1.4 - silnik bierze olej

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

golfown
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 22:51

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: golfown » pt wrz 13, 2013 23:09

Witam,

Posiadam golfa mk5 z 2005 roku, z benzynowym silnikiem o pojemności 1.4L i mocy bodajże w okolicach 80 bhp. Gdy kupiłem to auto jego przebieg wynosił w okolicach 68 tys. km obecnie na liczniku jest 99 tys. (auto posiadam 3.5 roku). Od jakiegoś czasu auto zaczęło zużywać olej. Od około dwóch lat co jakiś czas zapala się kontrolka oleju. Postanowiłem więc sprawdzić jak wygląda to zużycie. Olej zawsze dolewałem w okresie nie dłuższym niż 5 minut od zaświecenia kontrolki.

I tak 21 czerwca na trasie zapaliła mi się kontrolka oleju, przebieg był 96140 i wlałem ok 750ml 5W-30. Na bagnecie poziom wyniósł ok 3/4 oznaczenia na bagnecie wskazującego min-max poziom. W momencie zapalenia się tej kontrolki poziom oleju na bagnecie wskazywał poziom minimum.

Kolejny raz kontrolka zapaliła się 8 września, stan licznika wyniósł 99279 km i tak jak poprzednio wlałem 750ml - badanie bagnetem na zimnym silników znów wskazało 3/4.

Słyszałem cztery różne opinie na ten temat:

1) pan z serwisu (nie autoryzowanego vw) - że silnik bierze olej, ale mogę tak jeździć pod warunkiem, że będę trzymał rękę na pulsie i nie dopuszczę do jazdy bez oleju - co też czynię po dziś dzień
2) znajomy 1. - ponoć te silniki tak mają i potrafią spalić nawet litr oleju na 5000 km.
3) znajomy 2. - ponoć za mało jeżdżę i dlatego bierze olej - mój średni roczny przebieg to do 10 tys. km często też poniżej tej granicy, w większości po zakupy i około 20 minut na trasie do 130km/h przynajmniej raz w tygodniu.
4) znajomy 3. - mam sprzedać natychmiast ten samochód

Z auta nie kapie olej, nie sprawdzałem jeszcze czy pluje z rury wydechowej olejem.
Co czynić i gdzie leży prawda ?



Awatar użytkownika
Fafik258
Forum Master
Forum Master
Posty: 1096
Rejestracja: wt mar 16, 2010 23:47
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: Fafik258 » sob wrz 14, 2013 08:55

750 ml /3139 km = 0,23 l na 1000 km. Kolego generalnie nie ma tragedii a tym bardziej, że jeździsz na oleju 5w30. Co ile wymieniasz olej?
Jeżeli jesteś w trybie long life to moim zdaniem połączenie 5w30 i trybu long life w połączeniu z silnikiem 1.4 i jego trzy częściowymi pierścieniami olejowymi niestety kończy się braniem oleju.
golfown pisze:Z auta nie kapie olej, nie sprawdzałem jeszcze czy pluje z rury wydechowej olejem.
Kolego nawet jak by brał litr na 1000 km to nie będzie pluł olejem
golfown pisze:4) znajomy 3. - mam sprzedać natychmiast ten samochód
Bez paniki
golfown pisze:3) znajomy 2. - ponoć za mało jeżdżę i dlatego bierze olej - mój średni roczny przebieg to do 10 tys. km często też poniżej tej granicy, w większości po zakupy i około 20 minut na trasie do 130km/h przynajmniej raz w tygodniu.
Jazda typowo miejska, niedogrzany silnik, dużo rozruchów. Zależy co ile wymieniasz olej. Ja przy takiej jeździe wymieniam co 8-10000 tyś. km
golfown pisze:2) znajomy 1. - ponoć te silniki tak mają i potrafią spalić nawet litr oleju na 5000 km.
Zgadza się a zaczynają brać olej prawdopodobnie przez stosowanie oleju 5w30 i wydłużone okresy wymiany
golfown pisze:1) pan z serwisu (nie autoryzowanego vw) - że silnik bierze olej, ale mogę tak jeździć pod warunkiem, że będę trzymał rękę na pulsie i nie dopuszczę do jazdy bez oleju - co też czynię po dziś dzień
Zgadza się.

Zatem ja przeszedłbym na olej 5w40 lub jak większość użytkowników 1.4 na 5w50 i obserwował. Zużycie oleju na pewno spadnie



golfown
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 22:51

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: golfown » sob wrz 14, 2013 10:10

Kolego - dziękuję za odpowiedź ! A po niżej odpowiedzi i kolejne pytania.

1) Olej wymieniam chyba raz w roku, może dłużej - nigdy się dokładnie tym datom nie przyglądałem, mogło być dłużej - do tej pory byłem na wymianie chyba 2 razy, bo to było przy okazji jakichś tam drobnych napraw, czy wymiany opon. Teraz będę wiedział, aby i to jakoś usystematyzować. Jeśli to ma być co 8-10 tys to wyjdzie że raz rocznie.
2) Co to jest "tryb long life" ?
3) 5w30 polecili mi w sklepie, że taki właśnie olej vw poleca do swoich aut - więc kupiłem bańkę 5 litrów castrola, żeby mieć na te dolewki. Mogę to spróbować gdzieś opchnąć, jeśli mam się przesiąść na inny.
4) 5w40, 5w50 - jaka to różnica jest ? i dlaczego mam przejść na ten olej ? Nadmienię jeszcze tylko, że mieszkam na wyspach i tam nie ma ostrych zim (jeśli to ma w ogóle jakiś wpływ)
5) Jazda typowo miejska - zgadza się, z tym że często jest tak, że auto stoi nieruszane przez tydzień, lub jadę gdzieś raz dziennie.



Awatar użytkownika
Fafik258
Forum Master
Forum Master
Posty: 1096
Rejestracja: wt mar 16, 2010 23:47
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: Fafik258 » sob wrz 14, 2013 10:26

golfown pisze:1) Olej wymieniam chyba raz w roku, może dłużej - nigdy się dokładnie tym datom nie przyglądałem, mogło być dłużej - do tej pory byłem na wymianie chyba 2 razy, bo to było przy okazji jakichś tam drobnych napraw, czy wymiany opon. Teraz będę wiedział, aby i to jakoś usystematyzować. Jeśli to ma być co 8-10 tys to wyjdzie że raz rocznie.
golfown pisze: mój średni roczny przebieg to do 10 tys. km często też poniżej tej granicy
Raz w roku lub twój przebieg i jest ok.
golfown pisze:2) Co to jest "tryb long life" ?
Wydłużone okresy wymiany oleju 2 lata 20000 tyś km i wtedy właśnie używamy 5w30
golfown pisze:3) 5w30 polecili mi w sklepie, że taki właśnie olej vw poleca do swoich aut - więc kupiłem bańkę 5 litrów castrola, żeby mieć na te dolewki. Mogę to spróbować gdzieś opchnąć, jeśli mam się przesiąść na inny.
W sklepach często nie potrafią dobrze doradzić. Tym bardziej na wyspach gdzie nie przywiązuje się wagi do aut
golfown pisze:4) 5w40, 5w50 - jaka to różnica jest ? i dlaczego mam przejść na ten olej ? Nadmienię jeszcze tylko, że mieszkam na wyspach i tam nie ma ostrych zim (jeśli to ma w ogóle jakiś wpływ)
Olej 5w30 spełnia normę vw 504/507 i stosowany jest właśnie przy long life. Olej 5w40 spełnia normę vw 502 i taki powinno się stosować przy okresie wymiany 1 rok/15000 tyś. km w twoim przypadku 10000 tyś. Dla zimy ważny jest tylko pierwszy parametr czyli 5w więc nie ma to związku. Czyli oleje z końcówką 40 lub 50 zmniejszą twoje zużycie oleju ze względu na większą lepkość kinematyczną w temperaturze pracy oleju.



golfown
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 22:51

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: golfown » sob wrz 14, 2013 10:35

Dzięki, pobieżnie przejrzałem inne posty i zdaje się, że AGIP 5W50 jest polecany. Czy jakikolwiek olej znanych marek wystarczy ?



Awatar użytkownika
Fafik258
Forum Master
Forum Master
Posty: 1096
Rejestracja: wt mar 16, 2010 23:47
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: Fafik258 » sob wrz 14, 2013 10:52

Agip, mobil na temat marek się nie wypowiadam ale wychodzi na to, że agip jest lepszy od mobila



ozzy1979

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: ozzy1979 » sob wrz 14, 2013 11:41

golfown pisze:zdaje się, że AGIP 5W50 jest polecany
Fafik258 pisze:że agip jest lepszy od mobila
Od Mobila 1 5W50 jest zdecydowanie lepszy, bo:
1. baza olejowa to 100% PAO + estry (grupa IV bazowa), podczas gdy Mobil to najprawdopodobniej grupa III ++. Swiadczy o tym "kosmiczny" VI Agipa na poziomie 210, podczas gdy Mobil ma go na poziomie 180. Agip więc bedzie lepiej znosił wysokie temperatury, ma wyższą lepkość na gorąco i niższą na zimno. Ponadto baza PAO jest polarna bardziej niż Mobila, więc "przykleja" się do metalu w wiekszym stopniu niż baza III ++
2. Olej jest niszowy na naszym rynku, więc jest bardzo mała szansa, że będzie podrabiany.
3. Minus jest taki, że z racji użytej bazy ma klasę tylko SJ (Mobil ma SN) i nalezy go częściej wymieniać, ale dla mnie to żadna wada.
http://www.sklepzolejami.pl/pl/p/Eurosports-5W50-4L/28" onclick="window.open(this.href);return false;



golfown
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: pt wrz 13, 2013 22:51

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: golfown » sob wrz 14, 2013 12:14

Teraz pytanie laika, jak mi spuszczą cały olej to ile nowego oleju wejdzie do "pustego" silnika ?



Awatar użytkownika
Fafik258
Forum Master
Forum Master
Posty: 1096
Rejestracja: wt mar 16, 2010 23:47
Lokalizacja: Starogard Gdański
Kontakt:

1.4 - silnik bierze olej

Post autor: Fafik258 » sob wrz 14, 2013 13:33

W moim do kreski max 3.5 litra. Oczywiście z wymiana filtra oleju. Teoretycznie mamy te same silniki więc powinno być podobno



ODPOWIEDZ

Wróć do „Volkswagen: Golf - mk5 (2003 - 2009)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości