymiana piast przód była. ok.
Na nowe piasty jakie zostały zamontowane tarcze ? Nowe czy używka ?
Czy dokonał ktoś pomiaru bicia ?



pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 13:21

Na nowe piasty poszły nowe tarcze textara, i wg zalecenia pro-choice piasty zostały posmarowane pasta ceramiczna textara właśnie do tego celu. Niestety anu ja ani mój mechanik nie mamy czujnika do pomiaru bicia :/ ale ogólnie podczas hamowania nie było żadnego bicia na kierownicy, przez jakieś 1.5 tys km.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: waski1 » pn lut 20, 2017 13:45

W tej sytuacji to bym chyba zrobił pomiar bicia. Jeżeli by wyszedł pomiar negatywny to bym zamontował nową tarczę , bez jazdy tylko celem pomiaru. Musi gdzieś być błąd w sztuce.



pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 14:13

OK, wlasnie szukam takiego czujnika zegarowego ale nikt nie ma :/

Rozumiem, że w pompie nie szukac przyczyny?



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2806
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: waski1 » pn lut 20, 2017 14:35

Czuć bicie na pedale hamulca ? Trzęsie kierownicą podczas hamowania ? Jeśli tak to wskazuje na tarcze.
Dla świętego spokoju można wejść w abs i zrobić obserwację prędkości kół.



pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 14:50

Trochę na kierownicy, i ogólnie na nadwoziu to czuć. Mam inne pytanie, jak wygląda rozdział siły hamowania? W teorii tył na stacji kontroli pojazdów hamuje równo i wystarczająco mocno przychodnia chyba był około 2.6-2.7 kN a tył 2.0-2.1. czy faktycznie w sedanie nie ma żadnego regulatora siły hamowania i całość ogarnia pompa ABS?



Awatar użytkownika
luckyboy
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 921
Rejestracja: śr kwie 27, 2016 21:28
Lokalizacja: Toruń
Silnik: BCA

Re: [bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: luckyboy » pn lut 20, 2017 15:29

Pytanie jaki masz styl jazdy? W jednym aucie firmowym też giely sie tarcze (kilka kompletów) dopóki nie zmienił się kierowca i problem zniknął.



pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 18:28

Właśnie uważam że bardzo dbam o hamulce przez to że mam z tym problemy. Dużo hamuje silnikiem. Ostatnia wyprawa to akurat Serbia i Bośnia, 3/4 trasy to autostrady przejechane spokojnie na tempomacie z prsedkosciami 120-140 hamowania praktycznie 0. Reszta to drogi lokalne. Ale nie jeżdżę jakoś super wolno.



Awatar użytkownika
DADAN MK2
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 124
Rejestracja: wt kwie 03, 2012 00:04
Lokalizacja: Krzeszowice, Miekinia

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: DADAN MK2 » pn lut 20, 2017 19:45

bardzo fajnie ze ktoś świeżo poruszył ten temat , zaczynam mieć ten sam problem
w listopadzie zmieniłem kpl przód firmy ROTINGER High Performance+ Klocki Zimmermann
nie jest to pierwszy kpl jaki w życiu wymieniam w mk2/4 zmieniałem i zawsze robiłem to starannie i dokładnie, było wszystko ok
od niedawna poczułem pewne zmiany w hamowaniu na początku lekkie bicie teraz coraz większe i coraz bardziej uciążliwe zwłaszcza przy hamowaniu przy większej prędkości
przykładowo 80,100 km/h podczas jazdy wszystko jest ok
niedługo bede sie brał za to ciekawi mnie co jest przyczyna bo jak tarcze to troszke sie zdenerwuje bo mało nie kosztowały a nie przypominam sobie żebym w jakąś duża kałuże wpadł czy podczas mycia oblewał je wodą gdy są gorące, zastanawiałem sie czy może opony sie są winne tej sytuacji ale chyba mało prawdopodobne były ważone i sprawdzane przed zimą ale nie zaszkodzi sprawdzić przerzucić lato i sie przejechać

pyra666 jeśli rozwiążesz problem pisz od razu każda podpowiedz sie przyda
Pozdrawiam


Borowik MK4 By DADAN http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=89&t=603774" onclick="window.open(this.href);return false;

piotrek233
Forum Master
Forum Master
Posty: 1175
Rejestracja: wt wrz 11, 2007 19:09
Lokalizacja: Bielsko

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: piotrek233 » pn lut 20, 2017 21:17

Czujnik zegarowy to wydatek ponad 100zł, nie dużo ale pomoże wykluczyć piasty. Najlepszym rozwiązaniem chyba jest swap na 288. Takie swapy można już za 200zł kupić razem ze zwrotnicami. Nie wiem dlaczego przeważnie problemy z biciem jest na tarczy 280.



pyra666
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 106
Rejestracja: pn sie 16, 2010 00:16
Lokalizacja: Poznań

[bora] Krzywiące się tarcze hamulcowe przednie

Post autor: pyra666 » pn lut 20, 2017 21:37

Da eis zdemontować piastę tak, aby odzyskac bez uszkodzenia łozyska z przodu? faktycznie to źle nie wychodzi, ale z drugiej strony mam łożyska które maja przebieg 4 k km, i troche mi szkoda to wywalać. ew przełożyć łożysko z piastą?

@ dadan, nie masz przypadkiem syfu w tych otworach wentylacyjnych w tarczy? to może byc powodem bicia. z tego co czytałem to trzeba to czyścić.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ Hamulcowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości