CLIMATIC - Jak to działa?

Wszystko na temat chłodzenia i grzania w naszych autach

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » czw kwie 13, 2017 10:05

Witam,

Czytałem sporo informacji w internecie na ten temat jednak są one rozbieżne. Posiadam wersje klimatyzacji CLIMATIC w Golfie VII i nie bardzo rozumiem jej zasadę działania.

Mam dwa przyciski AC i OFF. Chciałbym pojąć różnicę między "świecącym AC" i "nieświecącym AC". Jeśli wyłącze AC, ono i tak np. po zmianie kierunku nawiewu się samo włącza. Czy dobrze rozumiem, że BEZ AC po ustawieniu temperatury np. na 22 stopnie, otrzymuje cały czas dmuchane powietrze o tej temperaturze, a przy WŁĄCZONYM AC jeśli temperatura osiągnie 22 stopnie to sprężarka zacznie je schładzać żeby UTRZYMAĆ MI 22 stopnie, a nie będzie cały czas dmuchała w jednakowej temperaturze jak przy WYŁĄCZONYM AC ? I tak samo przy chłodzeniu? Nie dmucha mi ciągle zimnego powietrza, tylko jak odpowiednio wychłodzi to słabiej chłodzi? Czytałem też coś a skrajnym położeniu pokrętła od temperatury czyli MAX AC bądź HI że wtedy jakoś inaczej pracuje klima (nie bada temperatury wewnątrz) - czy to prawda? O co z tym chodzi, bo technologia mnie przerosła :)

Pozdrawiam



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: radekrp90 » czw kwie 13, 2017 13:22

Troszkę chaotycznie opisałeś więc opiszę to po swojemu:
- włączony przycisk AC (kompresor uruchomiony jeśli warunki zewnętrzne oraz instalacji, tj. jest w niej czynnik, na to pozwalają):
--- układ miesza powietrze w taki sposób aby temperatura była zgodna z nastawioną (np.: 22*C)
--- ustawienie temperatury na LOW - klapa mieszania ustawiona na zimne niezależnie od temperatury wewnątrz
--- ustawienie temperatury na HI - klapa mieszania ustawiona na ciepłe niezależnie od temperatury wewnątrz

- wyłączony przycisk AC (kompresor wyłączony):
--- układ miesza powietrze w taki sposób aby temperatura była zgodna z nastawioną (np.: 22*C) ale nie mniejsza niż temperatura otoczenia
--- ustawienie temperatury na LOW - klapa mieszania ustawiona na zimne niezależnie od temperatury wewnątrz - kompresor się uruchamia
--- ustawienie temperatury na HI - klapa mieszania ustawiona na ciepłe niezależnie od temperatury wewnątrz
--- ustawienie klapy kierunku na nawiew na szybę (tzw. osuszanie szyby) - działa jak LOW

Tyle, że tak działa tzw. klimatyzacja półautomatyczna. W Golfie VII (proszę mnie poprawić jeśli się mylę) jest manualna z regulacją elektroniczną - nie ma tam czujników. Zrezygnowano z linek na rzecz serwomotorów. W tym przypadku praca wygląda następująco:
- włączony przycisk AC (kompresor uruchomiony jeśli warunki zewnętrzne oraz instalacji, tj. jest w niej czynnik, na to pozwalają):
--- układ miesza powietrze zgodnie z ustawieniem pokrętła temperatury (tożsame z ustawieniem klapy mieszającej)
--- ustawienie temperatury na LOW - klapa mieszania ustawiona na max zimne
--- ustawienie temperatury na HI - klapa mieszania ustawiona na max ciepłe (kompresor pracuje z zmniejszoną wydajnością - osusza powietrze)

- wyłączony przycisk AC (kompresor wyłączony):
--- układ miesza powietrze zgodnie z ustawieniem pokrętła temperatury (tożsame z ustawieniem klapy mieszającej), temperatura nie może być mniejsza niż temperatura otoczenia
--- ustawienie temperatury na LOW - klapa mieszania ustawiona na max zimne - kompresor się uruchamia
--- ustawienie temperatury na HI - klapa mieszania ustawiona na max ciepłe
--- ustawienie klapy kierunku na nawiew na szybę (tzw. osuszanie szyby) - działa jak LOW+AC niezależnie od położenia pokrętła temperatury (tu nie jestem pewny czy do końca na czy tylko lekko obniża).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » czw kwie 13, 2017 23:43

Dziękuję Ci za wyczerpującą wypowiedź. W Golfie VII Climatic jest określany jako klimatyzacja półautomatyczna, jednak czujników wewnętrz (takich "za kratkami") żadnych tam nie widzę...



Awatar użytkownika
Białek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 193
Rejestracja: wt mar 21, 2017 11:45

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: Białek » pt kwie 14, 2017 09:16

Na stronie VW jest napisane, że climatic w golfie 7 to klimatyzacja z regulacją manualną. I tak jest. Nie można ustawić temperatury, którą utzymywał by jakiś mechanizm, ale tylko proporcję mieszania powietrza - ogrzanego z chłodnym (prosto z zewnątrz, lub schłodzonym przez klimatyzator). Nie można ustawić temperatury, nie ma żadnej skali, podziałki ani wyświetlacza. Działa się na wyczucie. Kiedyś climatic był półautomatyczne - regulował temperaturę, tylko nie mieszał się do kierunku i mocy nawiewu. I to było fajne. Teraz to ręczna klima. Można wyłączyć kompresor klimatyzacji i można wyłączyć całkiem dmuchawę.



talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

Re: CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » pt kwie 14, 2017 09:41

To prawda, właśnie doczytałem, że od 2011 roku Climatic w VW to klima manualna.

Jednak dziwi mnie jedno... skoro manualna to czemu układ miesza się do tego i sam włącza mi "AC" (sprężarkę) ?

Np. mam wyłączone AC, bo nie widzę sensu żeby pracowała sprężarka kiedy np. chce się ogrzać w aucie... w tym momencie zmieniam nawiew na szybkę, AC się SAMO włącza, ok, rozumiem, chce dla mnie lepiej żeby szyba się osuszyła... jednak potem ponownie wracam na CIEPŁY nadmuch na twarz i co? AC jest aktywne... jeśli coś jest manualne, powinno być takie w 100%, a nie że to układ rządzi tym kiedy włącza a kiedy wyłącza mi sprężarkę... czyli taki manual, typowy "schładzacz" to nie jest.



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: radekrp90 » sob kwie 15, 2017 00:08

Po przełączeniu z "szyby" na "wnętrze" kompresor powinien się wyłączyć - tak przynajmniej mi się wydaje.
Może sterownik/panel jest uszkodzony ale lepiej niech wypowiedzą się inni użytkownicy G7.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » sob kwie 22, 2017 20:58

A czy w Golfie 6 najuboższa wersja klimatyzacji (nie climatronic ani nie climatic tylko taka jak na załączonym zdjęciu) też tak sama włącza kompresor jeśli skieruję nawiew na szybę albo sama włącza kompresor i obieg wewnętrzny jeśli ustawię w pozycję LOW ? Mógłby się ktoś wypowiedzieć kto takową posiada?


Obrazek



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: radekrp90 » ndz kwie 23, 2017 01:00

Według mnie w Golfie 6 nie było prostszej klimatyzacji jak Climatic.


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

Re: CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » ndz kwie 23, 2017 09:43

Jest, na zdjęciu w załączniku przesyłam wszystkie trzy wersje klimatyzacji - ja pytałem o tą pierwszą z prawej. Narzeczona chce kupić auto i nie chce żadnych automatów tylko najchętniej taki "typowy" schładzacz, w którym nic samo się nie włącza.


Obrazek



golfik123
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 97
Rejestracja: pn sie 29, 2016 20:04

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: golfik123 » pn kwie 24, 2017 18:53

W moim po przelaczeniu z szyby na wnetrze,kompresor sie wylacza.


MK7 2016 1,2 TSI CYVB

talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

Re: CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » wt kwie 25, 2017 22:28

Faktycznie tak jest, natomiast mam jeszcze jedno pytanie do posiadaczy G6 albo G7, bo trochę nielogicznie moim zdaniem zachowuje się moja klima, mianowicie:

OW = obieg wewnętrzny


Przyp. 1) Wyłączone AC oraz OW > włączam dmuchawe > robie max AC > włącza się AC oraz OW > po zwiększeniu temperatury wyłacza się OW pozostaje włączone AC - i tutaj wszystko brzmi logicznie, natomiast:

Przyp. 2) Wyłączone AC oraz OW > włączam dmuchawe > robie max AC > włącza się AC oraz OW > wyłączam dmuchawę > zmieniam temperaturę na cieplejszą > włączam dmuchawę > pozostaje włączone OW oraz AC.

Moim zdaniem w przypadku 2 powinien OW się wyłączyć, a tak się nie dzieje... trochę nielogiczne. Też tak macie?



radekrp90
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: pt mar 06, 2009 20:26
Lokalizacja: Tczew

CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: radekrp90 » śr kwie 26, 2017 06:28

Wyłączenie wentylatora "wyłącza" układ ale po ponownym uruchomieniu "pamięta" poprzednie ustawienie. Chyba tak to działa.
Moim zdaniem doszukujesz się niepotrzebnie problemów w tym układzie - jak dla mnie działa Ci to zupełnie poprawnie i logicznie. Nie jest to układ czysto mechaniczny, a więc dodano kilka algorytmów dostępnych wcześniej tylko w Climatronic (automatyczne uruchamianie kompresora przy nawiewie na szybę czy zamykanie obiegu przy maksymalnym chłodzeniu, choć to było nawet w klimatyzacji manualnej w Passacie B3).


________________________________________________________________________________
Było: VW Passat B4 Variant GL 1.9 TDI 1Z '96
Jest: VW Passat B6 Sedan Comfortline 1.4 TSI CAXA '09

talbot
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: pn sie 30, 2010 01:01

Re: CLIMATIC - Jak to działa?

Post autor: talbot » śr kwie 26, 2017 13:10

Widocznie tak właśnie jest, że "pamięta" tylko, że jest to uciążliwe, bo muszę to (ten obieg wewnętrzny) za każdym razem w takiej sytuacji wyłączać.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja i ogrzewanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości