demontaż skrzyni biegów jak?

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Klimass
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: śr mar 19, 2008 15:31
Lokalizacja: Łask

demontaż skrzyni biegów jak?

Post autor: Klimass » pn kwie 26, 2010 20:32

Witam! MKIV 1.9TDI PD 2003r. ATD skrzynia manualna 5-cio biegowa
mam problem gdyż przy okazji wymiany tulei gumowych na wahaczu i sworzni zająłem się skrzynią biegów i mam kilka szybkich pytań gdyż utknąłem w martwym punkcie
Obrazek aby dobrze wyjąć odkręcić mam śruby 1 i 2?
-jak się to tego zabrać odkręcić po obwodzie i jedną u góry zostawić na koniec?
-czy bardzo ciężka jest skrzynia?
-jak odpowietrzyć wysprzęglik?(zapowietrzony jest układ hamulcowy)
-czy po wyjęciu półosi należy ją założyć DOKŁADNIE w takiej samej pozycji jaka była przed zdjęciem
-miałem latem przypadek ze ślizgającym się sprzęgłem lecz dolegliwość ustała zbiegło się to ze zużyciem okładzin hamulcowych i tarcz (klocki 3mm pozostało a tarcze po 1mm rant z każdej strony) oraz problemy z wrzuceniem wstecznego biegu(zgrzyt a czasem 2xsprzęgło trzeba nacisnąć) oraz czasami w czasie jazdy 3 zgrzytała
-jak puszczam sprzęgło słychać chrobotanie gdy wciśnięte jest na max dolegliwość ustaje czy to łożysko oporowe? i czy są trudności z jego wymianą
-jak wyjąłem rozrusznik wszystko wewnątrz skrzyni widziane przez otwór po rozruszniku było RUDE czy tak ma być?
-do czego służy wajcha na zdjęciu NR 3
-jakiego smaru użyć do napełnienia osłon przegubu?
-jak naciskałem pedał hamulca i mocno go trzymałem to powoli wpadał do podłogi wycieków nie zauważyłem jaka przyczyna
dużo pytań jak na razie bez odpowiedzi z góry dziękuję za wszelką pomoc


MÓJ MK IV
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=237356][img]http://images40.fotosik.pl/142/77aec5b382c23d71.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
marcin999
Forum Master
Forum Master
Posty: 1129
Rejestracja: wt wrz 19, 2006 12:40
Lokalizacja: LJA/LU

Post autor: marcin999 » pn kwie 26, 2010 21:33

Klimass, Sądząc po pytaniach które zadałeś i po tym za co się bierzesz CZARNO TO WIDZĘ.
Zaprowadz samochód do mechanika który już to robił, bo sobie jeszcze krzywdę zrobisz, skrzynia CI na głowe spadnie.


SPRZEDAM: Przełącznik zespolony kierunków i wycieraczek wersja z kompem golf IV
Pompa wody prawie nowa silnik AHF (ALH,ASV,AGR)

Klimass
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: śr mar 19, 2008 15:31
Lokalizacja: Łask

Post autor: Klimass » pn kwie 26, 2010 21:55

marcin999 pisze:Klimass, Sądząc po pytaniach które zadałeś i po tym za co się bierzesz CZARNO TO WIDZĘ.
Zaprowadz samochód do mechanika który już to robił, bo sobie jeszcze krzywdę zrobisz, skrzynia CI na głowe spadnie.
odpowiedź jak z instrukcji obsługi jak dzieje się "TO" jedź do serwisu sory ale nie tego mi trzeba
odpowiadając na pytanie sobie nie zaszkodzisz a mnie za to pomożesz
jest to kilka pytań na które ktoś, kto to robił zna odpowiedzi a przynajmniej na kilka
sformułowane tak żeby każdy zrozumiał brzmią jak brzmią ale jednak skoro o nie pytam to do mechanika się nie wybieram!
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2010 21:56 przez Klimass, łącznie zmieniany 1 raz.


MÓJ MK IV
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=237356][img]http://images40.fotosik.pl/142/77aec5b382c23d71.jpg[/img][/url]

tjwasiak
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 579
Rejestracja: sob paź 20, 2007 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tjwasiak » pn kwie 26, 2010 22:04

Kolego Klimass, moim zdaniem rada kolegi Marcina999 miała być pomocą. Rozumiem Twoją chęć do zrobienia czegoś przy aucie samodzielnie, lecz czasem jednak lepiej zdać się na pomoc specjalisty... Po prostu tak może być dużo taniej i zdecydowanie skuteczniej.
Ostatnio zmieniony pn kwie 26, 2010 22:04 przez tjwasiak, łącznie zmieniany 1 raz.



Klimass
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: śr mar 19, 2008 15:31
Lokalizacja: Łask

Post autor: Klimass » pn kwie 26, 2010 22:28

lewych rąk raczej nie mam wiele można samemu zrobić a kto pyta nie błądzi tak czy owak zrobi się to najwyzej będzie 5 biegów do tył i jeden do przodu


MÓJ MK IV
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=237356][img]http://images40.fotosik.pl/142/77aec5b382c23d71.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
J.B.S.
Forum Master
Forum Master
Posty: 1819
Rejestracja: sob mar 22, 2008 19:08
Lokalizacja: Radom

Post autor: J.B.S. » pn kwie 26, 2010 22:48

Skrzynia jest cięzka na tyle ze nie dasz rady bezpiecznie wyjać jej sam.
Półosie zawsze wkładałem ,,jak popadnie,, i nigdy nie mialem z tego powodu jakiś problemów.
Wysprzeglik odpowietrza się podobnie jak hamulec.
Rudy pył to jest starta okładzina z tarczy sprzęgła.
Do napełniania przegubów używamy smaru grafitowego dostepney jest w wiekszosi sklepów motoryzacyjnych.
Wajcha na zdjecu o nr. 3 służy do ustalania biegów przy regulacji ale powiem szczeze że nie jestem pewien :crazy:
Jesli chrobocze na puszczonym sprzegle to nie łozysko oporowe. A wymienia sie je po wyjeciu skrzyni.



Naparstek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 21:52
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: Naparstek » pn kwie 26, 2010 23:34

Klimass pisze:jakiego smaru użyć do napełnienia osłon przegubu?
W sklepach motoryzacyjnych pytaj o smar do przegubów jest z dwusiarczkiem molibdenu



poolak2006
Forum Master
Forum Master
Posty: 1646
Rejestracja: pn maja 04, 2009 23:51
Lokalizacja: Poznań/Toruń

Post autor: poolak2006 » wt kwie 27, 2010 00:18

Obrazek



Awatar użytkownika
Leon013
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 348
Rejestracja: pt lut 15, 2008 18:15
Lokalizacja: świętokrzyskie S_ów
Kontakt:

Post autor: Leon013 » wt kwie 27, 2010 09:39

Klimass pisze:aby dobrze wyjąć odkręcić mam śruby 1 i 2?
i odkręc całą łape bedzie ci lepiej wyjąc skrzynie
Klimass pisze:-czy bardzo ciężka jest skrzynia?
bardzo nie dasz rady sam
Klimass pisze:-czy po wyjęciu półosi należy ją założyć DOKŁADNIE w takiej samej pozycji jaka była przed zdjęciem
Nie


1) MK2 Fire & Ice sprzedane (poszło)
2)MK1 Cabrio (do sprzedania)Sprzedany:-((
3)MK4 DIESEL Sprzedany :-((

Awatar użytkownika
Cinek
_
_
Posty: 1738
Rejestracja: ndz lis 28, 2004 14:52
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Cinek » wt kwie 27, 2010 15:32

-by dobrze wyjąć odkręcić mam śruby 1 i 2?
podnieś auto, podstaw coś pod skrzynie i silnik, żeby sie nie ruszało, pod skrzynie najlepiej coś na kółkach. odkręc cąłą łape, bedzie więcej miejsca

-jak się to tego zabrać odkręcić po obwodzie i jedną u góry zostawić na koniec?
jak skrzynia bedzie podstawiona, to wszystkie śruby z obwodu jak odkręcisz, to na pewno ci nie spadnie na głowe bo żeby ją zdjąć trzeba wysunąć do jej dyłu ( czyli do prawej )

-czy bardzo ciężka jest skrzynia?
sam wyjmowałem pod blokiem, mając do pomocy skrzynke z narzędziami i kawał liny. ciężko było ale dało rade. jak już ją wyjmiesz to nie jest wcale ciężka.

-jak odpowietrzyć wysprzęglik?(zapowietrzony jest układ hamulcowy)
układ hamulcowy nie ma prawa zapowietrzyć sie przy wymianie sprzęgła, bo powinien być zasilany ze zbiorniczka niżej niż sprzęgło. odpowietrza sie tak jak hamulce

-czy po wyjęciu półosi należy ją założyć DOKŁADNIE w takiej samej pozycji jaka była przed zdjęciem
nie, to nie wał napędowy

-miałem latem przypadek ze ślizgającym się sprzęgłem lecz dolegliwość ustała zbiegło się to ze zużyciem okładzin hamulcowych i tarcz (klocki 3mm pozostało a tarcze po 1mm rant z każdej strony) oraz problemy z wrzuceniem wstecznego biegu(zgrzyt a czasem 2xsprzęgło trzeba nacisnąć) oraz czasami w czasie jazdy 3 zgrzytała
smutne

-jak puszczam sprzęgło słychać chrobotanie gdy wciśnięte jest na max dolegliwość ustaje czy to łożysko oporowe? i czy są trudności z jego wymianą

-jak wyjąłem rozrusznik wszystko wewnątrz skrzyni widziane przez otwór po rozruszniku było RUDE czy tak ma być?
nie powinno, z drugiej strony to solidny kawał metalu, więc jak dostanie troszke wody to ma prawo rdzewieć

-do czego służy wajcha na zdjęciu NR 3
pojęcia nie mam

-jakiego smaru użyć do napełnienia osłon przegubu?
smaru do przegubów, do kupienia w motoryzacyjnym. większym problemem bedzie dobre zaciśnięcie opaski na tej gumie

-jak naciskałem pedał hamulca i mocno go trzymałem to powoli wpadał do podłogi wycieków nie zauważyłem jak[/quote]
znaczy pompa troszke przepuszcza pomiędzy sekcjami, ale jak hamuje to niech tak zostanie
Ostatnio zmieniony wt kwie 27, 2010 15:34 przez Cinek, łącznie zmieniany 2 razy.


viewtopic.php?f=86&t=432970 końca nie ma nigdy...

Klimass
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: śr mar 19, 2008 15:31
Lokalizacja: Łask

Post autor: Klimass » wt kwie 27, 2010 21:34

skorzystałem z porad i bezproblemowo skrzynia została zdemontowana
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
łożysko oporowe Dramat i tragedia lata we wszystkie strony

dodatkowo wyczuwalny luz jak na tym filmiku od 14 sekundy nie aż tak mocny ale jest
[youtube][/youtube]


MÓJ MK IV
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=237356][img]http://images40.fotosik.pl/142/77aec5b382c23d71.jpg[/img][/url]

Awatar użytkownika
Cinek
_
_
Posty: 1738
Rejestracja: ndz lis 28, 2004 14:52
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Post autor: Cinek » śr kwie 28, 2010 07:14

mówią że jak luz ma 1,5 cm to jeszcze daje rade :bigok:

[ Dodano: Sro Kwi 28, 2010 7:15 am ]
ten obrotowy, gorzej że ma też wzdłużny


viewtopic.php?f=86&t=432970 końca nie ma nigdy...

Klimass
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 118
Rejestracja: śr mar 19, 2008 15:31
Lokalizacja: Łask

Post autor: Klimass » śr kwie 28, 2010 22:15

luzu obrotowego nie ma, duzo siły trzeba włożyć aby przekręcik element na kole zamachowym natomiast wzdłużny jest taki po około 0,4 cm z kazdej strony

decyzja i tak jest ze nowe kompletne sascha będize sprzęgło wiec teraz pytanko mam czy jakies specjalne zalecenia są przy montowaniu??? coś ustawiac na znaki itp??? w jakiejś konkretnej pozycji ?? ma byc koło zamachowe???coś zmarować czy wyczyścic?


MÓJ MK IV
[url=http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=237356][img]http://images40.fotosik.pl/142/77aec5b382c23d71.jpg[/img][/url]

Naparstek
Ma gadane
Ma gadane
Posty: 150
Rejestracja: ndz sty 17, 2010 21:52
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: Naparstek » śr kwie 28, 2010 23:57

Sprawdź uszczelniacz wału korbowego i uszczelniacz wałka sprzęgłowego czy nie jest zaolejony bo mogą już przepuszczać olej. Należy oczyścić wewnątrz obudowę skrzyni biegów z pyłu ze starej okładziny sprzęgła. Przesmaruj wielowypust wałka sprzęgłowego, smar powinien być dołączony do zestawu sprzęgła. Nie dotykaj okładziny tarczy podczas montażu żeby jej nie zatłuścić bo później sprzęgło będzie się ślizgało.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 100 gości