Problem z włączaniem 2 biegu

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

baca7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 17, 2008 18:28
Lokalizacja: Rawicz

Problem z włączaniem 2 biegu

Post autor: baca7 » czw lip 17, 2008 18:41

Witam Szanownych Forumowiczów.
Od miesiąca jestem posiadaczem Golfa kombi z silnikiem benzynowym 1.6 SR z grudnia 1999 roku.
Auto ma przejechane 82 tys km - świeżo sprowadzone z Niemiec z całą histoią napraw i serwisów.
Mam jednak mały problem ze skrzynią biegów - dość ciężko wchodzi 2 bieg i czasem też 4. Gdy silnik nie pracuje biegi wchodzą idealnie, ale w czasie jazdy jest już problem - dwójkę ciężko się wbija, nic nie zgrzyta tylko zwyczajnie nie chce wejść jak w masło.
Czy ktoś spotkał się może z podobnym problemem - gdzie szukać przyczyny?
Dzięki za rady - pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » czw lip 17, 2008 18:52

linka sprzegła a w zasadzie samoregulacja to lookniecia aha jak ci bierze sprzegło 1-2cm po popuszczaniu sprzegła czy gdzies na srodku zakresu?


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

baca7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 17, 2008 18:28
Lokalizacja: Rawicz

Post autor: baca7 » czw lip 17, 2008 22:08

Sprawdziłem i sprawa wygląda tak. Sprzęgło bierze tak gdzieś około połowy zakresu, natomiast co jeszcze zaobserwowałem: w czasie jazdy gdy chcę włączyć 2 bieg to nieraz coś jakby zachaczyło zanim wejdzie w swoje miejsce (ale nic nie zgrzyta). Sprawdzałem też dzisiaj jak biegi wchodzą przy wyłączonym silniku - powiedziałbym, że normalnie ale w czasie wbijania każdego po kolei słychać jakiś odgłos gumy (trzeszczenie).
Pomyślałem jeszcze o oleju w skrzyni biegów - w ASO mówią, że się go niby nie wymienia, ale czy ten olej czasem nie jest winny, czy nie zużył się już na tyle, może trzeba go wymienić?
Proszę o jakieś wskazówki. Pozdrawiam.



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » czw lip 17, 2008 22:29

A co jest z cięgnami zmiany biegów? Myślę że tu możesz mieć problem.
baca7 pisze:dość ciężko wchodzi 2 bieg i czasem też 4.
2 i 4 znajdują się w jednej linii i być może linia 2-4 lewarka nie zgadza się linia 2-4 skrzyni biegów.


JaroW

baca7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 17, 2008 18:28
Lokalizacja: Rawicz

Post autor: baca7 » czw lip 17, 2008 22:35

Co jest z cięgnami nie wiem - jeszcze nie zaglądałem.
Jak to można sprawdzić i usunąć ten problem?



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » czw lip 17, 2008 23:38

Z tego co pamiętam to powinny być dwa cięgna. Jedno przenosi ruchy lewarka przód-tył (po liniach), drugie przenosi ruchy na boki wybieranie linii i może być potrzebna korekta regulacji tego drugiego. Pewności nie mam, ale zajrzyj czy przy skrzyni nie ma możliwości regulacji


JaroW

baca7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 17, 2008 18:28
Lokalizacja: Rawicz

Post autor: baca7 » pt lip 18, 2008 18:51

Po niedzieli umówiłem się z mechanikiem.
Zobaczymy co stwierdzi - mam nadzieję, że skończy się tylko na regulacji a nie naprawie skrzyni, bo słyszałem, że te z silników 1.6 mają jakąś wadę i często padają (podobno zrywają się jakieś nity czy coś).
Nie wiem tylko czy wymiana oleju w skrzyni ma sens, bo to nie tania sprawa a mówią, że się go nie wymienia.
Pozdrawiam.



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » pt lip 18, 2008 20:36

Wymianę narzazie odpuść sobie bo wygląda,że VW nie przewiduje wymiany oleju, a jedynie kontrolę poziomu i jego uzupełnienie, a to nic nie kosztuje, więc to możesz zrobić. Muszę jednocześnie przeprosić , ale wczoraj miałem ciężki dzień i pisząc odpowiedź trochę pomieszałem, ale i tak chyba tego nikt nie zauważył bo wpisów na ten temat brak. Chodzi o to że masz problem z 2 i 4 czyli obydwa biegi lewarkiem do tyłu, a nie jak pisałem biegi w jednej linii, co nie zmienia faktu, że twoje kłopoty mogą być powodem cięgien lub samego lewarka zmiany biegów, czyli zewnętrznych elementów a nie wewnątrz skrzyni. Bardzo rzadko mam kontakt z mk4 benzynowymi, a przeważnie trafiają się tdi i pisząc o linkach opisuje sterowanie skrzyniami przy silnikach tdi. Jeżeli twoja skrzynia jest sterowana w inny sposób to i tak musi być ona połączona z lewarkiem przez jakiś układ cięgien i szukanie przyczyny twoich kłopotów zacząłbym właśnie od nich i oczywiście od samego lewarka.
baca7 pisze:słyszałem, że te z silników 1.6 mają jakąś wadę i często padają (podobno zrywają się jakieś nity czy coś).
Jeżeli to naprawdę jest jakaś typowa usterka (fabryczna niedoróbka ) to powinno o tym być na forum, a przynajmniej koledzy z forum powinni się z tym spotkać. Sądząc po wypowiedziach to niektórzy naprawdę zjedli żeby przy Golfach. Miejmy nadzieję ,że trafią w końcu na twój temat.
Ostatnio zmieniony pt lip 18, 2008 20:39 przez Jarowo, łącznie zmieniany 2 razy.


JaroW

baca7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 17, 2008 18:28
Lokalizacja: Rawicz

Post autor: baca7 » pn lip 21, 2008 20:11

Byłem dzisiaj u mechanika i sprawa wygląda tak:
- stan oleju w skrzyni biegów OK
- cięgna też wyglądają OK
Mój mechanik zauważył jednak luz na takim plastikowym łączniku o dł około 10 cm, który z 2 stron zakończony jest półkulami, które wskakują na takie kulki znajdujące się na cięgnach. Ten łącznik wygląda na wyrobiony bo ma luz na tych kulkach. Łącznik znajduje się blisko przodu auta w okolicy silnika (widać go z kanału). Nie jest to droga rzecz - w serwisie na zamówienie niecałe 20 zł.
Co myślicie - czy w tym plastikowym łączniku może tkwić problem?
Pozdrawiam.



Awatar użytkownika
Fahoo
TDI Power
TDI Power
Posty: 4038
Rejestracja: wt lut 06, 2007 11:57
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Post autor: Fahoo » wt lip 22, 2008 11:36

to moze byc rozwiazanie problemu jesli jest luz usuń go,koszt nie jest wygórowany


https://www.facebook.com/fahoo.jedker
Kupię klape tył Golf IV/Bora Variant PW

Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » śr lip 23, 2008 22:41

Mogę jedynie podłączyć sie do opinii Fahoo, .Koszt niewygórowany w porównaniu z wiesz czym, więc warto poświęcić te dwie dychy, tym bardziej że prędzej czy później i tak trza by to wymienić. Po prostu poza lewarkiem i cięgnami/linkami nić mi do głowy nie przychodzi co by to mogło być jeśli nie skrzynia, a jak widać po mizernym zainteresowaniem twoim tematem nie tylko mnie. Jak wymienisz ten łącznik daj znać jaki efekt.


JaroW

baca7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: czw lip 17, 2008 18:28
Lokalizacja: Rawicz

Post autor: baca7 » wt lip 29, 2008 19:01

Piszę na gorąco - wczoraj mój mechanik założył mi ten plastikowy łącznik i .... jest rewelacja! Biegi wchodzą bez porównania lepiej a dwójka prawie idealnie. Tylko prawie, bo momentami czasem jeszcze lekko przychaczy, ale tak czy tak super.
Być może można by było wymienić jeszcze jeden podobny łącznik (bo ze schematu wynika, że są dwa), ale nie można było od dolu zlokalizować jego położenia.
Tak więc opłaciło się zainwestować - cena w ASO wyniosła niecałe 14 zł.
Pozdrawiam.



Jarowo
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 759
Rejestracja: pt kwie 04, 2008 12:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jarowo » wt lip 29, 2008 20:18

A jednak problem był w cięgnach a nie w skrzyni jak sie obawiałeś pisząc o tych nitach. Nie wiem czy sugerowałeś mechanikowi cięgna, ale jak nie to można pogratulować mu czujności, tobie zresztą też. Mam prośbę, jakbyś trafił w sieci o co chodzi z tymi nitami daj tu na to jakiś namiar. Za dwa dni znikam z forum na trochę jak wrócę to był poczytał, może kiedyś sie przyda.


JaroW

Awatar użytkownika
Demoniq
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 210
Rejestracja: czw paź 23, 2008 12:39
Lokalizacja: 3-miasto

Post autor: Demoniq » czw paź 23, 2008 12:46

Witam wszystkich

Nie chcialem tworzyc kolejnego tematu o skrzyni biegow wiec podpinam sie pod ten.

Mam podobny problem jak kolega - mianowicie drugi i trzeci bieg ciezko mi wchodzi. Przy okazji czasem przy wrzucaniu da sie slyszec zgrzytanie. Czy oprocz wymienionych juz: oleju, ciegien i ewentualnie synchronizatorow moze to byc cos jeszcze innego ? I ewentualnie jaki jest koszt synchronizatorow z robocizna do takiego Golfa 4 TDI ?

Z gory dzieki za podpowiedz
Pozdrawiam


The quality of the car depends on how good the driver manipulates it

Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości