[mk3] elektryczne szyby

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
DuZy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn maja 16, 2005 15:44
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

[mk3] elektryczne szyby

Post autor: DuZy » ndz lip 17, 2005 13:43

witam

mam problem z szybą w prawych drzwiach ... problem polega na tym że szyba nie działa ;) ... samochód jest sprowadzany i wczoraj rozebrałem drzwi ... szyba trzyma się na drewnianym kołku zaklinowanym w drzwiach :| ... wyjąłem układ podnoszenia szyb i sprawdzałem pokolei: linki (wszystkie są i nie są przerwane), silniczek (przeczyściłem, przesmarowałem, nie widać żadnych przebarwień lub przepaleń) i została elektronika ... po złożeniu sliniczek działa i cały układ też ale tylko w jedną stronę (po podłączeniu do drzwi silniczek kręci się i opuszczanie szyb działa ale kiedy wcisnę przycisk do podniesienia słychać cykanie dochodzące z układu) ... wydaje mi się że nie jest to wina silniczka bo w jedną stronę kręci więc i w drugą powinien ... dla mnie wydaje się że jest to jeden z przekaźników (jeden odpowiedzialny za opuszczanie działa normalnie ale drugi od podnoszenia chyba nie) ... zdjąłem pokrywę od elektroniki ale w środku wszystko wygląda wprządku (żadnych przebarwień albo śladów przepalenia) ... przekaźniki niestety są wlutowane więc nie mogłem ich wyjąć i zamienić...

może ktoś mógłby powiedzieć mi co o tym sądzi ... czy jest to sprawa tych przekaźników czy silniczka czy może czegoś jeszcze innego o czym nie pomyślałem ... jakie są mniej więcej koszta związane z naprawą - czy da się to zrobić samemu czy oddać dla elektryka czy też trzeba kupować cały układ nowy ... zamieszczam też zdjęcie tego układu ...

z góry dzięki za podpowiedzi ...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Ramzes

Post autor: Ramzes » ndz lip 17, 2005 14:30

mam ten sam problem,ale od strony kierowcy, dopiero zamierzam rozebrac tapicerke i zobaczyc co jest grane, silniczek dziala, ale szyba sie nieopuszcza



Awatar użytkownika
Bolo_3m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:49
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Re: [mk3] elektryczne szyby

Post autor: Bolo_3m » ndz lip 17, 2005 14:43

DuZy pisze:witam

mam problem z szybą w prawych drzwiach ... problem polega na tym że szyba nie działa ;) ... samochód jest sprowadzany i wczoraj rozebrałem drzwi ... szyba trzyma się na drewnianym kołku zaklinowanym w drzwiach :| ... wyjąłem układ podnoszenia szyb i sprawdzałem pokolei: linki (wszystkie są i nie są przerwane), silniczek (przeczyściłem, przesmarowałem, nie widać żadnych przebarwień lub przepaleń) i została elektronika ... po złożeniu sliniczek działa i cały układ też ale tylko w jedną stronę (po podłączeniu do drzwi silniczek kręci się i opuszczanie szyb działa ale kiedy wcisnę przycisk do podniesienia słychać cykanie dochodzące z układu) ... wydaje mi się że nie jest to wina silniczka bo w jedną stronę kręci więc i w drugą powinien ... dla mnie wydaje się że jest to jeden z przekaźników (jeden odpowiedzialny za opuszczanie działa normalnie ale drugi od podnoszenia chyba nie) ... zdjąłem pokrywę od elektroniki ale w środku wszystko wygląda wprządku (żadnych przebarwień albo śladów przepalenia) ... przekaźniki niestety są wlutowane więc nie mogłem ich wyjąć i zamienić...

może ktoś mógłby powiedzieć mi co o tym sądzi ... czy jest to sprawa tych przekaźników czy silniczka czy może czegoś jeszcze innego o czym nie pomyślałem ... jakie są mniej więcej koszta związane z naprawą - czy da się to zrobić samemu czy oddać dla elektryka czy też trzeba kupować cały układ nowy ... zamieszczam też zdjęcie tego układu ...

z góry dzięki za podpowiedzi ...
a moze to nie wina alektroniki tylko przekladni od silnika ktora napedza te linki bo mialem taki sam przypadek u kumpla w Punciaku ze niechcialo podnosci i upuszczac w penym momencie i jak sie okazalo wytarlo sie na walku od silnika taka plastikowa przekladnia silimakowa wiec to bym jeszcze sprobowal obejrzec .


www.vwgolf.pl

Awatar użytkownika
DuZy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn maja 16, 2005 15:44
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: DuZy » ndz lip 17, 2005 14:56

przekładnia ślimakowa jest w porządku ... widziałem ją na własne oczy i przesmarowałem profilaktycznie ;) ... kółko do skęcania linek też się kręci ale tylko w jedną stronę (odpowiada to opuszczaniu szyb) ...



Awatar użytkownika
Bolo_3m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:49
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: Bolo_3m » ndz lip 17, 2005 15:02

DuZy pisze:przekładnia ślimakowa jest w porządku ... widziałem ją na własne oczy i przesmarowałem profilaktycznie ;) ... kółko do skęcania linek też się kręci ale tylko w jedną stronę (odpowiada to opuszczaniu szyb) ...
ale rozumiem ze na sucho kreci sie w jedna i druga strone tylko jaj podaczysz pod prad tpo kreci sie tylko w jedna stroone ???


www.vwgolf.pl

Awatar użytkownika
DuZy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn maja 16, 2005 15:44
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: DuZy » ndz lip 17, 2005 15:11

dokładnie tak ... na sucho chodzi w obie strony a jak podepnę do instalacji to kręci się tylko w jedną ... w drugą stronę słychać tylko cykanie w układzie ...



Awatar użytkownika
Bolo_3m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:49
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: Bolo_3m » ndz lip 17, 2005 15:16

DuZy pisze:dokładnie tak ... na sucho chodzi w obie strony a jak podepnę do instalacji to kręci się tylko w jedną ... w drugą stronę słychać tylko cykanie w układzie ...
czyli padla elektronika w twoim przypadku trza by dac do elektronika zeby posprawdzal.


www.vwgolf.pl

Awatar użytkownika
miomio1
Cool Europe GL
Cool Europe GL
Posty: 790
Rejestracja: czw gru 30, 2004 23:33
Lokalizacja: Mragowo
Kontakt:

Post autor: miomio1 » ndz lip 17, 2005 15:30

powinien działac silnik w jedną stronę , nawet jak podłączysz kontrolkę do kostki wchodzącej do całego podnośnika to do niego dochodzi jeden prąd który działa na podnoszenie i opuszczenie szyby( nie piszę o stałych prądach, tylko o tych gdy przytrzymasz przycisk opuszczania , podnoszenia ) ---także elektronikę masz OK szukaj przyczyny w linkach ,albo w instalacji ---sprawdź czy w kostce gdzie idzie instalacja do przedniej szyby jest cała tzn. nie jest przerwana (połamana) ściągnij harmonijkę ,przekręć w lewo całe gniazdo i odciągnij wtyk który wchodzi w gniazdo w przednim słupku tylko delikatnie ponieważ jest tam instalacja pneumatyczna do centralnego . I wtedy zobacz czy masz prąd



Awatar użytkownika
DuZy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn maja 16, 2005 15:44
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: DuZy » ndz lip 17, 2005 15:31

dzięki Bolo_3m

może ktoś jeszcze ma jakieś pomysły? może ktoś miał też coś takiego w swoim wózku ...

a może ma ktoś schemat tego układu do sterowania szybami ? jakby coś to na mejla prosiłbym duzy_82@tlen.pl

[ Dodano: Nie Lip 17, 2005 15:41 ]
miomio1 pisze:powinien działac silnik w jedną stronę , nawet jak podłączysz kontrolkę do kostki wchodzącej do całego podnośnika to do niego dochodzi jeden prąd który działa na podnoszenie i opuszczenie szyby( nie piszę o stałych prądach, tylko o tych gdy przytrzymasz przycisk opuszczania , podnoszenia ) ---także elektronikę masz OK szukaj przyczyny w linkach ,albo w instalacji ---sprawdź czy w kostce gdzie idzie instalacja do przedniej szyby jest cała tzn. nie jest przerwana (połamana) ściągnij harmonijkę ,przekręć w lewo całe gniazdo i odciągnij wtyk który wchodzi w gniazdo w przednim słupku tylko delikatnie ponieważ jest tam instalacja pneumatyczna do centralnego . I wtedy zobacz czy masz prąd
ale moment ... tak chyba być nie może, bo kółko na które nawijana jest linka musi się obracać raz w jedną a raz w drugą stronę żeby linkę móc nawinąć i rozwinąć ... w układzie sa dwa przekaźniki (dwa prostokątne czarne elementy na zdjęciu) i wydaje mi się że to one odpowiadają za zmianę kierunku nawijania i rozwijania linki ... linki są w porządku i instalacja raczej też (prąd jest bo w jedna stronę układ "się kręci" (opuszczanie szyb) ale w drugą słychac tylko cykanie (przy sterowaniu zarówno ze strony drzwi pasażera jak i kierowcy) ... wczoraj cały wieczór siedziałe nad tym z wujkiem i coś mi się wydaje że to będa te przekaźniki ale nie mam sprzętu żeby to sprawdzić ...



Awatar użytkownika
Bolo_3m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:49
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: Bolo_3m » ndz lip 17, 2005 15:42

miomio1 pisze:powinien działac silnik w jedną stronę , nawet jak podłączysz kontrolkę do kostki wchodzącej do całego podnośnika to do niego dochodzi jeden prąd który działa na podnoszenie i opuszczenie szyby( nie piszę o stałych prądach, tylko o tych gdy przytrzymasz przycisk opuszczania , podnoszenia ) ---także elektronikę masz OK szukaj przyczyny w linkach ,albo w instalacji ---sprawdź czy w kostce gdzie idzie instalacja do przedniej szyby jest cała tzn. nie jest przerwana (połamana) ściągnij harmonijkę ,przekręć w lewo całe gniazdo i odciągnij wtyk który wchodzi w gniazdo w przednim słupku tylko delikatnie ponieważ jest tam instalacja pneumatyczna do centralnego . I wtedy zobacz czy masz prąd
no dobra ale silnik nie bedzie sie przeciez kręcil tylko w jedna strone tylko w dwie powienin skotro ma otwierac i zamykac chyba ze tu konstrukcja jest inna niz w innych autach ???


www.vwgolf.pl

Awatar użytkownika
miomio1
Cool Europe GL
Cool Europe GL
Posty: 790
Rejestracja: czw gru 30, 2004 23:33
Lokalizacja: Mragowo
Kontakt:

Post autor: miomio1 » ndz lip 17, 2005 15:54

Z tego co wiem silnik w przednich dźwiach jak i w tylnich działa na takich samych zasadach , ja ostatnio robiłem tylne dźwi i do wtyczki która wchodzi w silniczek (układ)z tego co pamiętam wchodzi 2 prądy stałe i jeden prąd wtedy gdy szybę się podnosi to we wtyczce pojawia się trzeci prąd ...



Awatar użytkownika
DuZy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pn maja 16, 2005 15:44
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: DuZy » ndz lip 17, 2005 15:59

miomio1 pisze:Z tego co wiem silnik w przednich dźwiach jak i w tylnich działa na takich samych zasadach , ja ostatnio robiłem tylne dźwi i do wtyczki która wchodzi w silniczek (układ)z tego co pamiętam wchodzi 2 prądy stałe i jeden prąd wtedy gdy szybę się podnosi to we wtyczce pojawia się trzeci prąd ...
zobaczę jak to jest u mnie tylko miernik skołuje wieczorem ...



Awatar użytkownika
Bastianos
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob maja 21, 2005 10:17
Lokalizacja: Gubin

Post autor: Bastianos » ndz lip 17, 2005 16:10

witam ja miałem to samo jak kupiłem autko silniczek nie reagowałna słychać było tylko takie głuche bzyczenie ale wogule nie otwierał kiedyś zostawiłem go na słońcu całe ałto nagrzało się jak cholera wchodzę włanczam przełącznik a tu działa zadowolony cały dzien otwieralem i zamykałem i było ok wieczorem jak zrobiło się chłodniej kaplica okno otwarte a silnik klapa i musiałem ręcznie na kołeczki zamknąć elektryk powiedział ze silnik i przewody dobre cos z lutami i elektroniką nie tak kupiłem samą elektronike na szrocie w niemczech za 10 euro z rozbitego VW i działa jest ok
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.



Awatar użytkownika
Bolo_3m
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:49
Lokalizacja: Koszalin
Kontakt:

Post autor: Bolo_3m » ndz lip 17, 2005 16:12

miomio1 pisze:Z tego co wiem silnik w przednich dźwiach jak i w tylnich działa na takich samych zasadach , ja ostatnio robiłem tylne dźwi i do wtyczki która wchodzi w silniczek (układ)z tego co pamiętam wchodzi 2 prądy stałe i jeden prąd wtedy gdy szybę się podnosi to we wtyczce pojawia się trzeci prąd ...
bo prawdopodobnie to jest sygnal sterujacy który powoduje w ktora strone ma silnik sie obracac i tyle ale generalnie silnik obraca sie w jedna i druga strone.

[ Dodano: Nie Lip 17, 2005 16:15 ]
Bastianos pisze:witam ja miałem to samo jak kupiłem autko silniczek nie reagowałna słychać było tylko takie głuche bzyczenie ale wogule nie otwierał kiedyś zostawiłem go na słońcu całe ałto nagrzało się jak cholera wchodzę włanczam przełącznik a tu działa zadowolony cały dzien otwieralem i zamykałem i było ok wieczorem jak zrobiło się chłodniej kaplica okno otwarte a silnik klapa i musiałem ręcznie na kołeczki zamknąć elektryk powiedział ze silnik i przewody dobre cos z lutami i elektroniką nie tak kupiłem samą elektronike na szrocie w niemczech za 10 euro z rozbitego VW i działa jest ok
prawdopodobnie porobily sie gdzies twarde luty i dlatego nie dzialalo jak nalezy ale kazdy elektronikt to znajdzie wiec nie wiem w czym problem :grin:


www.vwgolf.pl

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości