Sprężarka klimatyzacji - pytania

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Zico63b
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 4241
Rejestracja: pt cze 06, 2008 21:45
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Zico63b » czw lip 01, 2010 14:49

Otwartym!
Obieg zamknięty włącza się tylko w wyjątkowych kilku okolicznościach, np.: jazda za starym dymiącym Ikarusem, chęć szybkiego schłodzenia lub nagrzania wnętrza, pewne czynności przy odgrzybianiu układu.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw lip 01, 2010 14:51

jak chcesz , przy obiegu zamkniętym szybciej wychłodzisz , ale na dłuższą metę pasuje wpuscić troszkę świeżego powietrza , filtr na podszybiu powinien być czysty



Awatar użytkownika
Gracjan
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 20:52
Lokalizacja: Polska

Post autor: Gracjan » czw lip 01, 2010 14:54

Dzięki!



gelek82
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 140
Rejestracja: sob lis 01, 2008 13:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: gelek82 » czw lip 01, 2010 15:00

mam sprężarke SANDEN SD7V16
obojętnie który tłoczek przyblokuje ?

macie może jakiś schemat budowy takiej sprężarki, ewentualnie jakieś fotki jak ją rozebrać ;)

dzięki



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw lip 01, 2010 15:03

powiedz co chcesz , a ja Ci po kolei powiem, tylko najpierw kup sobie uszczelki korpusu , bo potem wydasz dyzo kasy na nabijanie uszczelnianie i ponowne nabijanie :bigok:

[ Dodano: Czw 01 Lip, 2010 ]
uszczelki masz w sklepie wysyłkowym w Warszawie , telefon 22 817 83 01 , uszczelki korpusu komplet 60 zł , kod produktu MT 20 45 , A dławica czołowa koszt 40 zł



gelek82
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 140
Rejestracja: sob lis 01, 2008 13:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: gelek82 » czw lip 01, 2010 15:25

Intersuje mnie krok postępowania aby samodzielnie odkręcić srubę :)
Narazie zrozumiałem, że ma to wyglądać tak:

1. Odessanie czynnika w autoryzowanym zakładzie
2. Odczepienie wszelkich przewodów od sprężarki - czy mogę to zrobić samemu ? na co muszę uważać ? mam coś zatkać ? coś się może wylać ?
3. Zdjęcia paska napędowego i odkręcenie sprężarki od samochodu
4. Odkręcenie kilku śrub na tylne pokrywie
5. Zablokowanie jednego tłoczka co spowoduje zablokowanie wału
6. Odkręcenie śruby ;)
7. Złożenie pokrywy
8. Założenie nowej tarczy sprzęgła, regulacja szczeliny i montaż sprężarki
9. Podłączenie przewodów i nabicie klimy

Do czego w takim razie uszczelki korpusu i dławica czołowa ?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw lip 01, 2010 15:43

wszystko ładnie opisałeś , tylko jest pare warunków , po pierwsze odessanie czynnika w zakładzie po to aby powtórne nabicie było tańsze , po drugie po odkręceniu węży z tyłu sprężarki zatkaj otwory korkami z gumy lub kawałkami folii , następnie jak wykręcisz sprężarkę i odkręcisz siedem śrub pokrywy tylnej zobaczysz płytkę z zaworkami oraz uszczelke metalowo gumową , pod spodem tej płytki masz drugą uszczelke metalowo gumową , one są już wygniecione i nie nadają się do powtórnego założenia , nie wolno smarować żadnym silikonem do uszczelniania , więc po to musisz mieć nowe uszczelki , one się nazywają uszczelkami korpusu , tam masz największe ciśnienie , no chyba że masz zamiar ryzykować i powtórnie rozbierać kompresor i nabijać , a gaz bardzo podrożał , wystarczy zablokowanie jednego tłoczka , bo one chodzą na wachliwej tarczy , oczywiście jak okaże się po odkręceniu że masz zcięty frez lub klin , to prawdopodobnie wał sprężarki będzie tak samo do wymiany , a to wiąże się ze zdejmowaniem przedniej pokrywy w której jest dławica , bardzo ważny element uszczelniający , oraz duży o- ring pokrywy , tak samo do wymiany

[ Dodano: Czw 01 Lip, 2010 ]
szczeliny nie regulujesz , jest ustalona podkładkami pod tarczą sprzęgła , prawie zawsze jest ich trzy



gelek82
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 140
Rejestracja: sob lis 01, 2008 13:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: gelek82 » czw lip 01, 2010 15:48

dzięki

w łikend powinienem się za to zabrać - jak tylko dojdą części
napisze wtedy jak poszło :)

[ Dodano: 01 Lip 2010 15:53 ]
jeszcze jedno
miś fazi pisze:odkręcisz siedem śrub pokrywy tylnej zobaczysz płytkę z zaworkami oraz uszczelke metalowo gumową , pod spodem tej płytki masz drugą uszczelke metalowo gumową
która to płytka z zaworkami ?
uszczelka metalowo gumowa ?
druga uszczelka metalowo gumowa ?

czy możesz mi rozjaśnić obraz i podać numery na rysunku ?
link do rysunku: http://www.logan.in.ua/forum/gallery/al ... SD7V16.pdf

dzięki



zikr6
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 629
Rejestracja: czw kwie 09, 2009 20:52
Lokalizacja: lubuskie

Post autor: zikr6 » czw lip 01, 2010 16:02

Jeżeli nigdy nie rozbierałeś sprężarki to tylko narazisz się na koszty.Jeżeli chcesz wymienić uszczelniacz wałka sprężarki to musisz mieć specjalny przyrząd do zakładania bo uszkodzisz simering przez wielowypust wałka i będzie ciekło.(można zastąpić przyrząd końcówką od silikonu).Simering i uszczelnienia musisz posmarować olejem PAG 100(specjalny olej do sprężarek).Po wymianie uszczelnień trzeba napełnić sprężarkę nowym olejem.Do odkręcenia śruby sprzęgła dobrze jest użyć klucza do tarczy szlifierki kątowej(pasuje)

Zastanawia mnie dlaczego chcesz rozbierać sprężarkę skoro napisałeś że problemem jest sprzęgło?
Ostatnio zmieniony czw lip 01, 2010 16:05 przez zikr6, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » czw lip 01, 2010 16:04

11 i 12 to uszczelki 40 to płytka z zaworkami , to w kupie trzyma jena nakrętka wraz z zaworem regulacyjnym , tego nie rozkręcaj , wyjmij w całości , trzyma to w korpusie tylko o- ring zaworu , ale wyjmiesz bez problemu , przy zakładaniu patrz na dwa kołki ustalające , w innej pozycji nie założysz



Awatar użytkownika
rezystor22
VWieśniak
VWieśniak
Posty: 68
Rejestracja: ndz cze 27, 2010 18:20
Lokalizacja: Kalish
Kontakt:

Post autor: rezystor22 » pt lip 02, 2010 13:00

Witam,
mam nadzieje że powie mi ktoś czy takie luzy na przęgle kompresora są prawidłowe czy nie ??
Gdy sprzęgło załączy mi kompresor to słyszę 'klekotanie' dość głośne. Na filmie tego nie widać zbyt dobrze ale gdy ruszam sprzęgłem w granicach luzu to śruba stoi w miejscu, dopiero po pewnym momencie 'załapuje' i obraca się kompresor. Dodam że gdy załączylem sprzegło (na krótko , zdjęty pasek żebym mógł obracać kołem) to juz tego luzu nie ma.



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » pt lip 02, 2010 13:29

najlepiej by było jakbyś odkręcił nakrętkę 13 na sprzęgle , zdją tarczę sprzęgła i zobaczył na rowek klina i sam klin , luz na sprzęgle zawsze będzie ale powinno się kręcić razem z nakrętka , jeśli tam jest wszystko w porządku to luz taki może być między kłem wału a tarczą wachliwą , tam jest mocowanie jednego z drugim na bolcu zabezpieczonym segerem , klekotanie jest przez obijanie się tarczy wachliwej z tłoczkami o specjalne prowadzenie ( kawałek odpowiednio ukształtowanego płaskownika ) ale to wszystko oprócz zdemontowania sprzęgła wymaga odessania czynnika i rozebranie kompresora



gelek82
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 140
Rejestracja: sob lis 01, 2008 13:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: gelek82 » pt lip 02, 2010 14:04

zikr6 pisze: Zastanawia mnie dlaczego chcesz rozbierać sprężarkę skoro napisałeś że problemem jest sprzęgło?
Sprzęgło obraca mi się na wale i nie kręci mi się razem z wałem
Kręcąc śrubą, kręce wałem i nie potrafię go unieruchomić, aby odkręcić nakrętke

Może ty masz jakiś pomysł jak ją odkręcić bez rozbierania sprężarki ?



Awatar użytkownika
miś fazi
_
_
Posty: 6627
Rejestracja: ndz cze 11, 2006 13:01
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: miś fazi » pt lip 02, 2010 14:14

jak już chcesz na upartego , to weż fleksa małego i zetnij nakrętkę delikatnie potem jakoś po mału usuń resztki , tam jest normalna nakrętka samokątrująca M8 z normalnym gwintrm , ale jak się okaże że uszkodzony jest wpust na klin lub frez to i tak Cię nie minie rozbieranie

[ Dodano: Pią 02 Lip, 2010 ]
i piszę jeszcze raz , nie ma możliwości inaczej przyblokowaś wału
Ostatnio zmieniony pt lip 02, 2010 15:02 przez miś fazi, łącznie zmieniany 1 raz.



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości