Niedogrzewający się silnik

Masz problem ze swoim VW?
Napisz tutaj co go boli :)

Moderatorzy: G0 Karcio, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Scarab
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 218
Rejestracja: czw lut 17, 2005 14:01
Lokalizacja: J-no

Niedogrzewający się silnik

Post autor: Scarab » ndz sty 18, 2009 17:14

Już jakiś czas temu zauważyłem, że długo grzeje się silnik, mam mk3 1.6 AEA. Przy obecnej pogodznie w ogóle wskazówka nie dochodzi do pionu, zatrzymuje się kilka mm wcześniej, dogrzeje się ewentualnie stojąc w korku a później w czasie jazdy temperatura spada z powrotem. Po kilku minutach pracy silnika (przy temp ok 70 stopni) jeden wąż od chłodnicy jest ciepły a drugi zimny, czy na tej podstawie mogę uznać że termostat jest sprawny czy trzeba sprawdzić go jeszcze jakoś inaczej? Jaka jeszcze może być ewentualnie przyczyna? Poziom płynu w chłodnicy o ile pamiętam jest ok.



Awatar użytkownika
prezesik25
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2901
Rejestracja: pn gru 11, 2006 21:37
Lokalizacja: ELE Łęczyca
Kontakt:

Post autor: prezesik25 » ndz sty 18, 2009 17:27

do wymiany termostat. Wygląda na to, że u ciebie jest cały czas otwarty


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » ndz sty 18, 2009 17:36

Potwierdzam, jak w czasie jazdy temperatura spada do 70 stopni oznacza że termostat kończy żywot. Nie koniecznie jest cały czas otwarty bo wtedy w czasie jazdy temp. spada do tego stopnia że wskazówka opiera się o ogranicznik(miałem tak w ABF - cały czas był minimalnie otwarty, tak że gołym okiem cięzko było to dostrzec). Lepiej go szybko wymień - w innym moim aucie przez długi czas temperatura spadała w czasie jazdy do 70, ja to ignorowałem do czasu aż pewnego dnia termostat wogóle się nie otworzył...



Awatar użytkownika
Scarab
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 218
Rejestracja: czw lut 17, 2005 14:01
Lokalizacja: J-no

Post autor: Scarab » ndz sty 18, 2009 17:48

Jeśli u mnie spada do mniej więcej 82-85 stopni (wg licznika) to też będzie to na bank kwestia termostatu?



Awatar użytkownika
prezesik25
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2901
Rejestracja: pn gru 11, 2006 21:37
Lokalizacja: ELE Łęczyca
Kontakt:

Post autor: prezesik25 » ndz sty 18, 2009 17:55

Scarab pisze:Jeśli u mnie spada do mniej więcej 82-85 stopni (wg licznika) to też będzie to na bank kwestia termostatu?
raczej nie powinieneś się niepokoić, u mnie też tak jest, mam termostat Verneta i mam tak już od 2 lat


Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Adam204
...
...
Posty: 936
Rejestracja: czw maja 03, 2007 12:15
Lokalizacja: Małopolska/Śląsk

Post autor: Adam204 » ndz sty 18, 2009 17:55

Scarab, masz do wymiany termostat wiem bo u teścia w Octavii (AEE) były takie same objawy i po wymianie termostatu wszystko jest ok


Obrazek

Awatar użytkownika
Scarab
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 218
Rejestracja: czw lut 17, 2005 14:01
Lokalizacja: J-no

Post autor: Scarab » ndz sty 18, 2009 18:06

prezesso pisze:
Scarab pisze:Jeśli u mnie spada do mniej więcej 82-85 stopni (wg licznika) to też będzie to na bank kwestia termostatu?
raczej nie powinieneś się niepokoić, u mnie też tak jest, mam termostat Verneta i mam tak już od 2 lat
U mnie zaczęło tak się dziać niedawno, wcześniej nic podobnego nie występowało więc chyba coś jest nie tak.

W takim razie wymienię termostat. Pozostaje jeszcze pytanie jaki i na jaką temperaturę kupić? Wahler 87 stopni będzie ok? Dużo jest roboty przy wymianie?
Ostatnio zmieniony ndz sty 18, 2009 18:20 przez Scarab, łącznie zmieniany 2 razy.



muzykant

Post autor: muzykant » ndz sty 18, 2009 18:43

Witam

Podepnę się pod temat. Mam starą instrukcję do Golfa 2 i z niej można wyczytać:

Obrazek

Ja mam Golfa z silnikiem benzynowym 1.8 i mam już licznik nowego typu. Szukałem informacji, która kreska jaką oznacza temperaturę ale nic nie znalazłem. Z tej instrukcji można przeczytać, że wskazówka podczas jazdy ma być poza białym polem, dobrze ale nie powinien termostat trzymać właśnie około równe 90 stopni niezależnie od sposobu jazdy/temperatury zewnętrznej?

U mnie wskazówka jest przechylona trochę w lewą stronę. Zająć się tym czy zostawić tak jak jest?

Przy okazji mógłby ktoś opisać która kreska w liczniku MK2 jaką oznacza temperaturę? (w liczniku nowego typu).
Ostatnio zmieniony ndz sty 18, 2009 18:44 przez muzykant, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » ndz sty 18, 2009 20:52

Scarab, jeśli masz 82-85 (i taka była odkąd pamietasz) to temperatura jest w w porządku, termostat w Twoim silniku może otwierać się przy 84 stopniach (były różne wersje, niektóre miały temp. otwarcia 84, inne 85, inne 87 stopni) te parę stopni to błąd licznika. Jeśli zaś powoli się grzeje wymień korek od zbiorniczka, może nie trzymać ciśnienia (im więkrze ciśnienie tym czynnik szybciej się grzeje) - u mnie po wymianie korka po 5-7 min mam 90 stopni, przed wymianą bywało dopiero po 15 - 20min. Korek kosztuje 10zl. Termostat 40-60zł (oczywiście tylko Wahler), wymiana ok godziny więc myśle że nic nie stracisz.
Ostatnio zmieniony ndz sty 18, 2009 21:12 przez kwietek, łącznie zmieniany 5 razy.



Awatar użytkownika
Scarab
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 218
Rejestracja: czw lut 17, 2005 14:01
Lokalizacja: J-no

Post autor: Scarab » ndz sty 18, 2009 21:17

Błąd licznika to na pewno nie jest bo na postoju wskazówka dochodzi do pionu i tak jak piszę -wcześniej problem nie występował. Czy oprócz termostatu i korka wpływ może mieć także stary płyn chłodniczy? Jak często powinno się go wymieniać i czy wymiana może spowodować np. rozszczelnienie chłodnicy lub coś w tym stylu?



Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » ndz sty 18, 2009 21:51

Jeśli masz naprawdę stary płyn (ma więcej niż 5 lat) to go wymień, powinno się go wymieniać co 3-5 lat (na każdym płynie pisze na opakowaniu co ile go trzeba wymieniać) - przy okazji jak opróżnisz układ, wymień termostat - będziesz miał z głowy (termostat oczywiście tylko Wahlera - przy zakupie podaj typ silnika i rocznik, żeby Ci odpowiedni dali), zanim zalejesz świeży płyn przepłukaj układ kilka razy wodą destylowaną. Płyn możesz śmiało wymieniać nic Ci się nie rozszczelni. Aha co do płynu to tylko Dynagell2000, G11, lub G12 - cena ok 50zł / 5l, broń Boże borygo, petrygo i inne wynalazki.
Ostatnio zmieniony ndz sty 18, 2009 21:55 przez kwietek, łącznie zmieniany 2 razy.



Awatar użytkownika
Eso
--------
--------
Posty: 396
Rejestracja: czw wrz 18, 2008 21:59
Lokalizacja: Tarnów Opolski/Opole
Kontakt:

Post autor: Eso » ndz sty 18, 2009 22:05

tez mam AEA i wskazowka prawie wcale sie niepodnosi.. podpialem VAGA i przejechalem sie 10km to wskazalo 56 stopni. jutro jade na wymiane. A spalanie wzroslo strasznie. radze wymienic. pozneij zobaczysz czy bedzie lepiej


MÓJ MKIII
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?p=2308992#2308992

ZAPRASZAM: http://automobile-breffka.otomoto.pl/

[img]http://images49.fotosik.pl/214/4f047f3f2485d59b.jpg[/img]

Awatar użytkownika
kwietek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 779
Rejestracja: pt paź 10, 2008 23:11
Lokalizacja: Kraków

Post autor: kwietek » ndz sty 18, 2009 22:25

Eso, z tego co pamiętam to w AEA termostat chyba jest łatwo dostępny, wystarczy 2 śruby odkręcić i masz go na dłoni. Możesz to zrobić sam i zaoszczędzić parę groszy :)



Awatar użytkownika
Scarab
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 218
Rejestracja: czw lut 17, 2005 14:01
Lokalizacja: J-no

Post autor: Scarab » ndz sty 18, 2009 22:55

Mój płyn ma 5 lat, w takim razie kupuję termostat, płyn i profilaltycznie chyba też korek i biorę sie za robotę :] Przy okazji "wypiorę" chyba też zbiorniczek wyrównawczy bo żółty i kiepsko widać poziom płynu :]



Zablokowany

Wróć do „Techniczne (archiwum)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 88 gości