jak rozpoznac uszkodzona turbinę ?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

perki
...
...
Posty: 2363
Rejestracja: wt gru 09, 2008 10:18
Lokalizacja: Zagłębie

Post autor: perki » pt sty 29, 2010 11:29

a cyz cyasem, regeneracja turbo to´oprocz czyszczenia dodatkowo wymiana kilku rzecy w jej srodku , tloczkow , srobek itp . kolega regenerowal turbo i kupil zestaw do regeneracji i tam wlasnie byzlo troche zelastwa , srobki , tloczki, tulejki



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Post autor: Piasek » pt sty 29, 2010 11:48

No i tak to najczęściej się odbywa... Później takie turbiny to loteria. Pełna, godna zaufania regeneracja to wymiana wszystkiego co lata w obudowie połączona z niezwykłą starannością złożenia.
Najczęściej jednak regeneracja - zwłaszcza każda z tych po 600-800 zł to tylko wymiana uszczelnień i paru "tulejek". Wirnik ten sam - tyle że z nieco mniejszym luzem...


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

perki
...
...
Posty: 2363
Rejestracja: wt gru 09, 2008 10:18
Lokalizacja: Zagłębie

Post autor: perki » pt sty 29, 2010 12:20

wirnik tez bzl w tym zestawie , po takim zabiegu ( szyszczenie plus wymiana wszystkich elementow ruchomych) turbo juz kawal czasu smiga bez problemow



ostrysg
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 66
Rejestracja: sob sie 09, 2008 18:56
Lokalizacja: morag

Post autor: ostrysg » pt sty 29, 2010 13:22

dzieki tomal

mala poprawka
gwizdze tylko kiedy przyspieszam, jak puszczam gaz to przestaja.

czyli musieli mi zle polaczyc intercooler bo tylko tam bylo cos robione.


albo ja cos rozwalilem.
bo po stluczce jechalem jakies 5km, dalo sie tylko na 2ce jechac i strasznie szarpalo jak tylko przyspieszalem,
moze wtedy cos sie rozsypalo?

jast taka mozliwosc?
Ostatnio zmieniony pt sty 29, 2010 13:31 przez ostrysg, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
kovens
Lord GTI
Posty: 1279
Rejestracja: pn lut 13, 2006 11:26
Lokalizacja: Aschaffenburg

Post autor: kovens » sob sty 30, 2010 21:53

Podepnę się pod temat, bo brat ma awarie i potrzebujmy na szybko diagnozy.
Jego samochód to VW Golf V 2006, 1.9TDI, 105ps, przebieg 170tyś.km.
Podczas jazdy zapaliła się kontrolka oleju. Samochód bez przyspieszenia. Był jakiś pisk, czy zgrzyt i potem auto nie miało przyśpieszenia. Nie mielił nawet kołami na śniegu.
Silnik czysty i suchy. Za samochodem smród spalonego oleju.
Pod silnikiem sucho. Żadnych wycieków.
Mechanik, Niemiec, powiedział, że turbo padło. Prawda to może być? Dolał oleju bo nic nie było podobno, ale mówił, że jak by się jeździło to i tak ten olej by ginął, bo turbina by wciągała.

Co to może być.
Ostatnio zmieniony sob sty 30, 2010 21:57 przez kovens, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
b4k
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 70
Rejestracja: ndz kwie 01, 2007 11:35
Lokalizacja: OśVWięcim | KrakóVW
Kontakt:

Post autor: b4k » sob sty 30, 2010 23:05

kovens pisze:Podczas jazdy zapaliła się kontrolka oleju
kovens pisze:Był jakiś pisk, czy zgrzyt
kovens pisze:Dolał oleju bo nic nie było podobno
Gdyby turbo zassalo olej to "sam zaczalby przyspieszac" a za autem pojawila by sie zaslona dymna. Gdyby Twoj brat nie zadusil go w pore to mialby po silniku, ale jezdzic sie da, wiec chyba sie nie "wsciekl" tak do konca.

Skoro nie bylo oleju to musial go spalic (z reszta piszesz, ze za autem smierdzi spalona oliwa), pewnie caly uklad zarzygany jest olejem, dowodem na to bedzie olej nawet w wydechu, a juz na pewno jak odepniesz waz od IC to bedzie kapal z niego kapal.

Obawiam sie, ze mechanik bedzie mial racje...



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » sob sty 30, 2010 23:49

Pomocy - nie wiem za bardzo co robić. Turbo puszcza mi jakieś 0.1l na 1000km (litr między wymianami), kiedy stoje za samochodem na jałowym to słychać gwizd, i kiedy docisne, i puszcze to jest charakterystyczne pfffuuu jakby turbia zwalniała... wymieniać, czy jeździć do śmierci?



ZbyszekGolf
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 522
Rejestracja: ndz sty 04, 2009 19:24
Lokalizacja: Danków
Kontakt:

Post autor: ZbyszekGolf » ndz sty 31, 2010 00:51

Witam turbo moze puszczać olej na wydech i będzie smród jakby puscił olej do silnika to zaczął by samoczynnie zwiekszac obroty ja bym sprawdził turbo



arwam

Post autor: arwam » ndz sty 31, 2010 19:10

Shmatan pisze:wymieniać, czy jeździć do śmierci?
poczekaj aż silnik padnie to będziesz miał dobrą okazję do swapu na ARL.
Shmatan pisze:kiedy docisne, i puszcze to jest charakterystyczne pfffuuu jakby turbia zwalniała
to jest normalne



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » ndz sty 31, 2010 22:40

arwam, jadąc ahf'em znajomego nie słyszałem takich objawów, więc mnie zastanowiły.

A czy poza ew. puszczeniem oleju (jak rozumiem, musze go wtedy zmulić na hamulcu aż zgaśnie) awaria turbo może zmasakrować coś innego?



arwam

Post autor: arwam » ndz sty 31, 2010 22:52

Shmatan pisze:awaria turbo może zmasakrować coś innego?
tak; korbowody, tłoki, głowicę, wał i może ogunie dojść do całkowitego zniszczenia silnika jeśli by się sprzęgło śliznęło,
lepiej wcześniej zmienić turbo bo jak klęknie to jeszcze w najlepszym wypadku trzeba będzie sobie doliczyć koszta holowania, i koszta naprawy silnika, nie mówiąc o tym że taką turbinę jak masz w tym momencie można regenerować ( nie polecam, bo jakoś nie specjalnie wierzę w regenerację) lub zmienić na inne mocniejsze co już w tym momencie spowoduje lekkie uwolnienie silnika na wydechu co już samo w sobie spowoduje spadek spalanie ( nie wielki) i lekki wzrost mocy i momentu, oraz turbo nie będzie wysilone więc już mało prawdopodobne jest że padnie.
masz ALH więc masz turbo VNT 15.
jest to chyba najmniejsza możliwa turbina jaką stosowano w TDI na zmiennej geometrii.
proponowałbym zmienić na turbo GT1749V lub na GT1749VA ( AWX) jeśli nie planujesz dużych modów w przyszłości.
takie turbo z AWX'a ma potencjał do koło 180-185KM

sama zmiana turbiny nie będzie powodować konieczności korekty softu bo elektronika odpowiednio wysteruje ciśnienie za pomocą N75, ewentualnie można lekko skorygować sztangą.



Shmatan
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 6972
Rejestracja: sob sie 01, 2009 22:06
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Shmatan » ndz sty 31, 2010 23:46

arwam, dzięki za wyczerpujący opis. Wybacz że męcze, ale możesz mi jeszcze powiedzieć czy potrzebna jest duża rzeźba żeby inną turbine upakować? co idzie do wymiany?



Awatar użytkownika
majma golf
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 149
Rejestracja: ndz lis 29, 2009 17:57
Lokalizacja: MALOPOLSKA KGR

Post autor: majma golf » pn lut 01, 2010 09:28

a ja sie podepne pod temat..mk4 1,9tdi 110kucyków,AHF..i tak od zapalenia autka slychac gwizd najlepiej jak stane za autem jakby on szedl z tlumika(wyglada na zapieczona kierownice turob w poz max)bo pow by przelecialo przez caly uklad i moze dlatego?? ale czytajsc wszystkie str piszecie o ubytku oleju,kompecniu i oleju w filtrze pow..ja tych obj niemam.nie kopci.15000tys robie bez dolewania oleju.na 3,5 tys obrotow 160km/h pomykam.ale ten gwiazd mnnie martwi,jest opcja zeby on powstawal gdzies na ukladznie wydechowym??..na wolnych obrotach bardzo dobrze go slychac jak depne to mniej i jak obroty spadaja to znowu glosniej,no i przy gaszeniu auta jak zgasze to przez sekunde taki uciekajacy gwizd ..nie wiem co wy na to ??



Awatar użytkownika
Piasek
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 6862
Rejestracja: sob mar 21, 2009 20:57

Post autor: Piasek » pn lut 01, 2010 10:12

Jeździłem kilkoma 110-tkami (AFN, ASV, AVG) i każda charakterystycznie gwizdała... Także chyba "ten typ tak ma" i niekoniecznie musi to świadczyć zaraz o zużyciu turbiny.


https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=91&t=538082&p=7130128#p7130128

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości