Soobwofer z Hertz-a: jaka skrzynia i czym zasilić?

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

MADMAXOG
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 10:38
Lokalizacja: chojna- zachodniopom.

Soobwofer z Hertz-a: jaka skrzynia i czym zasilić?

Post autor: MADMAXOG » śr sty 18, 2006 00:21

Chcę sobie zrobić skrzynię z głośnikiem Hertz-a ES-250 (mam maszyny). Czy ktoś ma taki sprzęt i co myślicie o tym modelu głośnika? Poradźcie też jaką obudowę zrobić (dla nisko schodzącego basu i nie musi być bardzo głośno): bass reflex, sealed box, bandbass czy double reflex?
Czym to zasilić? Nie muśi być wypasiony wzmak, który tylko będzie zasilał suba. Wystarczy dwukanałowy?
Czy przy obliczaniu objętości skrzyni odejmuje się objętość materiałów wygłuszających w środku?
Gdzie się kupuje rury do kanału bass reflex?



Awatar użytkownika
kacjen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt sty 28, 2005 14:57
Lokalizacja: wawa

Post autor: kacjen » śr sty 18, 2006 00:35

Polecam skrzynkę zamkniętą - nie stracisz zbyt wiele zejscia, a dźwięk bedzie o wile przyjemniejszy i bardziej precyzyjny.

Wygłuszenie teoretycznie powiększa wirtualną objetość skrzynki o 10-15%, a nie pomniejsza. Poza tym musisz odjąć objętość głośnika. W szkrzynkach zamkniętych nie trzeba być "aptekarzem" dwa litry w jedną czy drugą nie stanową wielkiej różnicy.

Zasil to czymś co ma przynjamniej 150-200RMS, ale nie boshmann czy coś w tym stylu (wzmacniacz musi mieć tą moc na wyjściu a nie na pudełku) ten głośnik jest stosunkowo wymagający.

Poszukaj czegoś Xeteca, albo steg... wybór jest spory.



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » śr sty 18, 2006 00:44

Witam.
Ten Hertz ma opinie głośnika dość prądożernego i powolnego jeśli chodzi o dźwięk.
Więc jeżeli już na niego się zdecydowałeś to nie wsadzaj go do obudowy Bass reflex. Będzie wtedy przy odpowiednim strojeniu schodził bardzo nisko, ale będzie zamulał i nie nadążał z dynamiką.
Wsadź go do obudowy zamkniętej tak jak radzi kacjen, nie strcisz wtedy zbyt dużo na zejściu, a zyskasz na dynamice.

ale jeśli nie jesteś jeszcze zdecydowany na Hertza to pomyśl nad innym, bo wydaje mi się że da się znaleźć coś lepszego w tej klasie cenowej.



MADMAXOG
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 10:38
Lokalizacja: chojna- zachodniopom.

Post autor: MADMAXOG » śr sty 18, 2006 00:56

A co by wsadzić do obudowy bass reflex? Słyszałem już tego typu obudowy i powiem , że bardzo miękki basik z tego płynie. Lubie taki. Nie upiream sie na Hert-a, piszę o min bo słyszałem, że to w miare niczego se firma. A co z tymi rurkami? Gdzie je dostać?



Awatar użytkownika
kacjen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt sty 28, 2005 14:57
Lokalizacja: wawa

Post autor: kacjen » śr sty 18, 2006 10:25

Dwie osoby ci radzą zebyś nie pakował go w bassreflex - to pewnie coś wtym jest.

Inne głośniki to: JL Audio 10W0, u-dimension Jr. 1009, ewentualnie gdybyś gdzieś wygrzebał z magazynu to Earthquake DB10



MADMAXOG
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 10:38
Lokalizacja: chojna- zachodniopom.

Post autor: MADMAXOG » śr sty 18, 2006 19:42

Ok! Niech będzie JL Audio 10W0. Czy jego też pakować w skrzynię zamkniętą? Może się w innej obudowie też sprawdzi?



Awatar użytkownika
Kubus20
VW Baron
VW Baron
Posty: 3221
Rejestracja: sob lut 12, 2005 14:10
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: Kubus20 » śr sty 18, 2006 21:47

JL 10W0 tylko w zamkniętą. Jest to głośnik, który potrzebuje małej skrzynki żeby porządnie zagrał, i to jest jego dużą zaletą. Drugą zaletą jest to, że nie potrzebuje dużo prądu żeby efektywnie zagrał.
Poleca się obudowę 21 litrów.



Awatar użytkownika
kacjen
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 410
Rejestracja: pt sty 28, 2005 14:57
Lokalizacja: wawa

Post autor: kacjen » czw sty 19, 2006 20:10

ewentualnie jeśli chcesz niższego zejścia to mozesz zrobić około 25L... ale to wedle uznania. Ja wybrałbym 21L.

Tak jak pisze kubus20 ten głośnik nie nadaje się w ogóle do basreflexu.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości