golf IV 1,6v AZD jakie świece

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

j-2323
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 75
Rejestracja: sob lis 12, 2011 23:59

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: j-2323 » pn paź 08, 2012 12:10

Ja wczoraj kupiłam świece Beru po 15 PLN za sztukę. Wszyscy gadali iż jako że śmigam na gazie to świece lecą jak cholera. Przejechałam na gazie 35000km, wykręciłem świece i , gdybym nie miał nowych, i tych wykręconych to nic bym nie ruszał. Świece jak złoto. Ale 60PLN trudno. Wymienione i spokój.


Golf 1.6 - 16V -105 KM -AZD

rob18
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn cze 14, 2010 20:02
Lokalizacja: kraków

Re: golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: rob18 » pt paź 12, 2012 09:22

rob18 pisze:a ja mam inne pytanie - ile potrzebuję kupić tych świec?
nie wymieniałem ich od nowości - od wyjazdu z salonu w roku 2001.
Posiadam Golfika IV silnik 1,6 16V 105KM o oznaczeniu silnika AZD.
czy oprócz świec potrzebuję również wymieniać kable czy coś?
Zaznaczam, że od nowości odkąd auto opuściło salon nie było nic robione ze świecami.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: waski1 » pt paź 12, 2012 09:34

rob18 pisze:czy oprócz świec potrzebuję również wymieniać kable czy coś?
Jeśli przewody nie mają przetarć i przebić auto w pochmurne dni rano zapala normalnie silnik pracuje równo na 4 gary to mogą zostać sprawdź w nocy czy nie ma dyskoteki pod maską.Wymień świece tak jak było pisane wcześniej i obserwuj.



Awatar użytkownika
marcin7x5
_
_
Posty: 8847
Rejestracja: śr lut 23, 2011 13:14

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: marcin7x5 » pt paź 12, 2012 09:52

U ciebie nie ma klasycznych przzewodów zapłonowych tylko tzw palcocewki. Więc jeżeli nie masz mrugającej kontrolki check na desce to tylko wymiana samych świec. Oczywiście mozesz sobie sprawdzić
waski1 pisze:czy nie ma dyskoteki pod maską.
.



Awatar użytkownika
waski1
_
_
Posty: 2807
Rejestracja: ndz kwie 12, 2009 13:02
Lokalizacja: Kraków
Auto: Passat B7
Golf II Country
Skoda 1000MB
Golf MK2
Golf IV
Silnik: CFGB
Kontakt:

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: waski1 » pt paź 12, 2012 09:58

marcin7x5 pisze:U ciebie nie ma klasycznych przzewodów zapłonowych tylko tzw palcocewki. Więc jeżeli nie masz mrugającej kontrolki check na desce to tylko wymiana samych świec. Oczywiście mozesz sobie sprawdzić
No to zmienia postać rzeczy i zgadzam się z tobą jeśli tak jest faktycznie kolega pisał o przewodach więc to mnie zmyliło chyba nie bardzo wie co ma pod maską.



rob18
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn cze 14, 2010 20:02
Lokalizacja: kraków

Re: golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: rob18 » pt paź 12, 2012 10:46

waski1 pisze:
marcin7x5 pisze:U ciebie nie ma klasycznych przzewodów zapłonowych tylko tzw palcocewki. Więc jeżeli nie masz mrugającej kontrolki check na desce to tylko wymiana samych świec. Oczywiście mozesz sobie sprawdzić
No to zmienia postać rzeczy i zgadzam się z tobą jeśli tak jest faktycznie kolega pisał o przewodach więc to mnie zmyliło chyba nie bardzo wie co ma pod maską.
no niestety na autach nie bardzo się znam :)
wsiadam i jeżdżę po prostu.
wiem że pod maską mam 1,6 16V 105KM AZD i to mi wystarcza a co do tych świec to mechanik mnie pytał czy były wymieniane czy nie i dlatego Was pytam jakie i ile tych świec należy kupić oraz czy jeszcze coś oprócz nich (kable itd.)
błędów na desce nie mam, dyskoteki pod maską również.
Nie wiem co to znaczy czy pali na 4 gary, jak to sprawdzić?



Awatar użytkownika
Jacek75
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 960
Rejestracja: czw kwie 10, 2008 09:16
Lokalizacja: Kraków
Auto: Golf Variant MK5 1.4 TSI 122hp
Silnik: CAXA
Kontakt:

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: Jacek75 » pt paź 12, 2012 11:09

W tym silniku najlepsze świece to PZFR6J-11, ASO daje Boscha platynowego, ale jaki kod nie wiem. Bosch niestety stary model świec już nie robiony a na tych nowych chodzi gorzej.
Nie masz żadnych kabli tylko palcocewki jak już wspomniano.
Awarię cewki lub wypadanie zapłonu najlepiej vag w czasie jazdy, jeżeli sporadycznie, jak padnie całkiem to po prostu czuć, muli i chodzi jak traktor, brak mocy, zapala kontrolkę check i mruga.
Jedna cewka to ok.100-120zł są 4 można kupić ASO, Bosch, BERU ZSE030
o znalazłem dawniej były ngk PZFR5D-11 ale nie robią a bosch obecnie FR 7 HPP 33+ lub lepsze wg mnie FR 7 HPP 222U (ASO) ale te najstarsze z niebieskimi napisami, ktore były wtedy jak te stare NGK, to nie pamiętam numeru


TSI RULEZ. Retrofit: tempomat, lampki ostrzegawcze drzwi, TPMS, DRL, doświetlenie zakrętów; VCDS 11 kodowanie, kasowanie błędów.

rob18
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn cze 14, 2010 20:02
Lokalizacja: kraków

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: rob18 » pt kwie 05, 2013 22:23

Jutro jadę do mechanika zmieniać świece w swoim AZD. Czy po zmianie świec powinno się coś jeszcze zrobić? Jakieś ustawienia na komputerze czy wystarczy tylko je przekręcić i to wszystko?



wojtas46
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2487
Rejestracja: pt lut 06, 2009 19:47
Lokalizacja: łęczyca

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: wojtas46 » pt kwie 05, 2013 22:35

rob18, cała filozofia to wykręcić stare a wkręcić nowe i fajrant



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: herbu » pt kwie 05, 2013 23:13

wojtas46 pisze:cała filozofia to wykręcić stare a wkręcić nowe i fajrant
Jeszcze trzeba cewki nałożyć, bo nie pojedzie :helm:
Ale fakt - żadna filozofia. Jak masz klucz, to 5 minut roboty


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

HerrBoss
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 04, 2015 14:28

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: HerrBoss » pn maja 04, 2015 21:37

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego
Witam wszystkich forumowiczów!

Nie zakładam nowego tematu tylko odgrzewam kotleta bo dotyczy świec do silnika 1.6 16V AZD (ewentualnie BCB gdyż są one podobne)
Mam dylemat z wyborem świec do VW GOLFa IV 1.6 16V AZD 2002r. + GAZ
Zaraz po zagazowaniu wymieniłem świece z BOSCH F7HPP222U - z logo VW/AUDI na polecane do gazu DENSO K20TT (podobno tanie a dobre) Zrobiłem już na nich ok 20tyś km. Niedawno poczytałem trochę o świecach i naszło mnie na porównanie wizualne tych świec. Okazało się, że DENSO jest krótsza i ma bardziej schowaną elektrodę. Sprawdziłem na stronie producenta i okazało się, że przeznaczone są 1.6 16V ale ATN, AUS a nie AZD,BCB - piszę o tym gdyż nie każdy rozróżnia te silnik, przez co błędnie dobiera świece. Wydaje mi się, iż na DENSO K20TT autko jakby straciło na przyśpieszeniu, chociaż inni użytkownicy nie narzekają, a nawet polecają te świece.

Interesują mnie świece firm NGK lub DENSO
oryginalnie siedziały BOSCH F7HPP222U - podobno już nie produkowane ale jeszcze można gdzieś znaleźć
numer VW 101905601
wyszukiwarka NGK poleca do tego silnika PZFR6J-11(3586)
dealer Skoda NGK z logo VW/AUDI PZFR5D-11 (podobno dawniej wyszukiwarka NGK takie polecała)
Wszyscy polecają NGK a nikt nie mówi o DENSO
wyszukiwarka DENSO poleca PKJ16CR-L11 (platynowe) IL16L (irydowe) VK16 (do GAZU)

W czym problem ? a no w tym, że te świece różnią się wartością cieplną, NGK z wyglądu to samo ale pierwsza ma wartość 6 a druga 5, DENSO - wartość tych świec odpowiada wartości NGK 5 (DENSO 16 = NGK 5 i odpowiednio 20 = 6). To może lepsze będą idąc tropem NGK te z wyższą wartością cieplną -DENSO PKJ20CR-L11, IL20L VK20?

Do gazu lepsze będą platynowe czy irydowe (pomijam te przeznaczone do gazu)?
Jeździł ktoś silnikiem AZD/BCB na DENSO?



HerrBoss
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 04, 2015 14:28

golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: HerrBoss » pt maja 22, 2015 23:27

nikt nie odpowiedział na moje pytania więc usystematyzuję zdobytą wiedzę, może się komuś przyda

GOLF IV 1.6 16V AZD oryginalnie były montowane BOSCH F7HPP222U - takie udało mi się zakupić 4 szt. za 140zł. Są to świece podwójnie platynowe. Odpowiednik NGK PZFR6J-11
Etka podaje nr 101 905 601 odpowiednik NGK PZFR5D-11 V-line 34 - te też się nadają, ale z NGK polecam PZFR6J-11

Jakbym nie zakupił Boschów to zdecydowałbym się na DENSO PKJ16CR-L11(podwójna platyna - LongLife) - najwyższa jakość w rozsądnej cenie
Irydowe Denso IK16L myśl, że też są OK, ale te nie są LongLife, tylko elektroda środkowa jest irydowa
Irydowo-Platynowe Denso VK16 LongLife, ale cena z kosmosu, jakby były tańsze to bym te wybrał.

Dlaczego nie PKJ20CR-L11 (odpowiednik NGK PZFR6J-11), IK20L, VK20? a no dlatego bo producent takie zaleca - pewnie trochę lepiej się zna na świecach :P i trzeba mu zaufać.

Denso K20TT które często są polecane do Golfa 1.6 16V z LPG są OK ale do silników ATN, AUS a nie do AZD, BCB. Jak pisałem wcześniej takie wkręciłem do AZD i z początku silnik nie pracował jak powinien - szarpał, po przejechaniu kilkudziesięciu km wszystko wróciło do normy - pewnie mapy się przestawiły. Tak jeździłem przez rok po czym wymieniłem na wspomniane Bosche F7HPP222U - tu nie było problemu z szarpaniem, chociaż obawy miałem czy w ogóle zapali. Zapalił elegancko i mruczał jak kotka na piecu. Dlaczego nie K20TT? Po prostu mają inną budowę - są krótsze, mają krótszą elektrodę.

Co do samodzielnej wymiany świec:
potrzebne : klucz do świec 16" najlepiej z magnesem lub taką wkładką plastikową do chwytania świec, 2 śrubokręty płaskie, odkurzacz, trochę czasu, chęci.
Świece wykręcamy na zimnym silniku

prosta sprawa, otwieramy maskę (ciekawe, że nikt o tym nie pisze w poradnikach he he), zdejmujemy plastikową obudowę filtra( nie zapomnij odpiąć odmy - po lewej i po prawej gumowej rurki), wyjmujemy cewki - najlepiej podwadzić dwoma płaskimi śrubokrętami na zasadzie dźwigni, odpinamy wtyczkę od cewki - naciskamy przycisk we wtyczce i wyciągamy - ja pomogłem sobie śrubokrętem bo ciężko siedziały. wykręcamy świecę, jak jest jakiś bród wyciągamy odkurzaczem, wkręcamy nową świecę najlepiej kluczem dynamometrycznym z siłą 25-30Nm lub jak nie mamy klucza z wyczuciem do oporu ale niezbyt mocno, dostępu do świec 1 i 2 od lewej pilnuje wlew oleju, co zrobić? - odkręcić wlew. po wkręceniu wszystkich 4-ech świec zakładamy cewki ( nie zapomnij zapiąć wtyczek), zakładamy osłonę z filtrem powietrza, podłączamy odmę i tą drugą rurkę odpalamy i tak zostawiamy na biegu jałowym do osiągnięcia temperatury 90°C. Jak wszystko jest OK to jedziemy w teren zaszpanować nowym nabytkiem :smoke:.



Awatar użytkownika
jmw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: wt sie 18, 2015 17:40
Lokalizacja: Śląskie
Silnik: BCB

Re: golf IV 1,6v AZD jakie świece

Post autor: jmw » sob sty 30, 2016 18:31

Przymierzam się do wymiany świec w 1,6 BCB, przebieg 160 tys. Nie wiadomo kiedy były ostatnio wymieniane. Prośba o poradę z Waszych doświadczeń jakie świece do 16V ze ze względu na cyrkulację mieszanki w cylindrze (niklowe, irydowe, platynowe, ile elektrod). Czy warto wymienić również cewki?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk4 (1997 - 2005)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości