Spryskiwacze reflektorów - jak podłączyć elektrykę?

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Post autor: Kamel » śr lip 15, 2009 10:13

Rafit pisze:Rozumiem, że elektryka dochodzi tylko do pompki, a cały układ wysuwania itd sterowany jest podciśnieniem?
Tak, dokładnie tak. Dodatkowa pompka podaje płyn pod wysokim ciśnieniem na spryskiwacze lamp, te pod wpływem ciśnienia wysuwają się i spryskują lampy.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
Radas
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 864
Rejestracja: pt lis 21, 2008 21:41
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Radas » ndz sty 03, 2010 20:45

cinek2004, Kolego a ten przekaźnik 389 różni się od tego 387 (603 z paska). Bo ja wyszukałem że on ma nr 4B0 955 531 C, a odpowiednio 383(603) mają numery kończące się literką E 4B0 955 531 E. I jeszcze jedno pytanie czy idzie podłączyć to całe ustrojstwo pod wiązkę która idzie do spryskiwaczy szyb?? Oczywiście licząc się z tym że będą działać równocześnie i spryski szyb i lamp.

[ Dodano: 09 Sty 2010 17:30 ]
Więc tak: spryski zamontowane elektryka pociągnięta pozostaje tylko czekać aż dotrze do mnie przekaźnik (zamówiony 603 4B0955531E).
Z zamontowaniem sprysków zbiorniczka itd jest trochę zabawy ale jak się dokładnie przeczyta pierwszy post kolegi Kamel'a to wszytko do opanowania. Jest tylko dużo zabawy z przeciągnięciem + do przekaźnika chyba że ktoś ma na tyle cierpliwości i siły żeby rozbierać podszybie zdejmować wycieraczki i dostać się tam przez białą skrzynkę w podszybiu (biała skrzynka w podszybiu po stronie kierowcy) Chyba że ktoś znajdzie inny sposób na dostanie się do przekaźnika. Ja zrobiłem to tak:
1. Zakup potrzebnych części tj.
-spryskiwacze
-zbiorniczek na dwie pomki 5,5L
-pompka wysokociśnieniowa
-węże wszystko powyżej za 250 zł Allegro
-przekaźnik wycieraczek 603 (4B0 955 531 E) 67 zł Allegro
-wtyczka dwupinowa do pompki (1J0 973 722 A) 27zł w ASO
-przewody około 5m koloru czerwonego przekroju 2,5mm2, około 3m koloru brązowego 2,5mm2, około 1m kabla czerwonego o przekroju 1,0mm2
- konektory 2 żeńskie 5mm, 3 żeńskie 2,5mm te drugie zdobyłem z kostki ISO od radia

Podobnie jak w pierwszym poście:

Wycinamy dziury w zderzaku powoli i dokładnie odmierzając dziury żeby wszystko pasowało, mi to zajęło dużo czasu ponieważ spryskiwacze a dokładnie dysze spryskiwaczy nie chciały siedzieć w tłoczku ponieważ był tam wyłamany taki ząbek który nie pozwala im na wypadanie podczas spryskiwania. Założyłem na to opaski skręciłem i działa.
Następnie należy obsadzić wtyczkę pompki spryskiwaczy reflektorów pinami z kostki ISO z kabelkami 2,5mm2, zdemontować przekaźnik wycieraczek 377 i przed podmianą należy uzupełnić w gnieździe przekaźnika brakujące 3 piny nr 6, 9 oraz 15 oznaczone nóżki przekaźnika 603 odpowiednio SRA, 56 oraz 30a.

Na jednym z końców czerwonego kabla 2,5mm2 zaciskamy konektor żeński 5mm i obsadzamy pin 6 (SRA) gniazda przekaźnika wycieraczek,na czerwonym kablu 1,0mm2 zaciskamy konektor żeński i obsadzamy pin 15 (30a) dalej kawałkiem żółtego kabelka 1,5mm2 z wsuwką 2,5mm obsadzamy pin 9 (56) gniazda przekaźnika wycieraczek. Ja musiałem rozwiercić gniazdo tego pinu ponieważ nie miałem ori wsuwek a te z kostki ISO nie pasowały więc ta wsuwka będzie luźna i podłączę ją dopiero jak dostanę przekaźnik (najpierw do przekaźnika a później przekaźnik do gniazda).

Kabel z pinu 6(SRA) przeciągamy przez białą skrzynkę do podszybia ja zrobiłem w tej skrzynce małą dziurkę na kabelek bo nie chciałem i nie mogłem zdemontować podszybia. Dalej ciągniemy ten kabel do pinu nr2 wtyczki pompki spryskiwaczy reflektorów.
Pod pin nr 1 wtyczki pompki spryskiwacza reflektorów podłączamy kabel koloru brązowego 2,5mm2 a koniec zakończony wsuwką z oczkiem i ciągniemy go do punktu masowego 28 umieszczonego pod maską po lewej stronie ściany grodziowej (za zbiorniczkiem wyrównawczym cieczy chłodzącej).

Kabelek żółty 1,5mm2 z końcówką ISO obsadzający pin 9 (56) gniazda przekaźnika wycieraczek pod pin 4 czarnego złącza 6-cio stykowego T6i/4 przy włączniku regulacji zasięgu świateł.
Kabel z pinu 15 podłączamy do punktu A52 czyli pod jeden z zacisków nr 30 znajdujący się m.in. pod przekaźnikiem wycieraczek 603

I to byłoby na tyle jak przyjdzie przekaźnik wycieraczek to dam znać jak to wszystko działa. Bez przekaźnika sprawdzałem podając plus na pompkę wysokociśnieniową i wszystko ok, ciśnienie bardzo duże a co za tym idzie schodzi dużo płynu więc nie podłączałem tego bezpośrednio pod wtyczkę od spryskiwaczy szyb.

Pozostaje mi jeszcze pomalować zaślepki i będzie baja :bigok:

[ Dodano: 24 Sty 2010 10:03 ]
Więc operacja spryskiwacze zakończona. Wszystko działa jak należy z ori przekaźnikiem i podłączeniem wg schematu kolegi kamel'a.
Zaślepki pomalowane w kolor, trzeba było jeszcze wymienić uszczelniacz na dyszy spryskiwacza, ten który wchodzi w tłoczek bo był już wyrobiony i przepuszczał płyn pozostały w układzie spryskiwaczy tj. w wężach, po spryskaniu. Później załączę foto.
Dzięki wszystkim którzy pomogli :bigok:



janus.wz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr mar 31, 2010 23:22
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: janus.wz » śr mar 31, 2010 23:30

Witam, jako iż google zaprowadziło mnie na to forum postanowiłem się zarejestrować i tu spróbować uzyskać informacje/ rozwiązanie problemu, a mianowiće przejde odrazu do sedna sprawy, w mojej sodzie fabii II zamontowałem spryskiwacze reflektorów, jednak teraz chcę to wszytko ładnie podpiąć pod przekażniki by to wszytko działało jak fabryczny zestaw. Poszukuję schematu elektrycznego który zobrazował by całą sytuację, wiem jaki mam użyć przekaźnik jednak poszukuje jeszcze odpowiedzi na pytanie jak i gdzie popodpinac te kable od pompki spryskiwaczy jak i od samego przekaźnika, przekaźnik ma 4 nóżki numer przekaźnika to 56.

Pozdrawiam



Awatar użytkownika
synec
Forum Master
Forum Master
Posty: 1777
Rejestracja: pn mar 10, 2008 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: synec » pt kwie 16, 2010 19:24

Jestem po montażu sprysków i opis jest ok. Od siebie dodam że bez oryginalnych konektorkór do wtyczek lepiej nie podchodzić do całego przedsięwzięcia. konektorki z kostki ISO są niezłe ale nie do końca.
a oto kilka pomocnych zdjęć z moich prac
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

[ Dodano: 04 Cze 2010 15:02 ]
Jeszcze w kwestii przeciągania kabla całej instalacji to spisałem jak ja to zrobiłem.

Zastosowałem metodę radasa mała dziurka w pokrywie białej skrzynki. tylko musisz uważać w którym miejscu ją robisz. Najlepiej dziabnąć ją jak najbliżej środka samochodu i jak najgłębiej gdyż w tych okolicach jest odpływ wody z szyby. Ja dodatkowo po przeciągnięciu kabla zawaliłem to silikonem. Dostęp jest ciężki (jeżeli nie zdejmujesz podszybia ale da się to zrobić, ja dziurkę zrobiłem lutownicą, ale lepiej zastosować cienkie długie wiertło.) Potem kabel ciągniesz podszybiem na stronę pasażera tam wychodzisz w okolicach filtra przeciwpyłkowego. Następnie idąc w kierunku zbiornika ze spryskami schowałem kabel w szczelinie pomiędzy blachami jest tam taka jak podniesiesz maskę. Dodatkowo zawaliłem go sylikonem żeby nie wypadał z tej szczeliny. No i dalej już jest łatwo, aha masę do pompki wziąłem ze śruby (taka większa 16 albo 17 nie pamiętam) którą przekręcona jest belka do reszty auta. Śruba jest w okolicach prawej lampy (widoczna na ostatnim zdjęciu).
Ostatnio zmieniony pt cze 04, 2010 15:05 przez synec, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Re:

Post autor: Kamel » czw lip 29, 2010 21:24

synec pisze:Jeszcze w kwestii przeciągania kabla całej instalacji to spisałem jak ja to zrobiłem.

Zastosowałem metodę radasa mała dziurka w pokrywie białej skrzynki. tylko musisz uważać w którym miejscu ją robisz. Najlepiej dziabnąć ją jak najbliżej środka samochodu i jak najgłębiej gdyż w tych okolicach jest odpływ wody z szyby. Ja dodatkowo po przeciągnięciu kabla zawaliłem to silikonem. Dostęp jest ciężki (jeżeli nie zdejmujesz podszybia ale da się to zrobić, ja dziurkę zrobiłem lutownicą, ale lepiej zastosować cienkie długie wiertło.) Potem kabel ciągniesz podszybiem na stronę pasażera tam wychodzisz w okolicach filtra przeciwpyłkowego. Następnie idąc w kierunku zbiornika ze spryskami schowałem kabel w szczelinie pomiędzy blachami jest tam taka jak podniesiesz maskę. Dodatkowo zawaliłem go sylikonem żeby nie wypadał z tej szczeliny. No i dalej już jest łatwo, aha masę do pompki wziąłem ze śruby (taka większa 16 albo 17 nie pamiętam) którą przekręcona jest belka do reszty auta. Śruba jest w okolicach prawej lampy (widoczna na ostatnim zdjęciu).
No i ja w końcu się wziąłem za elektrykę :-)
Co do przeciągania kabla to udało mi się puścić go przez gum przelotkę wraz z całą wiązką idącą pod maskę (oryginalnie powinien iść przez skrzynkę z wtyczkami pod plastikowym podszybiem, ale nie chciałem zdejmować podszybia).
Od strony komory wpuściłem go w osłonę kabli za filtrem powietrza.
Kabel masowy puściłem od punktów masowych pod akumulatorem, następnie dojechałem do osłony kabli i tam połączyłem go z kablem plusowym (połączyłem = zrobiłem mini wiązkę z tych dwóch kabli) i pod podszybiem puściłem na stronę pasażera, a dalej wplotłem moją mini wiązkę w pozostałe kable i dojechałem do pompki przy zbiorniczku.

Co do pinów pod przekaźnikiem to dorwałem starą wtyczkę z kawałkami przewodów od MK2 i okazało się, że piny mi przypasowały do gniazda przekaźnika :-)

Jeśli natomiast chodzi o sam przekaźnik 4B0 955 531C i 4B0 955 531E to oba pasują do sprysków lamp.
Ja mam przekaźnik 4B0 955 531E i wszystko ładnie działa :-)
Zdaje się, że ten przekaźnik jest też do czegoś jeszcze, bo 2 czy 3 piny zostały wolne, więc może to jest przekaźnik do czujnika deszcze.


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Awatar użytkownika
synec
Forum Master
Forum Master
Posty: 1777
Rejestracja: pn mar 10, 2008 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Spryskiwacze reflektorów - jak podłączyć elektrykę?

Post autor: synec » czw lip 29, 2010 23:29

Kamel pisze:a dalej wplotłem moją mini wiązkę w pozostałe kable
A jakie tam kable idą?



Awatar użytkownika
Kamel
VW Baron
VW Baron
Posty: 3278
Rejestracja: pt kwie 20, 2007 16:32
Lokalizacja: WB / WZ
Kontakt:

Re: Spryskiwacze reflektorów - jak podłączyć elektrykę?

Post autor: Kamel » pt lip 30, 2010 08:06

synec pisze:A jakie tam kable idą?
Po stronie pasażera w ścianie grodziowej mam wsunięte 2 gumy, w których idą kable m.in. do lampy, pompki spryskiwaczy szyby, zbiorniczka węgla aktywnego itd.
Swoją mini wiązkę przecisnąłem przez jedną z tych gum, żeby było jak najbliżej oryginału :bigok:


. . . . . . . . . . MOJA BYŁA GOLFINA . . . . . . . . . . . . . MOJA OBECNA JETTA . . . . . . . . . .

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], proertVow i 72 gości