Alarm - ultradźwięki nie działają

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » śr lis 14, 2007 16:39

aadasiek pisze:a tak z ciekawości ile krzykną od ciebie? :chytry:
mi zapodał cene 100zł z założeniem i ustawieniem
Ja do tego alarmu co obecnie mam nic dokładać nie będę, te mikrofale to odradzał mi w momencie gdy będziemy zakładać nowy alarm. Za alarm Proxima + montaż mam rzuconą cenę 700zł.
flatron316 pisze:Tak jak pisałem sprawdz czy napięcie dochodzi i napisz to ci powiem jak to sprawdzić dalej
To pytanie z pewnością będzie śmieszne, ale możesz powiedzieć mi jak mam sprawdzić to napięcie? Ja operowanie miernikiem opanowałem do absolutnego minimum czyli potrafię przyłożyć te szczypce (końcówki miernika) np. do klem akumulatora i odczytac wynik. Nie mam pojęcia jak miałbym zmierzyć napięcie takiej puszczeczki która generalnie jest zamknięta i do jej środka wchodzą przewody :hmm: Dasz radę to wytłumaczyć?



Awatar użytkownika
cinek2004
"
Posty: 1795
Rejestracja: pn cze 04, 2007 08:01
Lokalizacja: Warszawa - WB

Post autor: cinek2004 » śr lis 14, 2007 17:18

Najpierw przekrec ten potencjometr na +, jak nic sie nie bedzie dzialo, to wtedy zaczniemy sie martwic
Mogl sie tez przewod wypiac z ktoregos gniazda(przy sterowniku czujnikow lub przy centralce alarmu).



Awatar użytkownika
flatron316
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: sob cze 18, 2005 19:34
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Post autor: flatron316 » śr lis 14, 2007 18:17

Jak chcesz najprościej to weź wypnij te mikrofony (te 2 czujki-czerwona i ta druga)
Włącz alarm -poczekaj aż sie uzbroi -posliń palec i pojedz po tych stykach tych mikrofonów 1 i 2
Powinien się wywołać alarm-ale tylko wtedy jak ta puszka jest:
1 podłączona (wyzwalanie alarmu)
2 zasilana (czyli ma + i -)



gluszcz
Forum Master
Forum Master
Posty: 1565
Rejestracja: sob lis 10, 2007 18:24
Lokalizacja: EBE
Kontakt:

Post autor: gluszcz » śr lis 14, 2007 21:10

seryjny alarm ma czujki zainstalowane w tylnym oswietleniu przy podsufitce,a wyłacznik tych czujek znajduje sie w lewym przednim slupku na dole,fabryczny podświetlony przycisk....tak przynajmniej mam u siebie



Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » śr lis 14, 2007 22:13

gluszcz pisze:seryjny alarm ma czujki zainstalowane w tylnym oswietleniu przy podsufitce,a wyłacznik tych czujek znajduje sie w lewym przednim slupku na dole,fabryczny podświetlony przycisk....tak przynajmniej mam u siebie
A ten przycisk to jest gdzieś na wierzchu czy schowany pod tapicerką? Czy mógłbyś załączyć jego fotkę?



Awatar użytkownika
flatron316
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: sob cze 18, 2005 19:34
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Post autor: flatron316 » śr lis 14, 2007 22:32

Ta kostka do ultradzwieków nie wygląda na seryjną
Chyba VW tak shiciarsko nie wrzuciłby samej kostki za bezpieczniki
Raczej by ją umocował
Masz dokładane czujki albo alarm i czujki



gluszcz
Forum Master
Forum Master
Posty: 1565
Rejestracja: sob lis 10, 2007 18:24
Lokalizacja: EBE
Kontakt:

Post autor: gluszcz » czw lis 15, 2007 00:17

U mnie jest podwietlony w kolorze deski/czerwony/ i znajduje sie na samym dole przy przednim lewym przednim slupku /sorry nie mam mozliwosci zrobienia fotki/rozmiaru 2 cm na 2cm z ikonka samochodu i -ultra dzwiekow-u siebie sprawdzalem jak wylaczysz go to czujki nie chodza,moj fabryczny alarm uzbraja sie w okolo 30sek.Co do nowego alarmu to poczytaj o alarmach wspolpracujacych z fabryczna instalacja golfa/modem komfortu itp.itd./dzialajacych w canie.



Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » czw lis 15, 2007 14:33

gluszcz pisze:U mnie jest podwietlony w kolorze deski/czerwony/ i znajduje sie na samym dole przy przednim lewym przednim slupku
To ja nie mam czegoś takiego :/

Dobra panowie mam nowe dane :)
Wczoraj wydawało mi się, że odkręciłem ten boczek. Znaczy odkręciłem ale tylko jedną część a dzisiaj odrkęciłem 3 elementy i dopiero miałem konkretny dostęp do tych wnętrzności.

No więc przekręciłem ten potencjometr najpierw na połowę między + a - i niestety nic. Potem dałem na maxa + i też nic się nie zmieniło. Czyli problem chyba leży gdzie indziej.

Inne spostrzeżenia:

1. Na tej puszce jest najklejka z datą 1999 (auto jest również z tego roku) - tak tylko podaję, bo nie wiem czy te rzeczy mają jakąś określoną żywotność.

2. Na tej puszce jest również dioda, której wczoraj nie widziałem. Dioda ta nie pali mi się w żadnym stanie, zarówno gdy auto jest otwarte no i jak zamykam. Chyba powinna się palić prawda? Ale to się pali sygnalizując że dochodzi do tego prąd czy dioda się zapala po uzbrojeniu auta gdy ultradźwięki się aktywują?
Fotki puszki:

Obrazek

i rozebrana:

Obrazek

3. Do tej puszki dochodzą 3 wtyczki:

Obrazek

Te skrajne idą do czujek przy szybie. Środkowa to pewnie zasilanie i do centralnki alarmu (?). Testowo wyjąłem każdą wtyczkę i włożyłem z powrotem, ale nic to nie dało :)

4. Nie wiem czy to do tego tematu, ale zauważyłem również jakiś zestaw trzech bezpieczników. Sprawdziłem i wszystkie są dobre, foto:

Obrazek

5. Przy nawiewach mam taką diodę:

Obrazek

która nigdy mi się nie paliła. Teraz zaczynam podejrzewać, że ona sygnalizuje aktywację tych ultradźwięków. Kabelek od tej diody idzie w te wiązki kabli przy tej puszeczce.

Dobra i co teraz? :)
Na moje oko wypadałoby zdiagnozować, czy ta puszka dostaje zasilanie, bo jeśli dostaje to może znaczyć, że się popsuła?

Czy centralka od alarmu jest jeszcze gdzie indziej ukryta? Liczyłem, że znajdę ją właśnie tutaj czyli pod kierownicą :)

Jeśli coś mam mierzyć miernikiem to proszę abyście napisali jak krowie na rowie co mam ustawić w mierniku i gdzie przyłożyć jego końcówki i jaki wynik na wyświetlaczu co będzie oznaczał.

pozdrawiam i czekam na dobre rady!



valerio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: czw gru 14, 2006 14:35
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: valerio » czw lis 15, 2007 14:53

No widzisz, sam znalazłeś puche od ultradźwięków. Dioda na tej puszce wskazuje zadziałanie tych czujników, a potencjometr umieszczony w puszce jest do ustawienia czułości ultradźwięków. Dioda na włączniku na desce rozdz powinna wskazywać nie zadziałalnie czujników ale uzbrojenie się alarmu. Nie wiem czy dobrze widzę, ale kabelki od diody z włącznika wchodzą do kłębka kabli z dodatkową puchą bezpieków, jeśli tak to koniec tych przewodów powinien trafić do centralki alarmu, więc radzę tego poszukać. Co do sprawdzenia miernikiem czujek ultradź to po załączeniu alarmu weż w łapki miernik, nastaw na napięcie stałe do 20V i podłącz masę miernika do masy auta a drugi kabelek od miernika po kolei przyłóż do środkowego złącza od czujek ultradź, jeśli będzie na jednym z pinów napięcie rzędu 12V to już wiesz, że zasilanie jest.

[ Dodano: 15 Lis 2007 14:09 ]
A tak dokładniej po kolei:
mojama pisze:No więc przekręciłem ten potencjometr najpierw na połowę między + a - i niestety nic. Potem dałem na maxa + i też nic się nie zmieniło. Czyli problem chyba leży gdzie indziej.
jest to regulacja czułości zadziałania ultradźwięków, regulować po uzbrojeniu alarmu poruszając się w środku auta
mojama pisze:2. Na tej puszce jest również dioda, której wczoraj nie widziałem. Dioda ta nie pali mi się w żadnym stanie, zarówno gdy auto jest otwarte no i jak zamykam. Chyba powinna się palić prawda? Ale to się pali sygnalizując że dochodzi do tego prąd czy dioda się zapala po uzbrojeniu auta gdy ultradźwięki się aktywują?
dioda pali się w momencie zadziałania czujek po uzbrojeniu alarmu
mojama pisze:Te skrajne idą do czujek przy szybie. Środkowa to pewnie zasilanie i do centralnki alarmu (?). Testowo wyjąłem każdą wtyczkę i włożyłem z powrotem, ale nic to nie dało
środkowa to zasilanie i połączenie z centralką alarmu
mojama pisze:4. Nie wiem czy to do tego tematu, ale zauważyłem również jakiś zestaw trzech bezpieczników. Sprawdziłem i wszystkie są dobre, foto:
jest to penie zestaw bezp podłączonych do świateł włączanych podczas alarmu
mojama pisze:5. Przy nawiewach mam taką diodę:
dioda sygnalizacji uzbrojenia/włączenia alarmu
mojama pisze:Dobra i co teraz?
Na moje oko wypadałoby zdiagnozować, czy ta puszka dostaje zasilanie, bo jeśli dostaje to może znaczyć, że się popsuła?
tak
mojama pisze:Czy centralka od alarmu jest jeszcze gdzie indziej ukryta? Liczyłem, że znajdę ją właśnie tutaj czyli pod kierownicą
wszystko wskazuje, że tak. Do centralki dojdziesz po kablach od diody z włącznika na desce rozdzielczej lub po kablach od puchy ultradźwięków
mojama pisze:Jeśli coś mam mierzyć miernikiem to proszę abyście napisali jak krowie na rowie co mam ustawić w mierniku i gdzie przyłożyć jego końcówki i jaki wynik na wyświetlaczu co będzie oznaczał.
miernik w łapki, ustawienie na napięcie stałe do 20V i pomiar środkowego złącza po załączeniu alarmu!


valerio

Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » czw lis 15, 2007 15:16

valerio pisze:Dioda na włączniku na desce rozdz powinna wskazywać nie zadziałalnie czujników ale uzbrojenie się alarmu
Mi się wydaje, że ona jest jednak od ultradźwięków. Alarm generalnie mi działa więc ona powinna się również palić po uzbrojeniu. Pamiętam, że kiedyś mierzyłem napięcie na niej po uzbrojeniu alarmu i nic nie było. Dlatego też wydaje mi się, że ona pokazuje aktywację czujek, ale nie upieram się przy tym.

Zanim odczytałem Twój post byłem zmierzyć tą puszkę po swojemu. Wydedukowałem, że napięcie do niej przechodzi w tej środkowej wtyczke w kabelkach po lewej - brązowy i fioletowy:

Obrazek

Miernik wskazał 12,31V !!! Czyli prąd do niej dochodzi. Co to oznacza? Że puszeczka jest zepsuta czy może być tak, że puszeczka jest dobra ale te czujki są zepsute?



Awatar użytkownika
flatron316
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: sob cze 18, 2005 19:34
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Post autor: flatron316 » czw lis 15, 2007 16:24

Zrobiłes tak jak ci pisałem?
Dotknąłeś palcem tych styków czujek?
Jak dotkniesz to obserwuj diodę (tą w puszce) czy się zapala
Ustawienie czułości na max
Ostatnio zmieniony czw lis 15, 2007 16:25 przez flatron316, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » czw lis 15, 2007 17:18

Zrobiłem tak:
- wyjąłem wtyczki od czujek z tej puszeczki
- ustawiłem czułość na max
- w puszce zwarłem te bolce w każdym gniazdku od czujek
Efektu niestety żadnego. Nie zapala się dioda na puszeczce ani alarm się nie odzywa pod wpływem ruchu w kabinie.
Zaczynam stawiać na to, że puszka jest padnięta.

Może teraz warto byłoby zdiagnozować same czujki? Jak to zrobić? Ja spróbowałem tak, ale nie wiem czy to ma sens, podejrzewam że nie. W mierniku ustawiłem tą opcję która puszcza napięcie z jednej końcówki do drugiej. Przyłożyłem końcówki miernika do wtyczki na końcu kabelka czujki i zacząłem w nią pukać znaczy w ten mikrofonik :) Miernik nie wykazał zmiany.

Poprawka co do tej diody przy nawiewach. Dolatuje do niej prąd 0,02 według miernika, ale taki prąd dolatuje zarówno gdy auto nie jest zamknięte i taki sam gdy jest uzbrojone.



Awatar użytkownika
flatron316
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 868
Rejestracja: sob cze 18, 2005 19:34
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Post autor: flatron316 » czw lis 15, 2007 18:53

Na których kablach masz + i - ?
Te wyeliminuj (napewno ten z +) weź włącz alarm-poczkaj aż się uzbroi-pozostałymi 3 po kolei zewrzyj do masy (podaj -) powinien się wywołać alarm
A wogóle masz pilota jakiegos do tego alarmu czy w kluczyku oryginalny jest?

Zostaw te czujki -nic z nimi nie kombinuj -jak się nie zasila ten moduł ani nie wyzwoli alarm po tym co ci wyżej napisałem tzn że jest niepodłączony albo skopany
Ostatnio zmieniony czw lis 15, 2007 18:56 przez flatron316, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
mojama
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 346
Rejestracja: sob cze 23, 2007 17:21
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: mojama » czw lis 15, 2007 19:18

flatron316 pisze:Na których kablach masz + i - ?
Ale chodzi o kable do zasilania tego modułu czyli o przewód fioletowy lub brązowy? Teraz nie pamiętam który to + a który -, ale mogę to sprawdzić.
flatron316 pisze:Te wyeliminuj (napewno ten z +) weź włącz alarm-poczkaj aż się uzbroi-pozostałymi 3 po kolei zewrzyj do masy (podaj -) powinien się wywołać alarm
Niebardzo rozumiem to wszystko. Przypominam obrazek:

Obrazek

Rozmawiamy o tej środkowej wtyczce? Mam w niej zlokalizować który to plus a który minus? Następnie mam odczepić ten z plusem? Nie wiem co to znaczy zewrzeć do masy - gdzie i czym mam dotknąć? Musisz tłumaczyć mi bardziej obrazkowo bo nie rozumiem nawet takiej podstawowej terminologii :)

flatron316 pisze: A wogóle masz pilota jakiegos do tego alarmu czy w kluczyku oryginalny jest?
Pilota mam w kluczyku:

Obrazek



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 88 gości