zmiana subwoofera na mocniejszy

Sprzęt audio do Naszych aut i wszystko co z nim związane.

Moderatorzy: dan124, powalla, VIP

Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: stary » ndz paź 05, 2014 00:20

Witam,
chodzi mi po głowie zmiana mojego sprzętu.
Aktualnie posiadam subwoofer Rockford fosgate P1 o mocy 250W rms w skrzyni zamkniętej zasilany wzmakiem crunch gpx500.2 o mocy 250 w rms . Głośnik gra bardzo przyjemnie, bas jest fajny, nisko schodzi, podoba mi się ALE.....
gra dla mnie za cicho i ze zbyt małym ciśnieniem. Szukam czegoś co zrobi ciut lepsze zamieszanie. Wsadzilem na próbę głosnik do skrzyni z bass refleksem ok 47 litrow i tez bez rewelacji.
Co wg was da mi lepszy efekt:
-pierwsza opcja to dokupienie drugiego p1 i zrobienie skrzyni szczelinowej na 2 glosniki,wiekszej bazujac na parametrach T-S a nie tej malej gotowej uniwersalnej na 2 glosniki w jakich takie tandemy sa sprzedawane
-druga opcja to sprzedanie tego i kupienie np ESX SX1240 ktory ma 500w RMS (tutaj bylby 1 glosnik )

w obu przypadkach zmienił bym wzmacniacz na mocniejszy . Czytalem ze dolozenie drugiego glosnika,zwieksza glosnosc o 3dB. Problemem rockforda p1 jest to ze ma 86dB wiec zalózmy uzyskam 89. Woofer esx-a sam w sobie ma juz na starcie 89dB ale tu bym uzyl tylko jednego glosnika.

Na sam koniec dodam, ze sluchalem u kolegi skrzyni bass refleks majacej 2x jbl gt 5 czyli 2x275W ale tam glosniki maja po 93 dB skutecznosci. Głośnosc mi odpowiadała, trzęsło tez mocno ale one nie grały,było to zwykłe klepanie bez jakosci a ja jednak jakosć bassu chciałbym zachować na porownywalnym poziomie co daje RF p1

podsumowujac ma to grać na codzień i od czasu do czasu zeby na imprezie dachem potrzęsło.



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: bogib184 » ndz paź 05, 2014 00:34

Dołóż drugą sztukę, w BR je i zasilić solidnie - 600-700 Wat w 2 Ohm i będzie mocno. Jeden ESX nie ma szans.



Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: stary » pn paź 06, 2014 18:50

czyli zostaje mi podjechac do sklepu obadać, moze gosc bedzie mial rockforda w dualu, a poza RF p1 jest cos co byś mógł polecic w podobnej cenie co by mogło jeszcze mocniej zagrac? jesli tak to bym tego sprzedał i poszukal 2 szt innych o mocy plus minus po 300W. bo w ground zero gzrw nie chce się bawic bo tam juz 1000 W łacznie wychodzi a piec juz będzie dość drogi.



LUIS123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob sie 30, 2014 20:48

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: LUIS123 » wt paź 07, 2014 07:00

Kolego po pierwsze to zmień wzmacniacz, ten piec nijak się nadaje do zasilania tego rf-a. Nowa seria P1 potrzebuje niestety dużo prądu i dopiero 300-400RMS jest w stanie dobrze zasilić ten głośnik.

A jeśli uparłeś się nad zmiana to może zainteresuj się RE AUDIO SRX lub serią SEX. Bardzo fajne głośniki nisko schodzące, szybki i grające mięciuteńko w porównaniu do RF-a.



Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: stary » wt paź 07, 2014 17:50

co do p1 to wiem ze lubią dostać wiecej niz maja na papierze. Wolę poczytać , popytać niż kupować w ciemno, stąd moje pytania. Aktualny wzmak zostawię sobie do zasilania przodu a na suby poszukam coś, mocniejszego, rozejzę się może też w uzywkach. Dzięki chłopaki za porady :bigok:



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: Gawior » wt paź 07, 2014 20:46

86dB ma przy pewnej mocy i w pewnej odległości ( powinno być 1W/1m ) i tutaj producenci potrafią zawyżać podając skuteczność przy więcej niż 1W/1m
Aby uzyskać głośność o 3dB większą musimy podwoić moc dostarczoną do głośnika ( ale nie w nieskończoność ).
86dB - 1W/1m ( dane wyjściowe )
89dB - 2W
102dB - 4W
105dB -8W
108dB - 16W
111dB - 32W
114dB - 64W
117dB - 124W
120dB - 148W
122dB - będą to okolice tych 250W głośnika
Czyli teoretycznie głośnik wytworzy ciśnienie maksymalne ( max SPL ) na poziomie 122dB w odległości 1 metra
Jak dołożysz drugi, to uzyskasz wzrost o te 3dB, co oznacza tylko, lub aż dwukrotny wzrost natężenia dźwięku. To tyle z teorii, a w praktyce musimy się zdać na nasz słuch.

Ten Crunch nie jest chyba najlepszą opcją na zasilanie przodu. Ja pewnie zaczął bym od zmienienia wzmacniacza na mocniejszy pod tego suba, bo to nie zginie. Zapas mocy się przyda jak byś jednak zechciał zmienić głośnik. Dopiero drugą rzeczą była by zmiana głośnika.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: stary » wt paź 07, 2014 21:21

na stronce rockforda znalazłem takie teoretyczne wyliczenia
http://rats.rockfordfosgate.com/tier3.a ... _id=120443" onclick="window.open(this.href);return false;

wybiera sie rodzaj pojazdu, rodzaj glosnika i jakis tam 300 lub 400 watowy piecyk od nich i widac, jak teoretycznie zmienia sie SPL dla danego modelu.

Powiem tak, chciałbym kiedyś z czystej ciekawości wybrać się na taki pomiar spl co czasem na zlotach robią i fajnie by było osiągnąć coś w granicach 135dB( wiem ze najwiecej daje tu odpowiednie zasilanie i odpowiednia skrzynia czyli pojemnosc i strojenie). Zastanawiam się czy 2 sztuki P1 są w stanie cos takiego osiagnac w aucie typu golf 3, bo czy osiągnę to juz druga kwestia, ale tak jak mówiłem tylko w ramach zabawy.



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: bogib184 » czw paź 09, 2014 07:32

Miałem kilka razy skrzynki na dwóch głośnikach, zawsze to jednak było 8" lub 10". W przypadku 8", to dużo zabawy, kopa itd. Szybko, bez buczenia i przeciągania, podobnie rzecz miała się z 10" (oczywiście są głośniki, które będę buczeć, a nie grać, więc nie generalizuję). Ciśnienie przy takich mocach (2 x 10" po 250 Wat sztuka u mnie, do tego wzmacniacz był w stanie oddać około 500 Wat na sztukę no i skrzynia, tutaj cała zasługa pewnego człowieka, który bawił się w Decybele, wykonał skrzynię, która miała zapewnić max zabawy, uderzenia i głośności i było bardzo głośno, w VW Variancie nigdy tego nie mierzyłem, bo głośniki nawet nie zdążyły się wygrzać, ale na pół gwizdka było jak dla mnie cholernie głośno) nie będzie jakieś powalające. Skrzynia gra tutaj istotną rolę i to nią najwięcej można ugrać, ale musi to robić ktoś, kto ma o tym pojęcie... Jeżeli ma to coś grać, być głośne i mocne, to można zrobić skrzynię np. na PowerBass 2xl lub 3xl, głośniki 12", odpowiednia skrzynia, zasilanie, wzmacniacz i to może sporo dmuchnąć wtedy, a i głośniki kiepskie nie są.



Awatar użytkownika
Gawior
Forum Master
Forum Master
Posty: 1807
Rejestracja: śr lip 15, 2009 21:38
Lokalizacja: Częstochowa

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: Gawior » czw paź 09, 2014 18:20

Kwestia czy ciśnienie idzie w parze z jakością.


Moja dorożka - http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=325090
Alpine Fantomface CDA-7897->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1)->woofer Focal K2P, Rodek R4100A2->STX 8" 23L@35Hz

bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: bogib184 » czw paź 09, 2014 21:47

Idzie to pogodzić ;) Choć strojone boxy typowo pod dB Drag do codziennego odsłuchu się średnio nadają. Ktoś ogarnięty w skrzynkach, gdy dostanie zadanie "złotego środka" potrafi podziałać, że i słuchać da się, a w razie potrzeby czapką ruszyć :D



Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: stary » czw paź 09, 2014 22:20

fajnie ze się dyskusja rozwinęła. Stroic typowo pod dBdrag napewno bym nie chcial, bo wiem ze na codzien taki bass sie nie nadaje do sluchania i tylko męczy. Tak jak bogib184, zloty srodek znalezć i byłoby ok. Chyba zrobię tak, że dokupie drugiego p1, skrzynie sie zrobi szczelinową i wzmak w używce poszukam Sinuslive sla 1500 za 600zl widzialem.
Gawior, a wracając do tego ze aktualny crunch na zasilenie pozniej przodu nie jest wg ciebie dobrym pomysłem. Mógłbys rozwinąc myśl?



bogib184
Forum Master
Forum Master
Posty: 1441
Rejestracja: czw gru 31, 2009 17:50
Lokalizacja: Pułtusk/Maków Mazowiecki
Kontakt:

Re: zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: bogib184 » pt paź 10, 2014 01:29

Nie bierz tego Sinusa, bo to ani dobre, a już za 600, to żadna okazja jest... Za tyle można poszukać fajnego RF, a ten Cunch to chińczyk współczesny kiepskiej jakości. Jako napęd przodu to bidnie z jakością gry, ale lepsze to, jak końcówka radia ;)



LUIS123
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob sie 30, 2014 20:48

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: LUIS123 » pt paź 10, 2014 10:00

przecież ten sla nie potrafi kompletnie kontrolować głośnika. P1 z tym wzmakiem będzię buczała jak jakiś piździng.



Awatar użytkownika
stary
Forum Master
Forum Master
Posty: 1009
Rejestracja: pn lut 14, 2005 15:11
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

zmiana subwoofera na mocniejszy

Post autor: stary » pt paź 10, 2014 23:42

no to poszukam jakiegos wzmaka co ma dobry damping factor, a co do przodu to nie oszukujmy się jak teraz slucham z samego radia to crunch to bedzie i tak przepaść.
Najważniejsze, że juz chyba decyzję podjąłem o kupnie drugiego P1 i na wiosnę się przypomnę i się dobierze jakiś nienagorszy w znośnej cenie wzmak co da w 2 omach 700-800 W.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Car Audio”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości