silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Enzzie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: wt gru 04, 2012 19:04

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Enzzie » wt gru 04, 2012 19:32

Witam mam golfa II 1.6 pn i wystapił mały problem gdy wciskam sprzeglo gasnie. wczesniej tylko to wystepowało na benzynie a dzis tez na lpg zaczął mi gasnąc. Jest to uciazliwe bo przy kazdym dojezdzaniu do swiateł musze kontrolowac czy akurat mi zgasł czy nie.

czym moze byc to spowodowane.? czytałem o tym troche i niektorym siadal czujnikk halla. gdzuie on jest? jak wyglada i jak mozna go sprawdzic bo ceny nie sa małe a na moje fundusze wrecz kolosalne a w przypadku gdyby okazało sie ze to nie czujnik kasa w bloto;)



spiderekkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 391
Rejestracja: śr lip 16, 2008 23:36
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: spiderekkk » śr gru 05, 2012 00:25

ja mialaem w 1.6 tak ale tylko na lpg, zdmuchiwalo mi gaz... musialem pojechac na regulacje i troche ten dolocik pokombinowac.


--==:spider:==--
viewtopic.php?f=87&t=498102" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Lipek81 » śr gru 05, 2012 10:45

To nie jest czujnik halla. Problem z gaźnikiem. Po odpaleniu normalnie ma wolne obroty? Gaśnięcie występuje, jak się rozgrzeje, lub jak jest zimny, czy cały czas, za każdym razem? Podejrzewam, że chodzi o to, że gaśnie, kiedy dojeżdżasz do skrzyżowania - mam rację?



Awatar użytkownika
Enzzie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: wt gru 04, 2012 19:04

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Enzzie » śr gru 05, 2012 15:22

dokladnie lipek ;) jak sie nagrzeje.dojade do skrzyzowania i gasnie itp;) albo podjezdzam juz do domu i parkuje to tez gasnie. tylko dalej nie mam pojecia od czego to moze byc spowodowane..;)



Awatar użytkownika
rafalkl2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 25, 2009 22:29
Lokalizacja: woj łodzkie

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: rafalkl2 » czw gru 06, 2012 17:53

Witam

Chciałbym przedstawić swój problem. Glof II 1.6PN Pierburg 2EE gaśnie przy wysprzegleniu, ale tylko zimny. Gdy już się rozgrzeje jest ok. Po uruchomieniu ładnie równo pracuje obroty około 900. Gdy ruszę i chce zmienić bieg auto gaśnie. Dzieje się to zarówno na gazie jak i na benzynie. Aby nikt nie powiedział, że czekam na gotową poradę powiem, iż przeczytałem już niejeden temat na forum o pierburgu 2EE, ale nigdzie nie znalazłem ratunku.

Co już zrobiłem w aucie:
-wymiana podstawy gaźnika,
-wymiana świec na BOSCH,
-wymiana kabli na BERU,
-wymiana sterownika ECOTRONIC,
-sprawdzenie jeża(grzeje),
-sprawdzenie potencjometru przepustnicy omomierzem(wartości zgodne z literaturą),
-sprawdzenie nastawnika przepustnicy(po podaniu napięcia obydwa zaworki cykają, po wciągnięciu i odłączeniu napięcia nie widać, aby nastawnik się cofał, po podaniu napięcia wraca na swoją pozycję, potencjometr w nastawniku ma wartości zgodne z literaturą),
-sprawdzenie czujników temp płynu i kolektora dolotowego(jeden przekłamywał i został wymieniony drugi zgodny z literaturą),
-sprawdzenie silniczka indukcyjnego przesłony wstępnej(zgodnie z literaturą),
-sprawdzenie podgrzewacza kanału obejściowego mieszanki(zgodnie z literaturą),
-sprawdzenie siłownika przepustnicy drugiego przelotu(nie łapie nigdzie lewego powietrza więc chyba ok??),
-sprawdzenie zaworu zbiorniczka węgla aktywnego(bez zasilania otwarty po zasileniu zamknięty-czy tak powinno być??)
-wymiana wszystkich wężyków podciśnieniowych,
-sprawdzenie wiązki omomierzem(wszędzie są przejścia).

Gdy zaczęło tak się dziać kody błyskowe nie wskazywały żadnych błędów. Od jakiegoś czasu pojawił się błąd 2341(regulacja sondy lambda) jednak nie zauważyłem zmiany pracy auta ani znacznego wzrostu spalania. Pomiary voltomierzem wskazują na to, że sonda martwa(0V). Jeżdżę na LPG i chyba sonda nie ma tu większego znaczenia??

Ogólnie po rozgrzaniu obroty w miarę równe nie falują zbytnio(1000-800), ale nierówno schodzą. Tzn jak już jest ciepły nieraz puszczam gaz i powoli obroty schodzą i zatrzymują się na 800, czasem szybko schodzą do 800 czasem szybko schodzą do 1400 a potem już wolno do 800 a czasem znów szybko spadną do 500 i wracają na 800. Dzieje się to tylko przy schodzeniu z obrotów. Gdy obroty już się ustabilizują prawie w ogóle nie falują. Zawyżanie obrotów jak w przypadku pękniętej membrany nastawnika w ogóle nie występuje.

Nakręciłem także filmik jak zachowuje się nastawnik przepustnicy przy schodzeniu z obrotów na ciepłym silniku niestety tylko telefonem i nie wiem gdzie mógłbym go umieścić, aby każdy zainteresowany mógł go odtworzyć?

Literatura z której korzystałem to niemiecka strona:
http://www.ruddies-berlin.de" onclick="window.open(this.href);return false;

Bardzo proszę o pomoc, bo już spać nie mogę przez tego Pierburga :grrr:



Awatar użytkownika
marcinek84
Forum Master
Forum Master
Posty: 1974
Rejestracja: wt gru 11, 2007 18:02
Lokalizacja: Józefów, Piaski, LSW
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: marcinek84 » czw gru 06, 2012 20:41

rafalkl2, filmik możesz wrzucić na YouTube, na myśl przychodzi mi może mikser do gazu, jaki masz założony? Co do sondy niby wydaje się że nie ma takiego wpływu ale wiem że jak wykryje że coś nie tak ze składem spalin to potrafi komputer kombinować na możliwe sposoby.


Pierwsza PNka na BLOSie? :)
mój golfik viewtopic.php?f=87&t=278186" onclick="window.open(this.href);return false;
galeria fotosika http://marcinek0584.fotosik.pl/albumy/559660.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
rafalkl2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 25, 2009 22:29
Lokalizacja: woj łodzkie

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: rafalkl2 » czw gru 06, 2012 22:26

Sonda przestała działać jakieś 2tyg temu. Powyższe objawy już kilka miesięcy z tym, że gdy robi się zimniej jest coraz gorzej.

Mikser założony na gaźnik pod filtr powietrza, ale mikser już 5rok ten sam i kiedyś wszystko chodziło cacy.

Jeszcze pytanie: czy pomiędzy mikserem a gaźnikiem oraz pomiędzy filtrem powietrza a mikserem powinno być jakieś uszczelnienie? Czy za każdym razem jak ściągnę filtr powietrza to trzeba go zakładać na silikon czy coś takiego?

Czyli rozumiem, że polecasz sprawdzić na benzynie, a mikser wyrzucić? Akurat tego nie próbowałem jeszcze. Próbowałem na benzynie, ale z mikserem i niestety objawy takie same jak na LPG :-(

Dodam, że filmik nakręciłem bez miksera i bez filtra powietrza na benzynie oczywiście.

" onclick="window.open(this.href);return false;

Oczywiście filtr powietrza paliwa i gazu tez były wymieniane. Wszystkie styki elektryczne pomimo, że nie były zasniedniałe popsikane elektrosolem dla przeczyszczenia (oczywiscie wszystkie dotyczące Ecotronica i Pierburga).



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Lipek81 » pt gru 07, 2012 00:00

rafalkl2 - no w końcu. Jedna z nielicznych osób, która chyba zrobiła coś konkretnego w sprawie tego gaźnika. Większość osób zadaje pytania, oczekując gotowej odpowiedzi, przy czym mam wrażenie, że osoby te myślą, że naprawią samochód poprzez zadawanie pytań (nic nie robiąc pod maską).
U mnie też sporadycznie zdarza się, że silnik zgaśnie przy wysprzęgleniu. Dzieje się dokładnie tak samo, jak na filmiku (nastawnik cofa się). Mam dwa podejrzenia - pierwsze to zużyty potencjometr wewnątrz nastawnika. Drugie to - wg. instrukcji serwisowych za duży odstęp między klapką zamykająca dopływ paliwa do dysz, a podstawą dysz (wewnątrz gaźnika).
Co do zużytego potencjometru - niech was nie zmylą prawidłowe wartości rezystancji. To jeszcze o niczym nie świadczy. Z potencjometrem przepustnicy miałem taki numer, że rezystancja była ok, na mierniku zmiana rezystancji wyglądała na płynną. Dla większej pewności podłączyłem sygnał z potencjometru do oscyloskopu - też nie było widać żadnych szumów. Problem był taki, że zawieszały się obroty, ale tylko, jak było ciepło na dworze (wiosna, lato). Pomogło przeczyszczenie potencjometru. Tutaj może być podobnie, tylko np. potencjometr reaguje na niską temperaturę.
Co do drugiej opcji, to trzeba rozebrać gaźnik i zmierzyć odstęp.
Ponieważ gaśnięcie występuje sporadycznie - może z raz na miesiąc, oraz z braku czasu, nie zajmuję się tym tematem (na razie). W razie czego mam fabrycznie nowy nastawnik przepustnicy - można by podmienić i zobaczyć, czy pomogło. Jednak - tak jak pisałem - usterka u mnie występuje sporadycznie - za rzadko, żeby cokolwiek zdiagnozować. Nawet jak wymienię nastawnik, to musiałbym czekać chyba z rok, żeby być pewnym, że ta wymiana pomogła.
Jeżeli się nie boicie, to możecie spróbować przeczyścić ten potencjometr wewnątrz nastawnika. Należy z nastawnika zdjąć ta metalową pokrywę, pod spodem (pod gumą) będzie widać potencjometr - jednak dostęp do ślizgacza jest bardzo trudny (nie za bardzo da się go przesunąć, żeby chodził po niezużytej części ścieżki) - chyba tylko środki chemiczne wchodzą w grę. Ja w każdym razie rozebrałem, przeczyściłem, złożyłem, nastawnik jest szczelny. Przy czym zrobiłem to kilka lat temu szukając przyczyny zawieszania się obrotów. Wtedy jeszcze o ile pamiętam, nie gasł mi przy wysprzęglaniu.



Awatar użytkownika
rafalkl2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 25, 2009 22:29
Lokalizacja: woj łodzkie

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: rafalkl2 » pt gru 07, 2012 00:42

Jak zatem wytłumaczyć, że po rozgrzaniu silnika autko nie gaśnie? Przecież sam nastawnik chyba zbytnio szybko się nie nagrzewa a poza tym jak dziś jechałem 80km/h przy mrozie -8stopni to chłód powietrz by wystudził nastawnik i ten byłby zimny. Jednak po rozgrzaniu silnika wszystko w miarę działa. Obydwa czujniki temp były sprawdzane omomierzem na zimno ciepło i gorąco i mieszczą się w zakresach podanych w literaturze.

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi.

W weekend przejrzę jeszcze ten nastawnik, ale chyba nie odważę się go rozebrać gdyż w poniedziałek auto musi jechać, a przy moich zdolnościach manualnych mogę już dobrze nie złożyć.

Co do nastawnika

Już miałem z nim chwilowy problem. Zdjąłem tą metalową zaślepkę:

Obrazek
(zdjęcie zapożyczone)

Tam była uszczelka gumowa z dwiema dziurkami. Wszystko czyściutkie jak nowe wiec złożyłem tak jak było a nastawnik nieszczelny. Rozłożyłem drugi raz posmarowałem uszczelkę smarem złożyłem i trzyma, ale jak to powinno być? Po co te dziurki są? Może ktoś wie?

Jedno jest pewne w weekend nastawnik do domu na biurko i oglądnę go jeszcze raz dokładnie.

Oczywiście zdam relację.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Lipek81 » pt gru 07, 2012 00:54

rafalkl2 pisze:Jak zatem wytłumaczyć, że po rozgrzaniu silnika autko nie gaśnie?
- nie wiem ,ale pewnie coś podobnego działo się u mnie, gdy na dworze było ciepło - obroty szalały.
Uszczelka ma otwory - nie pamiętam, ile. Suwak potencjometru widoczny jest na zdjęciu - tam, gdzie dolutowane są 3 środkowe wyprowadzenia.



Awatar użytkownika
rafalkl2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 25, 2009 22:29
Lokalizacja: woj łodzkie

Re: silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: rafalkl2 » ndz gru 09, 2012 15:01

Niestety przeczyszczenie potencjometru nastawnika, zaworka zwrotnego oraz filtra w nastawniku nic nie zmieniły. Membrana na 100% cała, potencjometr płynnie działa w całym zakresie regulacji (wartości zgodne z lit.), elektrozaworki sprawne, zawór zwrotny nie przepuszcza a sam nastawnik wolno się chowa przy schodzeniu z obrotów a gdy zimny silnik auto gaśnie przy wysprzęglaniu. Kolejna ciekawą rzeczą jest to, że po podkręceniu śrubki obrotów biegu jałowego obroty raz są trochę wyższe, a innym razem znów Pierburg sobie je ustala na poziomie 800. Co steruje tym nastawnikiem czemu obroty raz spadają normalnie a innym razem jak ślimak? Sam nastawnik czysty i lekko chodzi.

Już jestem bliski kapitulacji i zmianie go na jakiś zwykły mechaniczny.

:rozpacz:



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Lipek81 » pn gru 10, 2012 00:07

rafalkl2 pisze:Kolejna ciekawą rzeczą jest to, że po podkręceniu śrubki obrotów biegu jałowego
- tam nie ma takiej śrubki.
Nastawnikiem steruje sterownik, na podstawie sygnału z czujnika halla.
W jaki sposób przeczyściłeś potencjometr?



Awatar użytkownika
rafalkl2
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 25, 2009 22:29
Lokalizacja: woj łodzkie

Re: silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: rafalkl2 » pn gru 10, 2012 01:43

Nie wiem jak się fachowo nazywa ta śrubka na tej krzywce, do której się przyczepia linkę od gazu. Ale właśnie nią pokręciłem.

Potencjometr nastawnika pomimo, że wyglądał na czysty potraktowałem środkiem do czyszczenia styków elektrycznych i na grzejnik aby wysechł.



Awatar użytkownika
Lipek81
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4677
Rejestracja: czw gru 01, 2005 12:20
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

silnik gasnie gdy wciskam sprzeglo. 1.6 pn

Post autor: Lipek81 » pn gru 10, 2012 09:44

Ta śrubka powinna być wyregulowana tak, żeby między końcem śruby a końcem trzpienia była jakaś określona szczelina. Nie pamiętam, jaka dokładnie. W każdym razie nic przy tym gaźniku się nie kręci.
Problem wynika z tego, że nastawnik nie zdąża w odpowiednim momencie otworzyć przepustnicy. W ogóle nie wiem, czy on tak powinien się chować po puszczeniu gazu. Jeżeli jednak zachowanie się nastawnika jest prawidłowe, to może jest problem z dostarczaniem świeżego powietrza do siłownika (może coś zapchane).



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk2 (1983 - 1992)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości