Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

meister_golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt sty 31, 2014 11:46

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: meister_golf » ndz mar 30, 2014 15:38

Witam. Mój samochód to golf iv 1.6 sr akl. Na biegu jałowym, na zimnym, jak i na ciepłym silniku, występuje falowanie obrotów. Jest ono małej wartości- około 100 obrotów (między 750-800, co jakiś czas wahnie się do 700), ale jest dosyć wyczuwalne w środku, trzęsie autem, tyle, że nie jakoś mocno. Silnikiem trzęsie, z dźwięku można wywnioskować, że tak jakby na sekundę przerywało/strzelało, co parę sekund. Po diagnozie komputerowej wyszedł taki błąd:
Address 01 -------------------------------------------------------
Controller: 06A 906 019 AK
Component: 1.6l 2V/R4 SIMOS HS2554
Coding: 04000
Shop #: WSC 31414
1 Fault Found:
00537 - Lambda (Oxygen Sensor) Regulation
18-00 - Upper Limit
Readiness: N/A.
Z opisu błędu, jak czytam w internecie, wynika, że może być to zepsuta sonda lambda lub któryś z wtryskiwaczy paliwa. Czy ktoś jest w stanie doradzić mi, co jest bardziej prawdopodobne, jakie mogłyby być dodatkowe objawy? A może jest to jakieś bardziej prozaiczna usterka i nie jest to coś poważnego? Co powinienem sprawdzić?
Pozdrawiam.



toldek1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 103
Rejestracja: wt paź 24, 2006 20:57
Lokalizacja: Glinik

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: toldek1 » ndz mar 30, 2014 19:41

Jeśli odczytałeś błędy trzeba było popatrzeć w bloki wartości na oscylację sondy, błąd o szerokim zakresie, nieszczelności, wtryskiwacze, przepływka,ciśnienie paliwa, EVAP, no i sama sonda, to trzeba sprawdzić, trzeba mieć czym i wiedzę co nie znaczy że sam tego nie posprawdzasz.



meister_golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt sty 31, 2014 11:46

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: meister_golf » ndz mar 30, 2014 20:36

Aha, czyli rozumiem muszę wejść w pewne bloki i sprawdzić, jakie są wartości. Mógłbyś doradzić, w które bloki muszę wejść? (bo w opisach jest, przynajmniej jak dla mnie, dużo podobnych informacji i jest kilka bloków np. co do sondy).



toldek1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 103
Rejestracja: wt paź 24, 2006 20:57
Lokalizacja: Glinik

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: toldek1 » ndz mar 30, 2014 20:50

Blok 12, 20,99 dla sondy



Awatar użytkownika
tomcio06750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 280
Rejestracja: ndz maja 22, 2011 12:07
Lokalizacja: Szczecin/Świdwin/Połczyn Zdrój

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: tomcio06750 » ndz mar 30, 2014 21:00

prawdopodobnie sonda ale jak kolega radzi wyżej sprawdź oscylację sondy i będziesz pewny w 100% miałem identyczne objawy wymiana pomogła



meister_golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt sty 31, 2014 11:46

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: meister_golf » ndz mar 30, 2014 21:12

Bardzo dziękuję kolegom za zainteresowanie tematem. W niedługim czasie to sprawdzę; jeżeli z sondą będzie wszystko ok lub będę miał wątpliwości co do wskazań, odezwę się.
Dodam jeszcze, że jakiś czas temu był błąd sondy sporadyczny "zwarcie do b+", ale jakoś sam zniknął bez kasowania.
Szkoda tylko, że sonda trochę kosztuje.
Pozdrawiam.



seku29
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw gru 22, 2011 01:13

Re: Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: seku29 » pn mar 31, 2014 01:48

Też miałem problemy z tym silnikiem
podobnie jak u Ciebie wyskakiwał błąd sondy lambda 537, który oznacza ubogą mieszankę czyli za dużo tlenu w spalinach. A to może oznaczać że masz nieszczelności w układzie dolotowym ewentualnie walnięty przepływomierz.
Ja wymieniłem sondę a błąd się pojawiał nadal. U mnie nierówna praca była głównie na zimnym silniku tak, że czasem gasł. Podpiąłem pod vaga i sprawdzałem na bieżąco w trakcie nagrzewania czy pojawia się błąd ( kasowanie i odczyt co chwilę). Po nagrzaniu błąd już nie wyskakiwał
Na forum ludzie pisali że przy tych silnikach normą są padnięte uszczelki dolne kolektora ssącego.U mnie po wymianie obroty się ustabilizowały tak że nie czuję że silnik pracuje.
Tak wiec jeśli test sondy nie wykaże uszkodzenia sondy to rozważ lewe powietrze. Wcześniej sprawdz odpinając wtyczke przepływomierza czy chodzi lepiej oraz popsikaj WD 40 ( z rurką) miejsca w których są uszczelki ( wzrost obrotów= lewe powietrze). Metody z psikaniem plakiem są za przeproszeniem gunwo warte ( ah ta cenzura:)



meister_golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt sty 31, 2014 11:46

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: meister_golf » pn mar 31, 2014 08:17

To jeśli odepnę wtyczkę od przepływomierza i obroty się ustabilizują, to będzie to oznaczać nieszczelność/uszkodzenie przepływomierza?
Mam jeszcze jedno pytanie- ostatnio czyściłem i adaptowałem przepustnicę. Po tym wszystkim przy małych prędkościach z opóźnieniem następuję odjęcie gazu, auto chwilę jeszcze przyspiesza, około sekundę po odjęciu nogi z gazu, przy wyższych prędkościach mam wrażenie, że obroty wolniej spadają po odjęciu nogi z gazu. Czy coś mogłem złego zrobić przy okazji czyszczenia, czy to jest związane z tym błędem?



seku29
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw gru 22, 2011 01:13

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: seku29 » pn mar 31, 2014 17:26

jeśli odepniesz wtyczke od przepływki to obroty na moment podskoczą a później wrócą do normalnego poziomu, jeśli wtedy kultura pracy silnika sie poprawi to winny jes przepływomierz( podaje złe odczyty- zaniza ilosc zasysanego powietrza. JeSli kultura pracy bedzie bez zmian - nierówno chodzi to przepływka ok i skupić sie na nieszczelności kolektora dolot
Jeśli chodzi op przepustnice to czy napewno się zaadaptowała, pamietaj że nie może być błędów w kompie



Awatar użytkownika
dodek233
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 132
Rejestracja: śr lut 06, 2013 18:17
Lokalizacja: Łańcut

Re: Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: dodek233 » wt kwie 01, 2014 14:52

meister mam ten sam problem . Moj golf 1,6 sr 98 rok ten sam blad ta sama przyczyna czyli wachniecia obrotów od 850 do nieraz i 700. Bylem dzis u gaziarza i powiedzial mi ze sonda jest martwa (szkoda ze kupowalem ja miesiąc temu) ale moim zdaniem to nie jest ta przyczyna. W moim przypadku dochodzi to ze falowania wystepuja dopiero gdy auto stanie i stoji , gdy np. jade na 5 80 km/h puszcze na luz to obroty utrzymuja sie na około 900 ( czyli troche zawyzone ) gdy auto juz stanie zaczyna sie bajka delikatnych falowań :hmm: Masz ten sam problem ? Bo mi juz powoli rece opadaja :?



meister_golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt sty 31, 2014 11:46

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: meister_golf » wt kwie 01, 2014 17:34

Nie wiem jak to się prezentuje podczas jazdy na luzie, bo zazwyczaj tak nie jeżdżę, ale na postoju to tak wygląda jak opisałem i jak jest u Ciebie. Na weekend zdiagnozuję dokładnie sondę i będę wiedział.
Sugerujesz, że ten błąd i objawy są od czego innego (teoretycznie może być to któryś wtryskiwacz paliwa, przepływomierz lub nieszczelności przy kolektorze) i przez to dodatkowo sonda się psuje? Kupowałeś oryginalną?



Awatar użytkownika
dodek233
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 132
Rejestracja: śr lut 06, 2013 18:17
Lokalizacja: Łańcut

Re: Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: dodek233 » wt kwie 01, 2014 18:04

Ta kupowałem używke z pewnego źródła .. dodam ze u mnie blad lambdy wyskakuje dopiero po przejechaniu około 10-15km, nie jest to blad ktory swieci caly czas. Jak bede mial troche wolnego to chyba wyciagne sonde bo mozliwe ze jest zabrudzona od gazu.



seku29
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw gru 22, 2011 01:13

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: seku29 » wt kwie 01, 2014 18:59

Ludziska nie spieszcie sie z wymiana sondy. Wielu z tzw '' mechaników" sadzi że skoro wyskakuje bład sondy to trzeba wymienić ten czujnik, nie zagłębiając się w przyczyny tego błędu. Kończy sie to niepotrzebną wymiana sprawnej części. Mój elektromechanik( wiecej do niego nie pojade) przy błędzie 537 stwierdził że sonda nie dogrzana i że pewnie poszła grzałka.

Jeśli w vag widać że sonda pracuje czyli są wahania napięcia ( sinusoida) to zostawcie sondę w spokoju

tak na marginesie Od gazu to sonda chyba raczej będzie czystsza - wyższa temperatura spalania oraz mniej zanieczyszczeń niż w paliwie. Chyba że bieże olej i sonda jest oklejona sadzą ze spalonego oleju



meister_golf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pt sty 31, 2014 11:46

Niespokojna/nierówna praca silnika, szarpanie

Post autor: meister_golf » pn kwie 07, 2014 16:18

Więc tak: niestety chyba sonda. Napięcie na włączonym zapłonie, nieodpalonym silniku miało skakać pomiędzy 0-1 V, a było stale 1.54 V, 1.56 V. Do tego stan mieszanki jest cały czas 0, czyli za uboga, a jeżeli dobrze wyczytałem, powinno cały czas zmieniać się z za ubogiej (0) na za bogatą (1).
Jeśli chodzi o przepływomierz, to po jego odpięciu na chwilę wzrosły obroty, a później wróciło do lekkiego szarpania, falowania.
Raczej sonda?


Tak się spytam: to miało być sprawdzane na rozgrzanym, odpalonym silniku?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości