Fotorelacja,Fotoinspiracja,Fotoporada jak kto woli

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
tomciogar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn kwie 10, 2006 13:18
Lokalizacja: PSARY k/BĘDZINA
Kontakt:

Fotorelacja,Fotoinspiracja,Fotoporada jak kto woli

Post autor: tomciogar » wt lip 17, 2007 20:29

Witam wszystkich

Tak jak obiecałem zamieszczam krótką fotorelację z prac nad moim audio. Może komuś się przyda jako inspiracja tak jak mi przydały się inne tego typu fotorelacje z naszego forum. Najpierw napisze to co już w jednym z moich postów mogliście przeczytać. Przed wymianą miałem jedynie elipsy sony explode w półce(po wcześniejszym właścicielu) oraz jakieś malutkie wysokotonowce w podszybiu. Całość napędzało moje stare 4 letnie radio pionier 1500R. byłem niezadowolony z faktu, iż zestaw gra przede wszystkim niedokładnie, przy szybkiej jeździe (ok. 100-140) trzeba było bardzo mocno zwiększać głośność żeby coś usłyszeć a i tak było słychać przede wszystkim bas.wszelkiego rodzaju dialogi teksty piosenek itp. były slabo rozumiane. Natomiast na postoju nie było źle. Po kilkumiesięcznym przeglądaniu wszystkich możliwych forów internetowych doszedłem do wniosku że trzeba zamontować porządny przedni zestaw odseparowany i tak też zrobiłem. To co miałem sprzedałem i zacząłem kompletować nowy sprzęt.

A oto co umieściłem w autku :D :
radio Clarion BD-178 (edit 12.12.2008 - radio wymienione na pionka 4900IB)
wzmak CARPOWER HPB-602 (edit 10.10.2008-wzmak zmieniony na 4 kanałowego axtona impact C500x4)
głośniki PowerBass ES-6C Evolution
2 rolki taśmy dekarskiej 15cm x10m (PLATFORMA)
1 wiaderko pasty głuszącej i 1 puszka blachogum
kable:zasilające wzmak(10mm) zasilajace radio(1,5mm) do głośników(2,5mm) sygnałowe do wzmaka
różnie śrubki, podkładki, peszle koszulki termokurczliwe, lutownica itp. idt
mata szklana, żywica, szpachla i lakiery do wykonania tweeterów


na początek wszystko odtłuściłem i wyczyściłem jakimś rozpuszczalnikiem. Na czystą i suchą powierzchnię szpachelką nałożyłem blachogum. Wszędzie gdzie nie mogłem się dostać szpachlą blachogum nakładałem pędzlem

Obrazek

Obrazek

Obrazek

gdy wszystko ładnie wyschło (ja robiłem to na drugi dzień) całość pokryłem dokładnie taśmą dekarską. Bezpośrednio za głośnikiem dałem 2 warstwy

Obrazek

następnie przy pomocy 4 śrub(jak dobrze pamiętam to były 6) przytwierdziłem dystans. W miejscu zaznaczonym na czerwono miedzy dystans a drzwi podłożyłem 2 duże i grube nakrętki ponieważ w tym miejscu dystans nie styka się z blachą i bez podłożenia czegoś byłyby zbyt duże naprężenia(dystans mógłby pęknąć). Oczywiście miejsce montażu dystansu nie było przypadkowe. Trzeba wcześniej wyciąć w boczku odpowiednią dziurę na dystans i dokładnie go wycentrować przymierzając boczek. Następnie zająłem się rozciągnięciem kabli(wszystkie kable w peszlach i koszulkach termokurczliwych) i montażem zwrotnicy. Ponieważ zwrotnica w tym modelu głośników jest dość spora to było jedyne miejsce w którym mogłem ją spokojnie zmieścić aby nie była widoczna.
Kolejnym krokiem było wykonanie wzmocnienia pod taśmę dekarską z cieniutkiej blachy. Niektórzy zakrywają całe otwory ale ja zdecydowałem się tylko na takie „rusztowanie”. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zagięciu tego wzmocnienia do środka drzwi(w miejscu gdzie zaznaczyłem na żółto) ponieważ w tych miejscach boczek wchodzi kilka cm w drzwi.

Obrazek

kolejny krok to już zaklejanie drzwi taśmą. Trzeba pamiętać o wszystkich kablach, cięgnach itp. Wszystko powinno być pochowane w peszle i przytwierdzone na sztywno aby nic nie latało luźno

Obrazek

Obrazek

Obrazek

kolejnym krokiem było wysmarowanie boczku pastą głuszącą. Niestety pasta bardzo śmierdzi i musi naprawdę długo wietrzeć( u mnie kilka dni). Niestety nie mam zdjęć ale na boczek dałem jeszcze taką piankę którą daje się pod panele podłogowe. Jest lekka i dzięki niej boczek w ogóle nie drży w czasie kontaktu z drzwiami. Inni dają watoline, gąbkę itp. Co kto ma pod ręką byle jak najtaniej :D

Obrazek

następny krok to montaż wzmaka. U mnie znajduje się pod siedzeniem pasażera. Ważne dla mnie było to aby nie było go widać. Niestety przez 2 dni kiedy ciągłem instalację i montowałem wzmaka nie miałem aparatu więc tylko opiszę co i jak.(zdjęcia które zamieszczam są zrobione już po montażu) Golfa rozebrałem do gołej blachy, wyciągnąłem wszystko od siedzeń i dywanów po elementy wygłuszenia. Zasilanie oraz masę zarówno od wzmaka jak i od radia pociągnąłem bezpośrednio z aku. Wszystkie kable chowałem w peszle, wszystko jest pod dywanikiem i nic nie widać. Zasilanie puściłem wzdłuż środkowego kanału po prawej stronie. Kable sygnałowe wzdłuż środkowego kanału po lewej stronie. Natomiast kable do zwrotnic(do drzwi) puściłem odpowiednio lewym i prawym progiem. W miarę możliwości starałem się aby żadne kable się nie krzyżowały. Jedyne „skrzyżowanie” znajduje się już przy samym wzmaku pod siedzeniem. Wzmak jest przykręcony do podłogi. Wszystkie połączenia kabli są lutowane i chowane w koszulki termokurczliwe. Należy pamiętać o zachowaniu polaryzacji. Kostkę od radia przerobiłem na nową z nowymi grubszymi kablami i wszystko połączyłem tak że gra zarówno przy włączonym jak i wyłączonym silniku, nie musi być nawet kluczyka w stacyjce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w czasie gdy drzwi schły, wietrzały itp. Zajmowałem się tweeterami. Postanowiłem że zamontuje je w trójkątach. Na początek wyciąłem w trójkątach miejsce na gwizdki

Obrazek

kolejny etap to odpowiednie nakierowanie gwizdków na ucho słuchaczy. Ja zrobiłem to przy pomocy kropelki i kawałków plastiku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w tym miejscu popełniłem mały błąd bo gwizdki są zamontowane do góry nogami(tzn logo POWERBAS jest odwrócone). W momencie gdy się zorientowałem nie chciało mi się wszystkiego kleić od nowa. Ale jest to tak mały szczegół że jeszcze nikt nie zwrócił na to uwagi(zresztą kto z niezorientowanych zna taką firmę i wie jak wygląda logo :grin: )
następnie przy pomocy pończochy nadałem całości odpowiedni kształt. Na krawędziach pończochę kleiłem kropelką. Ponieważ w tym projekcie tweeter już na tym etapie był przytwierdzony i cały czas „brał” udział w pracach zabezpieczyłem go od góry taśmą(dokładnie zakleiłem przed zakryciem pończochą)

Obrazek

następnie całość nasączyłem żywicą (przy pomocy pędzelka). Gdy wszystko wyschło było już w miarę twarde i miało określony kształt. Na taką formę nałożyłem kawałki maty z włókna szklanego. Maty również zostały nasączone żywicą poliestrową. Po wyschnięciu obciąłem wystające resztki maty. Na tym etapie całość ma już wystarczającą twardość aby zacząć ją pokrywać szpachlą w celu uzyskania gładkiej powierzchni

Obrazek

Obrazek

teraz już tylko najdłuższy i najważniejszy dla końcowego efektu etap czyli szlifowanie i malowanie. Do szlifowania używałem papieru wodnego od 200 do 1000. Jeśli chodzi o malowanie to najpierw położyłem 3 warstwy podkładu a później 3 warstwy właściwe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w podsumowaniu napiszę tylko że wszystko gra zajefajnie, jest odpowiedni bas super wyraźne wysokie tony, nic nie drży nic nie piszczy. Jeśli ktoś się zastanawia czy warto to odpowiem krótko- WARTO. Mi całość zajęła około 2 tygodnie (oczywiście nie dzień w dzień bo normalnie pracuje). Dodam jeszcze że pół roku temu nie miałem zielonego pojęcia w temacie caraudio, nie odróżniałem wzmaka od zwrotnicy + od - , zestawu odseparowanego od trójdrożnego a boshmann i first były dla mnie dobrymi firmami :grin:


A oto filmik z testu. Filmik nie pokaże wszystkiego bo nagrywany jest przez aparat. Wszelkie trzeszczenia są spowodowane przez mikrofon w aparacie. Normalnie nic nie trzeszczy

http://video.google.pl/videoplay?docid= ... 1309335412


Jeżeli ktoś ma jakieś szczegółowe pytania chętnie udzielę odpowiedzi.
Pozdrawiam
Tomek
Ostatnio zmieniony ndz sty 11, 2009 00:19 przez tomciogar, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
MediaX
Forum Master
Forum Master
Posty: 1199
Rejestracja: wt sty 09, 2007 19:06
Lokalizacja: Mońki

Post autor: MediaX » wt lip 17, 2007 22:04

witam ciekawe ciekawe,lecz ten filmik jest chyba do niczego;/ tzn nie ze sprzet tylko jakosc slaba bo w filmiku przy 22 volt to slychac jak by glosniki pierdzialy:P


[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=9787][size=167]KSIEGA PRZYKAZAN CAR AUDIO[/size][/url]


[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d30de6adc141c0d4.html][img]http://images24.fotosik.pl/263/d30de6adc141c0d4med.jpg[/img][/url]

McFafik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 364
Rejestracja: czw mar 02, 2006 23:19
Lokalizacja: Kraków / Starchowice
Kontakt:

Post autor: McFafik » wt lip 17, 2007 22:54

zawsze sie latwiej znajdzie bo to kolejna porada :)


PEUGEOTA206 NIESTETY NIE DA SIę ZROBIC NA GERMAN STYLE :( wiec go sprzedam !!

Awatar użytkownika
rysiektr
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6202
Rejestracja: ndz paź 22, 2006 23:49
Lokalizacja: Minczewo/Warszawa
Kontakt:

Post autor: rysiektr » wt lip 17, 2007 22:56

MediaX pisze:przy 22 volt to slychac jak by glosniki pierdzialy:P
u mnie na kompie slychac bylo pierdzenie juz od 18 :bigok: a tak to bardzo prifi wyszlo :bigok:


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=88&t=164952 mój były golf

Dzikun Performance - swapy silników VAG
adaptery do obrotomierza 1.8T VR5 VR6 R32 golf mk1 mk2
M 3.8.X, ME 7.X.X, MED 9.1 immo off, usuwanie sond, błędów DCT, dogrywanie LC, POPS & BANGS itd.
elektryka/wiązki do swapów wysyłkowo

Awatar użytkownika
dzikgtc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: ndz cze 04, 2006 17:15
Lokalizacja: Gryfice
Kontakt:

Re: Fotorelacja,Fotoinspiracja,Fotoporada jak kto woli

Post autor: dzikgtc » wt lip 17, 2007 22:57

tomciogar pisze: A drugie pytanie to czy nie wydaje się wam dziwne że deskę mam w kolorze czarnym a boczki niebieskie? Czy były takie wersje czy cos tu było kombinowane?
Było coś kombinowane, pytanie tylko czy decha czy drzwi... Jest albo wszystko na czarno albo wszystko na niebiesko lub granatowo jak kto woli.


Pozdrawiam
dzikgtc

Awatar użytkownika
tomyart
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 677
Rejestracja: ndz wrz 11, 2005 16:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: tomyart » wt lip 17, 2007 23:17

tomciogar pisze:tomciogar napisał/a:
A drugie pytanie to czy nie wydaje się wam dziwne że deskę mam w kolorze czarnym a boczki niebieskie? Czy były takie wersje czy cos tu było kombinowane?


Było coś kombinowane, pytanie tylko czy decha czy drzwi... Jest albo wszystko na czarno albo wszystko na niebiesko lub granatowo jak kto woli.
_________________
Pozdrawiam
Dokładnie, u mnie jest wszystko w jednym kolorze.
Ale widac ze sie postarałes :bigok: i teraz mozesz sie cieszyc muzyka :D
W kieszeniach w drzwiach miałes orginalne otwory pod głosniki? Czy wycinałes?



Awatar użytkownika
tomciogar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn kwie 10, 2006 13:18
Lokalizacja: PSARY k/BĘDZINA
Kontakt:

Post autor: tomciogar » śr lip 18, 2007 11:09

tomyart pisze:W kieszeniach w drzwiach miałes orginalne otwory pod głosniki? Czy wycinałes?
witam

w kieszeniach miałem oryginalne otwory ale głośników nie montuje się do tapicerki bo nie zapewnia ona odpowiedniej sztywności. do tego służy dystans i niestety trzeba wyciąć troche tapicerki aby nie wadziła o dystans. otwór trzeba wycinać po kawałeczku i co chwilę przymierzać bo tapicerka ma w tym miejscu nieregularne kształty i nie da rady obrysować dokładnie kształtu. oczywiście po skręceniu wszystkiego i założeniu maskownicy praktycznie nie widać że coś było dłubane

pozdrawiam



Awatar użytkownika
wozo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: wt lip 18, 2006 09:13
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: wozo » śr lip 18, 2007 13:42

filmowanie muzyki to jak malowanie jedzenia :P
trzeba uslyszec zeby zobaczyc jak to gra, ale na pewno mocno sie przylozyles i niskim kosztem mozliwe ,ze uzyskales naprawde solidne brzmienie



Awatar użytkownika
tomyart
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 677
Rejestracja: ndz wrz 11, 2005 16:50
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: tomyart » śr lip 18, 2007 14:35

tomciogar pisze:
tomyart pisze:W kieszeniach w drzwiach miałes orginalne otwory pod głosniki? Czy wycinałes?
witam

w kieszeniach miałem oryginalne otwory ale głośników nie montuje się do tapicerki bo nie zapewnia ona odpowiedniej sztywności. do tego służy dystans i niestety trzeba wyciąć troche tapicerki aby nie wadziła o dystans. otwór trzeba wycinać po kawałeczku i co chwilę przymierzać bo tapicerka ma w tym miejscu nieregularne kształty i nie da rady obrysować dokładnie kształtu. oczywiście po skręceniu wszystkiego i założeniu maskownicy praktycznie nie widać że coś było dłubane

pozdrawiam
A czy ja gdzies napisałem ze sie montuje głosnik do kieszeni? :P

ehh takie kieszenie to chyba rarytas, ja szukałem przez poł roku takich (wstrzymywało mi to cała robote) az wkoncu dałem sobie spokój i wyciąłem. Jakbys chciał kiedys je sprzedac to chetnie od Ciebie odkupie
A co do odrysowania tapicerki i wyciecia to, najlepiej wyciąc na oko otwor taki zeby reka przeszła i od srodka odrysowujesz idealnie (prawie ;) ) po dystansie :bigok:



Awatar użytkownika
rerekumkum
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 237
Rejestracja: pt lut 17, 2006 17:29
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Post autor: rerekumkum » pn lip 30, 2007 12:59

ilosc pracy oraz jej jakosc robi calkiem niezle wrazenie...

zapewne efekt koncowy jest powalajacy :bigok:

pozostaje mi miec nadzieje ze sie za to kiedys zabiore u siebie w aucie, to bylby juz drugi raz :)

p.s bardzo ladnie wyszly Ci trojkaty :bigok:


http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=112108&postdays=0&postorder=asc&start=105

Awatar użytkownika
damian24
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 169
Rejestracja: śr mar 29, 2006 21:22
Lokalizacja: Częstochowa/Białystok/Hildesheim
Kontakt:

Post autor: damian24 » wt lip 31, 2007 10:47

Kupa dobrej roboty. Jedyne nad czym bym sie zastanowił to wzmak. Podobno carpower nijak nadaje sie na przod. Nigdy nie słyszałem go w akcji z przednimi głosnikami ale polegam na opini kolegów z forum. Zawsze mozna zmienic wzmak na cos odpowiedniejszego a tym zasilic suba.
Pozatym wszystko mi sie podoba.



Awatar użytkownika
tomciogar
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 79
Rejestracja: pn kwie 10, 2006 13:18
Lokalizacja: PSARY k/BĘDZINA
Kontakt:

Post autor: tomciogar » wt lip 31, 2007 13:13

damian24 pisze:Jedyne nad czym bym sie zastanowił to wzmak
witam

mnie się podoba ale to pewnie dlatego że wcześniej miałem jaja w tylnej półce podpięte pod samo radio:)
Ale tak jak już napisałem w innym temacie-caraudio mnie wciągnęło- i mimo że zakładałem że nie zamontuje suba to teraz jestem coraz bliżej tej myśli. już odkładam na U-dimension jr.4300 oraz na głośniczek ITmds 08( ma być jak najmniejsza skrzynka). a skrzyneczkę albo się zrobi albo zleci ekspertowi ( Kubus20). a carpowera się sprzeda:)
rerekumkum pisze:p.s bardzo ladnie wyszly Ci trojkaty :bigok:
najwięcej pracy ale i najwięcej radości(każdy kto na to patrzy nie wieży że sam to zrobiłem)



Awatar użytkownika
Kiler
Forum Master
Forum Master
Posty: 1240
Rejestracja: ndz lip 17, 2005 19:55
Lokalizacja: SMI

Post autor: Kiler » śr sie 01, 2007 12:35

...świetna, dokładna i przemyślana robota, fajne elementy systemu a plany jeszcze lepsze :bajer: ... Gratulacje, bo pewnie zacnie to gra :hmm: :food: :pub: .


Pozdr :pub: .


:bylo: :bajer:

Awatar użytkownika
kawior
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 92
Rejestracja: wt lis 30, 2004 03:01
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Post autor: kawior » wt sie 14, 2007 23:25

zainspirowałeś mnie żeby zrobić podobny system :)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości