Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

szymo1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 94
Rejestracja: wt sty 03, 2006 16:37
Lokalizacja: Świerkol

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: szymo1 » wt kwie 23, 2013 11:27

W SDI klapa jest zamknięta do ok 2000obr/min, powyżej tych obrotów się otwiera na max lub gdy jest potrzebne więcej powietrza przy większym obciążeniu silnika.



Awatar użytkownika
italiano_83
V.I.P.
V.I.P.
Posty: 11896
Rejestracja: śr gru 03, 2008 21:21
Lokalizacja: NL/Zeeland
Auto: Alfa Romeo Giulietta 1.4 MA Turbobenzina
Silnik: 1.4T

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: italiano_83 » wt kwie 23, 2013 12:00

szymo1 pisze:W SDI klapa jest zamknięta do ok 2000obr/min
To na czym ten silnik jedzie skoro klapa jest zamknięta, to powietrza nie dostaje ...


Było MK4 1.9 TDI ALH Generation 151PS 309Nm Techno blue metalic Obrazek

Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir Turbo Benzina 170PS 250Nm

Ducati Monster 696+


Obrazek

szymo1
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 94
Rejestracja: wt sty 03, 2006 16:37
Lokalizacja: Świerkol

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: szymo1 » wt kwie 23, 2013 12:54

W klapie jest małe wycięcie przez które po jej zamknięciu część powietrza nadal trafia do silnika a reszta pochodzi z EGR.
Z tego co widziałem są 2 rodzaje klap w silnikach SDI, tzn sterowane podciśnieniowo - jak mój i elektrycznie.
Te elektryczne mogą nie mieć tego wycięcia a komputer odpowiednio będzie uchylał klapę by zapewnić silnikowi poprawną pracę.



szczwany_bolo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: sob gru 22, 2012 14:42

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: szczwany_bolo » wt kwie 23, 2013 19:18

W SDI klapa jest zamknięta do ok 2000obr/min
Przy uruchomionym silniku klapa nigdy nie jest do końca zamknięta-nie może tak być bo silnik po prostu wtedy zgasł. Klapa do ok. 2000 obr. jest lekko przymknięta i po przekroczeniu tych obrotów, wmiarę dodawania gazu otwiera się na max(sprawdziłem to u siebie).
Te elektryczne mogą nie mieć tego wycięcia a komputer odpowiednio będzie uchylał klapę by zapewnić silnikowi poprawną pracę.
Fakt,w elektrycznych nie ma wycięcia i komputer steruje pracą klapy.

Zresztą wszystko ładnie widać na tym filmie: http://w329.wrzuta.pl/film/6CazdvXdpqL/mov02408

Tylko problem tkwi w tym, że klapa nie zamyka się przy gaszeniu a chyba powinna.



Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: Sztomel » wt kwie 23, 2013 20:57

Teraz to ja już mam wątpliwości czy ta klapa powinna być domykana całkowicie przy gaszeniu silnika - chyba jednak nie i u Was działa ona sprawnie. Wartałoby w końcu by ktoś z silnikiem SDI zrobił porządne logi i testy Vagiem i zamieścił jakąś fotoporadę bo szczerze to mało na temat tego silnika jest porad odnośnie działania jego osprzętu i przykładowych logów statycznych i dynamicznych. Silnik mało popularny i problemów z nim mało więc pewnie dlatego mało info na forach a skoro jest wolnossącym dieslem a nie turbodoładowanym to i klapa gasząca nie musi się domykać przy gaszeniu silnika bo nie ma takiego ciśnienia powierza w dolocie. Mało też mówią na temat jego działania zeszyty serwisowe VAG. Kilka razy zajmowałem zdanie nt buczenia modułów V157 w tych silnikach ale zupełnie nie popartych wiedzą praktyczną a jedynie teorią opartą na podstawie działania tych modułów w silnikach TDI więc i pewnie niepotrzebnie zasiałem zamęt bo z pewnością słyszalne buczenie ma się tak samo jak buczący lub nie elektrozawór N75 w silnikach turbodoładowanych a jego buczenie lub nie nie ma żadnego wpływu na właściwą regulację ciśnienia doładowania turbo - jedne buczą inne nie ale i tak pracują poprawnie. Cóż mogę poradzić - szukajcie podobnych tematów na innych forach np. Skody, Seata i porównajcie z własnymi (praktycznymi) wrażeniami. Może ktoś z Was będzie prekursorem i zamieści na tym forum praktyczną fotoporadę odnośnie sprawności działania tych silników. Proponuję również przeszukać fora anglojęzyczne wpisując w google np. hasło "V157 intake minifold flap" lub podobne i czytać przez translatora. Ja bym tak zrobił ale z uwagi na posiadanie silnika TDI nie mam takiej pilnej potrzeby.


Obrazek

kasztanek
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 69
Rejestracja: pt lis 09, 2012 02:00

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: kasztanek » sob kwie 27, 2013 20:35

Mam klapę sterowaną gruszką - zanim zaślepiłem EGR i odłączyłem sterowanie klapą było tak, że przy gaszeniu się otwierała.



aaatwardyaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 23:09

Re: Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: aaatwardyaaa » ndz cze 02, 2013 23:37

Witam serdecznie. Posiadam Skodę Fabię z silnikiem 1.9 SDI i mam dokładnie taki sam problem. Podczas gaszenia występuje szarpanie silnikiem a klapa przepustnicy się nie domyka. Pytanie czy to faktycznie specyfika aut z silnikiem SDI. Niestety nie mam możliwości sprawdzić innego auta z takim silnikiem proszę więc o informację innych użytkowników aut z silnikiem SDI czy to norma ?. Czy klapa przepustnicy w tych silnikach nie pełni funkcji "gaszącej". W piątek byłem w ASO tam powiedzieli mi, na początku że mam uszkodzoną przepustnicę :) zażyczyłem sobie więc aby pokazano mi czy faktycznie przepustnica nie działa po naocznym sprawdzeniu wycofali się ze swojej teorii :) W dalszym ciągu jednak twierdzą, że klapa przepustnicy powinna się domykać podczas gaszenia auta a auto powinno gasić się łagodniej. Kolejną teorią ASO jest to, że mam błędnie podłączony alarm. Jak twierdzi ASO alarm jest zestawiony w taki sposób, że po włączeniu zamyka klapę przepustnicy (działa na zasadzie odcięcia). Biorąc jednak pod uwagę, że najpierw twierdzili, że przepustnica pracuje dokładnie odwrotnie niż trzeba (za wzór brali sposób działanie przepustnicy w autach z silnikiem TDI) a także fakt, że na początku proponowali czyszczenie przepustnicy, która w autach z silnikami SDI jest czyściutka to raczej jestem sceptyczny co do teorii odnoście odłączenia alarmu. Twierdzą, że po dezaktywacji "funkcji odcięcia" przepustnica powinna się domykać przy gaszeniu silnika. Czy teoria odnoście alarmu może być prawdziwa i czy klapa powinna się domykać podczas wyłączania samochodu ?? Z góry dziękuję za odpowiedź.



aaatwardyaaa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz cze 02, 2013 23:09

Re: Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: aaatwardyaaa » ndz sie 04, 2013 15:28

Problem rozwiązany. Przyczyną tego, że klapa nie zamykała się podczas gaszenia auta była funkcja odcięcia zapłonu w alarmie. Po dezaktywacji funkcji odcięcia zapłonu przy włączonym alarmie przepustnica działa prawidłowo tj. domyka się całkowicie podczas gaszenia auta a następnie przechodzi do pozycji otwartej. W efekcie auto nie szarpie silnikiem podczas gaszenia.



Awatar użytkownika
Nowicjusz312
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: ndz maja 24, 2015 23:19
Lokalizacja: Pomorskie

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: Nowicjusz312 » wt cze 02, 2015 23:51

Mozna jakies zdj jak usunac ten blad ? Bo totalnie nie wiem jak ogarnac ten VAG :banghead:



Awatar użytkownika
Klaudek
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 509
Rejestracja: wt mar 10, 2009 22:42
Lokalizacja: Kłodawa
Kontakt:

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: Klaudek » sob cze 06, 2015 19:03

Nowicjusz312, ale co Ty chcesz usuwać?

Z tą klapą też mam taki problem że nie zamyka się przy gaszeniu silnika i trzęsie całą budą... przepustnice/klapę zmieniłem bo moja stara buczała, nie reagowała wcale na dodawanie gazu i przy gaszeniu nie zamykała się. Pulsacyjnie na ułamek sekundy silnik ruszał klapką i czasami wyskakiwał błąd na VAGu.

Po zakupie używanej sprawnej z demontażu, wszystko dzieje się tak jak na filmiku umieszczonym w tym temacie. Klapa jest otwarta, po odpaleniu przymyka się, a od około 2200 obrotów otwiera się całkowicie. Przy gaszeniu nie zamyka się tylko otwiera na całe i silnik gaśnie bardzo twardo...

Jeden mówi że ma spełniać również funkcje miękkiego gaszenia, drugi że tylko współpracuje z EGRem... Sam już nie wiem, a klape i tak odłączyłem jest teraz cały czas w pozycji otwartej, skoro nie gasi mi miękko silnika to po co ma ssać więcej syfu z kolektora wydechowego...



Awatar użytkownika
Nowicjusz312
Mały gagatek
Mały gagatek
Posty: 80
Rejestracja: ndz maja 24, 2015 23:19
Lokalizacja: Pomorskie

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: Nowicjusz312 » ndz cze 07, 2015 23:10

Kolega wyzej opisuje ze blad jest "funkcja odcięcia zapłonu w alarmie" I to chce usuna



Rysiek80
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: czw sty 04, 2018 20:38

Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: Rysiek80 » sob sty 20, 2018 17:54

Witam, czy moglby ktos rozjasnic temat jak i gdzie usunac ta funkcje ''odciecia zaplonu w alarmie'' bo dzisiaj sprawdzilem dzialanie mojej przepustnicy i mam ten sam problem , bardzo prosze o rade , dzieki z gory .



gladauruth
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr cze 10, 2015 18:46

Re: Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: gladauruth » czw maja 23, 2024 01:15

Witam Was, również z chęcią bym się dowiedział jak wyłączyć funkcje "odcięcia zapłonu w alarmie". To się robi poprzez komputer (VCDS) czy jakoś fizycznie/mechanicznie coś trzeba odłączyć?
Podpowiecie o co chodzi?
Wkurza mnie już te telepanie silnikiem.
Pozdrawiam serdecznie Wszystkich forumowiczow.



Awatar użytkownika
wesol
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 9228
Rejestracja: śr sie 13, 2008 14:01
Lokalizacja: Goleniów

Re: Przepustnica ( klapa gasząca) - problem

Post autor: wesol » czw maja 23, 2024 06:15

Jakiego odcięcia zapłonu w alarmie? Co masz zamontowane to kto ma wiedzieć. Z jakim silnikiem mamy do czynienia też nie podajesz. Zero informacji. Zresztą po co coś chcesz odcinać to też nie podajesz.


Touran bls+ oraz dwa razy Touran cayc+ to

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 48 gości