A,B,C Lakierowania

Modyfikacje wizualne, lampy, wnętrze, spoilery...

Moderatorzy: QQxQ, G0 Karcio, VIP

Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

A,B,C Lakierowania

Post autor: OsteR9019 » pn sie 11, 2014 22:10

Fucker pisze: OsteR9019 napisał(a):Ja robiłem 180/240 pod wypełniacz szlifierką o skoku 5 lub 6mm i to starczało.



ok, maszyną może to jeszcze przejdzie. Ale kolega wyżej pewnie nie ma maszyny i pewnie miał na myśli matowanie zderzaka P240 ręcznie, a to kolosalna różnica. Kto w tym siedzi będzie wiedział co mam na myśli.
Można przyjąć że szlifierka oscylacyjna o małym skoku daje powierzchnię dwa razy gładszą niż szlifowanie ręczne, jednak trzeba jeszcze dodać prawie. Czyli 180 na szlifierce to nie będzie 360 pod ręką tylko nieco miej. Kiedyś widziałem taką tabelę ale to dawno było więc nie chcę wymyślać konkretnych wartości, może znajdę w książce to zarzucę.
Mimo wszystko uważam dalej, że 240 ręcznie używane z głową (nie darcie kantem) powinno wystarczyć, a 320 już na 100%.
mlodyluk pisze:a z doświadczenia wiem że jak szpachla źle obrobiona to natryskowa szpachla siada po czasie bardziej niż podkład akrylowy i przestałem to stosować bo jak podkład wygrzeje to siada odrazu i lepiej ryski wypełnia.
Jak się komuś chce bawić to może odlać pięćdziesiątkę urobionego podkładu i dodatkowo rozcieńczyć na pierwszą warstwę żeby łatwiej wpłynął na dno rysy nie zamykając powietrza.
Ale
mlodyluk pisze: wiadomo są różne techniki.
A siadać to może wszystko, jak się potraktuje blachę 80 to nawet szpachel po czasie siada.
mlodyluk pisze:głównie chodzi mi o to że najbardziej siada w miejscach gdzie jest przetarte przy czyszczeniu szpachli np do bazy starej, nawet epoksyd nie izoluje tylko robi się coś jak mapka
Ja wyznaję technikę że najpierw podkład wypełniający idzie tylko po plamach (czytaj szpachli i okolicach) potem na całość i w miejscu naprawy jest jedna warstwa więcej. Mapka przy szpachli zawsze będzie dlatego stosuje się między szlif. Dla dużej dokładności w miejscu gdzie jest więcej podkładu (czyli epicentrum naprawy) daje kontrast i wyprowadzam na klocku tak jak przy obróbce szpachli ale drobniejszym papierem.
No i jeszcze raz można powtórzyć
mlodyluk pisze: wiadomo są różne techniki.
I każdy z nas jest panem swojej. Pozdrawiam :-)


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

t_precis
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: wt maja 27, 2014 22:28

A,B,C Lakierowania

Post autor: t_precis » śr sie 13, 2014 10:30

Witam. Mam taki dylemat..
Lakierowałem wczoraj błotnik na czarną perłe ale do czego zmierzam.
Wszystko zrobione i zabrałem sie za polerkę.. zmatowiłem papierem 1500 i wypolerowałem maszynowo Fareclą G3.
Błyszczeć się błyszczy elegancko ale jak pod odpowiednim kątem się spojrzy z daleka lub z bliska to widać pofalowania wypolerowanego klaru..
Na innym aucie lakierowanym są też takie wypolerowane pofalowania (delikatna skórka pomarańczy) ale jest to w zupełnie mniejszej częstotliwości i jest to o wiele drobniejsze dlatego nie kuje w oczy..
pistolet to najwzyklejszy za nie duże pieniądze z dyszą 1.5
co może być przyczyną ?? za duża dysza, nie odpowiednie (za krótkie, za płytkie) matowanie przed polerowaniem pastą G3 ??
dodam, że dałem 4 warstwy klaru i dwie ostatnie były grubsze niż dwie pierwsze..



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: matisim » śr sie 13, 2014 10:37

ja tam na początku jechałem lakier z klocka żeby nie było takich fal, a i tak jest sie do czego przyczepić :)



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

A,B,C Lakierowania

Post autor: OsteR9019 » śr sie 13, 2014 22:18

t_precis pisze:Wszystko zrobione i zabrałem sie za polerkę.. zmatowiłem papierem 1500 i wypolerowałem maszynowo Fareclą G3.
Jak do polerki to trochę przy gruby, na początek tak ale 2000 wypadałoby poprawić.
t_precis pisze:Błyszczeć się błyszczy elegancko ale jak pod odpowiednim kątem się spojrzy z daleka lub z bliska to widać pofalowania wypolerowanego klaru..
Na innym aucie lakierowanym są też takie wypolerowane pofalowania (delikatna skórka pomarańczy) ale jest to w zupełnie mniejszej częstotliwości i jest to o wiele drobniejsze dlatego nie kuje w oczy..
Nie zawsze udaje się uzyskać idealną gładkość, po matowaniu wydaje się że jest ok a po polerce znowu łuska wychodzi. Polecam klocek korkowy albo piankowy o podobnej sztywności.
t_precis pisze:co może być przyczyną ??
Myślę że
t_precis pisze:pistolet najwzyklejszy za nie duże pieniądze z dyszą 1.5
i brak umiejętności ustawienia. Poprzednio mogłeś mieć wyższe ciśnienie lub bardziej skręconą iglicę (o lepkości materiału nie wspomnę) i się udało. Ostatnio jak kupiłem tani pistolet do podkładu to musiałem zepsuć jeden samochód żeby go wyczuć. Ja lubię za......lać a akurat tym się nie da bo to niskociśnieniowy i najlepsze efekty są przy minimalnej ilości podawanego materiału.


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: matisim » pt sie 15, 2014 17:05

No to zacząłem zabawę z zderzakiem, całośc P180 maszynką i na koniec poprawiłem 240 ręcznie, powierzchnia gładziutka bez żadnych kłaków itp, wydmuchałem powietrzem i na to PZP, poczekałem jakieś 40min i bez matowania nałożyłem szpachel. Niby wszystko ładnie, ale w jednym miejscu jak zacząłem dmuchać z tego kurzu, podniósł się kawałek szpachlu no i za nim reszta...
Obrazek


Takie coś stało mi sie tylko w jednym miejscu, na reszcie zderzaka trzyma. To miejsce ponownie z jechałemn P180 maszynką, p240 ręcznie, PZP itd.... ten szpachel po jakimś czasie dopiero zaczyna sie dobrze trzymać czy po prostu coś nie wyszło? Szpachlu naprawdę jest mało...

ObrazekObrazek



Awatar użytkownika
slawko333
Forum Master
Forum Master
Posty: 1539
Rejestracja: ndz lip 22, 2007 09:16
Lokalizacja: leżajsk
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: slawko333 » pt sie 15, 2014 17:14

ja klade szpachle do plastiku bezposrednio na zmatowiony plastik, i nic nieodpadlo jeszcze
u Ciebie bledem bylo chyba polozenie szpachli na nieprzytary pzp



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: matisim » pt sie 15, 2014 17:16

na jakiejś stronce czytałem, że na PZP bezpośrednio po ok 20min maluje sie podkładem bez matowania, myślałem, że szpachel tak samo kłaść bez matowania. Teraz delikatnie papierkiem zjade :)



Awatar użytkownika
slawko333
Forum Master
Forum Master
Posty: 1539
Rejestracja: ndz lip 22, 2007 09:16
Lokalizacja: leżajsk
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: slawko333 » pt sie 15, 2014 17:26

wlasnie jesli sie podkladuje, mokro na mokro, zeby podklad dobrze sie trzymal, pod szpachle bym tego nieuzywal



Awatar użytkownika
Fucker
"KAMELEON" BLACHARSTWO/LAKIERNICTWO
"KAMELEON" BLACHARSTWO/LAKIERNICTWO
Posty: 616
Rejestracja: pn sie 31, 2009 23:02
Lokalizacja: okolice Kędzierzyn Koźle
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: Fucker » pt sie 15, 2014 18:16

Szpachla idzie bezpośrednio na plastik, wcześniej obróbka 180 na maszynie. Żadnych PZP pod szpachlę.

Na ostatnim zdjęciu zderzak wygląda tak, jak byś jechał szlifierką/polerką. Nie wygląda to na maszynę oscylacyjną.



Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: matisim » pt sie 15, 2014 19:56

matisim pisze: Moja maszynka to na razie zwykła polerka więc myślę, że cały zderzak przed malowaniem podkładem przetrę jakimś p360, rysy wygładzi.

no bo nie mam oscylacyjnej :)

a jak pytałem:
matisim pisze:zapomniałem dodać- na PZP daje sie już ten szpachel do plastików? nie na goły plastik?


to nikt nie umiał napisać że szpachel na plastik a dopiero później PZP... :crazy:

a po to chyba jest ten temat żeby sie czegoś dowiedzieć, bo nigdzie nie znalazłem info czy na pzp czy na plastik sie daje szpachel, tak samo w mieszalni farb nie wiedzą co i jak..



Awatar użytkownika
herbu
Forumowy spamer :)
Forumowy spamer :)
Posty: 2351
Rejestracja: pn paź 15, 2007 10:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: herbu » pt sie 15, 2014 20:40

Trochę z innej beczki, choć też o lakierowaniu. Otóż wziąłem się za konserwację tylnej belki w moim mk2. Była już wizualnie dość brzydka, cała pokryta rudą. Z tym sobie poradziłem, wyczyściłem całą, następnie nałożyłem na to preparat wiążący rdzę - użyłem Cortanin.
I tu pojawia się pytanie - co dalej? Myślałem nad użyciem na pierwszy plan farby okrętowej, którą akurat posiadam, a na to preparat do zabezpieczenia podwozia - też akurat mam Bolla, więc tak bym chciał to zrobić. A może, wystarczy sama farba okrętowa, lub sam preparat do podwozi? A może jeszcze inny sposób? Dodam, że nie mam możliwości pomalowania tego proszkowo, wolałbym to zrobić ogólnie dostępnymi środkami. Co polecacie?


Skoda Octavia 1.9TDI PD Obrazek

Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

A,B,C Lakierowania

Post autor: OsteR9019 » sob sie 16, 2014 19:36

herbu pisze:herbu
Wydaje mi się że za bardzo chcesz. Ten cortain dobrze by było jakbyś zdrapał. Na elementy zawieszenia to podkład epoksydowy potem lakier akrylowy i jest super. Albo minia i chlorokauczuk :okej:

matisim pisze:matisim
Znam warsztaty gdzie nie słyszeli nawet o podkładzie epoksydowym a co dopiero pzp. Szpachla poliestrowa idzie na wszystko bez gruntowania w grubościach centymetrowych. Szpachel będzie się trzymał wszystkiego jakiś czas pytanie tylko ile. Daj szpachel bezpośrednio na plastik, albo jak masz pzp szlifnij, powinno trzymać.


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
matisim
VWGolf.pl Killer
VWGolf.pl Killer
Posty: 2647
Rejestracja: pt lip 10, 2009 00:53
Lokalizacja: Usa
Auto: bmw
Kontakt:

A,B,C Lakierowania

Post autor: matisim » czw sie 28, 2014 11:33

ten podkład/ grunt na plastik jak przeszlifowałem to szpachel trzyma elegancko :bigok:. kupiłem teraz plastyfikator konkretnie quickline qa-1900, z karty technicznej wyczytałem, że daje sie go w proporcji 5:1, ale napisali tam również : "Uwaga! Uplastyczniony produkt musi być aktywowany i rozcieńczony w zwykłych
proporcjach bezpośrednio przed aplikacją"
konkretnie to chodzi o to żeby np do lakieru dodać pierw ten dodatek a później to tej ilości dopiero dolewamy utwardzacz? czy można zrobić tak jak zwykle- lakier, utwardzacz i na koniec ten dodatek?



Awatar użytkownika
OsteR9019
Forum Master
Forum Master
Posty: 1072
Rejestracja: czw gru 02, 2010 17:02
Lokalizacja: Toruń

A,B,C Lakierowania

Post autor: OsteR9019 » czw sie 28, 2014 17:58

Ja to rozumie tak że mieszasz wszystko przed aplikacją a nie dolewasz uplastyczniacza do produktu i za miesiąc dopiero utwardzacza.
Chociaż sam nie wiem :kac:


Cały mój kraj >> http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=87&t=519472" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ

Wróć do „Style”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości