Znika płyn chłodniczy

TDI, TD, D.... Piszemy tutaj TYLKO O PROBLEMACH Z SILNIKAMI DIESLA!

Moderatorzy: Michał_1977, italiano_83, G0 Karcio, Haki, Qto, marcin7x5, VIP

Awatar użytkownika
Grzebyq
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: wt lis 10, 2009 17:01
Lokalizacja: Kraków

Znika płyn chłodniczy

Post autor: Grzebyq » wt lis 10, 2009 17:21

Witam!

Z moim autem jest dość dziwny problem: znika płyn chłodniczy. Dzieje się to głównie podczas szybkiej jazdy - gdy (chociaż na chwilę) przycisnę od 130 w górę, mogę być pewny, że niedługo zapiszczy kontrolka płynu chłodniczego i trzeba będzie dolać na ogół sporo (500-1000ml) płynu. Jeśli nie jeżdżę zbyt szybko (mogę gwałtownie przyspieszać spod świateł, byle bym nie przekroczył 120-130km/h) ubytek płynu można powiedzieć jest prawie w normie. Po jeździe pod zbiorniczkiem jest mokro, ale nie wydaje mi się, żeby uciekło tamtędy aż tyle wody...

Nikt nie ma pomysłu, co może być przyczyną, gdyż:
1. olej jest OK - po 15000km jest idealnie czarny i klarowny
2. płyn chłodniczy klarowny
3. wymieniona nagrzewnica
4. wymieniona pompa wody
5. wymieniony korek zbiorniczka wyrównawczego
6. nie czuć spadku mocy
7. test na wywalanie wody ze zbiorniczka przy pracującym silniku - brak efektów
8. brak problemów z odpalaniem na zimnym silniku
9. nie kopci

Problem występuje od początku jak kupiłem to auto (tzn. nie wiedziałem o nim aż do pierwszej jazdy po autostradzie...). Myślałem, że to wina chip-tuningu, a raczej potwornego doładowania turbiny (2,5bara max i 1,3 na wolnych obrotach), ale po przywróceniu fabrycznych ustawień komputera dalej jest to samo...

Jedyne, co mi sugerują to uszczelka pod głowicą albo sama głowica. Jednak to duży koszt, więc zrobię to w ostateczności. Poza tym punkty 1, 2, 6, 7, 8, 9 nie wskazują na uszczelkę... Więc co, jeśli po naprawie okaże się, że to jednak nie głowica?

Dodatkowe 2 dziwne objawy:
1. przy solidnym zapylaniu (160-180) nagle zaświeca się kontrolka płynu, a temperatura błyskawicznie leci na 130'C
2. auto strasznie wolno się grzeje i zdarza się tak, że na postoju nagle z nawiewu zaczyna lecieć lodowate powietrze (mimo, że silnik ma już 90'C) - trzeba przygazować i wtedy powietrze z dmuchawy leci coraz cieplejsze... (termostat sprawdzony i jest ok)...

Czy ktoś ma jakiś pomysł bo już nie wiem co mogę jeszcze próbować :( :( :(



Awatar użytkownika
Wegiel
Forum Master
Forum Master
Posty: 1207
Rejestracja: pn lis 08, 2004 02:22
Lokalizacja: Stettin
Kontakt:

Post autor: Wegiel » wt lis 10, 2009 17:33

Grzebyq pisze:2. auto strasznie wolno się grzeje i zdarza się tak, że na postoju nagle z nawiewu zaczyna lecieć lodowate powietrze (mimo, że silnik ma już 90'C) - trzeba przygazować i wtedy powietrze z dmuchawy leci coraz cieplejsze... (termostat sprawdzony i jest ok)...
jezlei plynu jest malo to nie dochodzi do nagrzewicy ja mialem tak w MK3 bo tez plyn mi uciekal ale to wina uszczelki pod glowica byla chodz olej byl ok. a IC jest oki nie ma gdzies minimalnego wycieku bo moze jak dostanie cisnienia i temp to ucieka?


Obrazek
Był Golf III 1.8 G-STYLE ----------- Był Passat B5 1.8T AirRide ----------- Jest Audi typ43

Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » wt lis 10, 2009 17:54

Pooglądaj dokadnie wszystkie elementy ukladu wykonane z tworztwa zaczynając od zbiorniczka wyrówawczego nagrzany plyn pozostawia biale slady.

W moim golfie (wiem ze to nie ta generacja itp. ale jak widzę podobne rzeczy się dzieją :P ) miałem problem z mikropęknięciem króćca przy głowicy, a objawy były podobne do twoich, a zdiagnozowałem to tak:
W cieplejszy dzień zabrałem auto na bezpieczny kawałek drogi i pedał w podłogę non stop do 160, aż silnik się porządnie nagrzał (chodzi o to żeby wytworzyło się odpowiednie cienienie w układzie) następnie zatrzymałem się, macha w gore i ujawnił się wyciek, płyn uciekał cienkim jak włos strumykiem z okolicy czujnika temperatury.

Możesz tez udać się do wykwalifikowanego warsztatu gdzie sprawdza ci układ pod ciśnieniem, i zrobią test na obecność produktów spalania w układzie chłodzenia.

[ Dodano: 10 Lis 2009 17:06 ]
Zimne powietrze z nawiewu wskazuje na to, że wyciek może znajdować się w okolicy węży doprowadzających płyn do nagrzewnicy, bo to o czym piszesz znaczy, że nagrzewnica się zapowietrza.



Awatar użytkownika
CrocodileReggae
Gadatliwa bestia
Gadatliwa bestia
Posty: 882
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: CrocodileReggae » wt lis 10, 2009 18:06

plastikowy króciec po prawej stronie głowicy - ten w który wchodzi czujnik wody


www.gustavo.pl najlepsza kawa w Puławach :)
AHF: 142KM 325Nm AWX: 171KM 378Nm CAYC: 160KM 313Nm by Rogalotti
www.rperformance.pl

Awatar użytkownika
Sztomel
Mistrz KieroVWnicy
Mistrz KieroVWnicy
Posty: 5667
Rejestracja: czw wrz 20, 2007 23:10
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sztomel » wt lis 10, 2009 22:12

jakbyś jeszcze napisał jakie masz oznaczenie silnika to byłoby fajnie, sprawdź czy nie masz u siebie chłodnicy spalin przed zaworem EGR a już na pewno będziesz ją miał jeśli masz automatyczną skrzynię biegów bo cóż tu jeszcze więcej pozostaje do sprawdzenia ?
jeszcze proponuję sprawdzić zachowanie się płynu chłodzącego w zbiorniczku wyrównawczym, odkręć korek zbiorniczka na rozgrzanym silniku (ostrożnie by się nie poparzyć) i przygazuj mu kilka razy sprawdzając czy nie widać bąblowania płynu - jeśli coś takiego wystąpi to tylko i wyłącznie uszczelka pod głowicą lub nieszczelna chłodnica spalin (jeśli ją u siebie masz).


Obrazek

Awatar użytkownika
PELE
VW Baron
VW Baron
Posty: 3140
Rejestracja: pn wrz 29, 2008 17:29
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: PELE » wt lis 10, 2009 23:27

Witam


Myślę, że Ci to sporo wyjaśni i pomoże
Miałem u siebie podobny problem, kupiłem auto z Belgii, poprzedni właściciel bawił się w " TUNING " i wgrał gotowca, turbo dmuchało tak mocno, że przedmuchało uszczelkę pod głową na 2 i 3 garze przedmuchało uszczelkę pod głową. efektem tego było podczas jazdy pow. 130 km/h ubywanie płynu chłodniczego. spaliny z układu wydechowego miały ujście przez nieszczelną uszczelkę, podczas większego obciążenia czyli większych prędkości, dostawały się do układu chłodzenia czego następstwem było wywalanie płynu przez korek ( zbyt duże ciśnienie ). pod korkiem od oleju nie było oleju-masła, płyn był dosyć długo czysty ( brak sadzy )


Grzebyq pisze:a temperatura błyskawicznie leci na 130'C
Grzebyq pisze:Dzieje się to głównie podczas szybkiej jazdy - gdy (chociaż na chwilę) przycisnę od 130 w górę, mogę być pewny, że niedługo zapiszczy kontrolka płynu chłodniczego i trzeba będzie dolać na ogół sporo (500-1000ml) płynu
miałem tak samo ale max do 110 stopni celciusza, UNIKAJ PRZEGRZANIA TDI bo motor pójdzie do :aniolek:

będzie nadal tak samo mimo wgrania ori softu bo uszczelka jest nadal do d**y

t0mal pisze:Możesz tez udać się do wykwalifikowanego warsztatu gdzie sprawdza ci układ pod ciśnieniem, i zrobią test na obecność produktów spalania w układzie chłodzenia.
dokładnie tak, odpowiednia diagnostyka i będzie wszystko wiadomo, są wstanie wykryć minimalne ilości spalin w układzie

licz się z tym, że po takim OVERBUŚCIE turbiny
Grzebyq pisze:2,5bara max i 1,3 na wolnych obrotach
ona też opuszcza nasz ziemski świat :bajer: i może już, może wkrótce zacznie "rzygać" oliwą jeśli już nie "rzyga"

na deser zdjęcie mojej uszczelki po tym jak miała spotkanie z kiler softem :)
Obrazek
widzisz 2 i 3 gar ?

z uwagi na koszta, też nie chciałem dać wiary w to, że padła uszczelka ale cóż :) pogodziłem się, wcześniej podkładałem tekturę pod motor sprawdzając czy nic nie kapie, wymieniłem korek od zbiorniczka wyrównawczego ale nic to nie pomogło, płyn od razu parował na ciepłym silniku i nic nie widziałem przy

przy okazji jak już będziesz wymieniał uszczelkę pod głową wymień uszczelniacze zaworów oraz oringi i podkładki miedziane przy pomkach :chytry: tak na przyszłość

daj znać jak poszło
PZDR :pub: km/h wiadomo z jakiej przyczyny
Ostatnio zmieniony wt lis 10, 2009 23:34 przez PELE, łącznie zmieniany 3 razy.



Awatar użytkownika
PinkFloyd
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3551
Rejestracja: wt paź 17, 2006 08:53
Lokalizacja: USA

Post autor: PinkFloyd » wt lis 10, 2009 23:35

Jeżeli to silnik AJM to standard na fabrycznej uszczelce nie trzeba sie nawet starac aby ja przepalić- w tych silnikach to nagminne, po wymianie nie ma juz tego problemu. Odnośnie silników AJM i uszczelek nie raz był poruszany temat na forum.



Awatar użytkownika
PELE
VW Baron
VW Baron
Posty: 3140
Rejestracja: pn wrz 29, 2008 17:29
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: PELE » wt lis 10, 2009 23:37

PinkFloyd, po wymianie uszczelki przeleciałem 20 tyś i jest cycuś :) w sumie nie są to jakieś straszne koszta, martwi mnie tylko to przegrzanie DIESLA TDI do 130 C....

[ Dodano: 10 Lis 2009 22:40 ]
Grzebyq, a jakiego motoru tyczy się problem?
u mnie też
Grzebyq pisze:zdarza się tak, że na postoju nagle z nawiewu zaczyna lecieć lodowate powietrze
tak było

DIAGNOSTYKA i będzie wszycho wiadomo



Awatar użytkownika
PinkFloyd
Lord GTI
Lord GTI
Posty: 3551
Rejestracja: wt paź 17, 2006 08:53
Lokalizacja: USA

Post autor: PinkFloyd » wt lis 10, 2009 23:42

pelton1985 pisze:PinkFloyd, po wymianie uszczelki przeleciałem 20 tyś i jest cycuś :) w sumie nie są to jakieś straszne koszta, martwi mnie tylko to przegrzanie DIESLA TDI do 130 C....

[ Dodano: 10 Lis 2009 22:40 ]
Grzebyq, a jakiego motoru tyczy się problem?
u mnie też
Grzebyq pisze:zdarza się tak, że na postoju nagle z nawiewu zaczyna lecieć lodowate powietrze
tak było

DIAGNOSTYKA i będzie wszycho wiadomo
Diesel jest dobrze spasowany jak go złapie duża temp. na bloku od razu łapią pierścienie i silnik staje, widocznie ma farta :grin:



Awatar użytkownika
PELE
VW Baron
VW Baron
Posty: 3140
Rejestracja: pn wrz 29, 2008 17:29
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: PELE » wt lis 10, 2009 23:45

PinkFloyd pisze:widocznie ma farta :grin:
heh fart fartem ale świadomość kierownika mam nadzieje, że po Naszych postach wróci na planetę Ziemię,



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » wt lis 10, 2009 23:48

No wlasnie, w td np. po takim zagrzaniu raczej na bank była by połamana głowica :?

Ale nie trza psuć, lepiej mieć całkowitą pewność, tym bardziej że plastik przy głowicy często pęka, nawet po lekkim przegrzaniu.



Awatar użytkownika
PELE
VW Baron
VW Baron
Posty: 3140
Rejestracja: pn wrz 29, 2008 17:29
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: PELE » wt lis 10, 2009 23:52

ja na A4 raz przy górze Św anny przegoniłem swojego AJM'a pod górkę i temperatura skoczyła do 110 C ale od razu postój i spokojna jazda do WRO, nic się nie stało :crazy: , uff



Awatar użytkownika
t0mal
VW Baron
VW Baron
Posty: 3332
Rejestracja: sob cze 30, 2007 11:34
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: t0mal » śr lis 11, 2009 00:01

pelton1985, planowałeś głowicę przy wymianie uszczelki?



Awatar użytkownika
PELE
VW Baron
VW Baron
Posty: 3140
Rejestracja: pn wrz 29, 2008 17:29
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: PELE » śr lis 11, 2009 00:03

t0mal, jak najbardziej, po planowaniu i przed planowaniem sprawdzana ciśnieniowo, ściągaliśmy jak najmniej się dało



ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki Diesla-problemy dotyczące tylko silników”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości