ocencie prosze koncepcję zabudowy mkIII

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Bonq

ocencie prosze koncepcję zabudowy mkIII

Post autor: Bonq » sob maja 07, 2005 22:46

Witam,

jestem posiadaczem mkIII i powoli zaczynam interesować się tematem audio
W chwili obecnej mam fabryczne głośniki w desce i drzwiach przednich i tylnych podpiete pod radio blaupunkt alicante CD30.

Nie o tym jednak chciałem napisać ..... muszę także od razu nadmienić, że nie interesują mnie narazie rozawżania o wzmacniaczach pod suba (cyba ze bedzie to niezbedne do pełnej analizy wątku).

Znalazłem taki opis zabudowy bagażnika : http://www.showyoursound.nl/Public/Show ... asp?id=297

Bardzo mi się spodobał ze względu na dużą ilość "pozostałego" bagażnika co jest dla mnie istotne - nie moge sobie pozwolic na wozenie skrzyni.
Analizując konstrukcję tej zabudowy zwróciłem uwagę na to, że częśćobudowy komory głośnika basowego wykonana jest z włókna szkalnego .... co o tym sądzicie?
Czy nie lepiej byłoby wykonać dopasowaną skrzynkę z mdf-u?
Starcilibyśmy na pojemności kosztem sztywności scianek.
Po drugie po co facet wstawić taką zagientą rurę do bass-reflexu?
Wg. jego wyliczeń komora ma około 13 l pojemności ..... czy sądzicie ze głośnik Hertz ES 250 mógłby pracować w takiej komorze prawidłowo?
No i jeszcze pytanie o wzmacniacz. Czy zabudowujac wzmaka w takich szufladach w podłodze należy zapewnić jakis obieg powietrza?
Jak to jest ... przecież wzmak sie grzeje ....

Pragnę podkreślić, że są to moje początki analizowania i wymyślania zabudowy oraz rozglądaniem się za sprzętem (nie wiem dlaczego ale preferuje głośniki Hertz ESK 165 trzód i wymieniony ES 250 sub), nie mam preferencji co do wzmaka ....
Proszę jednak zebyście nie zajmowali się tymi sprawami tylko konstrukcją komory pod suba ... ewentualnie możliwością pracy wymienionego głośnika w takiej konstrukcji oraz chłodzeniem wzmaka ....

Z góry dziękuję !

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
kacjen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt sty 28, 2005 14:57
Lokalizacja: wawa

Post autor: kacjen » sob maja 07, 2005 23:19

Mam na swoim koncie skrzynki z laminatu - wsadziłem dwie do matiza po bokach. Skrzynki takie buduje się z laminatu a tam gdzie można wsadza się MDF
(łączysz oba materiały) - taniej sztywniej lepiej. Takie szkrzynie jesli są odpowiednio zrobione i wygłuszone graja bardzo dobrze.

13L to za mało dla hertza - powinbieneś wygospodarować 20L albo więcej.

Wzmacniacze produkują temperaturę ale nie zawsze potrrzebny jest sztuczny obieg - wystarczy żeby powietrze miało gdzie uchodzic. Zrób tak żeby w razie czego było gdzie zamontować wentylatorek z komputera.



Bonq

Post autor: Bonq » sob maja 07, 2005 23:31

hmmm czyli ma to sens .... czy taka skrzynię wygłusza się od środka?

Na zdjęciach widać, że gośćnie wytłumiał ....

Jakie głośniki zatem powinienem brac pod uwagę?



Awatar użytkownika
moonmaker05
.::VWCORRADO::..
.::VWCORRADO::..
Posty: 157
Rejestracja: śr mar 23, 2005 19:54
Lokalizacja: Warszawa-Bielany
Kontakt:

Post autor: moonmaker05 » sob maja 07, 2005 23:48

wyglad mi sie podoba wszystko estetycznie wyglada bez szalenstw czyli mój ulubiony styl ;)


Corrado VSR6 95

Awatar użytkownika
TUTENHAMON
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2120
Rejestracja: sob paź 16, 2004 21:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: TUTENHAMON » ndz maja 08, 2005 10:58

Skrzyneczki według mnie lepiej konstruować na bazie mdf powód jest prostszy mniej pracy wkładasz a wychodzi konstrukcja bardziej sztywna. Najmniejszą komorę jaką zrobiłem dla tego hertza to 22,5 litra. Jeśli chodzi o zagięcie rury to najprawdopodobniej głosnik który on zamontował w tej skrzyneczce dawał z słaby bas a po wstawieniu zagięcia uwypuklił dany przedział w którym najlepiej pracuje w/w głosnik oraz po wyliczeniach wyszedł mu port napewno dłuższy co wiązało się z zagięciem. Jeśli zabudowuje się wzmacniacz w tym przypadku jak u niego to na 100% zastosował obieg chłodzenia realizuje się to najlepiej na dwuch wentylatorkach komputerowych z których jeden zasysa zimne a drugi *#cenzura#* ciepłe powietsze.


TUTENHAMON

Awatar użytkownika
kacjen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt sty 28, 2005 14:57
Lokalizacja: wawa

Post autor: kacjen » ndz maja 08, 2005 15:00

Najlepiej nie dawaj basreflexu w ogóle - skrzynka zamknięta gra ładniej.

Oczywiście lepiej zrobić skrzynkę w całości z MDFu ale jak nie ma na to miejsca to spokojnie można bawić się laminat, nie stracisz zbyt wiele na dźwięku... a nawet możnaby się pokusić o opinie że przy odpowiednio grubych ściankach nie stracisz nic.



Bonq

Post autor: Bonq » pn maja 09, 2005 09:32

Dzieki za podpowiedz ... postudiuje teraz wszelkie dostepne materialy o budowie i wyliczaniu skrzynek ...

Wiem juz jednak na czym stoje ....

Pozdrawiam



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości